🪖Dzień 462 (31 maja 2023, 23:10) – brutalne przebudzenie

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Zarówno prigożyn jak i sołowiow po atakach dronów na Moskwę zaczęli jawnie mówić o konieczności powszechnej mobilizacji, o pokazaniu, że wojna powinna dotknąć każdego rosjanina bo wojują z całym NATO. prigożyn dość otwarcie przekazał pomysł redukcji personelu administracyjnego rosyjskiej federacji przez wysłanie ich na front i wprowadzenie kary śmierci. W ich wypowiedziach nie ma mowy o zwycięstwie a o niedopuszczeniu do upadku. To samo powiedział amerykański senator Lindsey Graham, który podobno dowiedział się nieco więcej o ukraińskiej ofensywie podczas wizyty w Kijowie. Jego zdaniem rosję niedługo czeka “brutalne przebudzenie” i Ukraińcy niebawem pokażą swoją wyższość militarną. Mam tylko wątpliwość do słów “niedługo” i “niebawem”, bo od tygodni Ukraińcy karmią opinię publiczną “tuż-tuż ofensywą” a w zamian dostajemy starannie zaaranżowane i zorganizowane akcje rozpraszające rosjan. Ukraina “bawi się” rosją, precyzyjnie pokazując jej słabości, niską elastyczność i zdolność reagowania, skostniały system dowodzenia i podejmowania decyzji, kulejącą logistykę, niskie morale, kłamstwo i pozorność siły. sołowiow i prigożyn doskonale to widzą i wiedzą czym się skończy. Może i jest tak jak powiedział dziś Duda, że putin nie przegrał jeszcze żadnej wojny, może i faktycznie nie udało się Napoleonowi i Hitlerowi zawojować rosji, ale wojna którą rosja wytoczyła Ukrainie doprowadzi putinowską rosję do upadku.

Linia frontu z kilkoma drobnymi zmianami na korzyść Ukrainy (okolice Bachmutu i obwód zaporoski).

👍 Dobre wieści:
⚆ USA dostarczają Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, który obejmuje w szczególności amunicję do systemów obrony powietrznej Patriot i HIMARS MLRS, systemów obrony powietrznej Avenger, rakiety AIM-7 “Sparrow” i wyrzutnie ręczne Stinger — rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Kirby.

⚆ Norwegia zapewni Ukrainie pomoc wojskową, humanitarną i cywilną na łączną kwotę około 7 miliardów euro w ciągu pięciu lat.

⚆ 100 czołgów Leopard-1 zostanie dostarczonych na Ukrainę wcześniej niż planowano. Niemiecki Rheinmetall bardzo ciężko pracował nad przygotowaniem ich do walki. Łącznie dostarczonych zostanie około 230 czołgów i 1550 jednostek pojazdów opancerzonych. Nie zabraknie również czołgów Leopard-2.

🌻+470 (207 910)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pod Mazutiwką. Bez zmian.

⚆ Okolice Bachmutu – trwają walki na flankach – szczególnie koło Kliszczijiwki i Iwaniwskiego. Są drobne postępy. W mieście brak sił ukraińskich, ale rosjanie nie mają kontroli nad całym terenem miejskim.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian, walki trwają.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ drobne potyczki, głównie wymiana ognia artyleryjskiego, ale i przesunięcie szarej strefy w okolicy Wuhłedaru.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski, chersoński

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
⚆ Rano wojska rosyjskie uderzyły w rejon Pawłogradski obwodu dniepropietrowskiego: ranne zostało 8-letnie dziecko, a przedsiębiorstwo transportowe zostało częściowo zniszczone. Rejon nikopolski został również zaatakowany w nocy, nie ma rannych.

⚆ W obwodzie donieckim 30 maja sześć osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału, a jedna osoba zginęła w Czasiw Jarze.  W obwodzie chersońskim w ciągu jednego dnia rannych zostało pięć osób.

🛸Brak masowych ataków rakietowych i dronami

😼 Gubernator obwodu biełgorodzkiego federacji rosyjskiej Gładkow powiedział, że Szebekino zostało masowo ostrzelane nocą przez „Grady”. Według niego uszkodzone zostały domy i samochody, cztery osoby zostały ranne. Rozpoczęto ewakuację dzieci z miasta. W ciągu dnia miało mieć miejsce więcej ataków na lokalizacje wojsk rosyjskich w obwodzie biełgorodzkim.

😼 Również w nocy w obwodzie krasnodarskim federacji rosyjskiej wybuchł pożar na terenie rafinerii w mieście Afip. Gubernator Kondratiew stwierdził, że powodem pożaru było uderzenie drona.

🏝rosyjscy okupanci rozpoczęli minowanie krymskiej fabryki „Tytan”, znajdującej się w pobliżu miasta Armiańsk. Eksplozja fabrykidoprowadzi do uwolnienia do atmosfery tysięcy ton trujących chemikaliów, w szczególności dwutlenku siarki, który jest w stanie zniszczyć wszystkie żywe istoty na obszarze setek, a nawet tysięcy kilometrów.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ministerstwo Obrony Ukrainy zamówiło u niemieckiej firmy Quantum-Systems GmbH 300 dodatkowych dronów rozpoznawczych średniego zasięgu typu Vector dla Sił Zbrojnych.

⚆ ​Dziennikarze Bihus.Info zarejestrowali, jak deputowany ludowy Bohdan Torochtij z partii “Sługa Narodu” używa Mercedesa-Benz EQS zakupionego w marcu 2023 roku za 7 milionów i znaleźli dowody na to, że w stanie wojennym wyjeżdżał za granicę.

⚆ W rosji powstają zakrojone na szeroką skalę kompleksy sortowania i przechowywania zwłok okupantów wyeliminowanych w wojnie z Ukrainą – wywiad ukraiński. Według informacji wywiadu powierzchnia każdego obiektu to ponad 4000 metrów kwadratowych, kompleksy mają obejmować punkty do prowadzenia czynności śledczych i badań zwłok, lodówki, magazyny z trumnami i salę żałobną.

⚆ W Kijowie funkcjonariusze policji zidentyfikowali dziewięciu kolejnych obywateli, którzy filmowali pracę obrony przeciwlotniczej podczas kolejnego ataku Federacji rosyjskiej na Kijów, a następnie umieścili nagranie w sieciach społecznościowych. Sprawcami było siedem kobiet i dwóch mężczyzn w wieku od 23 do 49 lat. Kilku osobom przedstawiono zarzuty.

⚆ Ukraina otrzymała grant w wysokości 1,25 miliarda dolarów od Ministerstwa Finansów Ukrainy Ministerstwa Finansów Stanów Zjednoczonych. Środki zostaną przeznaczone na płace i pomoc społeczną.

⚆ Kułeba zwrócił się do 31 szefów spraw zagranicznych państw NATO w przeddzień ich nieformalnego spotkania w Oslo i wymienił trzy kroki do udanego szczytu Sojuszu w Wilnie. „Wzmocnić więzi instytucjonalne i pomoc między Ukrainą a NATO. Zrobić krok w kierunku członkostwa Ukrainy w NATO. Zapewnić gwarancje bezpieczeństwa na drodze Ukrainy do NATO” – zaznaczył.

⚆ Ambasador Ukrainy przy ONZ Kysłycia stwierdził, że zasady zagwarantowania bezpieczeństwa jądrowego w okupowanej elektrowni atomowej w Enerhodarze powinny przewidywać jej całkowitą demilitaryzację i deokupację.

⚆ Władysław Trubicyn, poseł Rady Miejskiej Kijowa z partii „Sługa Narodu”, oskarżony o łapówkarstwo, opuścił Ukrainę, korzystając z pisma szefa rządu państwowego Kyryla Budanowa – „Schematy”. Dziennikarze dowiedzieli się, że dzięki listowi poseł zdołał wyjechać do Polski przez punkt kontrolny Rawa-Ruska wieczorem 13 maja własnym Mercedesem S 600 – na trzy dni przed przesłuchaniem, gdzie sprawa, w której Trubicyn jest oskarżony o przyjęcie łapówki. Poseł nie wrócił na Ukrainę i po raz drugi nie pojawił się na spotkaniu, przez co prokurator wszczął postępowanie w sprawie jego międzynarodowego statusu jako poszukiwanego.

⚆ Oleg Kiper został szefem Odeskiej administracji obwodowej. Kiper jest byłym szefem Prokuratury Miejskiej w Kijowie. W 2014 roku znalazł się pod wpływem ustawy lustracyjnej w związku z pracą w Prokuraturze Generalnej za czasów Janukowycza. Kiperowi udało się później unieważnić lustrację na drodze sądowej.

🌍Świat:

⚆ Republikański senator Lindsey Graham powiedział po wizycie w Kijowie, że kiedy rozpocznie się ukraińska kontrofensywa, rosjan „ czeka brutalne przebudzenie”. Powiedział, że otrzymał „szczegółową” odprawę na temat planów wojskowych Ukrainy od Zełeńskiego i jego zespołu. „W nadchodzących dniach będziecie świadkami imponującego pokazu ukraińskiej siły” – powiedział Graham. Nie ujawnił szczegółów kampanii wojsk ukraińskich ani jej terminu, ale zaznaczył, że „operacje formacyjne” już się rozpoczęły. Oznacza to, według niego, że sama kontrofensywa rozpocznie się stosunkowo szybko. Zapytany, czy uważa, że ​​Ukraina będzie w stanie wyprzeć rosję do końca roku, Graham nie powiedział „tak”. Zauważył jedynie, że priorytetem powinno być „odzyskanie niektórych terytoriów strategicznych”.

⚆ rosja coraz bardziej traci inicjatywę w wojnie – brytyjski wywiad. Brytyjscy analitycy stwierdzili, że rosyjskie nocne jednostronne ataki dronów i rakiet nie przyniosły znaczącego sukcesu w osiągnięciu ich rzekomych celów: zneutralizowania ulepszonej ukraińskiej obrony powietrznej i zniszczenia ukraińskich sił obrony powietrznej.

⚆ Dyrektor generalny MAEA Raphael Grossi na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ przedstawił zaktualizowany plan zapewnienia bezpieczeństwa elektrowni jądrowej w Enerhodarze, na który składa się pięć punktów. Głównie są to zakazy prowadzenia walk, przechowywania broni i amunicji na terenie elektrowni.

⚆ Rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ stwierdził, że porównywanie ataku dronów na Moskwę z regularnymi atakami rakietowymi na Ukrainę przeprowadzanymi przez Federację rosyjską jest błędne.

⚆ putin próbował umniejszyć znaczenie ataku drona na Moskwę, aby nie uznać swoich ograniczonych możliwości „odwetu” na Ukrainie — ISW

⚆ Zełeński i putin planują kolejno odwiedzać Turcję po inauguracji Erdogana w dniach 3-4 czerwca, poinformował korespondent tureckiej gazety Hürriyet Hande Firat, powołując się na źródła. Podczas wizyt prezydentów Ukrainy i Federacji rosyjskiej omawiany będzie przebieg wojny i korytarz zbożowy.

⚆ Legion „Wolność rosji” rekrutuje rosjan do szturmu na Moskwę – The Times. Żołnierz Legionu o znaku wywoławczym Cezar powiedział, że rosyjscy partyzanci, którzy zaatakowali siły Kremla z Ukrainy, mają „tysiące” chętnych do dołączenia do ich szeregów i będą kontynuować najazdy na granicę, dopóki ich siły nie będą wystarczająco duże, by szturmować Moskwę. Podkreślił, że ochotnicy będą początkowo zajmować „duże terytorium rosji”, które w przyszłości „stanie się odskocznią do ataku na Moskwę”.

⚆ Niemcy cofnęły zezwolenia na działalność czterem z pięciu rosyjskich konsulatów w Niemczech w odpowiedzi na ograniczenie przez rosję liczby niemieckich urzędników służby cywilnej na swoim terytorium. Jednocześnie Niemcy zamykają w listopadzie swoje trzy konsulaty w Federacji rosyjskiej – w Kaliningradzie, Jekaterynburgu i Nowosybirsku.

⚆ Prawo międzynarodowe zezwala Ukrainie na uderzenie na terytorium Federacji rosyjskiej w celu samoobrony – powiedział przedstawiciel niemieckiego rządu, komentując wczorajszy atak drona na Moskwę. Dodał jednak, że oficjalny Berlin sprzeciwia się użyciu niemieckiej broni do takich ataków.

⚆ Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone „bardzo jasno dały Ukraińcom do zrozumienia zarówno prywatnie, jak i publicznie”, że nie wspierają ataków w rosji. Jednocześnie według niego Waszyngton nie wskazuje Ukrainie, w które cele uderzać, a w które nie, a także nie wskazuje, jak ukraińskie siły mają prowadzić działania bojowe.

⚆ Niemcy powinny spełnić prośbę Ukrainy o dostawę pocisków manewrujących dalekiego zasięgu Taurus, uważa ekspert obrony, poseł do Bundestagu z Wolnej Partii Demokratycznej Alexander Müller.

⚆ UE planuje wzmocnić mechanizm zawieszenia ruchu bezwizowego z państwami trzecimi, w tym z Ukrainą. Jak zauważyła Komisja Europejska, ruch bezwizowy przynosi znaczne korzyści gospodarcze, społeczne i kulturowe państwom członkowskim UE i państwom trzecim. Jednocześnie ubiegłe lata pokazały, że ruch bezwizowy może powodować poważne wyzwania w zakresie migracji i bezpieczeństwa.

⚆ Sejm Łotwy zatwierdził obecnego ministra spraw zagranicznych Edgarsa Rinkevičsa na nowego prezydenta kraju.

⚆ Ukraina i jej sojusznicy przygotowują się do zorganizowania szczytu w sprawie dziesięcioetapowej „formuły pokojowej” Kijowa z udziałem przedstawicieli Brazylii, Indii i Chin, które zaoferowały swoje mediacje w celu rozwiązania wojny na pełną skalę — WSJ. Zachodni dyplomaci mają nadzieję, że odbędzie się ona przed spotkaniem przywódców NATO w Wilnie 11-12 lipca.

⚆ Węgry zwróciły się do UE o przedłużenie ograniczeń w imporcie ukraińskich zbóż i roślin oleistych dla pięciu krajów Europy Wschodniej przynajmniej do końca 2023 roku.

💩rosja i białoruś:

⚆ Dzisiaj gazeta „Moscow Times” poinformowała, że 30 maja, kiedy drony zaatakowały obiekty wojskowe w obwodzie moskiewskim, 🤙putin był w rezydencji Nowo-Ogorino i prawie został trafiony. Jeśli porównać te informacje z filmem nagranym wczoraj przez jedną z rosjanek z jej domu, okazuje się, że kilka dronów zostało zestrzelonych nawet bliżej niż 10 km od rezydencji putina. Od rosyjskiej jednostki wojskowej 11105-2, nad którą eksplodowały drony, do rezydencji putina jest tylko 6 km.

⚆ Po Bachmucie jewgienij prigożyn wzmocnił swoją aktywność medialną w rosji – w ciągu dwóch dni udało mu się wygłosić trzy konferencje prasowe: w Jekaterynburgu, Władywostoku i Nowosybirsku. „Kucharz” putina przedstawił projekt „Wagner. Drugi front”. Zestaw tez, które prigożyn wysuwał dziennikarzom, jest wszędzie prawie taki sam: wojna będzie długa, trzeba pilnie ogłosić powszechną mobilizację, przywrócić karę śmierci i wprowadzić gospodarkę planową. Jednocześnie główny wagnerzysta podkreśla, że ​​jego obecnej działalności nie należy traktować jako początku kariery politycznej: nie planuje tworzyć własnej partii ani kandydować na prezydenta.

⚆ Przywódca Czeczenii ramzan kadyrow obiecał „zemstę w pełnym tego słowa znaczeniu” za niedawny atak dronami na Moskwę.

⚆ rosjanie wysadzili drogę w obwodzie czernihowskim na skrzyżowaniu granicy Ukrainy z rosją i Białorusią — Państwowa Służba Graniczna. Miało to miejsce 30 maja.

⚆ Do moskwy przyleciał kolejny transport wojskowy z Iranu.

⚆ Tinder zaczął informować rosyjskich użytkowników o zawieszeniu pracy w kraju od 30 czerwca.

⚆ W rosji odbył się konkurs komiksowy „Bohaterowie rosyjskiego zwycięstwa”, a w specjalnym czasopiśmie opublikowano dziesięć komiksów narysowanych przez dzieci. W jednym z komiksów, narysowanym przez 17-letniego nastolatka, rosjanie krzyczą i zabijają ukraińskich żołnierzy.

⌛ Rok temu (97):

⚆ Ukraińcy stopniowo są wypierani z Siewierodoniecka i przenoszą obronę do Łysyczańska. Intensywne ostrzały na prawej stronie Dniepru. Nieco ciszej w innych rejonach frontu. Linia – bez zmian.

⚆ Uzgodniono 6 pakiet sankcji UE

⚆ Stany Zjednoczone są gotowe wyposażyć Ukrainę w systemy rakietowe zdolne do rażenia celów na odległość ponad 64 kilometrów – The Wall Street Journal. Zasięg tego systemu jest około 2 razy większy niż dostarczonye wcześniej do Ukrainy haubice M777. Jeden z urzędników powiedział, że mogą być dostarczone do Ukrainy za kilka tygodni. Szkolenia z ich używania rozpocznie się szybko i zajmie co najmniej 10 dni.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ płonie nafta w kraju krasnodarskim

⚆ Ułamki rosyjskiej rakiety w Kijowie

⚆ Wyjście na ryby w Ukrainie wygląda tak

⚆ Pomysły prigożyna (napisy angielskie)

⚆ Znaleźli się zmobilizowani rosjanie z Orienburga – rejon Awdijewki (napisy pl od Aryo)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “🪖Dzień 462 (31 maja 2023, 23:10) – brutalne przebudzenie

  1. Wszyscy kiedyś umrzemy, putin też. Mam dla niego hujową wiadomość. Po śmierci jest życie wieczne, a dla niego będzie zajebiście przejebane……..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *