🪖Dzień 497 (5 lipca 2023, 23:30) – wokół NATO

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Mamy tydzień do szczytu w Wilnie podczas , którego Ukraina oczekuje jasnej ścieżki dla swojego członkostwa. Od tygodni Zełeński, Kułeba i inni jasno wyrażają takie oczekiwanie. Tymczasem NATO wygląda na zdezorientowane i nie ma jasnego stanowiska. Do tego pojawiają się plotki dotyczące różnic między UK i USA w podejściu do F16 co miało kosztować brytyjskiego ministra kandydaturę na przyszłego szefa NATO. Do tego wczorajsze oświadczenie o F16, które Ukraina miałaby otrzymać po ofensywie i niesnaski między Polską a Niemcami w kwestii serwisowania niemieckich Leopardów. Wygląda to jakby NATO stanęło przed jakąś ścianą i nie wie jak ją obejść. Ewidentnie pomoc dla Ukrainy jest dozowana i są potencjalne dwa powody. Po pierwsze sojusz może chcieć kontrolować tempo wycieńczania rosji. Po drugie – może się czegoś obawiać. Szczerze mnie to niepokoi, mimo tego, że kraje NATO zrobiły sporo by Ukraina mogła się bronić przed rosyjską inwazją. Szkoda by teraz zabrakło determinacji by dać Ukrainie przewagę na polu walki.

Linia frontu z dobrymi zmianami pod Bachmutem i na zaporożu.

👍 Dobre wieści:
⚆ Wielka Brytania rozpocznie w sierpniu program szkolenia ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach, powiedział brytyjski młodszy minister obrony James Hippie.

🌻-670 (231 700)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak doniesień.

⚆ Okolice Bachmutu – walki na flankach, ale bez znaczących zdobyczy. Kliszczijwka w rękach rosjan, ale Ukraińcy są pod nią.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Siły ukraińskie zajęły kontrolę nad 0,61 km² na północ od Opytnego. To nieco zmniejszy nacisk wroga na Awdijewkę i wzmocni południową flankę.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Siły Zbrojne posunęły się w głąb obrony okupantów do 7,5 km na kierunku Melitopol i Berdiańsk.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ ponad 60 ostrzałów przyfrontowych w obwodzie zaporoskim

😼 Jasynuwata (o. doniecki) – skład paliwa i baza sprzętu

😼 Skadowsk

😼 Dabalcewe – baza rosjan

😼 Wołnowacha – budynek administracji okupacyjnej

😼 Makijiwka – ponownie (baza paliwowa)

☢️ Poziom wody w stawie schładzającym Zaporoską Elektrownię Jądrową jest stabilny, – Energoatom

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Dynamika skutecznych działań Sił Zbrojnych doprowadzi do wyzwolenia Bachmutu, obecnie okupanci rzucają do walki czołgi, bo piechota nie radzi sobie na polu walki – ukraiński wywiad.

⚆ Na terenie Sądu Szewczenkowskiego w Kijowie doszło do eksplozji. Podejrzany o wybuch w Szewczenkowskim sądzie rejonowym w Kijowie zginął na miejscu podczas akcji funkcjonariuszy organów ścigania, dwóch funkcjonariuszy zostało rannych, powiedział szef MSW Kłymenko.

⚆ W celu zwiększenia bezpieczeństwa przewozów pasażerskich Ukrzaliznycja podjęła decyzję o przywróceniu ochrony wojskowej dla pociągów i już wdrożyła tę decyzję na trzech trasach: nr 81 Kijów – Użgorod, nr 41 Dniepr – Truskawiec oraz nr 712 Kijów – Kramatorsk

⚆ Podczas swojej wizyty w Kijowie w połowie maja specjalny przedstawiciel Chin do spraw euroazjatyckich Li Hui nie wierzył, że amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot przechwyciły rosyjskie „Sztylety”, a także nie chciał widzieć na to dowodów – minister obrony Reznikow.

🌍Świat:

⚆ Prezydent Litwy Nauseda stwierdził, że na szczycie NATO w Wilnie uda się uzgodnić takie zobowiązania wobec Ukrainy, które jej nie zawiodą.

⚆ Brytyjski wywiad zauważa, że ​​generałowie surowikin i jewkurow nie pojawiają się publicznie po zbrojnym buncie prigożyna i uważa to za oznakę rozłamu w rosyjskim systemie bezpieczeństwa narodowego.

⚆ Chiński przywódca Xi Jinping osobiście ostrzegał putina przed użyciem broni nuklearnej na Ukrainie – FT powołuje się na źródło w administracji Bidena, byłego urzędnika rządowego Chińskiej Republiki Ludowej i rozmówców bliskich Kremlowi.

⚆ Straty armii rosyjskiej od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę szacuje się na około 220 tysięcy zabitych i rannych – takie dane podał wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Hippie. Ponadto, według przedstawiciela brytyjskiego Ministerstwa Obrony, straty rosji w pojazdach opancerzonych wynoszą ponad 6200 jednostek.

⚆ Ministrowie Spraw Zagranicznych i Obrony Wielkiej Brytanii i Polski podpisali dwustronny dokument o partnerstwie do 2030 roku, w którym zobowiązują się do pogłębienia współpracy w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony.

⚆ Biden rzekomo zablokował kandydaturę brytyjskiego ministra obrony Bena Wallace’a na stanowisko sekretarza generalnego NATO z uwagi na to, że Wielka Brytania bez zgody Waszyngtonu zaczęła propagować ideę szkolenia ukraińskich pilotów na F-16, donosi The Telegraph powołując się na źródła.

⚆ Minister zdrowia rosji przybył na Węgry, co stało się rzadką wizytą członka rosyjskiego rządu w państwie członkowskim UE i NATO. Budapeszt powiedział, że chce zachować otwarte kanały komunikacji.

💩rosja i białoruś:

⚆ Dyrektor generalny rosyjskiej propagandowej agencji informacyjnej „TASS” Serhij Michajłow został zwolniony po ponad 10 latach kierowania.

⚆ Rubel w rosji nasila swój spadek, aktualizując swoje minima po raz pierwszy od końca marca 2022 roku. Od 5 lipca kurs euro wzrósł już powyżej 99 rubli — po raz pierwszy od 29 marca 2022 r., a dolar zbliżył się do 91 rubli

🔥Petersburg

⌛ Rok temu pisałem (132):

⚆ brak istotnych doniesień

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Tak wyglądało uderzenie w Makijewkę (duży skład amunicji, głównie rakiety do GRADów)

⚆ Rzekome majątki prigożyna

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *