🪖Dzień 465 (3 czerwca 2023) – zaklinanie ofensywy

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Sobota minęła pod znakiem dalszych działań Ukraińców na tyłach rosjan. Liczba 😼 w podsumowaniach rośnie, rośnie liczba niszczonych rosyjskich systemów artyleryjskich, rośnie zamieszanie w obwodzie biełgorodzkim powodowanych przez ochotnicze jednostki rosjan walczących po stronie Ukrainy. W mediach zagranicznych też zamieszanie dotyczące ofensywy. Z jednej strony płyną zapewnienia, że Ukraina gotowa, z drugiej lecą narzekania, że nadal ma za mało broni.

Front stoi mimo, że rosjanie nadal próbują przełamać go.

👍 Dobre wieści:

⚆ Sprostowanie: W poprzednim podsumowaniu mowa była o gotowości Japonii we wsparciu produkcji amunicji dla Ukrainy przez dostarczenie prochu. Japania nie dostarczy prochu a trotyl (TNT).

🌻+560 (209 470) oraz rosnące straty rosjan w artylerii (+32) i czołgach (+10) oraz systemów obrony przeciwlotniczej

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian

⚆ Okolice Bachmutu – walki na południowych flankcach Bachmutu

⚆ Marijinka, Awdijewka – brak zmian, tu trwają nadal intensywne walki

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak zmian

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ W nocy wojska rosyjskie zaatakowały dzielnicę Korabelną Chersonia, Zymownik i Mołodiżne.  Jedna osoba została ranna – poinformowały władze miasta. Rano ostrzelany został także Słowiańsk w obwodzie donieckim – bez ofiar.

⚆ W ciągu minionej doby 2 osoby zginęły, a 5 zostało rannych w wyniku ostrzału obwodu zaporoskiego przeprowadzonego przez wojska rosyjskie. 4 osoby zostały ranne w obwodzie donieckim, 5 osób w obwodzie chersońskim, w tym 2 dzieci.

⚆ Dniepr – uderzenie w dwupiętrowy budynek mieszkalny. Mowa o 22 ofiarach.

😼Melitopol – tu prócz eksplozji w punktach koncentracji rosjan mowa o zniszczeniu linii kolejowej na Krym

😼Berediańsk – z 10 eksplozji w pobliżu portu

😼Donieck – również eksplozje

😼kolejna likwidacja kolaboranta – tym razem w obwodzie chersońskim

😼Trwają działania dywersyjne w obwodzie biełgorodzkim. Wiadomo o eksplozjach. ochotnicze oddziały rosyjskie ogłosiły otwarcie korytarzy humanitarnych dla rosjan do Ukrainy. Ponadto, według relacji żołnierzy, rankiem 3 czerwca doszło do nalotów artyleryjskich na osady Szebekino, Nowa Tawołożanka, Murom i inne. Opublikowali wideo z ataku w okolicach wsi Murom.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Reznikow spotkał się z ministrem obrony Chin, generałem Li Shanfu. Generał Lee jest objęty sankcjami USA za bliską współpracę z rosją.

⚆ Wołodymyr Zełeński w wywiadzie dla amerykańskiej gazety The Wall Street Journal powiedział, że od teraz Ukraina jest gotowa do kontrofensywy.

⚆ Ukraina nie ma wystarczającej ilości broni do kontrofensywy – wiceprzewodniczący biura prezydenta Żółkiew w rozmowie z The Times. „Aby rozpocząć udaną ofensywę, potrzebujesz wszystkiego, co masz do dyspozycji, w tym artylerii, pojazdów opancerzonych i czołgów. Mamy ich za mało”.

⚆ Szef MSW Ukrainy Ihor Klymenko powiedział, że do tej pory skontrolowano ponad 4800 schronisk na Ukrainie. „252 obiekty obrony cywilnej zostały zamknięte, 893 nie nadawało się do użytku. Wszystkie naruszenia zostały odnotowane. Zebrane informacje zostały przekazane właściwym organom w celu usunięcia braków” – powiedział.

⚆ Wołodymyr Zełeński jest gotowy do lotu do Ameryki Łacińskiej na spotkanie z prezydentami. „Bardzo trudno mi to robić w czasie wojny. Ale jestem gotowy” – powiedział prezydent.

⚆ Od początku czerwca dzieci z cukrzycą i innymi chorobami przewlekłymi nie otrzymują bezpłatnych leków, jeśli ich rodzice nie mają rosyjskich paszportów, a importowani rosyjscy lekarze pracujący w pogotowiu odmawiają hospitalizacji dzieci, których rodzice nie popierają rosji, poinformował mer Melitopola, Iwan Fedorow.

⚆ W “Shahe”dach znaleziono części z krajów partnerskich Ukrainy – Daniłowa. „Rozebraliśmy drony i niestety znaleźliśmy tam części, które nie są produkowane ani w Iranie, ani w rosji” – skomentował sekretarz RBNiO. Daniłow sugerował, że części można było kupić jeszcze przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę, ponieważ drony były w większości produkowane w latach 2019-2021.

⚆ Uczestnictwo Ukrainy w szczycie NATO ma sens tylko wtedy, gdy otrzyma pozytywny i wyraźny sygnał o przystąpieniu – Zełeński w rozmowie z WSJ.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zareagowało na nagranie węgierskiego rządu „rosyjskim Krymem” (Węgry opublikowały film na którym kontur mapy Ukrainy jest bez zaznaczonego Krymu). MSZ zaapelowało do Węgier o zaprzestanie prowokacji i przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań podjętych w ramach członkostwa w ONZ, UE i NATO. „Igranie z agresywną polityką rosji nie przyczynia się do szybszego przywrócenia pokoju w Europie, za czym publicznie opowiada się węgierski rząd” – podkreśliła agencja.

🌍Świat:

⚆ Ukraińscy saperzy rozpoczęli rozminowywanie terenu jeszcze przed ewentualną kontrofensywą – prace te trwają od kilku tygodni – pisze WP powołując się na ukraińskie wojsko. Podkreśla się, że ofensywa będzie trudniejsza niż wyzwolenie terytoriów ukraińskich zeszłej jesieni, bo rosjanie uczą się na swoich błędach i są też lepiej przygotowani. WP podkreśla, że ​​prawdopodobnie to wszystko jest powodem, dla którego długo oczekiwana kontrofensywa jeszcze się nie rozpoczęła.

⚆ Zachód zrobił wszystko, co możliwe, aby przygotować Ukrainę do kontrofensywy – powiedział Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. „Operacje bojowe to rzecz dynamiczna i musimy być pewni, że jesteśmy również dynamicznie gotowi do ich wspierania w nadchodzących dniach i miesiącach” – zapewnił.

⚆ Specjalny przedstawiciel Chin Li Hui wezwał mocarstwa zachodnie, aby nie dawały broni „na polu bitwy” w celu „powstrzymania wojny” – Associated Press. „Chiny uważają, że jeśli naprawdę chcemy zakończyć wojnę, ratować życie i zaprowadzić pokój, ważne jest, abyśmy przestali wysyłać broń na pole bitwy, w przeciwnym razie napięcia tylko wzrosną” – powiedział dziennikarzom Li.

⚆ W Indonezji zaleca się przeprowadzanie referendów na terytoriach okupowanych przez rosję. Taki „plan pokojowy” zaproponował minister obrony Indonezji Prabowo Subianto. Wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni i utworzenia strefy zdemilitaryzowanej wzdłuż obecnej linii walk oraz do „referendum”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy odpowiedziało, że nie ma spornych terytoriów między Ukrainą a Federacją rosyjską, na których można by przeprowadzać referenda.

⚆ Prezydent Mołdawii, Maia Sandu, zdziwiła Orbana i nie pozwoliła mu pocałować jej ręki podczas spotkania.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosja jest gotowa zaprzestać eksportu wybuchowego skroplonego gazu przez port Taman nad Morzem Czarnym, ponieważ obawia się ataków dronów – Reuters.Port odpowiada za około 7,5% całego rosyjskiego eksportu gazu skroplonego.

⚆ W regionie Orenburg w rosji płonął zakład metalurgiczny.

⚆ Legion „Wolność rosji” opublikował przechwycone komunikaty radiowe rosjan, z którego wynika, że armia rosyjska ostrzeliwuje budynki mieszkalne w obwodzie biełgorodzkim.

⚆ prigożyn zaoferował wsparcie armii rosyjskiej w obwodzie biełgorodzkim, tylko poprosił o…. amunicję.

⌛ Rok temu (100):

⚆ Brytyjski wywiad uważa, że przez 100 dni wojny rosja nie osiągnęła żadnych celów strategicznych. Wywiad podkreśla, że rosji nie udało się zająć pierwotnych celów – Kijowa i ośrodków władzy w Ukrainie. Ze względu na uporczywy opór Ukraińców i niezdolność rosjan do zabezpieczenia się na lotnisku w Hostomelu w ciągu pierwszych 24 godzin wojny, ofensywna operacji rosji została odparta. Po niepowodzeniu pierwotnego planu z powodu błędnych założeń i słabej realizacji taktycznej, rosja dostosowała swój plan operacyjny do sytuacji i skoncentrowała swoje siły na Donbasie.

⚆ Ukraińskie wojsko rozpoczęło szkolenie w nowoczesnych wielofunkcyjnych amerykańskich kompleksach HIMARS. Pierwsza faza szkolenia potrwa około 3 tygodni, – dziennikarz Matt Sailor, który relacjonuje wiadomości Pentagonu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Rząd Węgier opublikował film „o pokoju” z mapą Ukrainy bez Krymu. Pokazuje materiał filmowy ze zniszczeniami, a głos lektora mówi, że można to powstrzymać tylko za pomocą „zawieszenia broni” i wzywa do zasiadania przy stół negocjacyjny Na zdjęciu, które pojawia się podczas propozycji „negocjacji”, trzy flagi – USA, rosji i Ukrainy. Jednocześnie wideo nie wskazuje, kto dokładnie rozpoczął wojnę, a teraz grozi światu bronią jądrową.

⚆ rosyjskie nagranie z kompleksu sportowego „Biełgorod Arena”, w którym obecnie przebywają uchodźcy z rejonu Szebekino.

⚆ rosyjskie transporty z magazynów

⚆ Włoskie haubice M109 jadę do Ukrainy

⚆ Sezon na HIMARSy

⚆ Scholz na właściwych torach – tu na spotkaniu z przeciwnikami dostaw broni

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *