🪖Dzień 471 (9 czerwca 2023, 21:30) – tryb ofensywny

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Zacznijmy od domknięcia kwestii odpowiedzialności za detonację tamy kachowskiej. Z dostępnych materiałów (USA + podsłuchana rozmowa przez wywiad ukraiński) wynika, że było to działanie rosjan. Amerykanie zarejestrowali eksplozję (a nie ostrzał jak twierdzą rosjanie) zaś w podsłuchanej rozmowie mowa o tym, że rosjanie chcieli wprawdzie doprowadzić do detonacji ale mniejszej po to by przestraszyć Ukraińców i świat. I poszło czysto “po rosyjsku”. To by tłumaczyło nieprzygotowanie wojsk rosyjskich na lewym brzegu do powodzi. Oby Temida była w tej kwestii nieustępliwa.

Główny temat to oczywiście losy ukraińskiej ofensywy. Trudno pogodzić życzliwą ciekawość z prośbami Ukraińców o zachowanie ciszy. Ukraińcy jak nigdy dotąd są cicho. Padają podsumowujące komunikaty, ale detali i oficjalnego raportowania działań brak. Oczywiście nadal są dziesiątki doniesień nieoficjalnych od strony rosyjskiej, obserwatorów i niepokornych Ukraińców walczących na froncie. Nie będę ich jednak powtarzał bo wiele z nich nie wytrzymuje próby czasu, a te które są prawdziwe nie powinny być jeszcze znane. Zatem wybaczcie – ograniczę się do ogólników przy komentowaniu ofensywy. W podsumowaniach znajdą się te rzeczy o których napiszą znaczące media lub oficjalne kanały ukraińskie. No i polecam obserwować “licznik słoneczników”.

Ta ofensywa to największa szansa Ukraińców na pokonanie rosjan. Kumulatywnie – więcej zachodniego sprzętu i więcej doświadczonych żołnierzy nie będą mieli do rozgromienia rosjan w przyszłości. Jeśli się nie powiedzie – będą kolejne, ale o wiele trudniejsze bo i Zachód będzie miał trudność z masowym dozbrajaniem Ukrainy, Ukraina z pozyskaniem doświadczonych żołnierzy i rosja w międzyczasie będzie miała czas na odbudowywanie swojej armii. Jeśli się powiedzie – “wydmuszka” pęknie.

Gdzie jest zatem ofensywa?
Jej zasadnicze działanie jeszcze się nie zaczęło. Działania ukraińskie przypominają naciskanie igłą na wydmuszkę jajka i sprawdzanie gdzie wykazuje ona tendencje do pękania. Aktualnie są to 2-3 kierunki na odcinku zaporoskim i tak jak pisałem wczoraj – to trudny odcinek. Pod kątem terenu jest bardzo płasko a rosjanie mają tam i silne umocnienia i lepsze jednostki do prowadzenia obrony. To jednak kierunek (moim zdaniem) najbardziej słuszny – rozłupujący korytarz krymski. W kilku punktach Ukraińcom udało się przełamać pierwsze linie obrony, ale za nimi są kolejne i jest też ryzyko pułapek (wpuszczenie za pierwszą linię i otoczenie). No i musimy być gotowi na doniesienia o ukraińskich stratach. Będą płonące Leopardy, Bradleye, będą błędy popełniane przez Ukraińców. Jest to wpisane w ofensywę.

Linia frontu ze zmianami wokół Bachmutu i w dwóch punktach frontu zaporoskiego.

👍 Dobre wieści:
⚆ Pentagon ogłosił w piątek nowy długoterminowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów — obejmie wyrzutnie i rakiety Hawk, a także pociski GEM-T i PAC-3 dla systemu obrony powietrznej Patriot.

⚆ Belgia przekaże Ukrainie pociski artyleryjskie kal. 105 mm o wartości 32,4 mln euro – powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony Belgii.

⚆ Spada poziom wody w Chersonie, stabilny poziom wody przy elektrowni atomowej w Enerhodarze

🌻 +1 010 (213 770) – wyjątkowo wysoko, tylko dwukrotnie wcześniej licznik był powyżej 1000 – w lutym i w marcu tego roku. Nadal wysokie wskaźniki zniszczeń artylerii (+34)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak doniesień

⚆ Okolice Bachmutu – W niektórych rejonach kierunku Bachmut Siły Zbrojne Ukrainyw ciągu ostatniej doby wyparły rosjan na 1,2 kilometra – powiedział rzecznik Grupy Wschodniej ZSU Czerewatyj. „Korzystając z faktu, że nieprzyjaciel prowadzi działania rotacyjne, uderzyliśmy i od kilku dni prowadzimy szturmy” – powiedział.
Ukraińcy nacierają na Kliszczijiwkę i walczą pod Berechiwką. Są drobne sukcesy pod Iwaniwskim. Bardziej na południe udaje się rosjan wypierać bardziej w stronę kanału.

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Ukraińcy posuwają się w kierunku Tokmaku. Wiadomo niewiele. W okolicy Kamjańskiego Ukraińcy przeszli przez miejscowość Łobkowe pod miejscowość Pjatychatki.

⚆ Udokumentowano zniszczenie conajmniej dwóch rosyjskich wyrzutni TOS.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ ostrzał terenów przybrzeżnych obwodu chersońskiego (również obszarów na których pracują ekipy ewakuacyjne)

⚆ W mieście Zwiagiel w obwodzie żytomierskim zginęła jedna osoba, trzy zostały ranne, jeden został zniszczony, a 12 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych w wyniku upadku fragmentów wrogiej rakiety.

⚆ rosjanie ostrzelali szpital w mieście Hulajpole na Zaporożu, wiadomo, że zginęło dwóch pracowników szpitala – młodsza pielęgniarka i hydraulik. Dwie osoby zostały ranne.

🛸W nocy Siły Obrony Powietrznej zniszczyły 4 pociski manewrujące X-101/X-555, 10 dronów szturmowych i 4 rozpoznawcze drony. W sumie rosjanie wystrzelili 6 pocisków manewrujących i 16 dronów kamikaze. Tej nocy rosyjskie pociski zostały zaprogramowane w taki sposób, że faktycznie okrążyły miasta, powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ihnat. „Jaki jest cel? Skupienie uwagi obrony przeciwlotniczej, znalezienie jej słabych punktów. „Shahedów” używa się do wyczerpywania amunicji, do sondowania słabych punktów naszej obrony przeciwlotniczej” – dodał.

😼Heniczesk

😼Berediańsk

😼Łuhańsk

⚡️Obecnie produkcja energii elektrycznej jest wystarczająca, ale elektrownie wodne pracują ze zmniejszoną mocą – aby zmniejszyć skutki zniszczenia elektrowni wodnej w Nowej Kachowce.

🌊 W obwodach chersońskim i mikołajowskim zginęło już 5 osób.  13 osób jest zaginionych. Obecnie w obwodzie chersońskim zalanych zostało 48 miejscowości,  w tym 14 na terytorium okupowanym. W obwodzie mikołajowskim zalanych zostało 23 miejscowości. Ewakuowano 3237 osoby.

🌊 Poziom powodzi w regionie Chersoniu wreszcie zaczął spadać – ostatniej nocy woda spadła o około 20 cm, ewakuacja ludzi i zwierząt trwa – mówi szef administracji obwodowej Prokudin. Zaapelował również do wszystkich ochotników posiadających łodzie, którzy planowali przyłączyć się do akcji ratunkowej, aby na razie powstrzymali się od odwiedzania Chersoniu. Prośba związana jest z faktem, że stan bezpieczeństwa w mieście pogorszył się z powodu ciągłego rosyjskiego ostrzału.

🌊 Fala powodziowa dociera od wczoraj do morza wymywając na brzeg meble, sprzęt AGD i śmieci zabrane przez wodę.

🌊 Pod Nikopolem wstrzymano pracę pomp pobierających wodę pitną

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ rosjanie przygotowują się do odwrotu w głąb Krymu – Maljar. Wiceminister obrony poinformowała o przygotowaniach wojsk rosyjskich do odwrotu w głąb Krymu. rosyjscy okupanci tworzą linie obronne nie tylko na linii frontu z Krymem, ale także wewnątrz półwyspu.

⚆ Sekretarz RBNiO Daniłow powiedział, że dla Ukrainy konsekwencje wysadzenia elektrowni kachowskiej będą straszne, ale dla rosjan będą katastrofalne.

⚆ Ukraiński wywiad opublikował zapis rozmowy rosyjskich żołnierzy dotyczący wysadzenia tamy w Nowej Kachowce. Miała to zrobić grupa dywersyjna i celem było częściowe uszkodzenie tamy a nie jej kompletne wysadzenie.

⚆ Zełeński zwolnił szefa administracji wojskowej osady Hostomel, Serhija Borysiuka.5 czerwca Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego poinformowało, że wykryło plan sprzeniewierzenia środków budżetowych przez funkcjonariuszy Hostomelskiej administracji. Według wstępnych szacunków wysokość szkód wyrządzonych państwu to ponad 5 mln hrywien.

🌍Świat:

⚆ Według BILD, w którym publikacja powołuje się na otwarte źródła, grupa ukraińska posuwa się z Orichowa w kierunku okupowanego Tokmaka. Według własnych źródeł straty armii rosyjskiej w rejonie Tokmak w ciągu kilku dni wynoszą co najmniej 48 systemów artyleryjskich i dział samobieżnych, do 50 jednostek sprzętu wojskowego i do 12 jednostek czołgów. Straty osobowe do 820 zabitych i zaginionych oraz do 1600 rannych.

⚆ Specjaliści ISW zauważają, że w nocy z 7 na 8 czerwca Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły ograniczoną, ale znaczącą ofensywę na kierunku Zaporoże: wojska rosyjskie broniły się doktrynalnie i przywracały pozycje wyjściowe. Analitycy zakładają, że kontrofensywa będzie się składać z wielu działań o różnej skali, dlatego ostatnie ukraińskie ataki nie odzwierciedlają pełnego potencjału Sił Zbrojnych. Ukraina utworzyła 12 brygad do kontrofensywy. Eksperci twierdzą, że siły zbrojne rozmieściły tylko ułamek dużych sił rezerwowych, a obserwatorzy powinni unikać liczenia brygad, które weszły lub uszkodziły zachodnią broń jako miary pozostałych skutecznych zdolności bojowych sił ukraińskich. Ponadto, zdaniem ekspertów, wojska Południowego Okręgu Wojskowego Federacji rosyjskiej rozmieszczone na tym obszarze są grupą o wyższym poziomie niż grupy Federacji rosyjskiej na innych obszarach frontu.

⚆ Stany Zjednoczone poinformowały, że satelity zarejestrowały eksplozję w kachowskiej elektrowni przed jej zniszczeniem – NYT. Według przedstawiciela administracji Bidena satelity wyposażone w czujniki podczerwieni wykryły sygnaturę cieplną, charakterystyczną dla potężnej eksplozji, tuż przed zawaleniem się tamy. Analitycy amerykańskiego wywiadu uważają, że za zniszczeniem stoi rosja. Jednocześnie rozmówca publikacji dodał, że amerykańskie służby specjalne nadal nie mają przekonujących dowodów na to, kto jest odpowiedzialny.

⚆ 32 kraje dołączyły do ​​pozwu Ukrainy przeciwko rosji w sądzie ONZ na podstawie Konwencji o ludobójstwie.

⚆ Scholz, Macron i Duda spotkają się w Paryżu w przyszły poniedziałek, aby omówić aspiracje Ukrainy do członkostwa w NATO i gwarancje bezpieczeństwa ze strony sojuszników przed szczytem Sojuszu w Wilnie

⚆ Stany Zjednoczone opublikowały zdjęcie satelitarne, które jest dowodem budowy fabryki do produkcji irańskich dronów kamikadze w rosyjskiej Republice Tatarstanu. Fabryka może zacząć działać już w kwietniu przyszłego roku, powiedział John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

⚆ Członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA, reprezentujący partię Demokratyczną i Republikańską, poinformowali o wprowadzeniu rezolucji wzywającej administrację Bidena do przekazania Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS.

⚆ Siły Zbrojne straciły niemiecki system przeciwlotniczy Iris-T, popełniając trzy fatalne błędy – ekspert BILD. Felietonista wojskowy BILD, Julian Röpcke, przeanalizował nagranie rosyjskiego ataku na kolumnę ukraińskiego sprzętu na południe od Orichowa. Zdaniem eksperta Siły Zbrojne popełniły „serię fatalnych błędów”, które pozwoliły rosyjskiej armii trafić wraz z załogą w niemiecki system przeciwlotniczy Iris-T. Każdy taki kompleks kosztuje 17 mln euro, na Ukrainie są tylko trzy. Popełnione zostały następujące błędy: System obrony powietrznej został rozmieszczony zbyt blisko linii frontu, zaledwie 26 km dalej. Znalazł się w zasięgu 40-kilometrowego rosyjskiego drona szturmowego „Lancet”. Kompleks przeznaczony dla Egiptu nie był przemalowywany, zachowując lekki wzór malowania na pustynię. „W ukraińskim letnim lesie stał się nie kamuflażem, ale kolorem sygnałowym” – pisze Röpcke. W kompleksie Iris-T wyłączono radar i nie zapewniono dodatkowej ochrony, np. z wykorzystaniem systemu obrony powietrznej Gepard.

⚆ Brytyjskie Ministerstwo Obrony przewiduje, że rosja będzie nadal utrudniać prace inicjatywy zbożowej w przededniu kolejnego wygaśnięcia „porozumienia zbożowego”. Obecnie kontroluje się tylko jeden do dwóch statków dziennie, w porównaniu z sześcioma do ośmiu jesienią 2022 r. „Korytarz zbożowy” obowiązuje do 16 lipca.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy straciły 2 czołgi Leopard 2 i 13 bojowych wozów piechoty Bradley, mówi publicysta wojskowy BILD Julian Röpcke.

⚆ Wicepremier Węgier Zholt Shemien potwierdził informację o przekazaniu z rosji na Węgry 11 jeńców wojennych, zakarpackich Węgrów (obywateli Ukrainy), o czym informowała wcześniej rosyjska Cerkiew Prawosławna. Decyzja ta nie została uzgodniona z Ukrainą. Powiedział, że jest to gest rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej wobec Węgier i że ci ludzie „jej zawdzięczają wolność”.

💩rosja i białoruś:

⚆ Gubernator obwodu biełgorodzkiego Gładkow poinformował, że nad Biełgorodem „działała” obrona przeciwlotnicza, w Szebekinie „było dużo strzelaniny w nocy”

⚆ Uderzenie drona w cywilny budynek w Woroneżu.

⚆ putin ogłosił, że rozpoczęła się ukraińska kontrofensywa – rosyjski prezydent twierdzi, że rzekomo „na żadnej części działań wojennych wojska ukraińskie nie osiągnęły swoich celów”.

🔥 Pożar magazynów i pociągu transportującego paliwo w Ufie.

⌛ Rok temu (106):

⚆ To był nieco gorszy dzień dla obrońców Ukrainy – rosjanie nieznacznie poszerzyli zajmowany obszar w zatoce ługańskiej.

⚆ Brytyjczycy i Amerykanie wspólnie stworzyli i wdrażają program szkolenia sił ukraińskich z wyrzutni HIMRAS.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Rower jest super

⚆ rosyjski jeniec spod Tokmaku mówi jak jest (po rosyjsku)

⚆ rosyjski szturm w drugą stronę czyli odwrót

⚆ pies z chersońszczyzny dopłynął z falą powodziową do Odesy

⚆ “Pomilczcie, lepiej pomilczcie, żeby potem nie trzeba było przepraszać”

⚆ Ataki rosjan podczas ewakuacji w Chersonie

⚆ Spotkanie uratowanego chłopca z operatorem drona, który podrzucił im butelkę wody.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *