🪖Dzień 413 (12 kwietnia 2023, 23:10) – Opóźnienie ofensywy

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

W mediach pojawiło się wideo pokazujące zamordowanie ukraińskiego jeńca przez obcięcie głowy przez rosyjskich żołnierzy. Nie będę go linkował, ani komentował bo go nie obejrzałem i nie obejrzę. Niestety rosjanie w tej wojnie pokazywali już znęcanie się nad jeńcami i cywilami. Tego typu nagrania były też w 2014 i 2015 roku. To wideo nie jest ani nowe ani niestety – jedyne. Mam nadzieję, że ani świat ani Ukraina nie zostawią tego bez konsekwencji. Mam nadzieję, że wzorem Izraela będą ścigać zbrodniarzy – od tych co wydali rozkazy, po tych co je wykonali. I pomyśleć, że rosja aktualnie przewodzi Radzie Bezpieczeństwa ONZ, Węgry dogadują z nimi nowe interesy a Philip-Morris dostaje nagrodę za “istotne wsparcie finansowe” dla rosyjskiej armii.

W mediach zagranicznych, nadal widać reperkusje “wycieku” tajnych dokumentów. W ukraińskich mediach zaś nieśmiało zaczyna się mówić o opóźnieniu ofensywy “do lata”.

Linia frontu bez zmian – poza centrum Bachmutu.

👍 Dobre wieści:
⚆ Hiszpania planuje w najbliższych dniach wysłać na Ukrainę sześć Leopardów 2A4, dostawa zostanie zakończona do końca kwietnia – poinformowała minister obrony Margarita Robles. Dodał, że oprócz czołgów Hiszpania dostarczy Kijowowi jeszcze 20 transporterów opancerzonych.

⚆ Korea Południowa podpisała kontrakt z USA na dostawę 500 000 pocisków do dział artyleryjskich kal. 155 mm. Pozwoli to USA na większą elastyczność w kwestii dostaw amunicji na Ukrainę, — Reuters. Ten układ ma na celu uzupełnienie amerykańskich zapasów.

⚆ Polska chce otworzyć centrum serwisowe dla amerykańskich czołgów Abrams i produkcję do nich amunicji ze zubożonym uranem – premier Morawiecki podczas wizyty w USA.

🌻+730 (180 050)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja w centrum Bachmutu.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie nieco przesunęli się pod Torskim, na innych odcinkach wzrost intensywności walk, ale bez zmian w linii frontu.

⚆ Okolice Bachmutu – dworzec kolejowy pod kontrolą Ukrainy, ataki rosjan silne, ale odpierane mimo przewagi liczebnej.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian, ale walki wydają się być bardziej intensywne

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Głównie pojedynki artyleryjskie i “zwiad bojem”.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Oczaków, obwód Chersoński
😼 Enerhodar
🏝Tzw. „przywódca Krymu” serhij aksjonow zapowiedział, że 1 i 9 maja br. na okupowanym półwyspie nie odbędzie się manifestacja i defilada z okazji Dnia Zwycięstwa. Według niego decyzja ta została podjęta ze względów bezpieczeństwa.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Planowana kontrofensywa Ukrainy jest opóźniona z powodu złej pogody, powolnych dostaw sprzętu i amunicji z Zachodu oraz z powodu „wycieku” tajnych dokumentów Pentagonu — The Washington Post.

⚆ Kontrofensywa Sił Zbrojnych może rozpocząć się latem – powiedział premier Szmyhal. Według niego największa presja na kontrofensywę wywierana jest przez społeczeństwo ukraińskie.

⚆ rosyjscy żołnierze odcięli nożem głowę żyjącego ukraińskiego obrońcy i nagrali to na wideo – szef biura prezydenta Jermak napisał, że „będzie odpowiedź i odpowiedzialność za wszystko”.

⚆ SBU wszczęła śledztwo w sprawie nagrania, na którym rosyjscy żołnierze odcinają nożem głowę ukraińskiemu więźniowi. „Znajdziemy tych nieludzi. W razie potrzeby dopadniemy ich gdziekolwiek się znajdują: z podziemia lub z innego świata” – powiedział szef SBU Maluk.

⚆ „To jest wideo przedstawiające rosję taką, jaka ona jest”: Zełeński zareagował na egzekucję ukraińskiego jeńca wojennego. „Niczego nie zapomnimy i nie wybaczymy mordercom” – powiedział prezydent. Zaapelował również o reakcję na egzekucję światowych przywódców.

⚆ Ministerstwo Obrony wzywa do zaprzestania rozpowszechniania nagrania z zabójstwa ukraińskiego jeńca przez rosyjskich żołnierzy oraz do powstrzymania się od spekulacji na temat tożsamości zmarłego.

⚆ Podczas wizyty w USA Szmygal spotkał się z szefem Pentagonu Austinem – premier Ukrainy poprosił o dostarczenie Ukrainie myśliwców F-15 i F-16, a także rakiet dalekiego zasięgu. Austin nie skomentował konkretnych próśb, ale obiecał rozszerzyć produkcję sprzętu wojskowego w Stanach Zjednoczonych dla Ukrainy.

⚆ Zełeński złożył w Radzie Najwyższej projekt ustawy o rozwiązaniu umowy z Białorusią o wzajemnej ochronie tajemnic państwowych.

⚆ Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło wczoraj poszukiwanie żony Medwedczuka Oksany Marczenko. Strona internetowa departamentu podaje, że zaginęła trzy tygodnie temu. Marczenko podejrzana jest o finansowanie rosyjskich grup okupacyjnych na kwotę ponad 440 mln hrywien.

🌍Świat:

⚆ ONZ jest oburzona przerażającym nagraniem egzekucji ukraińskiego jeńca wojennego i wzywa do wszczęcia śledztwa w sprawie naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego.

⚆ Jeśli wideo z egzekucji więźnia jest prawdziwe, rosja stanie w jednej linii z ISIS – prezydent Czech Petr Pavel.

⚆ Sekretarz obrony USA Austin powiedział, że Ukraina ma znaczną część zdolności niezbędnych do powodzenia wiosennej kontrofensywy na tle skutków wycieku dokumentów amerykańskiego wywiadu. Według niego Ukraińcy mają „wielki plan na początek”, ale tylko Zełeński i jego kierownictwo znają wszystkie szczegóły tego planu.

⚆ Śledztwo w sprawie wycieku tajnych dokumentów Pentagonu, w tym wywiadu o wojnie na Ukrainie, może trwać kilka miesięcy – CNN. Dochodzenie będzie również miało na celu ustalenie zakresu wycieku, ponieważ urzędnicy nie wiedzą jeszcze, czy został on opanowany lub czy dokumenty niejawne nadal krążą w Internecie.

⚆ W lutym-marcu tego roku na Ukrainie przebywało 50 jednostek specjalnych z Wielkiej Brytanii – wynika z jednego z tajnych dokumentów Pentagonu. Nie precyzuje, gdzie dokładnie się znajdowali i jakie zadania mogli wykonywać.

⚆ „Wyciekłe” dokumenty wywiadu USA pokazują, że wojna rosji z Ukrainą przeradza się w przedłużający się konflikt, który potrwa „długo po 2023 roku” — Reuters.

⚆ Przedstawiciele USA i Łotwy potwierdzili, że ich wojska są na Ukrainie i podkreślili, że nie biorą udziału w działaniach wojennych.

⚆ Jeden z ujawnionych tajnych dokumentów Pentagonu twierdzi, że Serbia zgodziła się na dostawy broni na Ukrainę lub już je wysłała — Reuters. Dokument oznaczony jako „Tajne” i NOFORN (nie dla zagranicznych służb wywiadowczych) stwierdza również, że Belgrad ma wolę polityczną i potencjał militarny, aby w przyszłości dostarczyć Kijowowi dodatkową broń.

⚆ Minister obrony Serbii Vucevic zaprzeczył mediom informacjom o dostawach broni na Ukrainę. Zaznaczył, że Serbia nie sprzedawała i nie będzie sprzedawać broni ani stronie ukraińskiej, ani rosyjskiej.

⚆ Brytyjski wywiad mówi, że siły rosyjskie zbudowały trzy linie obrony wzdłuż 120-kilometrowego odcinka w Zaporożu, ale bez wystarczającej liczby żołnierzy i wsparcia artyleryjskiego będą one mało przydatne.

⚆ Agencja wywiadowcza Ministerstwa Obrony USA rozważała cztery „dzikie” scenariusze rozwoju wojny na Ukrainie – NYT powołując się na tajny dokument. Hipotetyczne scenariusze obejmują śmierć putina, Zełenskiego, zmianę dowództwa w rosyjskiej armii oraz uderzenie Ukrainy na Kreml. „Administracja Bidena jest szczególnie zaniepokojona możliwym uderzeniem na Moskwę, ponieważ może to spowodować gwałtowną eskalację ze strony rosji, w tym mobilizację na pełną skalę lub użycie taktycznej broni jądrowej” – czytamy w artykule.

⚆ Dyrektor CIA William Burns powiedział, że putin „nie myśli poważnie o negocjacjach” w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie – rosyjski prezydent wciąż wierzy, że „może zmiażdżyć Ukrainę i Zachód”. Burns podkreślił znaczenie planowanej przez Ukrainę kontrofensywy, mówiąc, że „wiele jest zagrożonych w nadchodzących miesiącach”.

⚆ USA wprowadziły dodatkowe sankcje wobec Federacji rosyjskiej, w szczególności struktur Usmanowa i rosatomu. Łącznie pakiet obejmuje ponad 80 osób fizycznych i prawnych. Również Departament Skarbu USA ogłosił sankcje wobec banku na Węgrzech, który jest w 50% kontrolowany przez rosję i nie jest nadzorowany przez węgierskie władze.

⚆ Wielka Brytania wprowadziła sankcje wobec Oksany Marczenko, a także wobec krewnych rosyjskich oligarchów Kerimowa, Skocha i Jewtuszenkowa.

⚆ Rumunia kupuje myśliwce F-35 piątej generacji. Taką decyzję podjęła dzisiaj Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego kraju.

⚆ Szef MSZ Węgier Szijarto powiedział, że przyjął ministra spraw zagranicznych Białorusi Alejnyka, bo Budapeszt jak najszybciej dąży do pokoju na Ukrainie i chce uniknąć rozszerzenia wojny. Podczas wizyty Aleynyk wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie i rozpoczęcia negocjacji pokojowych. Dodał, że Mińsk ze swojej strony „wykorzystywał i będzie dokładał wszelkich możliwych starań w celu deeskalacji konfliktu na Ukrainie”.

💩rosja i białoruś:

⚆ „Za istotne wsparcie finansowe Sił Zbrojnych Federacji rosyjskiej” – taki dyplom otrzymał dyrektor generalny koncernu tytoniowego Philip Morris Jacek Olczak wedle rosyjskiego portalu up-grd. Około 50 firm, najsilniej wspierających rosję w 2022 ma dostać w 2023 specjalne ulgi podatkowe.

⌛ Rok temu (48):

⚆ SBU zatrzymała Wiktora Medwedczuka,lidera prorosyjskich sił i kuma putina. Medwedczuk uciekł spod aresztu domowego po napaści rosji i ukrywał się.

⚆ Straty rosjan 19 600

📺 Materiał bonusowy:

⚆ O mały włos – walki w Bachmucie

⚆ Javeliny nadal robią swoje

⚆ Bachmut z rosyjskiego drona

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *