🪖Dzień 435 (4 maja 2023, 21:00) – Ten dzień nastaje

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Tytuł dzisiejszego wpisu to nieco aluzja do słynnych w Ukrainie memów z byłym prezydentem – Poroszenką (który opublikował sporo nagrań zaczynając od słów “Nastał ten dzień” i anonsując kolejne imponujące zdobycze wojskowe dla ukraińskiej armii). Po co ta aluzja? Bo ostatnie dni pokazują, że Ukraińcy z niemiłosierną konsekwencją włączyli “pierwszy bieg” dla swojej ofensywy czyli niszczą rosyjski system zaopatrzenia. O ile rok temu uderzali głównie w składy amunicji (i tu rosjanie nauczyli się nie przechowywać dużo amunicji w jednym miejscu), to ten sezon otwierają składy paliwa i rafinerie. Tych rosja trochę ma wokół Ukrainy, ale od kilku dni ma ich conajmniej o 5 mniej. No a ze składami paliw i rafinerią nie jest tak łatwo jak z przeniesieniem składu amunicji – nie da się ich przenieść. Z drugiej strony też trafienie w zbiornik nie gwarantuje wyeliminowania wszystkich zbiorników czy rafinerii no i jakoś blisko od granicy też one nie są. Te wyzwania zostawmy jednak Ukraińcom, bo wydaje się, że temat rozgryźli.

Tak czy siak – działanie na tyłach rosjan to dość czytelne preludium ofensywy. Skutki tych ataków dojdą falą na front nie szybciej niż za tydzień – dwa. Wówczas będą widoczne wahnięcia w dostawach na front i do rosyjskiej floty.

Linia frontu bez znaczących zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ W Kijowie w tym tygodniu zaczął działać izraelski system wczesnego ostrzegania o zagrożeniu atakiem rakietowym. W szczególności oblicza, ile czasu ludzie w niebezpiecznych obszarach mają na szukanie schronienia.

⚆ Premier Belgii ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Holandia pracuje również ze swoimi partnerami nad opcjami zaopatrzenia Ukrainy w myśliwce F-16, w tej kwestii nie ma tabu – powiedział premier Holandii. Obiecał, że wykorzysta na ten cel 200 mln euro z zamrożonych rosyjskich aktywów, ale pełna wartość pakietu nie jest znana.

⚆ Na Ukrainie rozpoczyna się seryjna produkcja haubic 155 mm 2C22 „Bohdana”.

🌻+650 (192 590)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – sytuacja niemal bez zmian. Najtrudniej w lasach serebriańskich.

⚆ Okolice Bachmutu – Trwają walki w i wokół miasta. Zmiany przebiegu frontu minimalne.

⚆ Marijinka, Awdijewka – szturmy rosjan na Newelskie i Pierwomajskie pod Awdijewką.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: rosyjskie wojsko uderzyło w nocy w obwody sumski i czernihowski za pomocą kierowanych bomb lotniczych. W obwodzie czernihowskim zginęła jedna osoba, trzy zostały ranne. W obwodzie sumskim uszkodzone zostały domy prywatne, budynek infrastruktury administracyjnej i placówka oświatowa.

💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Zaporoże, Kramatorsk, Słowiańsk.

🛸w nocy rosja zaatakowała Ukrainę za pomocą 24 dronów Shahed, 18 z nich zostało zestrzelonych – Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. Nad Kijowem zestrzelono wszystkie drony, nad Odesą zestrzelono 12 a 3 trafiły w akademiki uniwersyteckie. Odłamki rakiet zestrzelonych nad Kijowem zostały znalezione w kilku rejonach stolicy Ukrainy. Nie ma ofiar. Pod wieczór zestrzelono jeszcze jednego rosyjskiego drona i jego odłamki spowodowały pożar.

😼 W nocy, w wyniku uderzenia drona w obwodzie krasnodarskim Federacji rosyjskiej, zapalił się zbiornik rafinerii ropy naftowej Ilya – pożar w rafinerii został ugaszony.

😼Kolaborant Jurij Mitlenka został wyeliminowany w mieście Tokmak.

🏝Eksplozje w okolicach Sewastopola i lotniska Belbek.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński rozpoczął wizytę w Holandii. Prezydent Ukrainy najpierw przybył do Senatu i spotkał się z marszałkiem Izby Reprezentantów oraz przewodniczącym Senatu. Później wygłosił przemówienie w parlamencie na temat „Nie będzie pokoju bez sprawiedliwości dla Ukrainy”. Następnie odwiedził Międzynarodowy Trybunał Karny oraz spotkał się z jego prezesem i sekretarzem. Zełeński powiedział w swoim przemówieniu przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, że „wszyscy chcieliby widzieć tu innego Władimira”. Wyraził nadzieję, że putin zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Później Zełenski spotka się z premierem Rutte oraz w formacie trójstronnym z belgijskim premierem de Croo. Odbędzie się również audiencja u króla Willema-Alexandra oraz wizyta w Holenderskiej Bazie Sił Powietrznych.

⚆ Ukraina podpisała wspólną deklarację z Belgią i Holandią, w której zobowiązała się wspierać Kijów na ścieżce integracji euroatlantyckiej i wzmacniać potencjał militarny naszego kraju w każdy możliwy sposób – wiceszef Biura Prezydenta Żółkiew.

⚆ Liczba ofiar śmiertelnych wczorajszego ostrzału Chersona i obwodu wzrosła do 23 osób, 46 zostało rannych;

⚆ Sąd zajął ukryte aktywa objętego sankcjami oligarchy, byłego deputowanego Wadyma Nowińskiego o wartości ponad 10,5 mld hrywien. Lista zablokowanych aktywów obejmuje 230 nieruchomości, które Nowiński posiada za pośrednictwem zagranicznego funduszu powierniczego. To w szczególności elitarny hotel w centrum Kijowa i port „Oczaków” w obwodzie mikołajowskim.

⚆ Sześć brygad Gwardii Narodowej, wchodzących w skład „Gwardii Ofensywnej”, zostało już sformowanych i jest gotowych do wykonywania zadań Sił Obronnych Ukrainy – powiedział zastępca dyrektora Departamentu Planowania Wykorzystania Sił Obronnych Ukrainy.

⚆ Zełeński powiedział, że Ukraina aktywnie przygotowuje się do kontrofensywy: „nie myślimy o tym, że może nam się nie udać” „Nie mogę powiedzieć, że 100% sukces jest gwarantowany, bo nikt tego nie wie. Uważam, że nie można mówić o sukcesie, gdy traci się ludzi” – dodał.

⚆ Decyzja polskiego rządu o zakazie importu ukraińskich towarów rolnych kosztowała Kijów w zeszłym miesiącu 143 mln dolarów — Ministerstwo Gospodarki.

⚆ Kułeba: “Dostarczenie Ukrainie samolotów F-16 pomoże również przywrócić globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Dysponując eskadrą dobrze wyposażonych F-16, Ukraina będzie w stanie utrzymać rosyjskie okręty wojenne i samoloty z dala od Czarnomorskiego Korytarza Zbożowego, zabezpieczając w ten sposób swoją trasę dla nieprzerwanego przepływu statków zbożowych.”

⚆ rosjanie, którzy nielegalnie wjechali na Krym po rosyjskiej okupacji, będą wydalani z Ukrainy indywidualnymi decyzjami, a nie zbiorowo – stały przedstawiciel Prezydenta Ukrainy – Taszewa

⚆ „W nocy pojawiła się informacja, że co najmniej jeden AN-124-100 („Rusłan”) został uszkodzony na lotnisku Sieszcza w obwodzie briańskim” „Nie uszkodzony, ale całkowicie zniszczony, jeden AN-124-100, który był na parkingu w pełni zatankowany, a inny z tego samego samolotu otrzymał dziury od odłamków w kadłubie. Jeszcze nie wiadomo, czy to wszystkie straty, czekamy na zdjęcia satelitarne z miejsca zdarzenia”. Legion „Wolność rosji”

🌍Świat:

⚆ “Świat jest w punkcie zwrotnym, Ukraińcy dokonują niesamowitych rzeczy. Wszystkie decyzje podjęte teraz zadecydują o tym, jak będzie wyglądał świat w przyszłości.” – prezydent USA.

⚆ Według brytyjskiego wywiadu rosja prawdopodobnie będzie musiała zmienić system zaopatrzenia w paliwo z powodu regularnych ataków na bazy magazynowe na terenach graniczących z Ukrainą.

⚆ Jest mało prawdopodobne, aby rosja była w stanie przeprowadzić w tym roku znaczącą operację ofensywną na Ukrainie z powodu braku amunicji i ludzi – niezależnie od tego, czy ukraińska kontrofensywa zakończy się sukcesem – powiedziała dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haynes.

⚆ Brytyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że atak dronów na Kreml nie jest opłacalny dla Ukrainy — The Guardian. „Wszystkie motywy są w rzeczywistości w rosji – mobilizacja opinii publicznej, pretekst do bardziej chaotycznego i lekkomyślnego ostrzału, próba zdobycia sympatii dla rosji, a nie dla Ukrainy” – czytamy w komunikacie.

⚆ Analitycy ISW uważają, że rosja prawdopodobnie zainscenizowała atak na Kreml, aby przekazać rosyjskiej publiczności informacje o wojnie i stworzyć warunki do szerszej mobilizacji społeczeństwa.

⚆ Dyrektor CIA William Burns przeprowadził zamkniętą odprawę dla amerykańskich senatorów w sprawie ataku dronów na Kreml, powiedział przewodniczący Senackiej Komisji Wywiadowczej Mark Warner. „Nadal nie mamy wielu informacji. Ale przynajmniej w tym momencie nie mamy żadnych wskazówek, że ten atak został zorganizowany przez Ukraińców” – powiedział Warner.

⚆ Premier Holandii Mark Rutte podkreślił, że rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za wszystkie zbrodnie popełnione na Ukrainie, a jego kraj będzie czynił starania, aby tak się stało.

⚆ Ambasada USA na Ukrainie ostrzegła swoich obywateli przed zwiększonym zagrożeniem atakami rakietowymi, w szczególności na Kijów i obwód kijowski.

⚆ Sekretarz stanu USA Blinken powiedział, że rosja nie jest gotowa do poważnych negocjacji w sprawie zakończenia wojny, którą prowadzi z Ukrainą.

⚆ Użycie przez rosję broni nuklearnej jest mało prawdopodobne, pomimo wrzawy Kremla i ciężkich strat w wojnie z Ukrainą, powiedział szef wywiadu USA Haynes.

⚆ Na szczycie Zgromadzenia Parlamentarnego Czarnomorskiej Współpracy Gospodarczej w Ankarze doszło do potyczki między delegatami Ukrainy i rosji. Wszystko zaczęło się od tego, że rosjanie próbowali zabrać ukraińską flagę.

⚆ Młoda ukraińska gwiazda Sofia Samoliuk odmówiła występu na międzynarodowym festiwalu Sanremo Junior 2023, który odbywa się we Włoszech. Zrobiła to, bo organizatorzy dopuścili do udziału rosjan. 13-letnia Ukrainka wyszła na scenę, ale nie zaśpiewała, tylko wygłosiła przemówienie, że nie będzie dzielić tej samej sceny z rosjanami – przedstawicielami terrorystycznego kraju. „Nie będę śpiewać na tej samej scenie z rosyjskimi terrorystami, którzy zabijają ukraińskie dzieci. Mam nadzieję, że w przyszłym roku na tej scenie nie będzie państwa terrorystycznego. Prosimy o wsparcie Ukrainy”.

⚆ Od 8 maja Kazachstan wprowadzi zakaz transportu produktów naftowych do rosyjskiego portu Taman.

💩rosja i białoruś:

⚆ W Stawropolu w rosji płonie magazyn paliw i smarów. W Wałdaju ktoś podpalił lokalną komisję wojskową.

⚆ W rosji na Uralu i Syberii trwają pożary. Płonie wieś Uspienka. Wcześniej pożary zniszczyły wieś Borzya w Transbaikalii, a w obwodzie swierdłowskim spłonęło ponad 100 budynków mieszkalnych we wsi Soswa.

⚆ Moskwa rozważa różne warianty odpowiedzi na rzekomy ukraiński atak na Kreml – powiedział rzecznik prasowy prezydenta rosji pieskow. Dodał też, że za tzw. „atakiem Ukrainy na Kreml” rzekomo stoją Stany Zjednoczone. Pieskow nazwał twierdzenia Kijowa o braku udziału w ataku na Kreml „absolutnie absurdalne”.

⚆ Duma Państwowa Federacji rosyjskiej zaproponowała utworzenie szwadronu orłów przechwytujących do walki z dronami.

⚆ Kompleks rakietowy Iskander (przygotowany do majowej parady) uległ wypadkowi na obwodnicy Petersburga.

⚆ W Niżnym Nowogrodzie w Federacji rosyjskiej doszło do wypadku drogowego – ciężarówka przewożąca amunicję uderzyła w zbiornik paliwa.

⚆ Trzecia bomba lotnicza FAB-500 została znaleziona we wsi Biełgorod Hołowczyne (10km od granicy z Ukrainą). Zakopała się w ziemi jakiś tydzień temu.

⌛ Rok temu (70):

⚆ rosjanie intensywnie szturmowali zakłady Azovstal w Mariupolu gdzie bronią się pozostałe przy życiu oddziały obrońców miasta. Mimo wtargnięcia na teren twierdzy atak został odparty.

⚆ Kolejny pożar na dużą skalę w rosji – płonie strefa przemysłowa w Dzierżyńsku (zbiorniki z rozpuszczalnikiem), obwód niżegrodzki. Powierzchnia pożaru wynosi około 2 tysięcy metrów kwadratowych.

⚆ W nieuznawanym „Naddniestrzu” w Mołdawii znajduje się nie więcej niż 300 osób spośród naprawdę zdolnego i zmotywowanego personelu – pilnują składów amunicji, według Głównej Dyrekcji Wywiadu Ukrainy. Na dodatek amunicja jest przeterminowana i jej transport stwarza niebezpieczeństwo.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Co Zełeński przywiezie z Holandii

⚆ Starty rosyjskich Shahedów

⚆ 10% Bachmutu

⚆ “Niezłomny pociąg” – czyli skład, w który wczoraj trafiły rosyjskie rakiety dojechał z Chersona do Lwowa zgodnie z rozkładem (palący się wagon odłączono)

⚆ Kolejny “Proryw” (Przełom) zamieniony na “Podryw” (Wysadzenie)

⚆ SU-25 w akcji

⚆ Brak paniki na Kremlu widać gołym okiem

⚆ -3

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *