🪖Dzień 431 (30 kwietnia 2023, 20:20) – 263 433

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Podobno do putina na biurko zawitał raport z liczbą strat sił rosyjskich i sumarycznie straty rosjan to ponad 263 tysiące zabitych. To więcej niż raportują Ukraińcy, ale nie ma też pewności co do samego źródła. Zabitych rosjanie mają na pewno dużo, bo coraz częściej pojawiają się w kanałach rosyjskich krótkie wideo nagrane przez rosyjskich żołnierzy z hasłami typu “trzeba coś zrobić bo przegrywamy” wraz z oskarżeniami o korupcję, rozkradanie i ogólną bierność władz rosyjskich na problemy z dowodzeniem, koordynacją i dostawami amunicji. Te kwestie po stronie rosyjskiej wychodzą też na wierzch w programach propagandowych, gdzie niektórzy “eksperci” nawołują do rozpoczęcie stosowania technik terrorystycznych w Europie – w krajach, które wspierają Ukrainę. Póki co te zapędy w debatach są hamowane przez innych “ekspertów”, ale tendencja do skrajności świadczy o desperacji.

Nadal aktywny jest temat F-16. Trochę umownie, bo nie muszą to być dokładnie te samoloty, ale ich generacyjne odpowiedniki. Rzecznik sił powietrznych wyjaśnił czemu ich tak bardzo potrzebują (po raz kolejny). Główny argument to rozległe terytorium Ukrainy, którego nie sposób ochronić za pomocą obrony przeciwlotniczej. Samoloty mogłyby o wiele lepiej ochronić miasta strącają rosyjskie rakiety lub/i ich nosicieli. Niestety, poradzieckie maszyny którymi dysponuje Ukraina nie są przystosowane do tego przenoszenia broni, która by to umożliwiała. Równolegle Reznikow oświadczył, że Ukraina będzie miała takie do dyspozycji. Mocno intrygujące.

Linia frontu bez znaczących zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Niemcy dostarczyły Ukrainie drugi system obrony powietrznej Iris-T, potwierdzony na stronie rządu federalnego. Pierwszą instalację Niemcy dostarczyły na Ukrainę w październiku ubiegłego roku.

⚆ Ukraina podpisała z tureckimi firmami trzy nowe kontrakty zbrojeniowe. Nie doprecyzowano jaki jest ich zakres, ale wiadomo, że chodzi nie tyle o sam zakup co i dostawę komponentów z Ukrainy firmom tureckim (Baykar od lat korzysta z ukraińskich silników).

⚆ Francja dostarczy Ukrainie potężny pakiet pancerny — Zełeński po rozmowie z Macronem.

⚆ Doprecyzowanie wczorajszej informacji: Wielka Brytania planuje uzbroić Ukrainę w rakiety o zasięgu od 100 do 300 km za pośrednictwem “Funduszu dla Ukrainy”. Fundusz ten jest zarządzany z Wielkiej Brytanii i obejmuje Islandię, Norwegię, Szwecję, Danię i Litwę, powstał w celu szybkiego zakupu niezbędnych elementów sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

🌻+470 (190 510)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – głównie walki pozycyjne i w kilku punktach nieudane szturmy rosjan.

⚆ Okolice Bachmutu – walki miejskie, na flankach sytuacja opanowana, ale walki o bezpieczeństwo drogi do Bachmutu są bardzo intensywne.

⚆ Marijinka, Awdijewka – rosjanie intensywniej bombardują Awdijewkę. Tymczasem siłom ukraińskim udało się wyprzeć rosjan z pozycji wschodnich wokół Awdijewki (Wodiane i Opytne), które rosjanie zdobywali miesiącami. Trudniej na północy, tam rosjanie silnie cisną w okolicy Newelskiego.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Siły ukraińskie prowadzą „potężne” działania przeciwbateryjne na stanowiskach rosjan na lewym brzegu obwodu chersońskiego, — Humeniuk. Według niej na lewym brzegu obwodu chersońskiego armia rosyjska „nie czuje spokoju”, nieustannie manewruje, próbuje ustawiać tymczasowe pozycje i ostrzeliwać prawy brzeg obwodu.

⚆ Nieoficjalne informacje o odbiciu niemrawych szturmów rosjan pod Wuhłedarem

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): Kramatorsk, prawy brzeg Dniepru (kilkanaście punktów)
🛡w rejonie Berediańska zauważono transporty starych rosyjskich czołgów T-55.


🏝Po pożarze, który wybuchł minionego dnia w składzie ropy naftowej w okupowanym Sewastopolu, po mieście rozchodzą się pogłoski o niezdolności rosyjskiej obrony powietrznej do ochrony terytorium – Sztab Generalny Sił Zbrojnych. rosjanie pilnie organizują przeprawę promową między Krymem a terytorium rosji po atakach na Sewastopol – mówi szef Medżlisu Tatarów Krymskich Refat Czubarow.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Podczas wizyty na Ukrainie prezydent Czech Petr Pavel zostawił wiadomość dla rosjan na sprzęcie wojskowym “rosjo wracaj do domu”, wzywając ich do opuszczenia Ukrainy. „Jesteśmy z wami. Pomścicie poległych, będziecie bronić wolności. rosjo, wracaj do domu” – napisał Paweł na Twitterze.

⚆ Pożar bazy naftowej w okupowanym Sewastopolu to przygotowanie do „szerokiej ofensywy na pełną skalę, której wszyscy się spodziewają” – zapewniła rzeczniczka Południowych Sił Obronnych Natalia Humeniuk.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ Bez osłony powietrznej niemożliwe jest osiągnięcie sukcesu zarówno w działaniach ofensywnych, jak i defensywnych nowoczesnymi myśliwcami – wyjaśnił rzecznik Sił Powietrznych Ihnat.

⚆ Szef ukraińskiego wywiadu Budanow jest przekonany, że rosyjscy okupanci, którzy popełnili zbrodnie wojenne podczas wojny na Ukrainie, zostaną odnalezieni i zniszczeni w dowolnej części świata.

⚆ Niektóre kraje wyraziły gotowość do szkolenia Ukraińców na samolotach F-16 – powiedział szef MSZ Kułeba.

⚆ Dziś Święto Straży Granicznej Ukrainy. “Oni jako pierwsi spotykają wroga i jako ostatni zamykają za nim nasze granice”.

🌍Świat:

⚆ Siły morskie Szwecji i Finlandii są w stanie wysokiej gotowości z powodu rosyjskich okrętów wojennych w pobliżu sieci energetycznych.

⚆ Władze Warszawy przywróciły budynek szkoły przy Ambasadzie rosji w Polsce jako własność państwową. rosjan stamtąd wypędzono. rosja użytkowała budynek nielegalnie od 2016 po decyzji komorniczej i nie uiszczeniu opłat za wcześniejszą dzierżawę. rosjanie zdążyli nieco wywieźć 🙂

⚆ Szef MSZ Węgier Szijarto powiedział, że jego kraj zapłacił „zbyt wysoką cenę” za wojnę na Ukrainie. Podkreślił też, że Zełeński nie ma prawa decydować, czy zachowanie Węgier jako członka NATO jest niewłaściwe, odnosząc się do stwierdzenia prezydenta Ukrainy, że zachowanie Budapesztu i jego stosunki z rosją nie odpowiadają statusowi sojusznika Sojuszu.

⚆ W irlandzkim parlamencie domagają się opuszczenia terytorium kraju przez ambasadora rosji Jurija Filatowa. Posłowie byli oburzeni pogardliwym komentarzem na temat śmierci irlandzkiego wolontariusza Finbara Cafferkeya. Irlandczyk służył w „Legionie Międzynarodowym” i zginął w Bachmucie. Miał 40 lat. Wcześniej miał doświadczenie bojowe w Syrii, gdzie walczył z Państwem Islamskim. A wcześniej pracował na granicy Grecji i Macedonii, pomagając migrantom.

💩rosja i białoruś:

⚆ Eksplozje w obwodzie briańskim (4 ofiary)

⚆ Motocykliści “Nocne Wilki”, którzy tak bardzo kochają putina, wyjechali dziś z Moskwy do Berlina. Spodziewają się być w Berlinie 9 maja. Na motocyklach umieszczono nie tylko sowiecką i rosyjską flagę, ale także symbol Z inwazji rosyjskiej. Niewykluczone, że wśród tej grupy znajdą się osoby posiadające podwójne obywatelstwo i tym samym będą w stanie wjechać do krajów Europy.

⚆ Źródła poufne w Federacji rosyjskiej donoszą, że dziś putin otrzymał raport o rosyjskich stratach w wojnie z niepodległą Ukrainą. Podobno są takie liczby: Utrata personelu Sił Zbrojnych Federacji rosyjskiej 192 352, Straty grup najemniczych 63 398, Straty Gwardii rosyjskiej 7 683,

⌛ Rok temu (66):

⚆ Rok temu Ukraińcy poluzowali znowu przestrzeń wokół Charkowa i wyzwolili kilka miejscowości z których rosjanie prowadzili ostrzał. Z Mariupola z zakładów Azovstal udało się ewakuować pierwszych 20 cywili.

⚆ Rok temu licznik zniszczonych rosyjskich czołgów przekroczył 1000 a conajmniej drugie tyle sztuk pojazdów opancerzonych Ukraińcom udało się przechwycić od rosjan.

⚆ Wedle New York Times Słowacja niebawem przekaże Ukrainie swoje MIG-29. Wczoraj Polska oświadczyła, że zapewni patrole Słowackiego nieba (finalnie przekazano je rok później). Niemcy sprawdzają możliwość dostarczenia Ukrainie haubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000 (Die Welt).

⚆ Specjaliści z zagranicy, w tym między innymi z Polski, zgłosili się do pomocy Ukrainie w oczyszczaniu terytorium z ładunków wybuchowych – poinformował w sobotę szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski. Jak dodał, pierwsi pirotechnicy przybędą w przyszłym tygodniu (i do dziś działają).

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Wideo na święto straży granicznej Ukrainy.

⚆ wojna w skrócie słowami prigożyna

⚆ Szwedzkie działo bezodrzutowe 90 mm Pansarvärnspjäs 1110

⚆ Takie coś latało dziś nad Moskwą kilka godzin

⚆ Galeria zdjęć z punktu pomocy medycznej w Bachmucie

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *