🪖Dzień 440 (9 maja 2023) – tyci parada

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dzisiejsza „parada zwycięstwa” w Moskwie była najkrótszą od 20 lat. Trwało to tylko 45 minut od początku do końca. Według wyliczeń analityków OSINT ilość sprzętu na „Placu Czerwonym” w porównaniu z 2021 r. (przed inwazją) zmniejszyła się prawie czterokrotnie. W tym roku przeszło tylko 51 sztuk sprzętu wojskowego. A w 2021 – 197 sztuk. Dziś przez Plac Czerwony przejechał tylko jeden stareńki T-34 i drugi raz z rzędu nie było lotnictwa, ale sporo było ochrony, snajperów i żołnierzy z bronią przeciwko dronom. Wokół putina nie było też nikogo z liderów – tylko wasale. łukaszenka zaraz po uroczystości wrócił do Mińska (podobno w asyście karetki i lekarzy). Całość wyglądała żałośnie, niczym ostatnia parada putina. Dziwne to bo rosja nadal ma sporo sprzętu i ludzi do pokazania na takiej paradzie. putin wysilił się na kolejny motyw narracyjny „Kijów stał się „zakładnikiem zamachu stanu i kartą przetargową w rękach Zachodu” no iże wszyscy chcą rosję zniszczyć. I tyle, można się rozejść, nie ma tu nic więcej do oglądania. Ciekawsza akcja czekała rosyjskiego ambasadora w Warszawie, gdzie zebrani protestujący nie dali mu złożyć kwiatów pod pomnikiem armii radzieckiej (który został stosownie zaadaptowany do sytuacji).

W nocy na Kijów poleciały rakiety. 23 z 25 zbito, brak ofiar. A pod Bachmutem Ukraińcom udało się odbić jakieś 8 km kwadratowych po tym jak jedna z rosyjskich jednostek zaznała sporych strat i postanowiła wziąć nogi za pas.

Linia frontu ze zmianami pod Bachmutem (na korzyść Ukraińców) i pod Awdijewką (na niekorzyść Ukraińców).

(Napis na plecaku snajpera ze zdjęcia okładkowego: “Pracuję na odległość”)

👍 Dobre wieści:
⚆ USA poinformowały o przeznaczeniu Ukrainie pakietu pomocy wojskowej o wartości 1,2 miliarda dolarów — obejmuje on systemy obrony powietrznej Hawk, amunicję przeciwlotniczą, artylerię i drony do obrony powietrznej — Associated Press.

⚆ Wielka Brytania przygotowuje się do wysłania na Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu – Washington Post.

⚆ Pod Bachmutem udało się Ukraińcom oczyścić teren 2,5 x 3km z sił rosyjskich

🌻+620 (195 620)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut – trudna sytuacja w centrum

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian, nieco spokojniej.

⚆ Okolice Bachmutu – Siły Zbrojne potwierdziły oświadczenie szefa „Wagnera” prigożyna, że ​​72. oddzielna brygada strzelców zmotoryzowanych Sił Zbrojnych FR uciekła z Bachmutu. To podobno zasługa 3 brygady szturmowej, która w ciągu dwóch dni walk zlikwidowała aż 67 rosyjskich żołnierzy (potwierdzonych i 87 niepotwierdzonych). Jednostki 72. Brygady Federacji rosyjskiej zostały rozbite, w rzeczywistości 6. i 8. kompania tej brygady zostały całkowicie zniszczone, wywiad brygady znaczna liczba jednostek została zniszczona, pojmano też wielu jeńców. Tzw. 3. oddział szturmowy PMK „Wagnera” poniósł ciężkie straty. Działania ofensywne prowadzono w pasie o szerokości 3 km i głębokości 2,6 km, całe terytorium zostało całkowicie uwolnione od rosyjskich sił okupacyjnych.

Trudniej w centrum.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian w Marijince, pod Awdijewką gorzej – rosjanie przesunęli się w Pierwomajskim i nieco w Newelskim.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, charkowski, sumski.
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
Rośnie liczba ostrzałów rosyjskich ukierunkowanych na magazyny i potencjalne punkty przeładunku sprzętu i amunicji nieco dalej od linii frontu.

🛸Ukraińska Obrona Powietrzna zniszczyła w nocy 23 z 25 rakiet wystrzelonych przez federację rosyjską na Ukrainę, poinformowało biuro prezydenta Ukrainy. Co wiadomo?

⚆ Wśród 25 rakiet było 8 Kalibrów (8 zbito) i 17 Ch-101/Ch-555 (zbito 15).

⚆ Dniepr: szczątki jednej z rakiet spadły na czteropiętrowy budynek mieszkalny – 32-letnia kobieta została ranna, obecnie jest hospitalizowana. Kilka mieszkań w tym samym budynku mieszkalnym zostało uszkodzonych – Łysak, szef Dniepropetrowskiej administracji obwodowej;

⚆ Kijów: fragmenty zestrzelonej rakiety spadły na działki w rejonach Hołosijiwskim i Szewczenkiwskim Kijowa. Nie ma ofiar – Kijowska Miejska Administracja Wojskowa;

⚆ Obwód kijowski: w miejscowości Myrocke odłamki rakiet spadły na podwórko domu prywatnego, uszkadzając dach. Jedna z rakiet spadła także w miejscowości Tarasiwka. Nie ma ofiar – Kijowska administracja obwodowa;

⚆ Obwód czerkaski: w lesie w miejscowości Orszaniec eksplozja rakiety spowodowała pożar, który został ugaszony. Nie ma ofiar. Fala uderzeniowa uszkodziła 47 okien Czerkaskiej Obwodowej Przychodni Gruźliczej. Personel placówki ewakuował 47 pacjentów do nieuszkodzonej części budynku – Andrij Jermak, szef Biura Prezydenta Ukrainy.

☢️ rosjanie wywożą z Enerhodaru dokumentację, sprzęt komputerowy i inne zagrabione mienie – sklepy i apteki są zamknięte w mieście, stacje benzynowe i bankomaty zostały opróżnione, powiedział burmistrz Dmytro Orłow.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedziła Kijów 9 maja z okazji Dnia Europy.

⚆ Premier Denys Szmyhal powiedział, że za dwa lata Ukraina powinna być gotowa do wejścia do Unii Europejskiej. Według niego w tym roku Ukraina spodziewa się decyzji politycznej UE w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych.

⚆ Ostateczne plany dotyczące dat i kierunków kontrofensywy nie zostały jeszcze zatwierdzone przez Zełeńskiego — Daniłow. „Mamy kilka opcji. Wszystkie są w trakcie prac. I w zależności od okoliczności, które będą miały miejsce w takim czy innym czasie, zostaną podjęte pewne decyzje” – powiedział sekretarz RBNiO.

⚆ Gabinet Ministrów zezwolił kierowcom na niewpuszczanie do transportu publicznego pasażerów słuchających głośnej muzyki, a także zakazał puszczania muzyki i filmów w kabinach pasażerskich; w taksówce – tylko za zgodą pasażera

🌍Świat:

⚆ „Ukraińcy przez całą wojnę przekraczali oczekiwania, ale musimy przyznać, że prostego, szybkiego i zdecydowanego przełomu może nie być. To jest prawdziwy świat, to nie jest hollywoodzki film. Zachód musi postępować właściwie, niezależnie od tego, jak rozwija się kontrofensywa — powiedział minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, James Cleverly.

⚆ Flaga państwowa Ukrainy została podniesiona w pobliżu budynku Komisji Europejskiej w Dniu Europy obok flag UE.

⚆ Największy niemiecki producent broni Rheinmetall planuje w przyszłości produkcję czołgów, systemów obrony przeciwlotniczej i amunicji na Ukrainie – mówi CEO Armin Papperger.

⚆ Turecki minister obrony Hulusi Akar powiedział, że negocjacje w sprawie przyszłej „porozumienia zbożowego” z udziałem Ukrainy, Federacji rosyjskiej i Turcji planowane są na 10-11 maja w Stambule.

⚆ Aktywiści po raz drugi uniemożliwili ambasadorowi rosji złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy radzieckich z okazji 9 maja. Rok temu na ambasadora rosji spotkała krwawa „niespodzianka”. Także w Warszawie w pobliżu domów rosyjskich dyplomatów odbył się protest i włączono syreny.

⚆ Parlament Europejski przegłosował przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą na kolejny rok w celu wsparcia ukraińskiej gospodarki w warunkach wojny.

⚆ Przywódcy 37 krajów członkowskich koalicji (Grupy Podstawowej) na rzecz utworzenia specjalnego trybunału dla zbrodni rosyjskich na Ukrainie odbyli spotkanie, na którym potwierdzili swoje poparcie dla idei stworzenia takiego mechanizmu.

⚆ “Ukraina ma wszystkie niezbędne zasoby, w tym broń, do odzyskania terytoriów zajętych od 24 lutego” – sekretarz stanu USA Blinken

⚆ Największe grono Parlamentu Europejskiego apelowało o zaproszenie Ukrainy do NATO na szczycie w Wilnie. Europejska Partia Ludowa (EPP) podkreśla, że ​​dotychczasowe decyzje w sprawie bezpieczeństwa Ukrainy — od memorandum budapeszteńskiego po konkluzje szczytu NATO w Bukareszcie — nie zapobiegły pełnej inwazji na Ukrainę i jej stałej obecności w „szarej strefie”. tylko zachęci rosję do powtórzenia agresji w przyszłości.

⚆ Rzecznik Pentagonu Patrick Ryder oficjalnie potwierdził, że Ukraińcy zestrzelili rosyjski pocisk sztyletowy z systemu obrony powietrznej Patriot.

⚆ Stany Zjednoczone przekazały do bazy lotniczej Emari pod Tallinem eskadrę myśliwców wielozadaniowych 5. generacji F-22 Raptor, które są na uzbrojeniu wyłącznie Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

⚆ Holandia rozważa możliwość przesłania myśliwców F-16 na Ukrainę – powiedział premier Mark Rutte. „Aktywnie rozmawiamy o transferze samolotów F-16 z Danią, Wielką Brytanią i innymi krajami w Europie, a także ze Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Rutte.

💩rosja i białoruś:

⚆ W moskwie odbyła się dzisiaj defilada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa. Uroczystości na Placu Czerwonym odbyły się na tle wzmożonych środków bezpieczeństwa, wiele rosyjskich obwodów nie odważyło się zorganizować masowych imprez. moskwę odwiedzili premier Armenii, prezydenci Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Łukaszenka. Na paradzie pojawił się tylko jeden czołg – stary T-34. Wśród gości był też łukaszenka, który miał zabandażowaną prawą rękę i nie został na uroczystym bankiecie.

⚆ prigożyn powiedział, że armia rosyjska uciekła ze swoich pozycji w Bachmucie i odsłoniła jedno ze skrzydeł frontu, które „wagnerowcy” musieli osłaniać. Wystosował ultimatum do Ministerstwa Obrony Federacji rosyjskiej i Sztabu Generalnego – jeśli amunicja nie zostanie przydzielona jego najemnikom, opuszczą oni swoje pozycje.

⚆ Samolot Su-24 spłonął pod Nowosybirskiem. Podobno robota partyzantów.

⌛ Rok temu (75):

⚆ 9 maja w rosji – dużo skromniej niż zazwyczaj wyglądała parada. Nie było lotnictwa, które odwołano rzekomo ze względu na złą pogodę. Nie było żadnej nowej techniki rosyjskiej, a słynne czołgi „Armata” pojawiły się w ilości 2 sztuk (na próbach było ich więcej). Sama przemowa putina była krótka, bez kolejnych gróźb a jedynie z powtórzeniem kłamstw o zagrożeniu atakiem ze strony NATO. Nie wziął udziału szef sztabu generalnego rosyjskiej armii generał Walerij Gierasimow. Wojskowi tej rangi są zazwyczaj ważnymi uczestnikami uroczystości 9 maja.

⚆ Prezydent USA, Joe Biden, podpisał ustawę lend-lease dotyczącą Ukrainy. Ta decyzja przywraca program prowadzony podczas II Wojny Światowej, który i w tym wydaniu pozwala prezydentowi USA na bardziej efektywne dostarczanie broni i innego zaopatrzenia do Ukrainy w czasie pełnoskalowej rosyjskiej inwazji – bez biurokracji.

⚆ 85 z 90 haubic M777 zostało już wysłanych z USA na Ukrainę – poinformował przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, w obsłudze dział przeszkolono też ponad 300 ukraińskich artylerzystów (+100 w stosunku do zeszłego tygodnia). 50 kolejnych jest aktualnie szkolonych.

⚆ rosjanie podchodzą pod Siewierodonieck. Ukraińcy zniszczyli ich przeprawę przez rzekę Doniec wraz ze sporą kolumną ciężkiej techniki.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Cobra – nowy dron z Krzywego Rogu

⚆ W Berlinie zabronili, ale we Frankfurcie rosjanie się pobawili

⚆ Wyjaśnienie czemu tak mało sprzętu na paradzie dziś było

⚆ 2 minuty walk ulicznych w Bachmucie

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *