🪖Dzień 441 (10 maja 2023, 23:30) – Hybrydowo

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Ukraińskie SU-25 z amerykańskimi pociskami Zuni to obraz nad którym warto chwilę się zatrzymać. SU-25 to jeszcze radziecka (i dobra) konstrukcja samolotu szturmowego. Jest używana przez obie strony. Ale podobnie jak do SU-27 udało się Ukraińcom doczepić amerykańskie rakiety HARM (uderzające w stacje radarowe), tak do SU-25 udało się doczepić rakiety ZUNI. To nie jest coś co zmieni przebieg konfliktu (mimo, że Zuni mają lepsze parametry niż cokolwiek z czym wcześniej latały SU-25), ale pokazuje to aktualny stan ukraińskiej armii, jej różnorodność uzbrojenia, łamanie standardów. Wojna wymusza na nich kreatywność i konieczność adaptowania ze sobą systemów, które nie były dla siebie stworzone. Ukraińcy prócz rosyjskiej broni mają do dyspozycji olbrzymią różnorodność broni z niemal całego świata i do tego tworzą swoje, własne typy. Nie ma chyba drugiej takiej hybrydowej armii na świecie.

Linia frontu bez zmian. Ciężko w Bachmucie i pod Awdijewką.

👍 Dobre wieści:
⚆ Czechy wyślą Ukrainie 2 systemy obrony przeciwlotniczej 2K12M „Kub” ze stosunkowo dużą liczbą pocisków – poinformował prezydent Czech.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły skuteczne kontrataki w kierunku Bachmutu, rosjanie na niektórych obszarach wycofali się na odległość do 2 km, — dowódca wojsk lądowych Sirskyj. (To dotyczy informacji o których pisałem wczoraj.)

⚆ Chorwacja przekazała Ukrainie 8 śmigłowców Mi-8.

🌻+690 (196 310)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pod Biłohoriwką i Spirnym

⚆ Okolice Bachmutu – W mieście sytuacja bardzo trudna, na flankach lepiej. Intensywniej działa ukraińska artyleria.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką sytuacja trudna, ale linia frontu bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Tu brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Donieck, Nikopol i kilkanascie miejscowości w obwodzie chersońskim.
🛸Zniszczone 3 Shahedy (dwa leciały na poligon wojskowy)
😼 Kadijewka
☢️ rosja planuje „ewakuować” ponad trzy tysiące pracowników z Enerhodaru, — twierdzi ukraiński Energoatom. Przede wszystkim chodzi o usunięcie 2700 pracowników stacji, którzy podpisali umowę z fikcyjną „Organizacją operacyjną Zaporizhzhya NPP” lub innym przedsiębiorstwem rosatomu, oraz członków ich rodzin. Jednocześnie rosjanie prawie od początku okupacji zakazali pracownikom elektrowni opuszczania miasta. Ponadto, według informacji Sztabu Generalnego, część rodzin zaporoskich pracowników jądrowych została już wywieziona z Enerhodaru do obwodu rostowskiego Federacji rosyjskiej.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Załużnyj nie będzie mógł uczestniczyć w posiedzeniu Komitetu Wojskowego NATO 10 maja ze względu na trudną sytuację na froncie – powiedział przewodniczący Komitetu Wojskowego Sojuszu Rob Bauer.

⚆ 10 maja wystartował program „eRemont”, w ramach którego Ukraińcy będą mogli otrzymać nawet 200 tysięcy hrywien na naprawę zniszczonych wojną domów. Fundusze są przyznawane, jeśli lokum zostało zniszczone w wyniku wojny, podlega renowacji, znajduje się na nieokupowanym terytorium i nie zostało całkowicie samodzielnie naprawione.

⚆ ​“Nie myślcie, że to ostatnia kontrofensywa, może trzeba przygotować się do kolejnej” – szef MSZ Kuleba w rozmowie z Bildem

⚆ Wiceminister obrony Hanna Malyar powiedziała, że ​​wróg rozpowszechnia dezinformację o likwidacji dowódców Sił Zbrojnych: „Trzy meldunki w ciągu tygodnia. Wszyscy żyją”.

⚆ Były prezes „Motor Siczi” Wiaczesław Bogusław, podejrzany o współpracę i pomoc rosji, poprosił o wpisanie go na listę do wymian z rosją – „Schematy” w nawiązaniu do listu Bogusława skierowanego do szefa OP Jermaka.

⚆ Skuteczność ukraińskiej obrony powietrznej prawie się podwoiła. Ponadto Siły Zbrojne Ukrainy tworzą nowe mobilne grupy obrony powietrznej, które będą chronić niebo Kijowa – Najew. Dowódca powiedział też, że „przekazał obrońcom nową partię pojazdów do tworzenia mobilnych przeciwlotniczych grup ogniowych”.

🌍Świat:

⚆ Prokurator generalny USA po raz pierwszy zezwolił na transfer skonfiskowanych rosyjskich aktywów na Ukrainę, — Reuters. Dosłownie: „Chociaż jest to pierwszy transfer skonfiskowanych rosyjskich funduszy na odbudowę Ukrainy przez USA, to nie będzie ostatni”.

⚆ Japonia zamierza przystąpić do NATO, – szef MSZ Japonii. Według Yoshimasa Hayashi kraj ten ponownie przemyślał sytuację w regionie po pełnej inwazji rosji na Ukrainę i już negocjuje otwarcie pierwszego biura łącznikowego NATO w Azji.

⚆ Eksperci ISW zwracają uwagę, że rosja chce pokazać ostatnią serią uderzeń rakietowych, że odstrasza przyszłą ukraińską kontrofensywę, ale nie jest to istotny czynnik wpływający na działania Sił Zbrojnych.

⚆ Administracja Bidena nie planuje pójść za przykładem Wielkiej Brytanii w dostarczaniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu — Politico.

⚆ Wielka Brytania zamierza oficjalnie wpisać rosyjską PVK „Wagner” na listę organizacji terrorystycznych — The Times.

⚆ W Polsce oficjalnie zmieniono nazwy Kaliningradu i Obwodu Kaliningradzkiego na Królewiec i Obwód Królewiecki. „Fakt, że duże miasto w pobliżu polskich granic zostało nazwane imieniem Kalinina, zbrodniarza, który był współodpowiedzialny między innymi za zbrodnie katyńskie, ma w Polsce emocjonalny i negatywny charakter” – czytamy w komunikacie Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych.

⚆ Z pierwszych ustaleń Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych wynika, że ​​znaleziony w okolicach Bydgoszczy wrak pocisku pochodzi z rosyjskiego Ch-55. Według ustaleń pocisk manewrujący Ch-55 wleciał do Polski przez wschodnią granicę. Jeśli wniosek zostanie oficjalnie potwierdzony, będzie to oznaczać, że pocisk został wystrzelony z rosyjskiego samolotu podczas zmasowanego ostrzału terytorium Ukrainy w połowie grudnia.

⚆ Ambasador rosji Siergiej Andriejew został wezwany do MSZ RP w związku z incydentem nad Morzem Czarnym, kiedy to rosyjski myśliwiec Su-35 niebezpiecznie przechwycił samolot Polskiej Służby Granicznej.

⚆ Prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel powiedział, że byłoby właściwe, aby jego kraj rozważył możliwość przekazania Ukrainie lekkiego wielozadaniowego samolotu szturmowego L-159.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Sekretarz generalny NATO Stoltenberg powiedział, że Siły Zbrojne są gotowe do ofensywy, ale siły okupacyjne federacji rosyjskiej były w stanie wzmocnić swoje linie obronne.

⚆ USA nie widzi oznak odwrotu „wagnerowców” od Bachmuta — Politico. Najemnicy „Wagnera” nadal utrzymują znaczną część miasta i mimo strat mają wystarczającą ilość amunicji, aby powstrzymać natarcie wojsk ukraińskich – tak oceniają dwaj amerykańscy oficjele w rozmowie z dziennikarzami.

⚆ Wybuch w szwedzkim mieście Carlsborg w fabryce amunicji. Nie ma jeszcze oficjalnej informacji o przyczynach zdarzenia. Fabryka, w której doszło do wybuchu, produkuje amunicję małokalibrową do karabinów maszynowych i innej broni lekkiej.

💩rosja i białoruś:

⚆ putin zapowiedział powołanie rosjan, którzy są w rezerwie do przeszkolenia wojskowego.

⚆ rosja zniosła obowiązujący od 2019 roku zakaz lotów do Gruzji, otwierając tym samym potencjalną szansę na wznowienie ruchu lotniczego między krajami. Ponadto Federacja rosyjska zniesie obowiązek wizowy dla obywateli Gruzji od 15 maja. Prezydent Gruzji nazwał zniesienie przez rosję reżimu wizowego niedopuszczalną prowokacją. UE i USA ostrzegły gruzińskie władze przed wznowieniem ruchu lotniczego z Federacją rosyjską. Władze Gruzji zezwolą na bezpośrednie loty rosyjskich linii lotniczych, które nie zostały objęte sankcjami, powiedziała wiceminister gospodarki Mariam Kvrivishvili. Według niej bezpośrednie loty pomogą obywatelom Gruzji mieszkającym w rosji „zjednoczyć się z ojczyzną”.

⚆ Podczas parady w Moskwie obok putina siedzieli nie żołnierze z II w.św a byli oficerowie NKWD i KGB – rosyjska publikacja „Agentstvo”. Na prawo od rosyjskiego dyktatora siedział 98-letni Jurij Dwoikin – w 1944 r. w ramach NKWD „prowadził operacje likwidacji nacjonalistycznego podziemia” w obwodzie lwowskim. Po lewej stronie putina siedział 88-letni Giennadij Zajcew, który w 1968 roku brał udział we wprowadzaniu wojsk sowieckich do ówczesnej Czechosłowacji w celu stłumienia antysowieckich protestów.

⚆ prigożyn powiedział, że istnieje duże ryzyko okrążenia jego najemników w Bachmucie, ponieważ flanki utrzymywane przez rosyjskie wojsko pękają.

⚆ rosjanie donoszą, że zestrzelili wczoraj 3 drony ukraińskie zmierzające do Moskwy. Dziś mieli też odpierać ataki na stację kontrolną gazociągu “Przyjaźń” w obwodzie briańskim.

⌛ Rok temu (76):

Luźniej pod Charkowem – kolejne miejscowości wróciły pod kontrolę Ukrainy.

W Mariupolu w zakładzie „Azowstal” przebywa jeszcze ponad 100 cywilów (oraz około 1000 obrońców i kilkaset rannych żołnierzy), o czym poinformował na antenie Suspilne szef donieckiej OAW Paweł Kyryłenko. W ciągu ostatnich 24 godzin okupanci nadal ostrzeliwali fabrykę Azovstal z samolotów, czołgów, statków, artylerii, wielu wyrzutni rakiet i tak dalej, wykonali 34 loty bojowe do ostrzału, w tym 8 z bombowców strategicznych. W przerwach rosjanie próbują szturmu. Elektryk z mariupolskich zakładów Azowstal przekazał rosjanom plany podziemnych korytarzy w kombinacie, gdzie ukrywali się ukraińscy żołnierze i cywile – poinformowała we wtorek Prokuratura Generalna Ukrainy. Mężczyzna jest podejrzany o zdradę.

Wczoraj wieczorem Odesa otrzymała najbardziej intensywny atak rakietowy od początku wojny. Rakiety spadły na obiekty cywilne (galeria handlowa, ucierpiał Auchan), przemysłowe (magazyny) oraz części mieszkalne. Zginęły conajmniej 2 osoby. Dziś nieco spokojniej. Zestrzelono rosyjskiego drona nad morzem. Miał miejsce ponowny atak rakietowy na most łączący obie części obwodu odeskiego (Dnistrowski Łyman).

📺 Materiał bonusowy:

⚆ 3 brygada szturmowa w akcji w Bachmucie (to Ci co wyrwę rosjanom na 2km zrobili)

⚆ 18+ – dwie historie okopowe

⚆ Resztki Kindżała

⚆ Potencjalne kierunki ukraińskich kontrofensyw wedle El Mundo

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “🪖Dzień 441 (10 maja 2023, 23:30) – Hybrydowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *