🪖Dzień 412 (11 kwietnia 2023, 20:45) – Echa wycieku

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś w mediach głównie o ścisłościach i nieścisłościach w dokumentach, które wyciekły w ostatnich dniach i dotyczyły wojny. Trudno je jednoznacznie komentować (bo przeciek wydaje się prawdo-fałszywy), ale jedna informacja jest warta zastanowienia – tj. rzekome obawy USA o tym, że poziom skompletowania wojsk ukraińskich do ofensywy do ofensywy jest niewystarczający. Ukraińcy w zeszłym roku przeprowadzili dwie ofensywy – skutecznie. Pierwszą odbili Izium i wyzwolili praktycznie cały obwód Charkowski doprowadzając linię frontu do punktu w którym jest dziś. Drugą ofensywą odzyskali Cherson i cały prawy brzeg Dniepru. Zachodnia pomoc była w obu tych przypadkach, ale głównie na etapie planowania, dostarczania informacji wywiadowczych, wsparciu koordynacji i komunikacji oraz, w przypadku Chersona znaczenie miały HIMARSy. Dziś Ukraińcy mają i sprzęt i przeszkolenie i rok doświadczenia więcej. A rosjanie? Są niby po mobilizacji, ale i po kolosalnych stratach. Sprzęt mają coraz starszy a dowodzenie nie uległo drastycznej poprawie. Skąd zatem obawy? Jeśli są, to powodem mogą być trzy kwestie. 
Po pierwsze silne umocnienia, które rosjanie zbudowali po pierwszej ukraińskiej ofensywie. Ukraińcom będzie trudniej niż pod Iziumem. rosjanie zbudowali okopy, bariery przeciwczołgowe. Jest tego dużo i potwierdzają to zdjęcia satelitarne. Do ich forsowania potrzeba więcej ludzi i sprzętu czyli wszystkiego.
Drugim powodem mogą być straty ukraińskie, których Ukraińcy mogli zaznać pod Bachmutem. O nich się nie mówi a wręcz było sporo spekulacji i fałszywych tropów w tym temacie. 
Trzecim może być niewystarczająca ilość zachodniego sprzętu. I tu aż dziw bierze ile czasu zmarnowały Niemcy (polecam sekcję “Rok temu”) ale z drugiej strony – Ukraińcy mają zdecydowanie więcej sprzętu niż mieli podczas obu tych ofensyw w zeszłym roku. 
Zatem w przededniu spodziewanej ukraińskiej ofensywy wyciek informacji “prawdo-fałszywych” robi dokładnie to co powinien. Dzięki przemieszaniu faktów i kłamstw sieje wątpliwości.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ „Ukroboronprom” wysłał kolejną partię 125-mm pocisków czołgowych oraz 122-mm. Amunicja jest produkowana wspólnie z jednym z krajów członkowskich NATO za granicą.

⚆ Kanada przekaże Ukrainie 21 000 karabinów szturmowych, 38 karabinów maszynowych i ponad 2,4 miliona sztuk amunicji – powiedział premier Trudeau po spotkaniu z premierem Ukrainy Szmyhalem.

🌻+500 (179 320)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja w Bachmucie

⚆ rosyjscy desantowcy otrzymali systemy „Soncepołk”, co może wskazywać na przygotowania do działań ofensywnych na Ukrainie – wywiad brytyjski. Ponadto wielu ekspertów zauważa, że wróg zamierza użyć systemów z rakietami termobarycznymi, aby zdobyć Bachmut i Awdijewkę.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Brak nowych doniesień

⚆ Okolice Bachmutu – Walki głównie o dworzec kolejowy, na pozostałych odcinkach front ma się stabilniej. Walki są ciężkie, rosjanie bardzo intensywnie używają artylerii.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką nadal bezskuteczna presja rosjan na Pierwomajskie i z kierunku Opytno-Wodiane.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Oddziały Federacji rosyjskiej na kierunku południowym oddalają się od linii kontaktowej na odległość poza zasięgiem broni ukraińskiej.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Cherson i okolice, Orichów, Hulajpole.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Sztab Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych podejmie decyzję o rozpoczęciu planowanej kontrofensywy w ostatniej chwili — Daniłow. „Jeśli ktoś myśli, że mamy tylko jedną opcję, to tak nie jest. Nawet trzy opcje to za mało” – wyjaśnił sekretarz RBNiO. Według niego Ukraina jest w stałym kontakcie ze swoimi kluczowymi sojusznikami, ale „dane o prowadzeniu niektórych operacji, liczbie zaangażowanych jednostek iw jakim kierunku — to informacje całkowicie tajne”. Zakwestionował również twierdzenie CNN, że Ukraina rzekomo już zmieniła niektóre ze swoich planów wojskowych z powodu wycieku dokumentów Pentagonu.

⚆ Odbyło się kolejne spotkanie Sztabu Naczelnego Wodza, na którym omówiono kwestię doskonalenia systemu zarządzania i współdziałania jednostek Sił Zbrojnych podczas wykonywania misji bojowych.

⚆ rosja nie zna wszystkich niuansów zatonięcia krążownika rakietowego „Moskwa”, dzięki temu Ukraina może zrobić nową „niespodziankę” rosyjskim statkom na Morzu Czarnym – Reznikow.

⚆ Wołyńska Rada Obwodowa zakazała działalności UPC Patriarchatu Moskiewskiego w obwodzie — decyzję poparło wszystkich 54 posłów. Regionalna rada podkreśliła, że zakończenie działalności moskiewskich kościołów na Wołyniu jest kwestią strategiczną, ponieważ „kierownictwo tej organizacji od dawna ma rosyjskie paszporty”.

⚆ Rada Najwyższa poparła w drugim czytaniu projekt ustawy zakazującej używania i sprzedaży prawie wszystkich rodzajów fajerwerków.

⚆ Gabinet Ministrów odwołał Wadyma Melnyka ze stanowiska szefa Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego. Powołano też nowych szefów administracji regionalnych w Sumach i Łuhańsku.

⚆ Ukraińska przestrzeń powietrzna zostanie otwarta natychmiast po zakończeniu działań wojennych i zwycięstwie Ukrainy, — Ukraeroruh.

🌍Świat:

⚆ Bułgaria dyskutuje o możliwości przeniesienia myśliwców MiG-29 na Ukrainę pod warunkiem pozyskania dla siebie nowych samolotów, — Ministerstwo Obrony kraju.

⚆ Europejscy przywódcy coraz bardziej przychylają się do pomysłu Macrona na „strategiczną autonomię” od USA – przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel

⚆ Premier Polski ostrzegł przywódców europejskich przed próbami promowania w Europie polityki „strategicznej autonomii” wobec USA i zaapelował o rozwój współpracy z Waszyngtonem.

⚆ Kolejne, jedenaste spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy formatu „Ramstein” odbędzie się w formacie fizycznym 21 kwietnia.

⚆ USA wątpią w sukces ukraińskiej kontrofensywy — The Washington Post. Wywiad amerykański uważa, że ​​problemy Ukrainy z gromadzeniem wojsk, amunicji i sprzętu mogą doprowadzić do tego, że jej wojska będą „znacząco odstawać” od początkowych celów Kijowa na spodziewaną kontrofensywę. Jest to stwierdzone w jednym z tajnych dokumentów wojskowych USA, które dostały się do sieci. Ponura „ściśle tajna” ocena, datowana na początek lutego, ostrzegała przed poważnymi „brakami w formowaniu i utrzymywaniu sił” oraz prawdopodobieństwem, że taka operacja doprowadzi jedynie do „skromnych zdobyczy terytorialnych”.

⚆ Tajne dokumenty USA wskazują, że prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi planował w lutym wyprodukować 40 000 pocisków dla rosji i poinstruował urzędników, aby utrzymywali produkcję i wysyłkę pocisków w tajemnicy „aby uniknąć problemów z Zachodem” – The Washington Post, powołując się na „wyciekłe” dokumenty wywiadu USA.

⚆ Z wycieku tajnych amerykańskich dokumentów wyszło na jaw, że za atakiem na rosyjski samolot A-50U na białoruskim lotnisku „Maczułyszcze” stali agenci SBU — The Economist. Podobno Amerykanie dowiedzieli się o działaniach ukraińskich agentów z podsłuchu. Fragmenty wywiadu były zawarte w ściśle tajnym slajdzie dotyczącym wojny na Ukrainie, rozprowadzonym przez Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA 1 marca.

⚆ Administracja Bidena nadal nie wie, kto stoi za wyciekiem tajnych dokumentów wojskowych – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Kirby.

⚆ Wysoko postawieni urzędnicy amerykańscy próbują uspokoić sfrustrowanych i zdezorientowanych sojuszników z Europy, Bliskiego Wschodu i Kijowa po wycieku tajnych informacji – Politico.

⚆ Brytyjskie Ministerstwo Obrony ostrzegło przed „poważnym poziomem nieścisłości” w rzekomo tajnych dokumentach USA, które wyciekły do sieci, w tym związanych z wojną na Ukrainie.

⚆ Kanada wprowadziła nowe sankcje wobec 34 firm i 14 obywateli Federacji rosyjskiej, w tym przedstawicieli PKW „Wagner”.

⚆ Duński minister obrony Troels Lund Poulsen nie wykluczył, że decyzja Zachodu o ewentualnym przekazaniu Ukrainie samolotów bojowych zapadnie „przed latem”, po dostawie MiG-29 przez Polaków i Słowaków — AFP.

⚆ Z wizytą do Moskwy przyjechał szef MSZ Węgier Peter Szijarto. Według niego podczas wizyty będzie rozmawiał o dostawach gazu, ropy i paliwa jądrowego na Węgry.

⚆ USA mogą wkrótce ogłosić sankcje wobec węgierskich „wpływowych obywateli” w związku z pogarszającymi się stosunkami dwustronnymi i krytyką działań rządu Orbána – węgierska publikacja 444 powołując się na źródła dyplomatyczne.

💩rosja i białoruś:

⚆ Duma Państwowa Federacji rosyjskiej wprowadziła wezwania elektroniczne i zamknęła granicę dla mobilizowanych mężczyzn. Zmiany przewidują, że wezwania do sądu mogą być wysyłane do rosjan na piśmie za potwierdzeniem odbioru, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, a także w formie elektronicznej. Osoby, które otrzymały wezwanie w jakiejkolwiek formie, będą miały zakaz opuszczania rosji do czasu wizyty w Komisariacie Wojskowym. Również rosjanie, którzy nie stawią się na wezwaniu w ciągu 20 dni od jego otrzymania, mają zakaz prowadzenia samochodu.

⚆ Dron eksplodował w pobliżu ogrodzenia lotniska w Biełgorodzie. Lotnisko znajduje się około 35 km od granicy z Ukrainą. Po ataku drona lotnisko zostało zamknięte.

⌛ Rok temu (47):

⚆ Sytuacja ukraińskich się w Mariupolu mocno się komplikuje, rosjanie opóźniają atak w okolicach Łuhańska i Doniecka.

⚆ Niemiecki przemysł wojskowy jest gotowy dostarczyć 50 czołgów Leopard 1 i wozy opancerzone (Spiegel). Nie zrobi jednak tego bez zgody kanclerza. Leopardy to produkcja firmy Porsche jeszcze z lat 60-ych. Do dziś używany (Grecja, Turcja, Brazylia) i brał udział w wojnie w Afganistanie. Niemcy potrzebują około 6 tygodni by przygotować je dla armii Ukrainy. Niemcy jednocześnie oświadczyli, że pomoc militarna dla Ukrainy osiągnęła limit.

⚆ Mariupol – rosyjskie siły opanowały w niedzielę port rybacki w tym mieście i przecięły w ten sposób linię ukraińskiej obrony, która koncentruje się obecnie w dwóch punktach: zakład Azovstal (z licznymi podziemnymi korytarzami) i port w południowo-zachodniej części miasta. Obrońcy miasta donoszą też, że nia mają już czym walczyć i że dzisiejszy dzień może być ostatnim dniem ich obrony.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nocne walki w okolicach Bachmutu

⚆ Bachmut – walki w dzień

⚆ Ciekawy malunek na samolocie, którym premier Ukrainy przybył do Kanady

⚆ Wyjazd ukraińskich żołnierzy ze szkolenia w UK

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *