🪖Dzień 404 (3 kwietnia 2023, 23:45) – Czerwona kropka

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Może to dość selektywna analiza, ale dziś trafiłem na grafikę (Źródło: Saint Javelin, podpatrzone u Witold Szabłowski – Notatnik Reportera), która pokazuje efekt wielomiesięcznych przygotowań rosjan do zdobycia Donbasu (i reszty łuhańszczyzny). “Selektywna mobilizacja” na 300 tys żołnierzy, do tego werbunki wagnera i regularna armia, setki sztuk sprzętu dały rosjanom w marcu 70km2 terytorium Ukrainy, które wyglądają na mapie właśnie tak. W tym tempie rosja potrzebowałaby ponad 500 lat by zdobyć Ukrainę. Oczywiście otwartym pozostaje pytanie ile kosztuje to Ukraine by rozmiar tej kropki był właśnie taki.

Ukraińcy kończą szkolenia, a do ich kraju docierają obiecane w lutym czołgi, haubice, amunicja i masa innego sprzętu. Nie jest go tak dużo jak byśmy chcieli.

Sytuacja na froncie bez zmian. Najtrudniej opisywać chyba sytuację w Bachmucie. Tu jest coraz mniej do obrony i coraz mniej do zdobycia

👍 Dobre wieści:
⚆ Polska przekazała już Ukrainie kilka pierwszych myśliwców MiG-29 – szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.

⚆ Ukraina odzyskała kolejnych 12 swoich obywateli z niewoli rosyjskiej, w tym pięciu ciężko rannych.

🌻+610 (175 160)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja wokół Bachmutu i Awdijewki

⚆ Kolejny irański samolot transportowy wylądował w Moskwie.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Kreminną punktowe ataki rosjan (odparte) i walki pozycyjne z intensywnym użyciem artylerii.

⚆ Okolice Bachmutu – W nocy rosjanie ogłosili przejęcie kontroli nad “administracją miejską” Bachmutu. Jest prawdopodobne, że znajdują się oni na terenie byłego budynku rady miejskiej, ale budynek nie istnieje a w jego pobliżu przebiega linia działań wojennych. Postępów rosjanom w mieście odmówić nie można (przesunęli się o 500m w tydzień), ale do przejęcia miasta jeszcze daleko.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Marijinka – bez zmian. Pod Awdijewką rosjanie próbują ataków z dwóch stron, ale bez większego sukcesu. Ciężkie walki w Pierwomajskim i koncentracja sił rosyjskich na północ od Awdijewki. Największe zaniepokojenie budzą w tej chwili Pierwomajskie, rejon Kamianka-Krasnohoriwka oraz kierunek Siewiernyj.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak nowych doniesień.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Cherson i pobliskie miejscowości, obwód zaporoski,
😼 Rano w okupowanym czasowo Melitopolu eksplodował samochód — ranny został kolaborant maksym zubariew (to druga próba zamachu na niego, poprzednia była pod koniec 2022), który pełnił funkcję szefa administracji wsi Jakymiwka.
🛡W okupowanym Skadowsku rosjanie mieli zacząć tworzyć spisy ludności do ewakuacji.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński o kontrofensywie: rosjanie mają jeszcze czas na wycofanie się, inaczej ich zniszczymy. „Nie będę mówił o konkretnych rzeczach, bo nie możemy dać terrorystom z Federacji rosyjskiej możliwości przygotowania się do naszych metod i kroków deokupacji. Ale zrobimy to i oni powinni o tym wiedzieć. wynoś się stamtąd, inaczej ich zniszczymy” – powiedział prezydent.

⚆ Niemiecki wicekanclerz i minister gospodarki Robert Habek przyjechał do Kijowa na negocjacje polityczne w sprawie odbudowy Ukrainy i współpracy w sektorze energetycznym.

⚆ rosjanom daleko do zdobycia Bachmuta, wokół rady miasta toczą się walki – rzecznik Wschodniej Grupy Wojsk Czerewatyj. Wcześniej prigożyn opublikował wideo, w którym mówi, że nad budynkiem administracyjnym wywieszono rosyjską flagę upamiętniającą tatarskiego. Uważa, że ​​miasto jest „legalnie” zdobyte. „Podnieśli flagę nad jakąś toaletą. Przymocowali swoją szmatę do czegoś nieznanego i powiedzieli, że zdobyli miasto. Cóż, niech myślą, że to zdobyli” – skomentował wideo Czerewatyj

⚆ Zełeński: Chciałbym, żeby putin spędził resztę swoich dni w piwnicy z wiadrem zamiast toalety. Prezydent powiedział to podczas podróży do wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim, gdzie rosyjscy najeźdźcy przez prawie miesiąc przetrzymywali w piwnicy szkoły około 370 cywilów.

⚆ Szef MSZ Kuleba złoży w dniach 3-4 kwietnia wizytę w Brukseli, by wziąć udział w oficjalnym posiedzeniu Komisji Ukraina-NATO. Będzie to pierwsze posiedzenie Komisji Ukraina-NATO od 2017 r., kiedy to uchwalono ustawę oświatową, której sprzeciwiały się Węgry.

⚆ Ukraina otrzymała pierwszą transzę z MFW na 2,7 mld dolarów w ramach nowego, rozszerzonego programu finansowania, powiedział szef Narodowego Banku Ukrainy.

🌍Świat:

⚆ Zełeński odwiedzi Polskę w środę, 5 kwietnia — Kancelaria Prezydenta RP.

⚆ Niemiecka firma zbrojeniowa Rheinmetall buduje w Rumunii centrum serwisowe zachodniego sprzętu wojskowego używanego na Ukrainie.

⚆ Ukraina traci najbardziej doświadczonych pilotów, a Zachód opóźnia przekazanie F-16. As-pilot Sił Powietrznych Ukrainy, major Woroszyłow i pułkownik Logachov, poinformowali o tym The Telegraph. Stare radzieckie MiG-29 stają się niewystarczające do powstrzymania rosjan latających na nowszych Su-35 i Su-34.

⚆ Likwidacja tatarskiego w barze prigożyna wpisuje się w eskalację konfliktów wewnętrznych w rosji z udziałem PKW „Wagner”, – ISW. Analitycy zwracają uwagę, że zabicie żołnierza może być ostrzeżeniem dla prigożyna, a wydaje się, że zabójstwo tatarskiego zostało celowo zainscenizowane w lokalu należącym do prigożyna. ISW zaznacza, że na imprezie miał być obecny sam szef PKW „Wagnera”, choć nie ma na to potwierdzenia.

⚆ Australijski producent Electro Optic Systems dostarczy sto systemów zdalnego sterowania uzbrojeniem RWS na potrzeby Sił Zbrojnych. RWS pozwoli wojsku prowadzić ogień z bezpieczniejszych warunków, pozostając wewnątrz BWP lub innej platformy, z której używany jest taki system.

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej prowadzi celową operację informacyjną mającą na celu przywrócenie reputacji 155. Brygady Piechoty Morskiej z Władywostoku, która stała się synonimem ostatnich rosyjskich porażek na Ukrainie — wywiad brytyjski.
W marcu działania brygady były relacjonowane za pomocą nagrań wideo z działań bojowych z kamer na hełmach. Brygadę odwiedził także propagandysta sołowjow. Brytyjskie ministerstwo stwierdziło, że wysiłki mające na celu odbudowę wizerunku brygady prawdopodobnie odzwierciedlają obawy, że jej niepowodzenia są w coraz większym stopniu łączone z najwyższym dowództwem wojskowym rosji.

⚆ Biały Dom: walka o Bachmut trwa, szanujemy decyzję Ukrainy o utrzymaniu miasta. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Kirby powiedział, że strona ukraińska nadal „zaciekle walczy o Bachmut” w obwodzie donieckim, wbrew twierdzeniom rosyjskich propagandzistów. Podkreślił, że Bachmut „ma ogromne znaczenie dla Ukraińców i my oczywiście to szanujemy i rozumiemy” oraz dodał, że wycofanie wojsk ukraińskich spod Bachmuta „nie zmieni dynamiki bitwy ze strategicznego punktu widzenia. „

⚆ Rząd Holandii zapowiedział przyznanie Ukrainie pierwszego kompleksowego pakietu pomocowego w 2023 roku za 274 mln euro. Z tego 180 mln euro przeznaczono na pomoc humanitarną, rolnictwo i odbudowę, a pozostałe 94 mln euro na nieśmiercionośne wsparcie sił zbrojnych, walkę z bezkarnością i zachowanie dziedzictwa kulturowego

⚆ Komisja Europejska rozważa zalecenie państwom członkowskim UE rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią oraz przyznanie Gruzji statusu kraju kandydującego.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg prosi państwa członkowskie o przeznaczenie 500 mln euro rocznie na Kompleksowy Pakiet Pomocy dla Ukrainy, za pośrednictwem którego otrzymuje nieśmiercionośną pomoc — Bloomberg.

⚆ Jutro, 4 kwietnia, Finlandia oficjalnie stanie się członkiem NATO – sekretarz generalny Stoltenberg.

💩rosja i białoruś:

⚆ W rosji zatrzymano Darię Trepową pod zarzutem zabójstwa propagandysty Władiena Tatarskiego – poinformował Komitet Śledczy Federacji rosyjskiej. Komisja śledcza najpierw stwierdziła, że Daryna Trepova została zatrzymana w petersburskiej kawiarni, potem w wynajętym mieszkaniu, a następnie publicznie oświadczyła, że była zatrzymana w pobliżu stacji metra Parnas w Petersburgu.

Daria Trepowa – pierwsza z lewej

⚆ Narodowy Komitet Antyterrorystyczny Federacji rosyjskiej oskarżył ukraińskie służby specjalne i sympatyków Fundacji Antykorupcyjnej Nawalnego o zabójstwo propagandysty władlena tatarskiego. Zaś prigożyn apeluje, by nie obwiniać za to Ukrainy, a wręcz przeciwnie, szukać „grupy radykałów”, która raczej nie ma nic wspólnego z władzą.

⚆ “Broń nuklearna na Białorusi zostanie umieszczona w pobliżu granicy z Polską” – ambasador rosji na Białorusi Borys Gryzłow. Do 1 lipca kraj przygotuje magazyn taktycznej broni jądrowej.

⚆ rosyjski wolontariusz zamówił zabawki erotyczne zamiast dronów dla armii rosyjskiej za 25 000 $, — InformNapalm. Ukraińskim hakerom z „Cyberoporu” udało się włamać na konto AliExpress Michaiła Luchina i zamiast zamówić drony (bo na ten cel gromadził środki) zamówiono artykuły erotyczne na całą zebraną kwotę. Luchin nie będzie już mógł anulować zamówienia.

⌛ Rok temu (39):

⚆ Świat obiegają szokujące relacje z ludobójstwa dokonanego przez rosjan na terenach okupowanych. Ukraińcy dotarli do północnych granic swojego kraju skąd wycofali się rosjanie. W Donbasie i Łuhańsku trwają przygotowania do kolejnej fazy wojny.

⚆ Tragiczny obraz wyłania się z wyzwolonych terenów wokół Kijowa. Brutalne morderstwa, gwałty, tortury oraz zorganizowana eksterminacja ludności cywilnej. W Irpeniu rosjanie rozstrzelali kobiety i dziewczyny a następnie jeździli po nich czołgami. W Buczy są masowe groby, spalone ciała kobiet, sale tortur i miejsca masowych egzekucji. Na ulicach pełno jest ciał cywili zastrzelonych w trakcie przemieszczania się po mieście. Ukraińcy oczyszczają miasto z min, organizują wywóz ciał, ustanowili też punkty kontroli aby zapobiec szabrownictwu.

⚆ NATO jest gotowe znaleźć sposoby na przyjęcie Finlandii i Szwecji do sojuszu „stosunkowo szybko”, jeśli chcą się przyłączyć – powiedział podczas briefingu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

⚆ „Zdjęcia ukraińskich cywilów zabitych przez rosyjską armię w podkijowskiej Buczy muszą nas zmienić, ten wstrząs musi przejść przez Niemcy, a zwłaszcza przez rząd w Berlinie – pisze w niedzielę w komentarzu redaktor naczelny dziennika „Bild” Johannes Boie. „To jest ludobójstwo, w którym chodzi o wyeliminowanie całego kraju i całego narodu – powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ostatnie sekundy tatarskiego

⚆ 1 mavic vs 10 rosjan

⚆ Zdobywanie okopów przez Ukraińców

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *