🪖Dzień 409 (8 kwietnia 2023, 22:45) – redemptio et resurrectio

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na froncie bez zmian poza centrum Bachmutu. rosjanie nadal napierają, intensywnie ostrzeliwują miasto artylerią. Kosztuje ich to dużo, ale jak widać – nie szkoda im. I tak to stopniowo ulice Bachmutu przypominają apokaliptyczny obraz miasta zasłanego trupami. Rok temu Ukraińcy zabierali się za porządki pod Kijowem i rozpoczynali ekshumacje masowych grobów z cywilami zamordowanymi przez rosjan. To były pierwsze miasta śmierci i będzie ich jeszcze kilka niestety. Tymczasem w Petersburgu pojawił się wymowny mural z Jezusem na krzyżu pilnowanym przez rosyjskich żołnierzy.

Spokojnych Świąt Wielkanocnych!

👍 Dobre wieści:
⚆ Armia rosyjska straciła na Ukrainie od początku wojny do 10 000 sztuk sprzętu, – Oryx. Z tych 10 000 Ukraińcy przechwycili 2834 jednostki – to prawie 30%.

⚆ Zełeński powiedział, że Ukraina otrzyma z Polski 200 transporterów opancerzonych rosomak – 100 teraz i 100 później.

⚆ 31 dzieci deportowanych przez rosjan na Krym i do federacji rosyjskiej powróciło do Ukrainy.

🌻+570 (177 680)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja w Bachmucie

⚆ Wojsko rosyjskie używa kierowanych bomb lotniczych na wszystkich obszarach frontu. Wojsko ukraińskie nie ma środków do odparcia tych ataków – rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych SZU, Jurij Ihnat.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pozycyjne

⚆ Okolice Bachmutu – bardzo intensywny ostrzał rosyjskiej artylerii. Ciężkie walki w centrum i w okolicach linii kolejowej. Ukraińcy stopniowo są zmuszani do wycofywania się w tym rejonie. Od wczoraj linia frontu zmieniła się jedynie w centrum miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką rosjanie intensywniej atakują z okolic Kamianki-Krasnohoriwki i Pierwomajskiego. Ciężkie walki pod Marijinką.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Dworiczna (2 ofiary), o. czernihowski, Konstantyniwka,

🛡rosjanie wykopali 70km okopów od Melitopola w kierunku Berediańska.


🏝 Tak zwany „głowa Krymu” aksjonow powiedział, że rosjanie zestrzelili ukraiński pocisk nad Teodozją. Mieszkańcy okupowanego Krymu donoszą o wybuchach w Teodozji.

W Sewastopolu, na okupowanym Krymie, rozległ się głośny wybuch, podobny do wystrzału artyleryjskiego – „Krym. Realia”

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński powiedział, że ten tydzień kończy się dobrymi informacjami dla kraju:
▪️Polska — są nowe umowy na dostawę ponad 100 BMP, 200 transporterów, moździerzy samobieżnych, rakiet, MiG-ów;
▪️USA — nowy pakiet 35: pociski dla HIMARS, pociski dla obrony przeciwlotniczej, pociski dla artylerii itp.;
▪️Niemcy — wsparcie wzrosło w tym tygodniu o 200 mln euro;
▪️Holandia — pakiet za 270 mln euro;
▪️Dania i Norwegia — praca nad pakietem generalnym i dostawą amunicji.

⚆ Siły Powietrzne wezwały do ​​dostarczenia Ukrainie samolotów F-16, ponieważ od niedawna rosjanie aktywnie używają odłamkowo-burzących bomb powietrznych FAB-500 na całej linii frontu, które są przerabiane na skrzydlate, aby używać ich z odległość, która jest poza zasięgiem ukraińskiej obrony powietrznej. Ponadto nowoczesne samoloty będą skuteczne przeciwko ważącym półtora tony kierowanym bombom lotniczym, których masowe użycie przygotowuje również Federacja rosyjska – mówi dowódca Sił Powietrznych Oleszczuk

⚆ rosjanie uderzyli w infrastrukturę energetyczną Ukrainy ponad 1200 pociskami i dronami, trafiając jedną czwartą z nich (250). Poinformowano o tym Ukrenergo. „Żaden europejski system energetyczny nie doświadczył próby zniszczenia na tak dużą skalę. Uszkodzeniu uległo 43 proc. sieci głównych. Wszystkie elektrownie cieplne i wodne zostały ostrzelane i doznały różnego stopnia zniszczeń” – podkreślają eksperci ds. energii. Według szacunków Banku Światowego na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb będzie potrzebny prawie miliard dolarów.

⚆ Na tymczasowo okupowanych terenach obwodów zaporoskiego i chersońskiego, w szczególności w Melitopolu i Skadowsku, rosjanie rozpowszechniają informację, że pod koniec kwietnia rozpocznie się przymusowa ewakuacja ludności cywilnej na Krym – Sztab Generalny SZU.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy stwierdziło, że tegoroczna procesja w Rzymie w Wielki Piątek po raz kolejny została przyćmiona próbą zrównania ofiary z agresorem. Oto świadectwa odczytane w czasie wyprawy krzyżowej: w imieniu ukraińskiego nastolatka, który znalazł schronienie we Włoszech po zdobyciu Mariupola przez rosjan oraz rosyjskiego chłopca, którego brat wojskowy zginął, a ojciec i dziadek zaginęli w wojnie rosji przeciwko Ukrainie.

⚆ „Plan kontrataku”, który wyciekł do sieci, jest fałszywką i specjalną operacją rosji – twierdzi ukraiński wywiad. Przedstawiciel wywiadu Andrij Jusow powiedział, że tak zwane „tajne dokumenty wojskowe” dotyczące planów Sił Zbrojnych Ukrainy, które wyciekły do sieci, są fałszerstwem i specjalną operacją rosyjskich służb specjalnych. Andrij Jusow dodał, że kontrofensywa nastąpi, a plany wróg zobaczy i odczuje na polu bitwy. Zasugerował również, że rosjanie mogli sfałszować dokumenty, aby zakłócić lub spowolnić zachodnią pomoc dla Ukrainy.

⚆ ksiądz Ihor Slobodian (patriarchat moskiewski), który 2 kwietnia w soborze w Chmielnickim pobił byłego żołnierza Artura Ananyjewa, jest poszukiwany przez ukraińską policję.

🌍Świat:

⚆ W sieciach społecznościowych pojawiła się nowa porcja tajnych dokumentów, które prawdopodobnie szczegółowo opisują tajemnice bezpieczeństwa narodowego USA dotyczące Ukrainy, Bliskiego Wschodu i Chin. Skala wycieku wraz z wrażliwością samych dokumentów może spowodować ogromne szkody – NYT

⚆ rosyjscy zwolennicy wojny z niepokojem zareagowali na wyciek tajnych dokumentów dotyczących przygotowania Sił Zbrojnych, co wskazuje na obawy w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej przed przyszłą ukraińską kontrofensywą – ISW

⚆ 🤙W październiku zeszłego roku ukraińskie wojsko próbowało odbić elektrownię jądrową Zaporoże z rąk Federacji rosyjskiej, ale nie powiodło się — The Times.

⚆ Twitter usunął ograniczenia na stronach rosyjskiego rządu.

⚆ We Francji oficjalnie zlikwidowano propagandowy kanał RT France.

⚆ Darmowe podróże zagraniczne zostały zakazane dla rosyjskich urzędników państwowych, na oficjalne wyjazdy muszą otrzymać pozwolenie od premiera Miszustina — The Bell.

⚆ Obecnie negocjacje w sprawie zawieszenia broni między Ukrainą a Federacją rosyjską są niemożliwe, ponieważ oznaczałoby to ratyfikację zajęcia terytoriów ukraińskich przez rosję – sekretarz stanu USA Blinken.

⚆ Wywiad brytyjski stwierdził, że rosji nie udało się doprowadzić do upadku systemu energetycznego Ukrainy jesienią i zimą, a teraz ta kampania została faktycznie ograniczona.

⚆ „Obawy o utratę nowych okupowanych terytoriów na Ukrainie w trakcie spodziewanej przyszłej ukraińskiej kontrofensywy mogą skłonić Kreml do zintensyfikowania bieżącej operacji informacyjnej, mającej na celu zmuszenie Zachodu do zaoferowania Ukrainie ustępstw i wymuszenie negocjacji na korzystniejszych dla rosji warunkach” – ISW

⚆ Siły Zbrojne zużywają trzy razy mniej pocisków niż rosyjscy okupanci – Washington Post. Publikacja podaje, że nawet w warunkach niedoboru Sił Zbrojnych dziennie wystrzeliwanych jest około 7700 pocisków, czyli mniej więcej jeden co sześć sekund.

⚆ NATO przeprowadzi od 12 do 23 czerwca największe ćwiczenia lotnicze w swojej historii. W ćwiczeniach weźmie udział 220 samolotów 23 różnych typów. Wezmą w nich udział ponad 24 kraje sojuszu.

⚆ Myśliwce NATO przechwyciły nad wodami międzynarodowymi dwa rosyjskie Su-27. O tym informują Siły Powietrzne Rumunii. „Po incydencie rosyjskie samoloty zostały bezpiecznie usunięte z obszaru odpowiedzialności Sojuszu” – czytamy w komunikacie.

⚆ Dlaczego „wyciekłe dokumenty Pentagonu o kontrofensywie” to rosyjska podróbka. Udowadnia społeczność OSINT Molfar. Błędy rosyjskich służb specjalnych: 
– Dane o stratach po stronie rosyjskiej i ukraińskiej pochodzą z otwartych źródeł, ponadto straty strony rosyjskiej są niedoszacowane, a ukraińskie przeszacowane;
– Niewłaściwa numeracja stron dokumentu;
– Istnieje kilka wersji dokumentów z różnymi danymi;
– Błędy w zapisywaniu dat;
– Błędy w zapisie nazw pododdziałów;
– Stwierdzenia, że Ukraina już walczy czołgami Abrams.

⚆ Korea Północna przeprowadziła testy podwodnego drona zdolnego do przenoszenia broni jądrowej, twierdzi Reuters.

💩rosja i białoruś:

⚆ W Petersburgu pojawiło się antywojenne graffiti „Wybacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Pośrodku graffiti znajduje się obraz ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, przedstawiony na obrazie Diego Velázqueza, z rosyjskimi żołnierzami w mundurach stojącymi po obu jego stronach.

⌛ Rok temu (44):

⚆ Brutalny atak rakietą na cywili zgromadzonych na dworcu w Kramatorsku. Na ludzi oczekujących na ewakuację uderzyły dwie rakiety wystrzelone z okupowanych przez rosjan terytoriów Donbasu. Conajmniej jeden pocisk miał amunicję kasetową i napis „za dzieci”. Na dworcu przebywało około 4000 mieszkańców. Zginęło około 50 i kilkaset jest rannych. Rakiety wystrzelono z Szachtarska w obwodzie donieckim. Kramatorsk był największym węzłem ewakuacyjnym dla ludności z obwodu łuhańskiego i donieckiego. W pozostałych rejonach kraju trwają walki, ale bez zmian na mapie.

⚆ Dotarło 20 pojazdów opancerzonych Bushmaster od Australii (plus dodatkową pomoc wojskową o wartości 20,4 mln dolarów, w tym broń przeciwpancerną i amunicję), bateria rakiet S-300 od Słowacji. Brytyjczycy szykują kolejną dostawę – tym razem pojazdów opancerzonych Mastiff lub Chakal. Pojawiła się też lista broni dostarczonej lub dostarczanej Ukrainie przez USA. Jest na niej między innymi: 1400 Stingerów (rakiety przeciwlotnicze), 5000 Jevelinów, 7000 innej broni przeciwpancernej, kilkaset dronów-samobójców, 7000 broni lekkiej, 50 mln sztuk amunicji, systemy anty-radarowe, rakiety kierowane laserowo, wywiad satelitarny, leki i zestawy pierwszej pomocy.

⚆ W Buczy rozpoczęto ekshumację zwłok z masowego grobu w pobliżu cerkwi Andrija Perwozwannoho, by zidentyfikować zmarłych i ustalić przyczyny zgonu.

⚆ Rzeczniczka MSZ rosji, Anna Zacharowa, powiedziała podczas konferencji prasowej, że przejawem ksenfobii i nacjonalizmu ukraińskiego jest….barszcz ukraiński.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Tajne plany ukraińskiej ofensywy

⚆ HIMARSy

⚆ Oj

⚆ Materiał o polskich Krabach (po ukraińsku)

⚆ Powrót dzieci

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *