🪖Dzień 422 (21 kwietnia 2023, 21:45) – What?!

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

“Co?!” zapytał na twitterze Orban w reakcji na wczorajsze deklaracje Stoltenberga o miejscu Ukrainy w NATO (i rzekomej zgodzie na ten krok wszystkich członków). Nieco delikatniej swój protest zaznaczył minister obrony Niemiec – Pistorius apelując by kwestia przyjęcia Ukrainy do NATO rozstrzygnęła się po zakończeniu wojny. A to mili Państwo oznacza rozdźwięk, którego należało się spodziewać. Ukrainie trudno aktualnie odmawiać ale i trudno ją przyjąć do NATO. A sama Ukraina nie chce pozostawać w szarej strefie niczyjej, co też bardzo dobitnie zaznaczył dziś Zełeński. Co by dało przyjęcie Ukrainy do NATO w trakcie wojny? Wedle traktatów dałoby wojnę rosji z NATO czego w NATO nikt nie chce. Czemu zatem Ukraińcy tak naciskają? Moim zdaniem, mając swoje 5 minut uwagi całego świata chcą uzyskać plan dojścia do NATO oraz decyzję na chociażby przekazanie im nowoczesnych samolotów. Dzisiejszy Ramstein ponownie niczego jednoznacznego w tej kwestii nie przyniósł.

Na froncie zaś widać wzmocnienie działań rosyjskich na wybranych odcinkach frontu, ale póki co nie doprowadziły one do zmian linii frontu.

👍 Dobre wieści:
⚆ Kanada poinformowała o przekazaniu Ukrainie nowej pomocy wojskowej o wartości prawie 29 mln USD – będzie to 40 karabinów snajperskich, 16 stacji radiowych towarzyszących czołgom Leopard 2 oraz wkład do funduszu NATO na pomoc Kijowowi.

⚆ Podczas Ramstein Ukraina, Polska i Niemcy podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia w Polsce centrum obsługi czołgów Leopard 2, które alianci przekazali Ukrainie – minister obrony Reznikow

⚆ Ponad 16 tysięcy ukraińskich żołnierzy przeszło już szkolenie w krajach Unii Europejskiej – powiedział szef unijnej dyplomacji Borrell.

⚆ Szef Ministerstwa Obrony USA Austin potwierdził, że za kilka tygodni ukraińskie wojsko rozpocznie szkolenie w Niemczech na amerykańskich czołgach M1 Abrams.

⚆ Słowenia dołączy do wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Chodzi o porozumienie z Europejską Agencją Obrony (EDA) w sprawie wspólnych zakupów amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. Obecnie umowa na zakup dla nas amunicji obejmuje 23 kraje członkowskie UE oraz Norwegię.

⚆ Niemcy i Holandia dostarczają Ukrainie walce minowe, pojazdy i zbiorniki paliwa, — Austin Lloyd.

⚆ Łotwa podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie wszystkich posiadanych MANPADÓW Stinger – poinformowała o tym minister obrony Inara Murniece podczas spotkania w formacie Ramstein

🌻+630 (185 050)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja w Bachmucie,

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – punktowe szturmy rosjan, bez zmian linii frontu.

⚆ Okolice Bachmutu – intensywne walki wokół miasta – Chromowe, Iwaniwskie, Bohdaniwka.

⚆ Marijinka, Awdijewka – nasilają się walki w Pierwomajskim, koło Nowobachmutiwki, Kamjanki i Krasnohoriwki.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie nadal próbują pod Wuhłedarem i z podobnym efektem.

⚆ Przyczółek na Dnieprze – Ukraińcy rzekomo zdobyli przyczółek na jednej z wysp na Dnieprze w pobliżu mostu Antonowskiego skąd nękają rosjan dronami i rajdami na małych łodziach. Informacja wypłynęła w rosyjskich kanałach, gdzie rosjanie szczególnie żalili się na drony zrzucające duże ładunki jak i małe kolczatki na drogi. Jeden z dronów rosjanie nazywają “Baba Jaga”.

⚆ Do Skadowska przybył oddział około 300 wcześniej skazanych osób z Federacji rosyjskiej, rzekomo w celu zapewnienia porządku publicznego – Sztab Generalny. Jednocześnie część jednostek bojowych, które wcześniej znajdowały się w mieście, jest stopniowo wycofywana z osady na terytorium Autonomicznej Republiki Krym.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
🛸federacja rosyjska wypuściła na Ukrainę 12 Shahedów, z czego 8 zostało zestrzelonych.
☢️ Zgodnie z „planem ewakuacji” rosjan z tymczasowo zajętych terytoriów, wróg planuje uniemożliwić działanie Elektrowni Atomowej Zaporoże, całkowicie ją unieruchamiając, a także zdemontować wszelką zewnętrzną obserwację miasta, splądrować szkoły, przedszkola i inne obiekty infrastruktury krytycznej. Ponadto rosjanie planują zaminować drogi odwrotu w taki sposób, aby miejscowi w ogóle nie mogli się poruszać. Ewakuacja uczestników zamieszek i kolaborantów zostanie przeprowadzona w sposób dobrowolno-przymusowy – zostaną oni zabrani bez pytania.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński spodziewa się, że latem na szczycie NATO w Wilnie Ukraina zostanie oficjalnie zaproszona do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. „Ani większość Ukraińców, ani większość Europejczyków, ani większość mieszkańców całej przestrzeni NATO nie zrozumie przywódców Sojuszu, jeśli na tym szczycie nie zostanie wystosowane zasłużone polityczne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu w Wilnie. Ukraina zrobiła wszystko, aby nasza prośba została spełniona” – powiedział prezydent.

⚆ Na spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy 21 kwietnia sojusznicy będą rozmawiać nie tylko o doraźnych potrzebach, ale także o strategii na cały rok 2023 – Reznikow. Minister przypomniał, że w tym dniu przypada rocznica powstania formatu „Ramstein”.

⚆ Budanow zareagował na „aresztowanie zaoczne” przez Federację rosyjską: Jestem zadowolony! „Wiesz, jak długo pracowałem i było to jakoś niewygodne, że nie było dla mnie żadnych decyzji. Jestem zadowolony. To dobry wskaźnik naszej pracy, obiecuję pracować jeszcze lepiej” – powiedział szef Administracja Państwowa Ukrainy w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy.

⚆ W Charkowie 75-letni japoński wolontariusz Fuminori Tsuchiko, który przez 8 miesięcy ukrywał się przed ostrzałem w metrze, otworzył darmową kawiarnię o nazwie FuMi Caffe. Zakład przygotowuje gorące obiady i piecze ciasta. Instytucję wspierają dobroczyńcy, rodacy Japończyków. Fuminori sprzedał dom w swojej ojczyźnie, planuje zostać na Ukrainie i pomagać ludziom.

⚆ Jednego z księży cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego, który został zdemaskowany w Ukrainie jako kolaborant wymieniono na 28 ukraińskich żołnierzy – powiedział w rozmowie z „Interfax-Ukraina” szef SBU Malyuk.

⚆ Gabinet Ministrów przyjął uchwałę zakazującą ściągania długów komunalnych od przesiedleńców, którzy opuścili tereny czasowo okupowane lub tereny, na których toczą się działania wojenne.

⚆ Zełeński podpisał projekt ustawy o zdawaniu egzaminów ze znajomości Konstytucji, historii Ukrainy i języka państwowego w celu uzyskania obywatelstwa.

⚆ SBU poinformowało o podejrzeniu przeciwko wojskowemu, którego działania doprowadziły do ofiar i zniszczenia sprzętu po ostrzale lotniska Kanatove w obwodzie kirowohradzkim latem 2022 roku. Wojskowy wraz z innymi osobami samowolnie postanowili przeprowadzić tzw „operację specjalną”. Operacja miała na celu przejęcie samolotu sił powietrznych i kosmicznych Federacji rosyjskiej. rosyjski pilot rzekomo zgodził się na propozycję przejścia na stronę Ukrainy. Ta „operacja” została przeprowadzona pomimo sprzeciwu SBU i bez zgody odpowiednich władz państwowych. W rezultacie wróg otrzymał dane o rozmieszczeniu personelu Sił Powietrznych i ukraińskich samolotów na lotnisku Kanatove. Umożliwiło to Siłom Powietrznym Federacji rosyjskiej ostrzeliwanie lotniska. W wyniku ataku rakietowego zginął dowódca jednostki wojskowej, a 17 ukraińskich obrońców zostało rannych. Również 2 myśliwce Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy zostały całkowicie zniszczone, a pas startowy oraz inny sprzęt i budynki doznały znacznych uszkodzeń.

🌍Świat:

⚆ Zełeński przyjął zaproszenie do udziału w lipcowym szczycie NATO w Wilnie – poinformował sekretarz generalny Sojuszu Stoltenberg.
„Jak powiedziałem wczoraj w Kijowie, przyszłość Ukrainy jest w rodzinie euroatlantyckiej. Wszyscy sojusznicy z NATO zgodzili się, że Ukraina zostanie członkiem NATO” – dodał.

⚆ USA ostrzegały jeszcze w styczniu, że Ukraina nie będzie w stanie utrzymać Bachmutu, ale miasto stoi – Washington Post.
„Oceny USA były ponure już w styczniu: ostrzegano, że siły ukraińskie prawdopodobnie „znajdą się pod groźbą okrążenia, jeśli nie wycofają swoich wojsk w lutym”. Dokumenty wywiadu USA, które “wyciekły”, pokazują, że ostrzeżenia USA były w dużej mierze ignorowane. Kijów zdecydował się zatrzymać Bachmut, argumentując, że jest to konieczne dla utrzymania narodowego morale i pozbawienia rosji możliwości chwalenia się okupacją jakichkolwiek terytoriów. Jeden z dowódców odpowiedzialnych za obronę miasta powiedział gazecie, że ukraińskie wojsko było w stanie utrzymać część Bachmutu przez kilka miesięcy dłużej niż przewidywano, dzięki połączeniu klasycznych działań wojennych w mieście i zaawansowanego rozpoznania dronów, w tym zagłuszania sygnałów. Powiedział też, że po tym, jak wojska rosyjskie przedarły się przez obwód Bachmuta, siły ukraińskie wycofały się na tereny mieszkalne, wykorzystując dachy jako szczyty wzgórz i zamieniając domy na obronę przeciwczołgową.

⚆ Burmistrz Paryża do Zełeńskiego: Jeśli w 2024 roku nadal będzie wojna, rosyjscy sportowcy nie powinni być na igrzyskach. „Na następnych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, jeśli wojna będzie trwała, jeśli rosjanie nadal będą was atakować, będzie to oznaczać, że atakują nas i nasze wartości. A moim zdaniem rosyjscy sportowcy nie mogą być goszczeni w Paryżu, jeśli wojna trwa”, powiedziała Ann Hidalgo.

⚆ Grupa republikańskich kongresmanów przygotowała wspólny list do Bidena, w którym wzywają do zaprzestania pomocy Ukrainie w dotychczasowym formacie. Ich zdaniem obecna strategia administracji Bidena – kontynuacja pomocy i sankcji – prowadzi do „eskalacji i jeszcze większej przemocy” oraz zwiększa groźbę bezpośredniej konfrontacji z rosją.

⚆ Punkty kontrolne między Federacją rosyjską a terytoriami okupowanymi na wschodzie Ukrainy znacznie spowalniają dostawy rosyjskiej amunicji na front, ale Kreml nie planuje ich porzucić ze względów bezpieczeństwa – ISW. „Istnienie tych punktów kontrolnych podkreśla, że ​​rosyjscy urzędnicy nie uważają mieszkańców okupowanej Ukrainy za obywateli rosyjskich i zarządzają nimi jako okupanci” – dodają analitycy Instytutu.

⚆ Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że teraz nie jest najlepszy czas dla NATO na podjęcie decyzji o członkostwie Ukrainy. „Drzwi są trochę otwarte, ale teraz nie czas na rozstrzyganie tej kwestii” – powiedział, dodając, że ta opcja nie może być poważnie dyskutowana, dopóki wojna rosji z Ukrainą trwa. „Trzeba podejmować decyzje z chłodną głową i gorącym sercem, a nie na odwrót” – podkreślił Pistorius.

⚆ Niemiecki minister obrony Pistorius powiedział, że działania Sił Zbrojnych Ukrainy na terytorium rosji są całkowicie dozwolone „o ile nie są atakowane miasta i ludność cywilna”.

⚆ Po raz pierwszy we współczesnej historii Czechy obyły się bez dostaw rosyjskiego gazu w pierwszym kwartale 2023 roku – poinformował minister przemysłu i handlu kraju Josef Sikela. Według niego decydującą rolę odegrało ograniczenie zużycia, a także alternatywne dostawy gazu z Belgii, Holandii i Norwegii.

⚆ Albania odwołała ruch bezwizowy dla obywateli Federacji rosyjskiej. Wcześniej rosjanie mogli wjeżdżać do kraju bez wizy od 1 maja do 30 września – tak Albania stymulowała turystykę. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Macedonia Północna zniosła ruch bezwizowy dla rosjan, Czarnogóra skróciła letni pobyt bezwizowy do 30 dni, a Kazachstan do 90 dni przez sześć miesięcy.

⚆ Rumunia nie wprowadzi zakazu importu ukraińskiego zboża i będzie czekać, aż Komisja Europejska wprowadzi środki wsparcia dla rolników z Europy Środkowo-Wschodniej – minister rolnictwa Petre Dea.

⚆ Polska i kraje bałtyckie wezwały Unię Europejską do odłączenia Gazprombanku od międzynarodowego systemu SWIFT w ramach 11. pakietu sankcji.

⚆ W Mariupolu, jak mówi Petro Andrusieczko, okupanci kręcą filmy i przewożą zrabowane zboże wojskowymi ciężarówkami.

⚆ 21 kwietnia 1996 r. rosyjskie służby specjalne zabiły pierwszego prezydenta Czeczeńskiej Republiki Dżochara Dudajewa. Do zabójstwa doszło 30 kilometrów od Groznego: dwa samoloty szturmowe Su-25 wystrzeliły z powietrza pociski, które trafiły w cel.

💩rosja i białoruś:

⚆ W rosyjskim mieście Biełgorod doszło wczoraj do eksplozji – na jednej z ulic miasta utworzył się duży zapadlisko – donoszą lokalne media. Fala uderzeniowa rzuciła samochód na dach sklepu. Przyczyną była bomba lotnicza, która odczepiła się od rosyjskiego samolotu szturmowego.

⚆ Sąd w Moskwie aresztował zaocznie Budanowa pod zarzutem organizowania ataków terrorystycznych w rosji — rosyjskie media

⌛ Rok temu (57):

⚆ rosjanie ogłosili „wyzwolenie” Mariupola. Stało się to po decyzji putina na (udokumentowanym) spotkaniu z szojgu. Decyzja była motywowana „ochroną życia rosyjskich żołnierzy”. Na terenie zakładu Azovstal pozostaje około 2000 ukraińskich żołnierzy, około 400 rannych żołnierzy i 1000 cywilów. rosjanie mimo deklaracji kontynuowali ataki, nie mniej – wewnętrznie i propagandowo ogłaszają sukces w Mariupolu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ “Wilki DaVinci” w walce o przyczółek przy ostatniej drodze do Bachmutu

⚆ 5x

⚆ Maszyna do rozminowywania pól na bazie koparki (są też specjalne zdalnie sterowane traktory)

⚆ Siły Zbrojne składają życzenia muzułmanom z okazji święta Ramazan-Bayram.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *