🪖Dzień 395 (25 marca 2023) – Czekając na…

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Nic znaczącego się dziś nie wydarzyło, prócz może rozdźwięku wokół sytuacji na odcinku Bachmuckim. Martwią dwie rzeczy – plany rosjan by na terenie białorusi rozmieścić broń jądrową, oraz słowa Zełeńskiego o oczekiwaniu na broń z zachodu, dzięki, której Ukraińcy będą mogli rozpocząć ofensywę. Pytanie do kogo ten komunikat jest skierowany – jeśli do rosjan to dobrze, jeśli nie do rosjan to źle, bo to oznacza, że istnieje ryzyko, że Ukraina nie będzie gotowa na swoje okno ofensywne.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Brak

🌻+720 (169 890)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Plany rozmieszczenia rosyjskiej broni jądrowej na terenie białorusi.

⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – bez zmian.

⚆ Okolice Bachmutu – tu jest sprzecznie. Ze strony wywiadów zagranicznych i analityków szturmy rosjan słabną i Ukraińcy odzyskują kontrolę nad linią obrony miasta. Z drugiej strony, ukraińskiej, ciśnienie sił rosyjskich nie słabnie i mają oni pewne ograniczone postępy w zdobywaniu miasta w niektórych strefach. Z trzeciej strony (rosyjskiej) – tylko 600 metrów dzieli rosjan od ratusza. Jedno jest pewne – walki toczą się o każdą ulicę, niemal nieprzerwanie.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką najtrudniej koło Makianki, w kierunkach na Siewierne i Newelskie rosjanom nie udają się szturmy. Marijinka – sytuacja bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Bez zmian, aktywności jak zazwyczaj

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Kramatorsk, Toreck, Czasiw Jar, Cherson (300 pocisków),
🛸Strącony rosyjski MI-24 i 6 dronów,
😼 Swatowe – uderzenie w punkt dowodzenia rosjan,
☢️ MAEA poinformowała o wizycie dyrektora generalnego Grossiego w elektrowni jądrowej Zaporoże. Przybędzie w przyszłym tygodniu.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński poinformował, że Ukraina nie może jeszcze rozpocząć kontrofensywy: „Czekamy na nadejście amunicji z krajów partnerskich. Bez czołgów, dział i HIMARSów nie możemy wysłać naszych dzielnych żołnierzy na front”.

⚆ Załużnyj powiedział szefowi Sztabu Obrony Wielkiej Brytanii Anthony’emu Radakinowi, że sytuacja w rejonie Bachmutu jest stabilizowana.

⚆ Prezydent Zełeński powiedział, że zasygnalizował kanałami dyplomatycznymi, że chciałby rozmawiać z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. „Nie otrzymałem z Chin oferty mediacji. Nie otrzymałem propozycji spotkania. Dałem też bezpośredni sygnał kanałami dyplomatycznymi, że chcę rozmawiać z chińskim przywódcą”.

⚆ W Nowej Kachowce nastąpiła masowa rotacja okupantów i wydawało się, że opuścili miasto – Humeniuk. „Na początku była to masowa rotacja, która wywołała zrozumienie, że żołnierze pakują się i wyjeżdżają. Ale niektóre jednostki odeszły, a inne weszły. Takie prace w zasadzie prowadzone są bardzo często na terenach sąsiadujących z lewym brzegiem, gdyż są one wykorzystywane przez wroga jako miejsca odpoczynku jednostek bojowych po ich powrocie z gorących punktów.

⚆ Historyk Timothy Snyder spotkał się z ukraińskim żołnierzem, który czytał jego książkę w okopach.

⚆ Siły Zbrojne odniosły się do wypowiedzi o wyczerpaniu wojsk rosyjskich pod Bachmutem. „To jeszcze wymaga analizy. Ale ostatnie trzy dni pokazują, że dzisiaj doszło do 18 starć w kierunku Bachmuta, do niedawna było ich od 30 do 50. Ale to wymaga bardziej szczegółowej analizy i myślę, że nadchodzący tydzień pokaże na razie Bachmut pozostaje epicentrum działań wojennych, kierunkiem głównego ataku wroga”

⚆ Dzisiaj rosjanie mają zapas bomb lotniczych np. FAB-500. Dzięki temu można je przerobić na kierowane i używać zamiast droższych pocisków manewrujących – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat. Do FAB (odłamkowo-burzących bomb lotniczych) dorzucają skrzydła i GPS, czyli je modernizują. Koszt jest znacznie niższy niż produkcja rakiet. Ważne jest to, że aby z nimi walczyć, trzeba zestrzelić samoloty, a do tego Ukraina potrzebuje nowoczesnego lotnictwa.

⚆ Kliczko odwiedził żołnierzy w rejonie Bachmutu i Wuhłedaru.

🌍Świat:

⚆ W rosji informacja o możliwej kontrofensywie Ukrainy – ISW budzi „poważne zaniepokojenie”. Analitycy doszli do wniosku, że tak zwana „wielka” rosyjska ofensywa wiosenna wydaje się „zbliżać do punktu kulminacyjnego, a rosyjska przestrzeń informacyjna z dużym niepokojem reaguje na spowolnienie działań rosyjskich i możliwość przejęcia inicjatywy przez Ukrainę”.

⚆ rosyjskie okręty wojenne znajdowały się w rejonie „Nord Streams” na kilka dni przed wybuchami na nich – media. Jak informuje portal, grupa statków posiadała niezbędny sprzęt do zainstalowania ładunków wybuchowych

⚆ Biden powiedział, że Chiny nie dostarczyły jeszcze broni rosji. „Jeszcze tego nie zrobili, ale to nie znaczy, że tego nie zrobią. Ale jeszcze tego nie zrobili”.

⚆ Premier Polski Mateusz Morawiecki planuje przekonać partnerów z UE o konieczności wspólnych zakupów amunicji poza UE, ponieważ Ukraina potrzebuje teraz amunicji, a w Europie jest jej za mało.

⚆ Erdogan w rozmowie z putinem wezwał go do natychmiastowego zaprzestania wojny na Ukrainie, — Daily Sabah. Podziękował też putinowi za „pozytywne stanowisko w sprawie kontynuacji Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego”.

⚆ Szukają jeszcze 400 000 ludzi do poprawy sytuacji na froncie – Bloomberg o tajnej mobilizacji w Moskwie. Kreml próbuje w tym roku zwerbować do 400 000 robotników kontraktowych, aby uzupełnić swoją armię. Poszukiwanie kontrahentów odbywa się z pominięciem mechanizmów mobilizacji bezpośredniej, gdyż władze Federacji rosyjskiej obawiają się, że system władzy może nie wytrzymać kolejnej fali mobilizacji.

💩rosja i białoruś:

⚆ Moskwa i Mińsk zgodziły się na rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi. putin wyjaśnił, że budowa magazynu zakończy się 1 lipca. Zapewnia, że ​​broń zostanie użyta bez naruszenia zobowiązań wynikających z Traktatu o Bezpieczeństwie i Obronie. Według putina powodem takiego kroku było oświadczenie Wielkiej Brytanii o dostawach na Ukrainę amunicji ze zubożonym uranem.

⚆ rosyjski Gazprom ograniczył tranzyt gazu przez Ukrainę o 15 proc. Tranzytowa nitka przez Ukrainę pozostaje jedyną trasą dostaw rosyjskiego gazu do krajów Europy Środkowej i Zachodniej.

⚆ Miedwiediew namawia rosjan do pobierania pirackich filmów, żeby „Netflix zbankrutował”. „Wiesz co? Poszukaj odpowiednich piratów i pobierz od nich. Jeśli zostawili nas, wszelkiego rodzaju „Netflix” i inne, to wszystko pobierzemy, będziemy używać za darmo. I rozrzuciłbym to wszystko po sieci, aby wyrządzić im maksymalne szkody. Maksymalne szkody, żeby zbankrutowali!

⚆ rosja zamierza w ciągu najbliższych 3 lat wyprodukować i zmodernizować łącznie ponad 1600 czołgów – putin

⚆ Zapalił się magazyn wyrobów celulozowych w obwodzie rostowskim.

⚆ W Woskreseńsku pod Moskwą płonie fabryka „Fregat”, – roszmi. Obecnie w warsztacie do produkcji akumulatorów trwa pożar.

⚆ Około 5000 wagnerowców zwerbowanych z więzień przeżyło i zakończyło służbę i wraca po ułaskawieniu do domów.

⌛ Rok temu (30):

⚆ rosjanie ogłaszają “drugą fazę operacji”, ale de facto przegrupowują się i koncentrują na naprawieniu kulejącej logistyki. rosjanie wchodzą do Sławutycza (opuszczą go za kilka dni) – to tu mieszka większość pracowników czarnobylskiej elektrowni.

⚆ Straty rosjan przekraczają 16 000.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Przejazd przez Bachmut od strony Konstantyniwki (rejon pominika z samolotem)

⚆ Co tam pod Awdijewką

⚆ Bachmut z drona

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *