🪖Dzień 397 (27 marca 2023, 22:30) – …

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Linia frontu bez zmian. W Bachmucie mówimy już o intensywnych walkach ulicznych w dwóch rejonach miasta. W Awdijewce, przez intensywny ostrzał miasta przez rosyjską artylerię, zdecydowano o ewakuacji części ludności. Poza tym – wyjątkowo aktywniej Ukraińcy niszczyli dziś zapasy amunicji rosjan na odcinku zaporoskim oraz pod Donieckiem. Były też conajmniej dwa zamachy na lokalnych kolaborantów (Melitopoli, Mariupol).

Tymczasem, wieczorem n Ukrainę wleciała kolejna porcja Shahedów. To końcówka sezonu grzewczego w Ukrainie (w niektórych obwodach już wyłączono ogrzewanie).

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraiński personel wojskowy zakończył szkolenie na czołgach Challenger 2, które odbywało się w Wielkiej Brytanii – MO Ukrainy.

⚆ 18 czołgów Leopard 2 i około 40 obiecanych przez Niemcy BMP Marder dotarło już na Ukrainę.

🌻+610 (171 160)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – intensywna wymiana ognia artyleryjskiego, ale samych walk mniej. Jedyne, bardziej gorące miejsce to Hrjanykiwka.

⚆ Okolice Bachmutu – najtrudniej w rejonie Iwaniwskiego i Chromowego. Na północy rosjanie nadal mają drobne postępy w zdobywaniu miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Podjęto decyzję o ewakuacji pracowników komunalnych z Awdijewki. Ponadto do miejscowości nie mogą już wjeżdżać wolontariusze i dziennikarze oraz planowane jest łączności komórkowej. Miasto ponownie jest silnie ostrzeliwane przez rosjan z artylerii. Trudne walki koło Kamjanki i Siewiernego.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Słowiańsk (2 ofiary), Drużkiwka (dom dziecka, brak ofiar)
🛸Obrona powietrzna pracowała w Kijowie i w obwodzie dniepropietrowskim (zestrzelono Shahedy) – w obu miastach odnotowano eksplozje. Wcześniej rosjanie przeprowadzili atak dronami na Nikopol,
😼 Eksplozje w Melitopolu (okolice kawiarni i kwater wojskowych rosjan), Eksplozja w Mariupolu – wysadzono w powietrze samochód szefa policji miejskiej Mychajła Moskwina (miał przeżyć). Uderzenie w budynek wojsk DNR w Doniecku, Z dymem też poszły 4 składy amunicji (między innymi Nowotroickie, Tokmak) i 2 punkty sztabowe na innych odcinkach frontu.
🏝rosyjski konwój pojazdów opancerzonych, który jechał przez most kerczeński w kierunku obwodu chersońskiego, „przekroczył prędkość” – okupanci stracili pięć samochodów – poinformowała Dyrekcja Państwowa Ministerstwa Obrony.


⚡️W południowych obwodach Ukrainy zakończono sezon grzewczy.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Trwa właśnie najbardziej intensywna faza walk o Bachmutu, – Dowódca Wojsk Lądowych Syrskyj. Dowódca wojskowy podkreślił, że obrona Bachmutu jest wojskową koniecznością. Dowództwo oblicza obecnie wszystkie możliwe warianty rozwoju wydarzeń.

⚆ Podczas podróży służbowej na Zaporoże Zełeński odwiedził wysunięte pozycje ukraińskiej armii. Prezydent był informowany o sytuacji operacyjnej w odpowiednich rejonach frontu, zaopatrzeniu w amunicję i sprzęt. Zełeński wręczył też odznaczenia państwowe żołnierzom.

⚆ W czwartek, 30 marca Zełenski wygłosi przemówienie do posłów do austriackiego parlamentu – pomimo sprzeciwu skrajnej prawicy, która w ubiegłym roku zablokowała wystąpienie prezydenta Ukrainy. Spośród 27 krajów UE po rozpoczęciu wojny na pełną skalę ukraiński prezydent nie przemawiał tylko w parlamentach Austrii, Bułgarii i Węgier.

⚆ Załużny odznaczył „Złotym Krzyżem” Rusłana Zubariewa (“Predator”), starszego szeregowego 92. samodzielnej brygady zmechanizowanej Iwana Sirka, i wręczył mu wielokrotnie nagradzaną broń. 16 lutego Rusłan wziął udział w bitwie kontaktowej z okupantem na kierunku Swatów. Sfilmował cały proces i opublikował go na swoim kanale Telegram. W 30 minut 21-letni żołnierz zniszczył wrogi BMP-2 i kilku okupantów. Wideo z jego walki stało się bardzo popularne.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy domaga się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z zamiarami rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi przez rosję. MSZ Ukrainy zaapelowało do społeczeństwa białoruskiego o niedopuszczenie do rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium tego kraju, gdyż byłoby to naruszeniem zobowiązań wynikających z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ostrzegło, że takie działania uczynią z Białorusi zakładnika kremla w jeszcze większym stopniu i będą miały katastrofalne skutki dla jej przyszłości. Państwa G7 i UE poprosiły o ostrzeżenie białoruskich władz o konsekwencjach.

⚆ Minister obrony Reznikow obejrzał nowe dostawy sprzętu wojskowego od międzynarodowych partnerów dla ukraińskich żołnierzy — Challengery z Wielkiej Brytanii, Stryker i Cougar z USA oraz Marder z Niemiec. „Jeszcze rok temu nikt nie przypuszczał, że wsparcie partnerów będzie tak potężne. W tym roku wszystko się zmieniło. Ukraina zmieniła świat” – powiedział.

⚆ Wołodymyr Zełeński spotkał się z dyrektorem generalnym MAEA Rafaelem Grossim. Omówiono skutki rosyjskich ataków rakietowych na elektrownię wodną Dnipro. Rozmawiali o środkach podjętych w celu ochrony elektrowni na wypadek dalszych ataków rosyjskiego agresora. Szczegółowo zbadano sytuację w elektrowni jądrowej Zaporoże. Bez natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk i personelu z niej i terenów przyległych wszelkie inicjatywy mające na celu przywrócenie bezpieczeństwa jądrowego są skazane na niepowodzenie.

⚆ „Profesor z okopów” – doktor filozofii, młodszy sierżant 101 brygady Żandarmerii Wojskowej Fedir Sandor może zostać ambasadorem Ukrainy na Węgrzech – poinformował niezależny węgierski portal Direkt36.

⚆ Na Białorusi zmniejszyła się liczba rosyjskiego personelu wojskowego – powiedział Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Służby Bezpieczeństwa. Dosłownie: „Obecnie na terytorium Białorusi znajduje się nieco ponad 4000 rosyjskich wojskowych – są oni głównie zaangażowani albo we wspólne ćwiczenia, albo w szkolenie, które odbywa się na Białorusi.

⚆ W Ławrze Kijowsko-Peczerskiej zaczęły znikać ikony po wysiedleniu księży rosyjskiej cerkwi prawosławnej. Środki masowego przekazu donoszą, że wysiedlani księża traktują elementy wnętrza jako “swoje”.

🌍Świat:

⚆ Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał do powstrzymania rosji póki nie spowodowała katastrofy nuklearnej.

⚆ W Chinach, komentując oświadczenie Federacji rosyjskiej o rozmieszczeniu broni nuklearnej na Białorusi, powiedzieli, że należy ograniczyć ryzyko strategiczne, a w wojnie nuklearnej nie ma zwycięzców.

⚆ rosja dostarcza Iranowi broń cybernetyczną, w tym cyfrowe narzędzia inwigilacyjne, w zamian za „Shahedy” — The Wall Street Journal.

⚆ Parlament Węgier ostatecznie zatwierdził przystąpienie Finlandii do NATO.

⚆ Niemcy chcą w najbliższych latach zwiększyć pomoc wojskową dla Ukrainy z 3 do ponad 15 miliardów euro, — Der Spiegel.

⚆ rosyjski olej napędowy, pomimo sankcji, jest sprzedawany za granicą, a wielkość sprzedaży przekroczyła wszystkie poprzednie rekordy, – Bloomberg. rosyjski olej napędowy jest obecnie aktywnie kupowany na przykład przez Maroko i Turcję, ponieważ rosja udziela na niego dużych rabatów.

⚆ Ukraina otrzyma około 40 nowoczesnych myśliwców Mirage 2000-9, które Francja planuje kupić od Zjednoczonych Emiratów Arabskich — Intelligence Online

⚆ Jest mało prawdopodobne, aby Ukraina rozpoczęła kontrofensywę szturmem „w stylu NATO”, który obejmuje zmasowany atak z powietrza przy użyciu samolotów i pocisków manewrujących, pisze The Wall Street Journal, powołując się na ekspertów. Kijów nie ma wystarczającej liczby myśliwców i śmigłowców do takiego ataku, czytamy w publikacji. Eksperci, z którymi rozmawiał WSJ, uważają, że Ukraina początkowo przeprowadzi atak z użyciem bardzo celnej broni naziemnej dalekiego zasięgu, w tym rakiet i artylerii.

⚆ Zełeński o przeprowadzonej dzisiaj rozmowie z Dudą: „Opowiedziałem mu prezydentowi RP o przebiegu działań wojennych, sytuacji na niektórych odcinkach frontu. Rozmawialiśmy o aktualnych potrzebach obronnych Ukrainy i wspólnych wysiłkach dyplomatycznych na najbliższą przyszłość. Przygotowujemy się do ważnych wydarzeń.”

💩rosja i białoruś:

⚆ Pożar w Mińsku – w zakładzie produkcji samochodowej.

⚆ rosjanie usunęli generała Muradowa ze stanowiska. To ten, który walczył po stronie rosjan pod Wuhłedarem.

⚆ W Moskwie słychać było głośny wybuch, po którym na niebie pojawił się czarny krąg dymu.

⌛ Rok temu (32):

⚆ rosjanie mają postępy w walkach w Mariupolu, Ukraińcom udało się wbić klin między Charkowem a Sumami.

⚆ Czornobajiwka x11

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Praca snajperów pod Bachmutem

⚆ Bliżej nie trzeba – czyli narada u putina. Jak tu teraz wierzyć, że ten sam człowiek spotkał się z mieszkańcami Mariupola?

⚆ Ukraińskie SU-25


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

3 thoughts on “🪖Dzień 397 (27 marca 2023, 22:30) – …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *