🪖Dzień 439 (8 maja 2023, 23:00) – armia dronów

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Trochę lipa dla rosjan, że żaden Szached nie doleciał do celu. Tej nocy było ich aż 35 i wszystkie udało się Ukraińcom zestrzelić (są szkody i ranni). Mnie nadal dziwi, że rosjanie marnują swój potencjał militarny na cele cywilne, licząc na zastraszenie cywilów. Na ten cel wytracili ponad 2,5 tysiąca dronów oraz niemal cały arsenał najcenniejszych rakiet. Tymczasem ponad 70% Ukraińców uważa, że wojna z rosją może zakończyć się tylko przez jej pokonanie. Bez rozmów.

Wracając do dronów. Nie ma dnia bez filmów nagranych z ukraińskich dronów. Te z rosyjskich pojawiają się rzadziej i są zazwyczaj dużo gorszej jakości. rosja ewidentnie przespała ten etap zmian w arsenale. Ukraińcy zaadoptowali możliwości dronów bardzo szybko i skutecznie. Dziś ogłosili utworzenie kolejnych 8 nowych kompanii uderzeniowych.

W ostatnich dniach rosjanie posunęli się naprzód w rejonach Awdijewki, Bachmutu i Łymanu i odnieśli tam taktyczne sukcesy – Ministerstwo Obrony.

👍 Dobre wieści:
⚆ Polska przekazała Ukrainie 10 myśliwców MiG-29 – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

⚆ W ramach projektu „Armia dronów” utworzono 8 nowych kompanii uderzeniowych.

🌻+540 (194 970)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian.

⚆ Okolice Bachmutu – Dziś podobno ukraińskie siły wyparły rosjan o kilometr do tyłu.

⚆ Marijinka, Awdijewka – tu bez zmian i nowych doniesień. Pod Awdijewką rosjanie intensyfikują działania mające na celu otoczenie ruin wioski.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień o działaniach zbrojnych

⚆ rosjanie rozpoczęli mobilizację w czasowo okupowanym Mariupolu – rada miasta.

⚆ W Skadowsku administracja okupacyjna ogranicza pracę – wynika z podsumowania Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. W nocy 7 maja jej „pracownicy” załadowali do samochodu dokumenty, sprzęt biurowy i inne mienie instytucji państwowych. Nad ranem znaczna część zaborców rosyjskich wraz z rodzinami opuściła miasto. Obecnie podobna sytuacja ma miejsce we wsiach rejonu skadowskiego — Mychajłowce, Pietriwce, Szewczencowie, Sziroki, Uljanowce, Krasnoj.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Do rana ostrzelanych zostało 10 obwodów, 3 osoby zginęły. W ciagu dnia ostrzelany Charków (przedmieścia), Dnipro,
🛸W nocy ukraińska obrona zniszczyła 35 z 35 Szachedów. 30 z nich było nakierowanych na Kijów. W wyniku upadku odłamków rannych zostało 5 osób. To był największy rajd na Kijów dronami od początku inwazji. Eksplzje były też w okolicy Czernihowa. 8 rakiet Ch-22 zaś spadło na Odesę i część z nich trafiła w cel (magazyn produktów spożywczych Czerwonego Krzyża, teren rekreacyjny). Zginął ochroniarz.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński złożył w Radzie Najwyższej projekt ustawy o ustanowieniu 8 maja Dniem Pamięci i Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej. Również od jutra 9 maja każdego roku na Ukrainie obchodzony będzie Dzień Europy – prezydent podpisał stosowny dekret.

⚆ Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży oficjalną wizytę w Kijowie we wtorek 9 maja – poinformował rzecznik KE Eric Mamer. „Ta wizyta odbędzie się w Dniu Europy i w tym kontekście serdecznie witamy zapowiedź Zełeńskiego, że od teraz 9 maja będzie obchodzony jako Dzień Europy również na Ukrainie” – powiedział Mamer.

⚆ Po otrzymaniu obiecanego sprzętu od międzynarodowych partnerów Ukraina będzie dysponować jednym z najlepszych systemów obrony powietrznej na świecie – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ihnat.

⚆ 71,8% obywateli Ukrainy uważa, że ​​wojna może się zakończyć tylko w przypadku zwycięstwa nad rosją i że kompromisy z krajem agresorem są niemożliwe – badanie Centrum Razumkowa i Deminiziativ.

⚆ Budżet Ukrainy otrzymał 189 mln euro z Banku Światowego, — Ministerstwo Finansów Ukrainy. Pieniądze otrzymywano na preferencyjnych warunkach od Międzynarodowego Stowarzyszenia na pokrycie wydatków socjalnych budżetu państwa.

⚆ Na kierunku Bachmut wróg stracił około 100 000 ludzi w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy – pułkownik Serhij Czerewaty, przedstawiciel Wschodniej Grupy Sił Sił Zbrojnych Ukrainy.

🌍Świat:

⚆ Federacja rosyjska nie jest w stanie prowadzić skoordynowanych działań obronnych na całej linii frontu – ISW. Groźby Kadyrowa o przerzuceniu swoich wojsk do Bachmuta z innych rejonów frontu mogą być szantażem rosyjskiego dowództwa w celu przeznaczenia amunicji dla PMK „Wagnera”. Ponieważ szef Sztabu Generalnego Federacji rosyjskiej Gierasimow jest zmuszony ustąpić żądaniom dowódców poszczególnych jednostek, pojawiają się wątpliwości co do zdolności Federacji rosyjskiej do przeprowadzenia skoordynowanej kampanii obronnej na całej linii frontu.

⚆ rosja aktywnie rekrutuje migrantów zarobkowych z Azji Centralnej w celu wysłania ich na wojnę na Ukrainie – wywiad brytyjski. Podobno rekruterzy odwiedzają meczety i służby imigracyjne – oferując migrantom 2390 dolarów premii za rejestrację i do 4160 dolarów miesięcznie, a także przyspieszoną ścieżkę do rosyjskiego obywatelstwa. rosyjskie władze prawie na pewno są zainteresowane jak najdłuższym opóźnieniem nowej, nieograniczonej obowiązkowej mobilizacji, aby zminimalizować wewnętrzne niezadowolenie.

⚆ W zeszłym tygodniu Komisja Europejska przesłała do państw członkowskich UE propozycje dotyczące 11. pakietu sankcji wobec Federacji rosyjskiej – powiedział rzecznik KE Eric Mamer. Projekt 11. pakietu sankcji KE wobec Federacji rosyjskiej przewiduje zakaz dostępu do europejskich portów statkom, które próbują ominąć wprowadzone już ograniczenia dotyczące rosyjskiej ropy — Bloomberg.

⚆ rosja organizuje w Europie fałszywe protesty wymierzone w UE, NATO i Ukrainę – wspólne śledztwo Le Monde, NRK, Süddeutsche Zeitung, SVT i Westdeutscher Rundfunk. Według publikacji rosyjska strategia obejmuje kilka miast, w których zaleca się organizowanie protestów, w szczególności Paryż, Hagę, Brukselę i Frankfurt. W internecie krążą zdjęcia „demonstrantów”, stwarzając wrażenie powszechnych nastrojów antyukraińskich. Prowokatorzy infiltrują też prawdziwe protesty, np. przeciwko reformie emerytalnej. Tam rozwijają swoje sztandary. Robią zdjęcia i filmy. Następnie jest prezentowany w rosyjskich mediach, aby wywołać efekt masowy.

⚆ USA nie wątpią w prawdziwość oświadczenia Ukrainy o użyciu systemu obrony powietrznej Patriot do przechwycenia rosyjskiego pocisku aerobalistycznego “Kindżał” — CNN

⚆ Stany Zjednoczone wycofują część sprzętu z czołgów Abrams, które mają trafić na Ukrainę, bo boją się, że może wpaść w ręce rosjan, – USA Today.

⚆ Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger uważa, że ​​dzięki Chinom do końca roku możliwe są „prawdziwe negocjacje” między Ukrainą a Federacją rosyjską.

⚆ Wyższy Sąd Administracyjny w Berlinie odnowił zakaz wywieszania rosyjskich flag w dniach 8 i 9 maja po skardze policji na decyzję tego samego sądu.

💩rosja i białoruś:

⚆ W wyniku pożarów w rejonie Kurgan spłonęło ponad 300 budynków mieszkalnych i 3900 budynków. Pożary trwają już piątą dobę.

⚆ Prezydenci Kirgistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu oraz premier Armenii zgodzili się przyjechać do Moskwy na tradycyjną defiladę 9 maja.

⚆ Naddniestrze zwróciło się do rosji o zwiększenie liczby tzw. rosyjskich „sił pokojowych”, tłumacząc to zwiększeniem zagrożeń dla bezpieczeństwa.

⚆ rosjanie szukają możliwości produkcji irańskich dronów na Białorusi. Gomelskie Zakłady Radiowe odwiedziła grupa robocza złożona z irańskich inżynierów, zorganizowana przez FSB Federacji rosyjskiej i KGB Federacji rosyjskiej. Podczas podróży służbowej dyskutowano o możliwości systematycznego dostosowywania produkcji dronów kamikadze.

⚆ W Moskwie nieco paniki z powodu czerwonych krzyży, które pojawiły się na ulicach miasta. Najwyraźniej obawiają się, że mogą to być znaczniki nalotów 9 maja.

⌛ Rok temu (74):

⚆ Ukraińcy ponownie uderzyli na Wyspę Węży. Zniszczono śmigłowiec Mi-8 wraz z wysiadającym z niego desantem (z Bayraktara). Oprócz zniszczonej wczoraj łodzi desantowej do rachunku dopisać jeszcze należy dwie łodzie Raptor.

⚆ Ukraińskie siły wycofały się z Popasnej na przygotowane wcześniej stanowiska obronne za ruinami miasta. To po tym działaniu rosjanom udało się poszerzyć front dochodząc do Siewierodoniecka, Łysyczańska i Bachmutu.

⚆ Obrońcy Mariupola zorganizowali konferencję prasową zdalnie. Po ewakuacji rannych i cywili oraz personelu medycznego pozostają sami na terenie silnie ostrzeliwanego zakładu. Zełeński przyznał, że nie widzą na ten moment możliwości militarnej pomocy obrońcom.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ “Przed” i “po” rosyjskiej niewoli

⚆ Jeden z 35

⚆ Trafiony-zatopiony T-90A

⚆ Snajperzy ukraińscy pod Awdijewką

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *