🪖Dzień 423 (22 kwietnia 2023, 23:35) – ramstein 11

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

To był inny „Ramstein” i trudno mi dziś zrozumieć słowa Reznikowa o “przydatnych prezentach” i przybliżaniu putina do trybunału sprawiedliwości. Lista nowych deklaracji dostaw też jest dość skromna w porównaniu do tego co widywaliśmy wcześniej. Po prostu nie wygląda to na jakąś mobilizację wsparcia dla kraju, który ma w najbliższym czasie przeprowadzić ofensywę. Oby to była tylko kwestia wyciszenia komunikacji wokół spotkania, a nie wyciszenia pomocy. Moją obawę dodatkowo wzmacnia oświadczenie MSZ Ukrainy o tym, że pomoc powinna zwiększyć się 10x aby zakończyć wojnę w tym roku. Oczywiście mam świadomość polityki informacyjnej i zagrań MSZ (szczególnie od momentu gdy działa tam Kułeba) oraz GUR, ale to nie do końca uspokaja.

Istotne to, że rosjanie bardzo mocno panikują na temat ukraińskiej ofensywy. Jest pod tym względem u nich nerwowo i kto wie czy to nie bardziej skuteczne niż kolejny batalion wyremontowanych Leopardów 1. Dobrej myśli wydają się też być amerykanie, bo właśnie podpisali kontrakt z Ukrainą na budowę i uruchomienie 20 reaktorów SMR w ciągu 6 lat. Również Francja wydaje się dopinać kontrakt na pomoc ukraińskiej kolei.

Tymczasem na froncie gorąco -w Bachmucie i wokół niego, w Awdijewce i Marijince. Dzieje się więcej pod Kreminną, ale sama linia frontu nie uległa drastycznym zmianom.

👍 Dobre wieści:
⚆ Portugalia przekaże Ukrainie 5 pojazdów opancerzonych.

🌻+680 (185 730)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja w Bachmucie

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki w serebriańskich lasach, w kierunku Torskiego, Nowoseliwskeigo i Makijewki.

⚆ Okolice Bachmutu – Ciężkie walki o dworzec kolejowy i wzdłuż linii kolejowej. Gorąco w Chromowym, ale droga do Bachmutu pod kontrolą Ukraińców (aczkolwiek przejazd nią jest mocno ryzykowny).

⚆ Marijinka, Awdijewka – Na północ od Awdijewki rosjanom udało się posunąć na przód. W pozostałych punktach – bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak nowych doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): rosyjskie wojska ostrzelały Nowy Jork w obwodzie donieckim, raniąc dwie osoby, w tym dziecko. We wsi uszkodzonych zostało sześć domów i obiekt infrastruktury krytycznej. Jedna osoba zginęła w Oczeretynym, rosyjskie wojsko uderzyło też w Słowiańsk za pomocą pocisków S-300 i uszkodziło pięciopiętrowy budynek, ostrzał Chersona z moździerzy (conajmniej jeden pożar),
🛸W nocy zniszczono 4 rosyjskie Shahedy, w ciągu dnia zniszczony rosyjski helikopter MI-24 i kilka dronów.
😼 Melitopol – uderzenie i pożar pociągu z paliwem,
☢️ rosyjscy okupanci zorganizowali tajną obserwację obywateli Ukrainy w okupowanym Enerhodarze i wzmogli presję na pracowników elektrowni jądrowej Zaporoże.
🏝Aktywny był rosyjski system obrony powietrznej, ale brak informacji o celu ataku (i czy w ogóle był)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina musi natychmiast otrzymać 10 razy większą pomoc wojskową niż dotychczas od sojuszników, aby zakończyć wojnę w tym roku — MSZ Ukrainy.

⚆ Zełeński podpisał ustawę zakazującą rozpowszechniania na Ukrainie symboli rosyjskiej polityki imperialnej. Podpisał też dekret z dodatkowymi sankcjami na setki osób fizycznych i organizacji.

⚆ „Energoatom” podpisał z USA umowę się na budowę 20 bloków jądrowych w Ukrainie. Energoatom poinformował, że umowa przewiduje budowę do 20 reaktorów SMR-160, realizację pierwszego projektu pilotażowego oraz wyjście do minimalnej regulowanej mocy reaktora i podłączenie do sieci do marca 2029 roku. Zaznacza się, że budowa małych reaktorów modułowych przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i pomoże zastąpić zniszczone w wyniku rosyjskich ataków obiekty elektroenergetyczne.

⚆ XI spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, które odbyło się 21 kwietnia w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, zbliżyło rosję do trybunału w stylu norymberskim – Reznikow. Każde spotkanie w tym formacie nie tylko przynosi więcej przydatnych „prezentów” dla ukraińskiej armii, ale ma też na celu postawienie przestępców przed wymiarem sprawiedliwości.

⚆ Francja pomoże Ukrainie w przywróceniu połączeń transportowych i wesprze Ukrzaliznycję. Są już umowy na dostawę szyn i odnowienie taboru lokomotyw.

⚆ rosyjscy przedstawiciele „elit” boją się o swoją przyszłość i dlatego szukają kontaktów z Ukrainą i innymi państwami w celu uzyskania ewentualnych gwarancji bezpieczeństwa po klęsce rosji, – twierdzi wywiad Ukrainy (GUR). Według prognoz GUR, im większe sukcesy ukraińskich sił bezpieczeństwa i obrony, tym więcej będzie takich kontaktów. „Realizowanych jest wiele kontaktów i operacji, o których nie możemy teraz mówić. Ale po zwycięstwie, uwierz mi, będzie wiele ciekawych historii” – podsumował Andrij Jusow.

🌍Świat:

⚆ Niemcy podjęły decyzję o masowym wydalaniu rosyjskich dyplomatów z kraju.

⚆ Ukraińcy zorganizowali protest w Lizbonie w trakcie wizyty prezydenta Brazylii i wobec jego ostatnich wypowiedzi na temat wojny na Ukrainie.

⚆ rosja odwołała akcję „Nieśmiertelny Pułk”, bo boi się pokazać skalę strat – wywiad brytyjski.

⚆ UE planuje wprowadzić zakaz tranzytu wielu towarów przez rosję – Bloomberg. Jednocześnie nie wszystkie towary będą objęte zakazem tranzytu przez rosję w drodze do krajów trzecich.

⚆ UE nie wprowadzi sankcji na rosyjskie diamenty i energię atomową w nowym pakiecie – media.

⚆ Siłom powietrznym Ukrainy brakuje krytycznej kontroli nad niebem, aby powstrzymać rosjan – The Times. Dziennikarze rozmawiali z ukraińskimi wojskowymi, którzy zauważyli, że rosja ma technologię, aby lepiej chronić się przed systemem obrony powietrznej Stinger. Według wojska Siły Zbrojne wystrzeliwują dwa pociski i liczą, że drugi trafi.

⚆ Indie przestały kupować rosyjską broń z powodu obaw przed sankcjami ze strony USA, — Bloomberg. Obecnie kraj próbuje znaleźć mechanizm płatności, który nie narusza sankcji, które Ameryka nakłada na rosję.

💩rosja i białoruś:

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​rosja odmówiła wpuszczenia ciężarówek z rannymi żołnierzami rosyjskimi, którzy próbowali przedostać się na terytorium z okupowanego obwodu łuhańskiego. Z powodu braku pomocy medycznej część żołnierzy zmarła.

⚆ W Biełgorodzie znaleziono kolejny „materiał wybuchowy”, który “wypadł” z tego samego samolotu szturmowego. Tysiące ludzi ewakuowano ze swoich domów.

⚆ W Lubercach pod Moskwą płonie warsztat recyklingu odpadów gumowych i plastikowych. Powierzchnia pożaru wynosi 1500 metrów kwadratowych.

⌛ Rok temu (58):

⚆ Intensywny ostrzał na froncie korytarza krymskiego i próby wyrwania się rosjan pod Krzywym Rogiem. Linia frontu bez zmian.

⚆ rosjanie wysłali statek „Kommuna” w miejsce wraku „Moskwy”. Wcześniej w jego kierunku zmierzały dwie inne jednostki do prac głębinowych. Statek został zbudowany w 1912 roku i służył do transportu pierwszych łodzi podwodnych. Nie wiadomo jaki jest cel tej misji. Dziś rosjanie wydali pierwszy oficjalny komunikat wedle którego na „Moskwie” zginął 1 marynarz, 27 zaginęło a 396 zostało ewakuowanych. Władze ukraińskie twierdzą, że z 510 osobowej załogi ocalało około 60 marynarzy. Ukraina ogłosiła dziś, że wrak okrętu został „podwodnym obiektem dziedzictwa kulturowego” o numerze 2064.

⚆ “Decyzja putina o zablokowaniu zakładu metalurgicznego Azowstal wskazuje na chęć ograniczenia oporu ukraińskiego w Mariupolu i uwolnienia sił rosyjskich w celu rozmieszczenia w innych miejscach na wschodzie Ukrainy” – twierdzi wywiad brytyjski. Dziś ponownie trwały walki wokół zakładu Azovstal a rosjanie prowokowali przez otwieranie własnych korytarzy zielonych i jednoczesne ostrzeliwanie zakładu.

⚆ Ukraina praktycznie wróciła do przedwojennego poziomu zapasów podstawowych produktów. Około 90% produktów na sklepowych półkach to produkty ukraińskie. W ciągu ostatnich dziesięciu dni wznowiono działalność 97 dużych sklepów na wyzwolonych terytoriach obwodów kijowskiego, czernihowskiego, sumskiego i charkowskiego. Setki dużych sklepów, które zostały zamknięte z powodu wojny, wznowią działalność w przyszłym miesiącu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Leopardy już w ukraińskim błocie

⚆ Gdzieś w okopie pod Bachmutem

⚆ Widok z jednego z balkonów w Bachmucie

⚆ Te brawa…

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *