🪖Dzień 433 (2 maja 2023) – raszyzm

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

raszyzm – czyli ideologia, którą rosja wspiera agresję na Ukrainę od 2014 roku. Od dziś nazwana i potępiona przez Radę Najwyższą Ukrainy. Ta ideologia nie jest nowa i bazuje na domniemaniu, że rosji z racji udziału w pokonaniu nazizmu w trakcie drugiej wojny światowej należy się “więcej”, że rosja jako “pogromca nazizmu” ma prawo dzielić i rządzić. Do tego dochodzi “ruski mir” czyli koncepcja alternatywy dla świata kapitalistycznego, tworzonego na wzór USA, świata który ma konsystencję błota, biedy utulonego umiłowaniem do cara i poczucia potęgi. Ot i rosja, “spadkobierca rusi kijowskiej” na szlaku do odbudowy “wielkiej rusi” tudzież ZSRR – słowem, kto nie z nami – ten przeciw nam. Nie klei się? Trudno. Taką papką od lat karmieni są rosjanie i tej narracji podporządkowywane są fakty. Ot jak ten o spaleniu rosjan w Odesie w 2014 roku czy notoryczne bombardowanie Doniecka przez ukraiński reżim nazistowski. O ile łatwo wykazać, że Donieck bombardują sami rosjanie to wydarzenia z 2014 w Odesie są mniej znane. Równo 9 lat temu, na tle aneksji Krymu w Odesie również próbowano wzniecić pro-rosyjskie manifestacje, protesty i zajęcia budynków administracyjnych przez siły pro-rosyjskie. Doszło do konfrontacji obywatelskich, które doprowadziły do pożaru w budynku administracji miejskiej w Odesie. Policja wówczas nie interweniowała i konflikt miał ofiary po obu stronach. Kluczowym punktem wydarzeń był wówczas Dom Związków Zawodowych do którego pro-rosyjscy demonstranci wnieśli dużo materiałów łatwopalnych. W wyniku starć doszło do pożaru i ofiar co rosyjska propaganda przedstawiła jako palenie ludności rosyjskojęzycznej przez ukraińskich nacjonalistów. W rezultacie, protesty pro-ukraińskie uniemożliwiły rosjanom utworzenie kolejnej “republiki” w Odesie. Gdyby im się to udało, dziś Ukraina nie miała by praktycznie dostępu do morza i jej sytuacja geopolityczna byłaby o wiele bardziej skomplikowana.

Mamy zatem nowe słowo – raszyzm, który obok faszyzmu i nazizmu zagości wraz z podobizną putina do książek historycznych.

Na samym froncie jest kilka jaskółek, ale nie dajmy się im jeszcze ponieść (Awdijewka, lewy brzeg Dniepru). Ofensywa jeszcze się nie zaczęła na dobre.

👍 Dobre wieści:
⚆ Niemcy dostarczyły Ukrainie 34 działa przeciwlotnicze Gepard, od sierpnia Kijów zacznie otrzymywać do nich amunicję – kanclerz Scholz.

⚆ Dania wyśle Ukrainie ponad 250 milionów dolarów pomocy wojskowej na wsparcie kontrofensywy – poinformował minister obrony Troels Lund Poulsen. Pakiet pomocowy obejmuje pojazdy do rozminowywania, amunicję, mosty polowe oraz środki na obronę powietrzną.

⚆ Stany Zjednoczone zamierzają jutro ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 300 mln dolarów. Powinna obejmować amunicję artyleryjską i moździerzową, ciężarówki i pociski Hydra-70.

🌻+460 (191 420)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – kilka drobnych zmian na korzyść Ukrainy, ale bez większych zmian

⚆ Okolice Bachmutu – stabilnie na flankach i w nieco stabilniej w centrum.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką ukraiński kontratak miał przełamać linie obrony rosjan i wejść w głąb terytorium kontrolowanego przez rosjan na niemal 2 km (z Awdijewki jest 9km do Doniecka)

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Jest potwierdzenie o kilku udanych punktach na lewym brzegu Dniepru, które są pod kontrolą Ukrainy.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski (bomby kierowane), sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty):
rosyjskie wojsko ostrzelało Chersoń i wioski w Biłozerskiej hromadzie. Według wstępnych informacji siedem osób zostało rannych. Uderzenie w Kramatorsk i Zaporoże.

🛸Alarm w Kijowie i Dnieprze
😼 W Melitopolu dokonano zamachu na zastępcę szefa Obwodowej Służby Bezpieczeństwa Państwa, teraz przebywa w szpitalu.
🛡rosyjscy żołnierze stacjonujący w Briańskiej i Kurskiej Republice Ludowej otrzymali ukraińskie mundury wojskowe. Nie wyklucza się aktów terrorystycznych na terytorium Federacji rosyjskiej lub imitacji brania zakładników.

🏝Eksplozje na Krymie – rejon Czerwonogwardyjski i ponownie Symferopol

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Rada Najwyższa na szczeblu ustawodawczym uznała reżim polityczny w rosji za „raszyzm” i potępiła go.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych zareagowało na publikację w środkach masowego przekazu dotyczącą wątpliwości co do członkostwa Ukrainy w NATO. Zdaniem Nikołenko, rzecznika MSZ, argumenty przedstawione w materiale DPA „stanowią zbiór błędnych ocen, które już dawno straciły na aktualności”. Odniósł się też do argumentu o konieczności powstrzymania się od kroków, które rzekomo mogłyby „sprowokować” rosję do nowej agresji, zaznaczając, że „jedyne, co prowokuje rosję, to niepewność”.

⚆ Minister obrony Reznikow uważa, że ​​w związku z porażkami na polu bitwy Federacja rosyjska może ogłosić kolejny „gest dobrej woli” pod pretekstem katastrofy spowodowanej przez człowieka na terytorium jego kraju.

⚆ „Każdego dnia około 20 kierowanych bomb lotniczych przelatuje w rejony linii frontu. Zostały wykonane niedawno i nie zawsze wysokiej jakości, bomby przelatują około 70 km i niestety uderzają w infrastrukturę cywilną” – powiedział rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ihnat.

⚆ Ukraina nic nie wie o pokojowej inicjatywie papieża Franciszka mającej na celu zakończenie wojny, którą ogłosił w drodze powrotnej z Węgier do Rzymu – CNN w odniesieniu do ukraińskiego urzędnika bliskiego Biuru Prezydenta.

⚆ Reznikow, Załużny i Maluk zwracają się do Rady o odroczenie rozpatrzenia uchwały w sprawie powrotu żołdu w wysokości 30 tys. hrywien dla personelu wojskowego. Zamiast tego proponują powołanie grupy roboczej do wspólnego opracowania ustawy regulującej kwestię żołdu wojskowego.

⚆ Szef MSZ Kułeba jest przekonany, że prędzej czy później zachodni sojusznicy podejmą decyzję o zaopatrzeniu Ukrainy w zachodnie myśliwce F-16, podobnie jak w przypadku wszystkich innych rodzajów broni.

⚆ Na Ukrainie zaczął funkcjonować Jednolity Rejestr Osób Zaginionych, w którym wprowadzane są dane o osobach zaginionych – Ministerstwo Reintegracji. Po miesiącu od wpisania informacji o zaginionym do rejestru bliscy będą mogli otrzymać wyciąg, który potwierdzi status osoby zaginionej. Na podstawie wyciągu osoby będą mogły składać wnioski do Funduszu Emerytalnego o przyznanie renty rodzinnej dla niepełnosprawnych członków rodziny.

⚆ Rada Najwyższa zatwierdziła przedłużenie stanu wojennego i powszechnej mobilizacji na Ukrainie na 90 dni od 20 maja.

⚆ prigożyn stwierdził, że bojownicy PPC „Wagnera” rzekomo zniszczyli samochód pancerny, w którym znajdował się dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy, generał dywizji Ihor Tansjura. Według źródeł Ukraińskiej Pawdy w kręgach wojskowych jest to kłamstwo. Rzecznik Sił Zbrojnych Akademii Wojskowej Zelińsky w komentarzu do UP stwierdził, że wszyscy w szeregach Sił Zbrojnych są „żyjący i zdrowi”.

⚆ Rada Najwyższa poparła projekt ustawy o lokalizacji Narodowego Cmentarza Wojskowego w kijowskim rejonie dnieprowskim.

⚆ W Dnieprze SBU zdemaskowała dwóch biznesmenów, którzy próbowali wyeksportować do Iranu dwa silniki do wojskowych samolotów transportowych.

🌍Świat:

⚆ Komisja Europejska zakazała importu nasion pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji. Restrykcje wejdą w życie 2 maja i potrwają do 5 czerwca 2023 roku. W tym okresie wymienione towary można importować do wszystkich krajów UE, poza wspomnianą piątką. Jednocześnie ukraińskie produkty mogą być przewożone przez ich terytorium. Ponadto organ wykonawczy UE potwierdził udzielenie wsparcia finansowego rolnikom w pięciu państwach członkowskich UE, co zostanie rozstrzygnięte w późniejszym terminie.

⚆ USA i Niemcy nie chcą jeszcze konkretnych decyzji w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO — agencja DPA. Zdaniem dyplomatów, przeciwnicy konkretnej perspektywy akcesji tłumaczą swoje stanowisko tym, że cel ten jest obecnie nierealny i może odwracać uwagę od znacznie ważniejszego wsparcia dla Ukrainy. Ponadto istnieje ryzyko, że nowe zobowiązania wobec NATO mogą dostarczyć rosji argumentów do jeszcze bardziej agresywnej wojny. Według informacji płynących z kręgów NATO, rzeczywisty ruch w negocjacjach dotyczących perspektyw przystąpienia Ukrainy do Sojuszu nastąpi prawdopodobnie dopiero wtedy, gdy Ukraina odniesie sukces w wojnie z Federacją rosyjską. Stoltenberg ostatnio pośrednio wykluczył możliwość przystąpienia Ukrainy w czasie wojny: „Jeśli Ukraina nie ugruntuje się jako suwerenne, niepodległe państwo w Europie, to nie ma sensu rozmawiać o członkostwie” – powiedział na marginesie „Ramsteina”.

⚆ W środę Komisja Europejska zaproponuje plan zwiększenia zdolności produkcyjnych do produkcji pocisków artyleryjskich do miliona rocznie na tle konieczności zaspokojenia potrzeb wojskowych Ukrainy i uzupełnienia własnych zapasów.

⚆ Negocjacje w sprawie „porozumienia zbożowego” zaplanowano na środę i wezmą w nich udział wszystkie strony — Reuters powołuje się na wysokiego urzędnika ukraińskiego.

⚆ Marszałek Izby Reprezentantów Kevin McCarthy kategorycznie odpowiedział rosyjskiemu dziennikarzowi, który stwierdził, że McCarthy nie popiera udzielania Ukrainie pomocy wojskowej i finansowej. „Głosuję za pomocą dla Ukrainy. Popieram pomoc dla Ukrainy. Nie popieram tego, co wasz kraj zrobił Ukrainie, ani nie popieram waszego zabijania dzieci” – powiedział republikanin.

⚆ Na Słowacji ponownie sprawdzono ukraińskie zboże – ponownie wykryto szkodliwy pestycyd. Analiza trzeciej próbki z partii ukraińskiego zboża, którą Słowacja zamówiła w laboratorium w UE, potwierdziła obecność zakazanego na terenie związku pestycydu – w związku z tym kraj ograniczył import produktów rolnych z Ukraina.

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej aktywnie mówi o uderzeniach rakietowych na terytorium Ukrainy, aby zmniejszyć poziom niepokoju w rosyjskiej infoprzestrzeni o przyszłą ukraińską kontrofensywę – ISW

⚆ Dwóch ochotników z Kanady — 27-letni Kyle Porter i 21-letni Cole Zelenko — zginęło w bitwach pod Bachmutem 26 kwietnia. Cześć ich pamięci!

💩rosja i białoruś:

⚆ Pożar w strefie przemysłowej w Petersburgu

⚆ Eksolozja na linii kolejowej w obwodzie briańskim – ponownie transport kolejowy produktów ropopochodnych. Wykoleiło się 20 wagonów. Doszło jeszcze do 3 innych zdarzeń w tym obwodzie.

⌛ Rok temu (68):

⚆ Siły Ukraińskie zatopiły dwie łodzie rosyjskie klasy raptor w pobliżu Wyspy Węży oraz odzyskały miejscowość Staryj Sałtiw.

⚆ Wybuchł pożar w rosyjskiej fabryce rakiet Grad i Smercz w Permie, Odnotowano kolejne wybuchy w Biełgorodzie

⚆ Czornobajiwka x18

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Znajdź różnice – baza paliwowa w Sewastopolu.

⚆ Jedna z 23 wczorajszych rakiet wczoraj

⚆ Droga do Bachmutu od strony Iwaniwskiego

⚆ Bachmut

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *