🪖Dzień 445 (14 maja 2023, 23:30) – mgła

Historia Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Wczorajsze uderzenie w skład paliw w Chmielnickim i dzisiejsze w Tarnopol wskazuje, że rosjanie próbują uderzać w zaplecze magazynowe Ukraińców. Nadal nie wiadomo do końca co eksplodowało wczoraj w Chmielnickim (baza paliwowa, skład amunicji lub jedno i drugie), ale dzisiejsze nagrania z Tarnopola pokazują raczej pustawe magazyny, aczkolwiek pożar ich udało się zagasić dopiero wieczorem.

Niczym trup z szafy znowu wywoływane są “rewelacje” z tajnych dokumentów, które ponad miesiąc temu “wyciekły”. Tym razem Zełeński musiał się tłumaczyć z tego, że podobno domagał się okupacji rosyjskich wiosek koło granicy z Ukrainą oraz zbombardowania ropociągu “Przyjaźń”. Ciekawe co jeszcze z tych dokumentów zostanie wyciągnięte. Sam Zełeński wybrnął z kwestii zgrabnie a sam temat mocno stracił na wartości bo i UE i G7 deklarują że nie będą zgadzać się na transfer rosyjskiego gazu (a i na ropę przyjdzie czas).

W Bachmucie nadal się dzieje. Wokół miasta Ukraińcy mają postępy (tam kilometr, a tu pół), ale wypowiadają się na ten temat ostrożnie. Tak też działają – metodycznie, z właściwym (w końcu) wsparciem artylerii, która dotąd mocno oszczędzała amunicję. Biją też w miejsca gdzie mogą znajdować się dowódcy i oficerowie rosyjscy i dziś ponownie udało im się kilku odprawić na tamten świat. Nie mniej – widać, że Ukraińcy wolą cichą politykę informacyjną. To też jest zmiana w stosunku do tego jak rok temu informowali np. o Siewierodoniecku (tu z rozmachu o niemal nie zepsuli operacji wycofania przedwczesną komunikacją). Dlatego nad tematem Bachmutu powoli roztacza się lekka mgiełka ogólników i niedomówień. I trzeba jej pozwolić działać uzbrajając się w cierpliwość. Druga “mgiełka” wisi nad Dnieprem, a jeszcze inna nad łukaszenką…

Linia frontu bez zmian z wyjątkiem Bachmutu.

👍 Dobre wieści:
⚆ “Nadziejna” reakcja Niemiec podczas wizyty Zełeńskiego

⚆ Nieco słabszy ale nadal dobry trend postępów ukraińskich wokół Bachmutu

🌻+620 (198 880)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja w Bachmucie – rosjanie nasilili ostrzał artyleryjski i ponownie używają amunicji zapalającej

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – Dwóch rosyjskich pułkowników zostało zlikwidowanych w ciągu jednego dnia. “Dziś Siły Zbrojne zajęły ponad 10 pozycji wroga na obrzeżach Bachmutu (północ) i oczyściły duży obszar masywu leśnego w obwodzie Iwanowskim, wzięto jeńców” – wiceminister obrony Hanna Maliar. Są spore sukcesy na południu, ale jeszcze nie utrwalone (tj. rosjanie musieli się wycofać z kilku punktów, ale siły ukraińskie jeszcze nie ustabilizowały tam swoich pozycji. W samym mieście i na flankach trwają ciężkie walki. Jest znowu więcej rosyjskiej artylerii i podobno przybyły nowe siły kadyrowców.

⚆ Marijinka, Awdijewka – ciężko pod Awdijewką, ale bez zmian w przebiegu frontu.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Są drobne sukcesy pod Wuhłedarem.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Tarnopol (rakieta trafiła w magazyn w regionie przemysłowym – dwoje rannych)

Akcja ratunkowa w Tarnopolu

💥 Cherson, Mikołajów, Kramatorsk

🛸Zniszczone 18 Shahedów, 1 Lancet, 2 Orłany i 3 rakiety (Ch 101/555/55). Korekta do wczorajszego bilansu strat rosjan w obwodzie briańskim – zniszczone zostały 3 (a nie 2) helikoptery Mi-8.

😼 Jasynuwata (pod Donieckiem), Tokmak,

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński spotkał się z prezydentem Niemiec i kanclerzem Niemiec, Scholzem w Berlinie. Później Zełeński odebrał nagrodę Karola Wielkiego (dla niego i narodu ukraińskiego) oraz odwiedził bazę wojskową w Niemczech, gdzie ukraińscy żołnierze szkolą się na działach samobieżnych PzH 2000. Potem odbyła się konferencja prasowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego i kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Kilka głównych stwierdzeń:

  • Zełeński wierzy w „koalicję myśliwców” po wizytach w europejskich stolicach
  • “Nie może być mowy o pokoju bez wycofania wojsk rosyjskich” – Scholz
  • “Będziemy Cię wspierać tak długo, jak będzie to konieczne” – Scholz
  • “Czas w tym roku ustalić koniec wojny — Zełeński
  • “Jeszcze kilka wizyt i tyle” — Zełeński w odpowiedzi na pytanie dziennikarza, czy Ukraina otrzymała wystarczającą ilość broni do kontrofensywy.

⚆ Wołodymyr Zełeński z Niemiec wyruszył do Francji. Na swoim kanale napisał: “„Paryż. Z każdą wizytą zwiększają się zdolności obronne i ofensywne Ukrainy. Zacieśnia się więź z Europą i rośnie presja na rosję. Spotkam się z moim przyjacielem Emmanuelem. Omówimy najważniejsze punkty stosunków dwustronnych”

⚆ Niemcy podpisały deklarację wspierającą dążenie Ukrainy do członkostwa w NATO i presję na Federację rosyjską. Potem na twitterze Scholz ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej (pisałem wczoraj) i zrobił to w języku ukraińskim.

⚆ Zełeński miał proponować okupację rosyjskich wiosek i wysadzenie ropociągu Przyjaźń, aby zyskać przewagę nad Moskwą — The Washington Post na podstawie tajnych dokumentów, które wyciekły miesiąc temu.

⚆ rosyjska obrona powietrzna brała udział w (wczorajszej) katastrofie lotniczej w obwodzie briańskim, powiedział Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ Podoliak: Bachmut to wstęp do kontrofensywy. „Ukraina wzięła inicjatywę w swoje ręce. Nie oznacza to, że Bachmut zostanie jutro odbity, ale ciężkie walki będą kontynuowane. Kontrofensywa nie jest jednym wydarzeniem, które rozpoczęło się dzisiaj i zakończy jutro, to mnogość akcji, dziesiątki i setki akcji, z których część już jest prowadzona. Moim zdaniem to będzie gorący sezon wiosenno-letni” — Podoliak w rozmowie z niemiecką publikacją Bild.

🌍Świat:

⚆ Dzięki niedawnym działaniom kontrofensywnym ukraińskie wojsko wyzwoliło 16,85 km2 w rejonie Bachmutu — ISW.

⚆ G7 i UE zakażą wznowienia dostaw rosyjskiego gazu na trasach do Europy.

⚆ Dzisiaj w Turcji odbywają się wybory prezydenckie. Wszystko prowadzi do drugiej tury wyborów.

💩rosja i białoruś:

⚆ łukaszenka nie pojawił się na obchodach Dnia Flagi Państwowej, Godła Państwowego i Hymnu Narodowego Białorusi 14 maja, donosi białoruski masmedia „Motolko pomogy”. Są nieoficjalne informacje, że dziś przybyło z Moskwy kilku lekarzy skonsultować jego stan zdrowia.

⚆ Podpalona komisja poborowa w Murmańsku

⚆ Eksplozje w obwodzie briańskim

⌛ Rok temu (80):

Charków – Krok po kroku rosjanie są wypierani z okolic Charkowa. Kolejne miejscowości wracają pod kontrolę sił ukraińskich – wedle nieoficjalnych informacji są kilkaset metrów od granicy. Na samej granicy problem mają żołnierze zmobilizowani z terenów DNR i LNR, których rosja…..nie chce wpuścić na teren rosji. Analitycy Amerykańskiego Instytutu Studiów Wojennych (ISW) uważają, że Ukraina wygrała bitwę o Charków – wojska rosyjskie oddalają się od miasta. Nie udało im się otoczyć Charkowa. Nie zmienia to faktu, że na terenie obwodu występuje jeszcze ostrzał artyleryjski – dziś ostrzeliwane były Czuhujiw, Derhaczi, Zołocziw, Łozowa. Sam Charków – ponownie bez ostrzałów.

Intensyfikują się walki o Siewierodonieck

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Jadą Bradleye

⚆ Podoliak o rosji

⚆ Nocne walki pod Bachmutem (chyba pierwszy raz nagranie nocne z czołgiem w akcji)

⚆ Poranne walki pod Bachmutem

⚆ Nocny ostrzał rosjan – znowu piekło

⚆ Na słowa o brutalności rosjan nagroda padła…

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *