🪖Dzień 436 (5 maja 2023, 22:30) – Piekło

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Linia frontu nie uległa zmianom, ale warto odnotować kilka informacji pobocznych.

prigożyn opublikował w nocy wideo w którym z nieskrywanymi emocjami rozwodzi się nad ciałami poległych wagnerowców o tym, że nie dają mu amunicji. Bezpośrednio oskarżył szojgu i gierasimowa. To oczywiście teatr (bo nie raz narzekał), ale jak dotąd to najmocniejsza jego wypowiedź. Amunicji rosjanie mają dużo zatem zaczyna wagnerowcom brakować ludzi lub nie widzą szansy na zdobycie Bachmutu tym co mają. prigożyn ubezpiecza sobie tyły, bo 9 maja blisko a Bachmut nadal nie zajęty. Co ciekawe, kilkanaście godzin później prigożyn ogłosił, że 10 maja wagnerowcy wycofają się z Bachmutu a w ich miejsce niemal od razu zadeklarował się kadyrow. Całość przypomina cyrk, ale jednak świadczy to o problemach, wyczuwalnym ryzyku braku sukcesu po stronie rosyjskiej. Bo prigożyn należy do tych szczurów we władzy rosyjskiej, które najszybciej wyczuwają gdy statek zaczyna tonąć.

Równolegle rosjanie na serio wzięli się do ewakuacji kolaborantów i ludności cywilnej z okupowanej części obwodu zaporoskiego i chersońskiego. To jedyny front na którym od roku było względniej spokojnie ze strony ukraińskiej. Ewakuacje mają przebiegać do nadmorskiego Berediańska i wygląda to dość wiarygodnie.

A to wszystko dzieje się przed rozpoczęciem ukraińskiej ofensywy, co do której w rosyjskich mediach lecą fale paniki a rosyjskim żołnierzom wydaje się mini-ulotki, których celem jest uspokojenie przed ofensywą (w stylu: “Nie ignoruj wroga, będzie ofensywa ale i tak pokonamy nację nazistów”). Napięcie po stronie rosyjskiej jest wyczuwalne i wyraźnie już wyrządza szkody.

Tymczasem Bachmut to piekło na ziemi. rosjanie zasypują go wszystkim co mają, byleby zniszczyć i zająć ruiny miasta. Tak przypomina mi się napis z kamizelki kuloodpornej jednego z obrońców “Boże, mam nadzieję, że jeśli zginę to weźmiesz mnie do nieba bo w piekle już byłem”.

rosną też możliwości obrony przeciwlotniczej. Wszystko wskazuje, że Ukraińcom udało się zestrzelić słynną rakietę “Kindżał”, którą rosjanie zastraszali regularnie przez starty MIGów z białorusi. Prawdopodobnie jest to zasługa “Patriotów”, ale nikt oficjalnie tego nie potwierdził.

👍 Dobre wieści:
⚆ Rada UE ostatecznie zatwierdziła przeznaczenie 1 mld euro z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju na zakup amunicji dla Ukrainy.

⚆ 80 czołgów Leopard 1, przekazanych przez Danię i Niemcy, będzie gotowych do rozmieszczenia na Ukrainie do 1 czerwca – Działając minister obrony Danii Troels Lund Poulsen. Zapewnia, że ​​Ukraińcy mogą skorzystać na Leopardach 1, mimo że nie są one tak nowoczesne jak Leopardy 2. „Mają bardzo dobrą siłę ognia i potrafią dobrze poruszać się po terenie. I wreszcie jest ich bardzo dużo, a Ukraińcy potrzebują bardzo dużej liczby czołgów” – powiedział Poulsen.

⚆ W nocy z 3 na 4 kwietnia nad Kijowem Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy po raz pierwszy zestrzeliły rosyjską rakietę aerobalistyczną Kh-47 „Kindżał”, informuje Defence Express, powołując się na otrzymane zdjęcia fragmentów pocisku. Ukraina otrzymała system obrony powietrznej Patriot, który może zwalczać cele balistyczne. “Kindżały” uchodziły dotąd za najskuteczniejsze rosyjskie rakiety, przed którymi Ukraińcy nie mieli się czym bronić. rosjanie mają ich jednak dość mało.

🌻+620 (193 210)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak zmian liniii frontu, ataki rosjan odparte.

⚆ Okolice Bachmutu – rosjanie wznowili ataki na flankach. W centrum rosjanie ponownie posunęli się o kilkanaście metrów.

⚆ Marijinka, Awdijewka – W Awdijewce bez zmian, ale trudne walki w Pierwomajskim. Brak doniesień z Marijinki

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak informacji o działaniach zbrojnych

⚆ Powołany przez okupantów tzw. „przywódca” okupowanego obwodu zaporoskiego Jewgienij Bałycki zapowiedział częściową ewakuację mieszkańców 18 osiedli frontowych w związku z rzekomym nasileniem ostrzału ze strony Sił Zbrojnych. Mowa o miejscowościach: Tokmok, Połohy, Czernihówka, Kamianka, Rożówka i innych wsiach blisko linii frontu. Ewakuacje prowadzone są do Berediańska.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
Cherson: rosyjskie lotnictwo ponownie zaatakowało region Chersoniu bombami kierowanymi: odnotowano cztery „przyloty”, zniszczono kościół, a jedna osoba została ranna. W szczególności okupanci zaatakowali wsie Wesele i Kozackie gminy Nowa Kachowka.
Słowiańsk (bez ofiar), Kramatorsk (brak ofiar)

🛸Dron nad Kijowem – wczoraj pojawiła się informacja w podsumowaniu o zestrzeleniu wieczorem tajemniczego drona nad Kijowem. Okazał się nim ukraiński Bayraktar, nad którym Ukraińcy utracili kontrolę i go zestrzelili. Szczątki spadły na budynki cywilne i wznieciły pożar, który szybko ugaszono i obyło się bez ofiar. W mediach pojawiło się nieco paniki na ten temat, że to rosyjski dron Korsarz (nieco podobny do Bayraktara), który przedarł się przez ukraińską obronę. rosja ma symboliczną liczbę tych dronów.

😼W rafinerii ropy naftowej Ilya w obwodzie krasnodarskim Federacji rosyjskiej po raz drugi w ciągu dwóch dni doszło do wybuchu i pożaru – rafineria została rzekomo zaatakowana przez drona. rosjanie skomentowali, że pożar się “samowzniecił” w wyniku wcześniejszego pożaru.

🛡W okupowanym Berediańsku rosjanie zgromadzili dużo autobusów do ewakuacji.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Po wizytach w Finlandii i Holandii Zełeński przyjął w Kijowie ministra spraw zagranicznych Bahrajnu Abdullatifa bin Rashida Az-Zayaniego. Jest to pierwsza wizyta szefa departamentu polityki zagranicznej Bahrajnu na Ukrainie od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych między tymi krajami w lipcu 1992 roku. Prezydent Ukrainy zaprosił Bahrajn do udziału w realizacji niektórych punktów „formuły pokojowej” oraz do udziału w zbliżającym się Szczycie Pokojowym.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy sceptycznie odnoszą się do wypowiedzi prigożyna, że ​​10 maja „Wagner” rozpocznie wycofywanie się z Bachmuta – powiedział rzecznik Grupy Wschodniej Czerewatyj w komentarzu do UP. Podkreśla, że ​​prigożyn kłamie na temat braku pocisków – w rzeczywistości „wagnerowcy” ponoszą kolosalne straty w wyniku udanych działań Sił Zbrojnych Ukrainy. A pocisków mają pod dostatkiem – mówi rzecznik – tylko w ostatnim dniu wystrzelili w pozycje wojsk ukraińskich 520 razy. “To, czego naprawdę brakuje prigożynowi i jego grupie, to ludzie. Więźniowie nie idą już na front” – Czerewatyj.

⚆ Zełeński i Jermak przyjęli ponadpartyjną delegację Izby Reprezentantów Kongresu USA. Wśród gości była kongresmenka Victoria Spartz, która wcześniej krytykowała Jermaka.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wysłało notę do polskich kolegów w związku z akcją protestacyjną polskich przewoźników, którzy od 4 maja zablokowali ruch ciężarówek przez największy punkt kontrolny „Dorohusk – Jagodzin”

⚆ „Azow” powstał dokładnie 9 lat temu. Jedna z najbardziej profesjonalnych i zmotywowanych jednostek bojowych Ukrainy. Byli jednymi z pierwszych, którzy brali udział w walkach w obwodzie donieckim w 2014 roku, a także stali się legendą na całym świecie dzięki bohaterskiej obronie Mariupola i „Azowstalu” w 2022 roku.

⚆ W ramach projektu „Armia Dronów” przeszkolono 10 000 operatorów dronów. Poinformował o tym minister transformacji cyfrowej Fiodorow. Dodał, że planowane jest uruchomienie 60 dronowych kompanii uderzeniowych.

⚆ W obwodzie donieckim odkryto rosyjskich agentów polujących na HIMARS.

⚆ Prezydent Czech Petr Pavel podczas wizyty w Kijowie wręczył Zełeńskiemu legendarny czeski pistolet CZ 75. CZ 75 to samozaładowczy pistolet opracowany w Czechosłowacji w 1975 roku na podstawie modelu Browninga z 1935 roku. Rozpowszechnił się na całym świecie. Uważne oko zauważy na zdjęciu, że Zełeński ma włączony tryb samolotowy w smartfonie podczas spotkania.

🌍Świat:

⚆ OBWE uznała deportację dzieci z Ukrainy za zbrodnię wojenną. Raport organizacji kilkakrotnie wspomina, że oprócz rosji i kontrolowanych przez rosję terytoriów Ukrainy ukraińskie dzieci były wysyłane na Białoruś.

⚆ Incydenty na kolei w rosji graniczącej z Ukrainą będą oczywiście kontynuowane, bo nie jest łatwo chronić tak ogromną sieć torów – wywiad brytyjski.

⚆ Eksperci z Institute for the Study of War (ISW) sugerują, że rosja użyje „uderzenia dronów na Kreml”, aby odwołać jeszcze więcej parad zaplanowanych na 9 maja.

⚆ Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zełenska przybyła na uroczystość koronacji Karola III – odwiedziła Downing Street na zaproszenie żony premiera Wielkiej Brytanii Akszaty Murthy.

⚆ Mołdawia planuje wprowadzić czasowe ograniczenia w imporcie zbóż i roślin oleistych z Ukrainy – powiedział minister rolnictwa tego kraju Wołodymyr Bolya.

⚆ Berlińska policja zakazała wywieszania rosyjskich i ukraińskich flag w pobliżu sowieckich pomników w Treptow, Tiergarten i Schönholzer Heide w dniach 8 i 9 maja. Kilka godzin po tym komunikacie pojawiło się sprostowanie – Sąd w Berlinie zezwolił na ukraińskie flagi 8 i 9 maja, rosyjskie flagi są zakazane.

⚆ Ukraina mogła wystrzelić drony na Kreml. Ma odpowiednie środki do tego – Financial Times. Gdyby Kreml zaiscenizował uderzenie to Moskwa pokazałaby swoją niezdolność do obrony kraju i nadszarpnęłaby autorytet putina. Amerykański ekspert wojskowy Michael Kofman uważa, że Ukraina jest „przynajmniej pośrednio zaangażowana” w operację, a jej celem było „wykazanie słabości rosji”.

⚆ Stany Zjednoczone skupiają się na przekazywaniu Ukrainie sprzętu obrony powietrznej – dzięki zachodnim systemom większość rakiet wystrzelonych w ciągu ostatnich 48-72 godzin została zestrzelona – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Kirby.

⚆ Były prezydent USA Bill Clinton powiedział, że po „zimnym” spotkaniu z putinem w Davos w Szwajcarii w 2011 roku zdał sobie sprawę, że rosyjski atak na Ukrainę jest „kwestią czasu”. „putin powiedział mi, że nie zgadza się z umową, którą zawarłem z Borysem Jelcynem (Memorandum Budapeszteńskie, które przewidywało poszanowanie integralności terytorialnej Ukrainy w zamian za zrzeczenie się przez Kijów arsenału nuklearnego). I od tego dnia wiedziałem, że to (atak na Ukrainę) to tylko kwestia czasu” – powiedział Clinton.

💩rosja i białoruś:

⚆ w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie prigożyna w którym na tle ciał poległych wagnerowców (conajmniej 40, część bez butów) oskarża gierasimowa i szojgu o ograniczanie dostaw amunicji dla ludzi wagnera. To bardzo emocjonalna i bezpośrednia wypowiedź, w której pada wiele oskarżeń wobec elit w rosji. Później prigożyn oświadczył, że 10 maja „Wagner” wycofa się z Bachmutu z powodu braku amunicji i przekaże pozycje rosyjskim jednostkom personalnym.

⚆ Szef Czeczenii – kadyrow powiedział, że jest gotów zastąpić najemników „Wagnera”, którzy rzekomo chcą opuścić Bachmut, Kadyrowami.

⚆ Pożar budynków administracyjnych w Moskwie oraz w Petersburgu.

⚆ W Jekaterynburgu zapaliły się magazyny plastiku i gumy. Pożar zlokalizowany jest na obszarze 4000 metrów kwadratowych.

⚆ Uruchomiono ruch na drugim torze kolejowym Mostu Krymskiego.

⌛ Rok temu (71):

⚆ Charków – ruszyła kontrofensywa. rosjanie przez ostatni tydzień zostali wyparci spod Charkowa na tyle aby zmniejszył się ostrzał rakietowy. rosjanie nadal ostrzeliwują najbardziej wschodnie dzielnice miasta.

⚆ Mariupol – teren zakładów jest nadal ostrzeliwany i atakowany. Walki na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu nadal trwają, rosyjscy żołnierze nadal są na terenie kombinatu – poinformował kapitan Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy ukraińskiego pułku Azow, broniącego zakładów.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zestrzelenie ukraińskiego Bayraktara nad Kijowem.

⚆ Galeria – Niemiecki IRIS-T w Ukrainie

⚆ Piekło w Bachmucie

⚆ Dwa “Oshkoshe” o których nikt nie informował

⚆ Krótko o sytuacji w Bachmucie

⚆ w sumie podobny do prigożyna

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *