🪖Dzień 424 (23 kwietnia 2023, 23:25) – Plotki, fakty i kalkulacje

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś 3 informacje zasługujące na uwagę.

  1. Siły ukraińskie zajęły dawne pozycje rosyjskich okupantów w Daczach, w obwodzie chersońskim, na wschodnim brzegu Dniepru, – donoszą niektóre kanały na Telegramie. Informacja ta pochodzi z rosyjskiego kanału i pojawiła się około 20 kwietnia (pisałem o tym w podsumowaniu 21 kwietnia). Widać analitykom z ISW zajęło chwilę tłumaczenie i sprawdzenie ale finalnie informację opublikowali dziś. Sporo mediów to podchwyciło i ponownie dopatrywano się startu ukraińskiej ofensywy. Jak jest? No do końca nie wiadomo. Jeśli wierzyć rosyjskiemu autorowi wpisu to Ukraińcy nękają rosjan z “wyspy”, która jest tuż za mostem Antonowskim. Trudno to nazwać desantem i ofensywą na lewym brzegu Dniepru, ale jednak Ukraińcy przez rzekę (i to w szerszej części) przeprawić się musieli.

2. Gorzej w Bachmucie – tu rosjanie zajęli dworzec kolejowy i wykorzystują go do ostrzeliwania pozycji ukraińskich. Niewiele tego Bachmutu zostało w rękach Ukraińców, ale drogi do miasta nadal kontrolują i pozostałe linie obrony trzymają się.

3. Nie podoba mi się wypowiedź szwedzkiego ministra obrony. Nie dlatego, że źle mówi, ale że wręcz przeciwnie. Jego zdaniem wojna może przerodzić się w długotrwały konflikt na wyniszczenie. Szwedzi patrzą na to raczej chłodno – trzeba się na to nastawić i przygotować. To oznacza trzy rzeczy – Ukraina sama nie zostanie, Ukraina będzie jeszcze długo cierpieć, Kraje zachodu nie dały Ukrainie wystarczająco dużo/dobrej broni by nadchodząca ofensywa zakończyła wojnę zwycięstwem Ukrainy.

👍 Dobre wieści:
⚆ Hiszpania wysłała już na Ukrainę obiecane sześć czołgów Leopard 2 — minister obrony Robles. Powinny dotrzeć za około sześć dni.

🌻+690 (186 420)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja w centrum Bachmutu, trudna sytuacja w Awdijewce i Marijince

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie prowadzą ataki falami pod Kreminną

⚆ Okolice Bachmutu – Podobno ZSU wycofało się z ostatnich zajętych obszarów w centrum Bachmutu na zachodnią stronę p torów kolejowych

⚆ Marijinka, Awdijewka – rosjanie atakowali obie miejscowości i w obu sytuacja jest trudna.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie mają się szykować do zintensyfikowania działań ukierunkowanych na zdobycie Wuhłedaru.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: tylko obwód charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): rosjanie zaatakowali Nikopol z dronów. 3 osoby zostały ranne, ostrzał Chersonia za pomocą moździerzy. Nie żyje 80 letni mężczyzna,

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow apeluje do polityków o unikanie „prorosyjskich operacji pokojowych” i przekazanie Ukrainie większej ilości broni. „Nie musicie nas ciągle stawiać przy stole negocjacyjnym – dajcie nam więcej broni. Broń jest najlepszym mediatorem i jedynym zrozumiałym argumentem za komunikacją dla Federacji rosyjskiej” – powiedział.

⚆ Szef MSZ Kułeba stwierdził, że wezwania do negocjacji między Ukrainą a Federacją rosyjską, które dochodzą z różnych części świata, nie uwzględniają faktu, że Moskwa nie wykazuje najmniejszej gotowości do zawarcia pokoju.

⚆ Szef centrum prasowego OK „Południe” Humeniuk ani nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła informacjom ISW o lądowaniu Sił Zbrojnych na lewym brzegu obwodu chersońskiego. – “Nawet najlepsi analitycy Instytutu Studiów Wojennych muszą uzbroić się w cierpliwość” – powiedziała.

⚆ W obwodzie łuhańskim pomiędzy rosyjskimi żołnierzami a wagnerowcami doszło do bójki, która przerodziła się w strzelaninę – są straty w personelu po obu “stronach” — Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ Ministerstwo Kultury powołało komisję, która sprawdzi wykorzystanie obiektów Ławry Poczajowskiej przez cerkiew prawosławną patriarchatu moskiewskiego.

⚆ Ukraina zainspiruje się Cmentarzem Narodowym w Arlington w USA, aby stworzyć wojskowy cmentarz pamięci w Kijowie – minister ds. weteranów Julia Łaputina.

⚆ rosjanom do jesieni nie uda się zgromadzić nawet jednej trzeciej liczby pocisków wystrzelonych na Ukrainie – mówi Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. „Prawdopodobnie wróg będzie próbował zdobyć dodatkowe systemy, być może z innych krajów… Ale jest mało prawdopodobne, że będą w stanie osiągnąć taki potencjał, który gromadzili od dziesięcioleci” – powiedział.

⚆ W Kijowie policja zaprosiła przedstawicieli Komitetów Wojskowych na zebranie fanów „Szybkich i wściekłych” w celu rozdania wezwań – Zastępca Komendanta Komendy Patrolowej Policji Biłoszycki.

⚆ rosjanie zaczęli stosować specjalne płaszcze przeciwdeszczowe z elementami materiału termoizolacyjnego z przodu, które utrudniają wykrycie przez kamery termowizyjne.

🌍Świat:

⚆ Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell nazwał wypowiedzi ambasadora Chin we Francji Lou Chailleta dotyczące statusu krajów byłego ZSRR jako niedopuszczalne. „UE może jedynie założyć, że te oświadczenia nie są oficjalną polityką Chin” – dodał.

⚆ Szefowie spraw zagranicznych Łotwy, Litwy i Estonii potępili słowa ambasadora Chin we Francji Lou Chailleta, który powątpiewał w suwerenność byłych republik radzieckich i stwierdził, że „Krym pierwotnie należał do rosji”

⚆ 🤙Instytut Studiów Wojennych twierdzi, że siły ukraińskie zajęły pozycje na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

⚆ Minister obrony Estonii Hanno Pevkur twierdzi, że największą przeszkodą w rozpoczęciu ukraińskiej kontrofensywy pozostaje deszczowa pogoda, a do rozpoczęcia aktywnych działań wojennych minie co najmniej miesiąc.

⚆ Ukraina musi przygotować się na długą „wojnę na wyniszczenie” – szwedzki minister obrony Paul Jonson. „Myślę, że powinniśmy być przygotowani na to, że konflikt zbrojny na Ukrainie może niestety trwać długo. Sojusznicy muszą zapewnić sobie logistykę, części zamienne, amunicję. W wojnie na wyniszczenie bezpieczeństwo dostaw jest kluczowe” – powiedział Jonson w swoim wywiadzie. Jednocześnie wyjaśnił, że Szwecji trudno będzie przekazać Ukrainie samoloty używane przez Sztokholm do ochrony swojego terytorium.

⚆ Prezydent Brazylii Lula da Silva, który zaproponował Kijowowi rezygnację z Krymu i wezwał USA do „zaprzestania podżegania do wojny”, powiedział, że nie stara się „dogodzić nikomu”, ale stara się znaleźć „trzecią alternatywę”, która , jego zdaniem, powinien przywrócić pokój na Ukrainie.

⚆ Komisja Europejska i 5 krajów UE nie osiągnęły porozumienia w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy. Bez porozumienia zakończyła się wideokonferencja wiceprzewodniczącej KE z przedstawicielami Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii w sprawie importu towarów rolnych z Ukrainy – negocjacje będą kontynuowane jutro.

⚆ Karolina Nordengrip, była posłanka Riksdagu, szwedzkiego parlamentu, z ramienia Szwedzkich Demokratów, podpisała kontrakt z Siłami Zbrojnymi Ukrainy.

⚆ Atak na bazę wagnerowców w Mali

⚆ rosja powinna rozpaść się na małe, nieagresywne państwa – głównodowodzący estońskich sił zbrojnych. „To nie powinna już być rosja. Nie powinien to być duży i potężny kraj, który myśli, że ma prawo robić, co chce. Federacja rosyjska powinna rozpaść się na małe państwa, które nie mają tak wielkiej siły i ambicji” – powiedział generał Martin Herem.

⚆ Niemiecki generał wezwał władze niemieckie do przekazania Ukrainie myśliwców F-16. Erhard Bühler – były dowódca sił KFOR zwrócił uwagę, że niemieccy urzędnicy powinni jak najszybciej odpowiedzieć na prośby strony ukraińskiej i przekazać nie tylko amunicję do obrony powietrznej, ale także samoloty bojowe, takie jak amerykańskie myśliwce F-16.

💩rosja i białoruś:

⚆ W rosji dwóch członków Dumy Państwowej z „Jednej rosji” zginęło jednego dnia . Zginęli Jasharbek Uzdenov i Nikolai Bortsov – przyczyny śmierci nie są znane. Borcow przez kilka lat znajdował się na liście najbogatszych parlamentarzystów, aw 2021 roku zajął 194. miejsce na liście bogatych rosjan według Forbesa.

⚆ Wojska białoruskie wróciły z ćwiczeń w Federacji rosyjskiej, gdzie uczyły się pracy z kompleksami Iskander-M i pociskami z głowicą nuklearną, służba prasowa Ministerstwa Obrony Białorusi.

⚆ prigożyn miał zadeklarować, że jego najemnicy nie będą już brać jeńców.

⌛ Rok temu (59):

⚆ Noc i dzień minęły spokojniej. Pod Charkowem siły ukraińskie odbiły trzy miejscowości. Na linii frontu bez innych zmian.

⚆ „Jeśli nasi ludzie w Mariupolu zostaną zniszczeni, jeśli odbędzie się pseudoreferendum w Chersoniu, Ukraina wycofa się z wszelkich negocjacji” – zapowiedział Zełeński. Mimo rozkazu putina o zaprzestaniu ataku na Azovstal nadal są prowadzone szturmy i bombardowania.

⚆ Niemiecka gazeta „Welt am Sonntag” podała, że spółka zależna niemieckiego koncernu obronnego Rheinmetall wystąpiła do rządu federalnego w Berlinie o pozwolenie na dostarczenie Ukrainie 100 bojowych opancerzonych wozów piechoty typu Marder.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ 3 minuty z 2 dni pracy 92 brygady (drony)

⚆ Aktualna pogoda na odcinku zaporoskim

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *