🪖Dzień 452 (21 maja 2023, 23:15) – Bachmut Schrödingera

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Zgodnie z tym co pisałem wczoraj, praktycznie cały Bachmut jest pod “kontrolą” rosjan. Ukraińcy bronią się w kilku budynkach na obrzeżach miasta więc formalnie – niczym galijska wioska Asterixa – nie cały Bachmut jest w rękach rosjan. Nie przeszkodziło to sołowiowowi pochwalić się herbem miasta zdobytym przez rosjan w mieście i ogłosić, że Artemowsk ponownie jest rosyjski. Jest jednak pewien szkopuł. Ukraińcy postępowo niszczą rosyjskie flanki i dość zaskakująco i Sirskyj i Maljar wydali dziś oświadczenia o taktycznym otoczeniu rosjan w Bachmucie. Wynika ono z tego, że Ukraińcy odzyskali wszystkie kluczowe wzgórza wokół miasta i mogą z nich zasypywać rosjan w Bachmucie ogniem artyleryjskim. No, bo przecież rosjanie się z niego teraz nie wycofają. Dobrze to rozumie chyba tylko prigożyn, bo już ogłosił wycofanie swoich watażków z miasta. Zatem Bachmut jest zdobyty, ale aktualnie dla rosjan to pułapka, która mocno podbije licznik ich strat i już dziś widać istotny wzrost. Bachmut spełnił zatem swoje zadanie – stał się cmentarzyskiem rosyjskiej armii i będzie nim nadal, bo nie sądzę, że po tak ciężkim zwycięstwie rosjanie z niego się wycofają. Przy dobrych wiatrach i utrzymaniu przez Ukraińców pozycji dominujących – Bachmut będzie nadal skuteczną pułapką. Nie popadajmy jednak w zachwyt. Podobnie było z Siewierodonieckiem i Łysyczańskiem rok temu. Wówczas też mówiło się, że mimo wycofania sił ukraińskich z Siewierodoniecka, Ukraińcy będą mogły niszczyć rosjan w nim z dogodnych pozycji w Łysyczańsku. Łysyczańsk Ukraińcy opuścili jednak szybko. Zatem na ten moment Bachmut jest zdobyty ale i też nie jest.

Smak zwycięstwa w Bachmucie ewidentnie psuje rosjanom informacja o F-16 dla Ukrainy. Pierwsza eskadra może pojawić się już we wrześniu. Ważniejsze jednak jest to co ta eskadra będzie miała podwieszone pod skrzydłami, ale o tym póki co niewiele się mówi.

Na koniec coś, co może umykać a jest jednym z nielicznych wskaźników zbliżającej się ofensywy ukraińskiej – uderzenia w tyły rosjan. Zobaczcie na mapie ile się działo w ciągu ostatnich 5 dni. Co ciekawe – rosjanie wszystkie te uderzenia przypisują brytyjskim rakietom Storm Shadow, co jest moim zdaniem na wyrost i wynika z prostej potrzeby łatwego uzasadniania własnych porażek.

Linia frontu bez oficjalnych zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy za 375 mln USD. Obejmuje on:
▪️ dodatkowa amunicja do HIMARS;
▪️ pociski artyleryjskie;
▪️ przeciwpancerne pociski kierowane TOW;
▪️ Systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4;
▪️ systemy mostowe;
▪️ opancerzone pojazdy medyczne;
▪️ samochody ciężarowe i przyczepy do transportu ciężkiego sprzętu;
▪️ systemy termowizyjne;
▪️ części zamienne i inny sprzęt terenowy.

⚆ Początkowo na Ukrainę może trafić kilkadziesiąt samolotów F-16 – Siły Powietrzne. „Oczywiście nikt nie będzie oddawał tych samolotów jeden po drugim. Te samoloty będą przekazywane w jednostkach. Jednostki lotnicze to co najmniej eskadra. W naszej wersji jest to conajmniej 12 samolotów”. – Jurij Ihnat

⚆ Japonia wyśle na Ukrainę 100 samochodów, w szczególności ciężarówek, i 30 000 suchych racji żywnościowych — premier Fumio Kishida. Również po raz pierwszy kraj przyjmie rannych ukraińskich żołnierzy do szpitala Sił Samoobrony.

🌻+730 (203 160), ale sporo też przybyło zniszczonej artylerii, dronów i BWP.

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – stabilnie

⚆ Okolice Bachmutu – ​Siły Zbrojne wzięły Bachmut w półokrążenie, rosjanie muszą się bronić – Hanna Maljar. „Wrogowi nie udało się otoczyć Bachmuta i stracili część dominujących wzniesień wokół miasta. Nasze wojska wzięły miasto w półokrążenie, co daje nam możliwość zniszczenia wroga. (…)”

Dowódca Wojsk Lądowych Sirskyj poinformował, że Siły Zbrojne zbliżają się do zdobycia Bachmuta w taktycznym okrążeniu. „Kontynuujemy posuwanie się flankami na przedmieściach Bachmuta i faktycznie zbliżamy się do taktycznego okrążenia miasta. To pozwoli nam kontrolować wszystkie zajmowane przez wroga wieżowce i stopniowo je niszczyć. To pozbawia wroga możliwości kontrolę nad podejściami do miasta i daje nam pewne korzyści taktyczne”, — Sirskyj

Wedle informacji nieoficjalnych, Ukraińcy na flankach przesunęli się o kolejne 200-500 metrów.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Odbite ataki rosjan, mimo, że mocno się nasiliły.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: wojska rosyjskie pięciokrotnie ostrzelały z moździerzy i artylerii tereny przygraniczne obwodu czernihowskiego i sumskiego. Brak doniesień o ofiarach wśród miejscowej ludności ani o uszkodzeniach infrastruktury cywilnej. Również ostrzał obwodu charkowskiego. Dwie ofiary w obwodzie charkowskim i chersońskim.

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Charków, o. odeski i zaporoski
🛸Zniszczone 4 Shachedy i rosyjski SU-35.
😼 Berediańsk (sztab rosjan w mieście)
🔥Eksplozje w Doniecku i pod Donieckiem (Mospine), Ołeszki, Mariupol.

🏝Nad Morzem Czarnym zauważono samolot rozpoznawczy Poseidon P-8. Sewastopol bez prądu – przyczyna nieznana.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ W każdym ważnym punkcie mamy porozumienie ze światową większością – Zełeński. „W piątek – Liga Państw Arabskich. Sobota i niedziela – G7 plus Ukraina i jeszcze bardziej rozbudowany format – siedmiu plus partnerów, w tym Globalne Południe, plus Ukraina. Świat słyszy nasze stanowisko. Gwarancje ochrony i bezpieczeństwa, powrót wszystkich naszych terytoriów, wszystkich naszych ludzi, sprawiedliwości, realizacji naszej formuły pokoju” – Zełeński w przemówieniu wieczornym.

🌍Świat:

⚆ Antonio Guterres powiedział, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nie spełnia swoich głównych funkcji, więc czas ją zreformować. Na konferencji prasowej w Hiroszimie Guterres powiedział, że Rada Bezpieczeństwa organizacji i system finansowy Bretton Woods „muszą odpowiadać realiom współczesnego świata”. Według niego instytucje te odzwierciedlają obecnie stosunki, które obowiązywały od 1945 r., dlatego należy je zaktualizować.

⚆ Oświadczenia Federacji rosyjskiej i prigożyna o zdobyciu Bachmuta nie mają żadnego znaczenia strategicznego, ponieważ nie pozwolą wyczerpanym siłom Federacji rosyjskiej stworzyć przyczółka dla dalszych operacji ofensywnych – ISW.

⚆ Odbyło się spotkanie Zełeńskiego z Bidenem w ramach szczytu G7 – CNN

⚆ Biden otrzymał „stanowcze zapewnienie”, że Ukraina nie użyje F-16 na terytorium Federacji rosyjskiej. „Mam mocne zapewnienie Zełenskiego, że nie użyją ich do wkroczenia na rosyjskie terytorium geograficzne, ale wszędzie tam, gdzie rosyjskie wojska ulokują się w granicach Ukrainy i regionu, będą w stanie to zrobić” – powiedział Biden.

⚆ Uczestnicy sesji finałowej na szczycie G7 zgodzili się z argumentami Zełeńskiego i podjęli decyzję. „Po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji na pełną skalę wszyscy przywódcy G7 i przywódcy najbardziej wpływowych krajów Globalnego Południa – Indii, Brazylii i Indonezji – siedzieli przy jednym stole z prezydentem Ukrainy. To właśnie ta sesja G7 stała się najważniejsza i najbardziej owocna dla Ukrainy” – powiedział zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ihor Żółkiew na Facebooku. Uczestnicy sesji finałowej podjęli następujące decyzje:

  • wszystkie państwa muszą przestrzegać zasad Karty Narodów Zjednoczonych, przede wszystkim takich jak poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej;
  • konflikty należy rozwiązywać wyłącznie pokojowo i na zasadzie dialogu;
  • zapobiegać jednostronnym próbom wymuszonej zmiany status quo w dowolnym miejscu na świecie;
  • porządek międzynarodowy powinien opierać się na rządach prawa.

⚆ rosja straciła około 100 000 personelu w Bachmucie, – Prezydent USA Biden.

⚆ Biden nie zdecydował jeszcze, czy Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie własne F-16, czy zrobią to sojusznicy. „Myślę, że biorąc pod uwagę liczbę F-16, które są obecnie dostępne w magazynach naszych europejskich sojuszników i że w oparciu o pieniądze, które dał nam Kongres, istnieje tak wiele innych priorytetów w zakresie systemów, które można zapewnić, być może skupimy się bardziej na transferach osób trzecich, ale prezydent nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji” – powiedział Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu.

⚆ Papież wyśle ​​na Ukrainę kardynała z „misją pokojową”.

⚆ Uniwersytet Georgetown zaprosił córkę Nawalnego do przemówienia na zakończenie szkoły: protest studentów. Zaproszono rosjankę, aby porozmawiała z absolwentami o wolności słowa, ale sprzeciwiła się temu społeczność studencka. Napisali szereg listów do administracji, a także podpisali petycję protestującą przeciwko wypowiedzi „dobrej rosjanki”. Sygnatariusze przypomnieli, jak Nawalny zadeklarował w 2014 roku, że nie odda Krymu Ukrainie — poinformowało Politico.

⚆ Protesty w Gruzji przeciwko wznowieniu połączenia lotniczego z Moskwą.

💩rosja i białoruś:

⚆ Dziś w nocy wykoleiło się 12 wagonów towarowych. Z powodu wypadku pociąg Władywostok — Moskwa miał opóźnienie. Trasa jest zamknięta.

⚆ eksplozje w obwodzie biełgorodzkim, w Woroneżu pali się stacja transformatorowa

⌛ Rok temu (87):

⚆ rosjanie odzyskują inicjatywę wokół Iziumu i na froncie ługańskim. Szykują się do ofensywy na Słowiańsk i Łyman.

⚆ W Siewierodoniecku trwają ciężkie starcia.

rosja ogłosiła swoje sankcje, którymi jest objętych 963 amerykanów zaczynając od prezydenta, przez polityków, urzędników po … aktora Morgana Freemana.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ krańce Bachmutu

⚆ Mospine kaboom

⚆ Ukraińskie drony na flankach Bachmutu (18+)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “🪖Dzień 452 (21 maja 2023, 23:15) – Bachmut Schrödingera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *