🪖Dzień 469 (7 czerwca 2023, 21:45) – Ofensywa w Bachmucie

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś spodziewana jest fala kulminacyjna na Dnieprze po wczorajszym wysadzeniu tamy na Nowej Kachowce. Z miejsca tragedii napływają nie tylko setki zdjęć i filmów z ewakuowanymi mieszkańcami, ale i te gdzie Ukraińcy na terenach okupowanych czekają na dachach swoich domów na ewakuację, która nie nadchodzi. Pod wodą są kolejne miejscowości, infrastruktura, parki, zwierzęta, pola. W zbiorniku Kachowskim widać zaś setki ryb, które pozostają bez wody – to zwiastun katastrofy ekologicznej. To kolejna zbrodnia rosji na narodzie ukraińskim i jakoś nie widać aby świat się tym mocno przejął.

Ukraińcy zaś nie czekają i wokół oraz w Bachmucie prowadzą działania ofensywne.

Linia frontu bez zmian, ale z coraz bardziej aktywnym odcinkiem zaporoskim.

👍 Dobre wieści:
⚆ Niemcy przekazały Ukrainie pojazdy terenowe Bandvagn 206. Nowy pakiet obejmuje:

 • osiem pojazdów terenowych Bandvagn 206;
 • 2000 sztuk amunicji do samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard;
 • 14 dronów rozpoznawczych Vector;
 • 14 opancerzonych samochodów do ochrony granic;
 • trzy systemy wykrywania dronów.

⚆ Ukraińcy przeszli do działań ofensywnych w Bachmucie

⚆ wyprawa biełgorodzka trwa

🌻+880 ( 212 030)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trwa tragedia po eksplozji tamy w Nowej Kachowce

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – “Siły Obronne przeszły z obrony do ofensywy, w ciągu dnia w różnych rejonach obrońcy przesunęli się na odległość od 200 do 1100 metrów’ – poinformowała wiceminister obrony Hanna Maljar

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Wczoraj Ukraińcy mieli ponownie sprawdzać bojem słabe punkty obrony rosyjskiej. Te ataki miały się nie udać, ale dziś rosjanie donoszą o kolejnych i większych działaniach Ukraińców na tym odcinku frontu.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: atak Shaheda w obwodzie sumski, ostrzał w obwodzie charkowskim i chersońskim

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Ostrzelany rurociąg z amoniakiem pod Kupiańskiem

🛸Zniszczony rosyjski SU-25

😼 Eksplozje w Szebekino

😼Tokmak

😼Melitopol

🌊 W Mikołajowie trwają prace nad podniesieniem poziomu strefy przybrzeżnej dzielnicy fabrycznej

🌊 Ukraina zwróciła się również do UE o międzynarodową pomoc w postaci sprzętu i mechanizmów do działań zmierzających do złagodzenia sytuacji po ekobójstwie spowodowanym przez rosjan. W odpowiedzi Unia Europejska natychmiast skierowała pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności. Pierwsze oferty pomocy nadeszły od:

 • Niemcy, które dostarczyły już 5000 mobilnych filtrów do wody i 56 generatorów;
 • Austria, która dostarczyła 20 zbiorników na wodę i 10 pomp do wypompowywania zanieczyszczonej wody;
 • Litwa i Niemcy oferowały również sprzęt do budowy schronisk, w tym namioty, łóżka i koce.

🌊 Ołeksandr Prokudin, szef chersońskiej administracji obwodowej, powiedział, że po wysadzeniu tamy, do dzisiejszego ranka 1852 domy w prawobrzeżnym regionie Chersoniu zostały już zalane, a z powodu znacznego zniszczenia tamy wody jeszcze przybędzie.

🌊 W zoo w Nowej Kachowce utonęło kilkaset zwierząt – droga dojazdowa do zoo była zaminowana.

🌊 Park Narodowy Niżnopietrowski został zalany w wyniku eksplozji tamy w Nowej Kachowce – Ministerstwo Środowiska. Poziom wody w pobliżu wysp podniósł się o 3 metry na obszarze ponad 77 tysięcy hektarów. Intensywność powodzi maleje, ale z powodu zniszczenia zapory woda wciąż napływa. Występują osuwiska, budynki i wyposażenie parku narodowego zostały zniszczone. Zagrożonych jest 120 gatunków chronionych zwierząt i roślin.

🌊 Do godziny 15.00 poziom wody w akwenie Mikołajów podniósł się łącznie o 77 cm – burmistrz.

🌊 Żołnierze 406. brygady użyli drona do dostarczenia butelki wody kobiecie z dziećmi na tymczasowo okupowanym lewym brzegu obwodu chersońskiego. Później udało się tę rodzinę ewakuować.

Pierwszy kontakt

Dostawa wody

Ewakuacja

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Przedstawiciel wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy podkreślił chaotyczny charakter reakcji rosyjskiej propagandy na wysadzenie Kachowskiej elektrowni wodnej i podkreślił, że biorąc pod uwagę techniczne cechy konstrukcji, nikt poza rosjanami nie miał fizycznie możliwości i środków do przeprowadzenia podminowania na tak dużą skalę. „Ukraina poinformowała publicznie, a także partnerów innymi kanałami, że przygotowywane są zaminowanie i ewentualna detonacja. To nie jest spontaniczny akt, to jest atak terrorystyczny, który był przygotowywany [przez rosjan] przez bardzo długi czas” – powiedział Andrij Jusow.

⚆ Daniłow odrzucił twierdzenia rosjan, że kontrofensywa już się rozpoczęła – Reuters. „Kontrofensywa jeszcze się nie rozpoczęła. To wszystko nieprawda. Kiedy rozpoczniemy kontrofensywę, wszyscy się o tym dowiedzą, wszyscy to zobaczą” – powiedział Daniłow.

⚆ Kliczko zapowiedział, że zwolni Ołeksandra Nikoryaka, dyrektora wydziału ochrony dziedzictwa kulturowego, który w czasie godziny policyjnej wałęsał się po restauracjach.

⚆ Zełeński przeprowadził rozmowę telefoniczną z Macronem – prezydenci omówili m.in. możliwość wykorzystania mechanizmów międzynarodowych do zbadania przyczyn katastrofy elektrowni Kachowskiej, formaty gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz oczekiwania wobec wileńskiego szczytu NATO.

🌍Świat:

⚆ Dziś prezydent Turcji Erdogan odbył rozmowę telefoniczną z Wołodymyrem Zełeńskim, a następnie z putinem. Oświadczenie Zełeńskiego: „Mówił o humanitarnych i środowiskowych konsekwencjach rosyjskiego ataku terrorystycznego na Kachowską Elektrownię, w szczególności o zagrożeniach dla energetyki. Podałem listę pilnych potrzeb Ukrainy w celu usunięcia katastrofy” Oświadczenie putina: nazwał on „zniszczenie elektrowni barbarzyńską akcją Kijowa, przeprowadzoną na zlecenie zachodnich kuratorów”.

⚆ NYT: Najbardziej prawdopodobną przyczyną zniszczenia elektrowni wodnej jest wybuch od wewnątrz. Jak przypomina publikacja, okoliczni mieszkańcy poinformowali na portalach społecznościowych, że około godziny 2:50 usłyszeli potężną eksplozję, kiedy tama pękła. Profesor inżynierii z University of Illinois i ekspert od materiałów wybuchowych, Nick Glumak, podkreślił, że istnieje granica ilości materiałów wybuchowych, które może przenosić głowica: nawet „bezpośrednie trafienie” może nie zniszczyć tamy. Gregory Becher, profesor inżynierii z University of Maryland, który badał niszczenie tam, nazwał sprawę podejrzaną. Wyjaśnił, że niektóre tamy zapadają się z powodu silnych przepływów wody, które je „przelewają”. Jednak w tym przypadku destrukcja zaczyna się od części ziemnej zapory, z obu brzegów. Ale zdjęcia i filmy pokazują, że zapora Kachowska została przerwana jako pierwsza w środku.

⚆ Stany Zjednoczone mają wystarczające środki, aby kontynuować udzielanie pomocy Ukrainie do końca roku podatkowego, który kończy się jesienią, powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że jeśli administracja Bidena będzie potrzebowała dodatkowych środków, zwróci się do Kongresu.

⚆ Wyższa izba szwajcarskiego parlamentu zatwierdziła nowelizację ustawy, która pozwoli na reeksport broni na Ukrainę – poinformowały służby prasowe parlamentu. Dzień wcześniej izba niższa głosowała przeciwko poprawce — teraz posłowie ponownie ją rozpatrzą.

💩rosja i białoruś:

⚆ Rada Federacji rosyjskiej zatwierdziła wypowiedzenie umowy z Ukrainą o współpracy w zakresie korzystania z Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej. Ustawa stanowi, że wraz z włączeniem tzw. regionów DRL, Zaporoża i Chersona – brzegi Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej należą teraz wyłącznie do Federacji rosyjskiej.

⌛ Rok temu (104):

⚆ Polska podpisała z Ukrainą kontrakt zbrojeniowy o wartości 2,7 mld zł dotyczący sprzedaży Ukrainie samobieżnych haubic KRAB. Umowa na ponad 50 jednostek armato-haubic KRAB została podpisana w Kijowie. To największy kontrakt wojskowy Polski od kilkudziesięciu lat.

⚆ Siewierodonieck – W mieście trwają walki uliczne z intensywnym ostrzałem artyleryjskim, który przynosi destrukcyjne skutki zarówno dla miasta jak i walczących żołnierzy. Głównym punktem sił ukraińskich jest dzielnica przemysłowa.

⚆ Wyspa węży – Coś płonie na Wyspie Węży. Pokazują to zdjęcia satelitarne z wczoraj. Brak dokładnych informacji co, ale wiadomo, że rosyjskie.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ewakuacje w Chersonie

⚆ Cherson

⚆ Hoła Prystań

⚆ Kot

⚆ Zniszczony przez rosjan kompleks z amoniakiem pod Kupiańskiem

⚆ Przyjechali ale wrócą na piechotę

⚆ W Bachmucie

⚆ Skutki powodzi z satelity

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *