🪖Dzień 394 (24 marca 2023, 21:45) – Wiosna

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Na front zawitała wiosna. Popłynęły śniegi i zmarzliny, a drogi i pola zmieniły się w puszyste błoto – słynne i trudne dla ciężkiego sprzętu. Wraz ze wzrostem temperatur i ożywieniem się zieleni Ukraińcy zmienią kamuflaże, nie przydadzą się już świeczki z puszek po konserwach, tak żarliwie przygotowywane przez Ukrainki. Na niektórych filmach widać, jak żołnierze koło okopów szykują grządki a w nich sieją ziemniaki, cebulę, marchewkę. I tylko w głowie zostaje pytanie – czy zdążą to zebrać, czy dożyją plonów?

Na froncie wiosny nie widać jeśli chodzi o przebieg działań wojennych. rosjanie walczą o metry pod Bachmutem i Awdijewką. To w tych miejscach jest teraz najtrudniej. Linia frontu zmienia się leniwie, lecz niestety nadal na korzyść rosjan.

Tymczasem Ukraina robi nadal wewnętrzne porządki. Mogło umknąć, ale oprócz zmiany statusu “Ukroboronopromu” zajęto się zakładami Antonowa i Motor-Sicz. Niestety, ale Ukraina jeszcze rok temu przypominała istną stajnię Augiasza pod względem korupcji. Nie wiem na ile decyzja Rady Europejskiej o wykreśleniu Ukrainy z listy państw z silną korupcją jest podyktowana względami politycznymi, a na ile oparta na faktach… Trudno jednak odmówić Ukrainie postępu w tym zakresie w ciągu ostatniego roku. Oby to było wyrzucanie korupcyjnego łajna na dobre a nie chowanie go głębiej.

Wszystkie te elementy łączy nadzieja. I tak jak patrzę na to zdjęcie, to tak jak te dzieci i Cherson wróciły do Ukrainy, to i inne rzeczy się udadzą. Wiosną nadzieja staje się silniejsza. Bez niej nie sposób wygrać.

👍 Dobre wieści:
⚆ Niemcy przekazały Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, który obejmował trzy pojazdy inżynieryjne Dachs, 70 karabinów maszynowych MG3 do czołgów Leopard 2 i BMP Marder, 30 systemów wykrywania dronów, a także części zamienne do pojazdów opancerzonych.

⚆ Macedonia Północna przekazuje Ukrainie 4 samoloty szturmowe Su-25. Rozważany jest transfer śmigłowców Mi-8 i Mi-24. Ciekawostką jest to, że cały ten sprzęt został kiedyś przetransportowany do Macedonii przez Ukrainę w 2001 roku do walki z separatystami z albańskiej grupy UÇK. Ukraina przekazała helikoptery i sprzedała Su-25 za pieniądze. Teraz Macedonia Północna przekazuje wszystko za darmo.

⚆ Siedmioro dzieci z regionu Chersona, które były oddzielone od swoich bliskich przez prawie sześć miesięcy, w końcu wróciło do domu.

🌻+1020 (169 170)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut – rosjanie nieznacznie posunęli się do przodu

⚆ Ślady “inteligentnych bomb” lotniczych w rejonie sumskim.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Trwa rosyjska presja na Nowoseliwskie i Biłohoriwkę. Na razie bez sukcesu.

⚆ Okolice Bachmutu – ciężkie walki trwają. rosjanie mieli niewielkie sukcesy na północy, a także na południowo-zachodnich obrzeżach miasta.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką jest trudniej na północno-wschodniej flance, ale sytuacja jest jeszcze pod kontrolą Ukraińców. Pod Marijinką – bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Głównie lokalne walki i pojedynki artyleryjskie.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o. sumski (szczególnie mocno ostrzelane Biłopillia)
💥Ostrzał przyfrontowy: wojska rosyjskie ostrzelały Biłożerkę w obwodzie chersońskim. Jedna osoba zginęła, cztery zostały ranne. „W pobliżu nie ma ani jednego obiektu wojskowego, rosyjskie wojsko celowało w domy cywilów” – poinformowała Chersońska administracja. Uderzenie w “punkt niezłomności” w Konstantyniwce (o. doniecki)

🛸Wyższa niż zwykle aktywność lotnictwa rosyjskiego w obwodzie briańskim i kurskim. Atak Szachedów na Krzywy Róg.
🏝Brytyjski samolot zwiadowczy został zauważony w pobliżu Krymu. Są z nim dwa myśliwce Królewskich Sił Powietrznych.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ „Motor Sicz” pod kierownictwem Wiaczesława Bogusłajewa przez lata sprzedawał silniki lotnicze objętym sankcjami firmami z Iranu – „Schematy”. Są to silniki AI-9 i TV3-117. Takie modele są instalowane na małych samolotach transportowych i śmigłowcach wojskowych, w szczególności Ka-52, który jest używany przez rosję w wojnie z Ukrainą. Jedna z irańskich firm, z której kierownictwem aktywnie komunikował się Bogusłajew i jego podwładni, jest zaangażowana w rozwój dronów Shahed-171 i Shahed-136.

⚆ Zełeński utworzył administrację wojskową obwodu ługańskiego Siewierodoniecka, Hirską i Popaską. Miejskie administracje wojskowe zostały utworzone w miejsce funkcjonujących od lutego 2021 r. administracji wojskowo-cywilnych.

⚆ Gabinet Ministrów podniósł udział w zyskach krajowych producentów dronów do 25% — przyspieszy to tworzenie i dostarczanie UAV na front oraz stworzy warunki do szybkiego rozwoju ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego — powiedział wicepremier Fiodorow. Temat ten budził duże kontrowersje od tygodni.

⚆ 37% Ukraińców ma krewnych lub bliskich znajomych, którzy zginęli lub zostali ranni w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę — wynika z badania Centrum Razumkowa.

⚆ Ukraina odzyskała ciała kolejnych 83 poległych obrońców — Ministerstwo Reintegracji.

⚆ Załużnyj pokazał, jak Siły Zbrojne Ukrainy rok temu zniszczyły rosyjski statek „Saratow” w porcie w Berediańsku – okupanci dopiero teraz oficjalnie potwierdzili utratę statku.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych inicjuje sankcje wobec senator parlamentu Rumunii Diany Shoshoake, która zaproponowała „przyłączenie do Rumunii” części południowego regionu Ukrainy.

⚆ Po nocnym ataku rosjan bombami lotniczymi i dronami kamikadze na granicę obwodu sumskiego rozpoczęto rozbiórkę gruzów w mieście Biłopol”. W wyniku ostrzału Biłopila zginęły 2 osoby, a 9 zostało rannych. rosja użyła swojego odpowiednika amerykańskich „inteligentnych” bomb do ataku. rosjanie prawdopodobnie byli w stanie rozpocząć ich produkcję – Defence Express. Na zdjęciach fragmentów pocisku i zidentyfikowała go jako odpowiednik bomby szybowcowej JDAM-ER, znanej jako uskrzydlona „inteligentna” bomba, która jest również na uzbrojeniu Sił Zbrojnych

⚆ Ukraina jednostronnie przekazała rosji wszystkich ciężko rannych okupantów, których stan pozwalał na transport, schwytanych od początku wielkiej inwazji na Federację rosyjską — Dowództwo Koordynacji Leczenia Jeńców Wojennych. Nie chodzi o wymianę, ale o repatriację: powrót ciężko rannych bez żadnych warunków, zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym – wyjaśnia dowództwo. Podkreślają, że rosja nadal przetrzymuje w niewoli obywateli Ukrainy, których powinna zwrócić w drodze repatriacji.

Cudzoziemcy teoretycznie mogą być pilotami lub inżynierami naziemnymi ekipy lotniczej, jeśli posiadają odpowiednią wojskową specjalność – mówi rzecznik dowództwa Sił Lotniczych Ihnat.

🌍Świat:

⚆ „Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje porozumienie w sprawie utworzenia nowego Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni rosyjskiej Agresji przeciwko Ukrainie w Hadze, które zostanie połączone z już istniejącym Wspólnym Zespołem Śledczym przy wsparciu Eurojustu” – czytamy w komunikacie Rady.

⚆ Alians lotniczy – Dnia, Finlandia, Szwecja i Norwegia połączą swoje siły lotnicze. Flota 250 samolotów będzie działać teraz jako jedna, połączona jednostka.

⚆ Misja ONZ zadeklarowała odpowiedzialność „obu stron” wojny za łamanie praw człowieka na Ukrainie, w szczególności za egzekucje jeńców wojennych przez stronę rosyjską i ukraińską. Rzecznik Praw Obywatelskich Lubinets stwierdził, że nie zgadza się z wnioskami Misji ONZ i domaga się dowodów egzekucji.

⚆ Rada Europy usunęła Ukrainę z czarnej listy krajów, które niszczą walkę z korupcją. Grupa Rady Europy przeciwko korupcji z zadowoleniem przyjęła postępy w zapobieganiu korupcji wobec parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów na Ukrainie.

⚆ Polska nadal będzie nalegać na zwiększenie Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju, z którego finansuje się dostawy broni na Ukrainę, mimo sprzeciwu kilku krajów UE — RMF24.

⚆ Sekretarz stanu USA Blinken zasugerował, że w przyszłości dyplomacja nadal będzie odgrywać rolę w ustalaniu granic Ukrainy, ponieważ Kijów może zdecydować, że nie zwróci wszystkich terytoriów środkami wojskowymi.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii poinformowało, że wydala z kraju pracownika ambasady rosji, który brał czynny udział w podważaniu bezpieczeństwa i porządku konstytucyjnego kraju.

⚆ Ministerstwo Skarbu USA ogłosiło nowe sankcje wobec Białorusi — restrykcje zostały nałożone na trzy osoby prawne i dziewięć osób fizycznych. W szczególności sankcjami zostały objęte „Białoruskie Zakłady Samochodowe” („BiełAZ”), „Mińskie Zakłady Samochodowe” („MAZ”) oraz Komitet Centralny Białorusi. Wprowadzono także sankcje wobec luksusowego samolotu, którym podróżował łukaszenka.

⚆ putin może teraz zostać aresztowany także w Armenii na podstawie nakazu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Trybunał Konstytucyjny Armenii uznał za konstytucyjne wszystkie obowiązki ustanowione przez Rzymski Statut Międzynarodowego Trybunału Karnego.

⚆ Iran może wyprodukować broń nuklearną w ciągu kilku miesięcy, ale my na to nie pozwolimy – przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley

⚆ Austria wywiąże się ze swoich zobowiązań jako strona Statutu Rzymskiego oraz aresztuje i wyda putina do MTK, jeśli zdecyduje się przyjechać do kraju — MSZ kraju.

💩rosja i białoruś:

⚆ dłużnicy rosji nie mogą spłacać swojego zadłużenia wobec rosji ze względu na sankcje.

⚆ W Jekaterynburgu doszło do silnego pożaru na terenie fabryki tworzyw sztucznych.

⚆ W pobliżu elektrociepłowni w Moskwie wykryto nieznany pocisk, teren jest otoczony, — media

⌛ Rok temu (29):

⚆ Uderzenie w rosyjskie statki transportowe w Berediańsku. Zniszczono statek “Saratow” a trzy inne uszkodzono. Nieoficjalnie miały być wykorzystane do desantu na Odesę. rosjanie dopiero rok później przyznali się do poniesienia strat w ludziach i sprzęcie. Zełeński przemówił na szczycie G7 gdzie poprosił o broń, odłączenie rosji od systemu GPS, pełne embargo i dalsze wspieranie Ukrainy. Ukraina wprowadza kary i postępowania sądowe za ujawnianie zdjeć i filmów pokazujących pozycje i przemieszczanie się wojsk ukraińskich.

⚆ Wśród rosjan poszerzana jest informacja o tym, że wojna ma się zakończyć do 9 maja (wtedy świętowany jest dzień zwycięstwa nad III Rzeszą).

⚆ Biden podtrzymał zdanie, że rosję należy wykluczyć z G20, powiedział też, że nie widzi powodu aby Ukraina musiała się godzić na jakiekolwiek ustępstwa terytorialne. USA zapowiedziały też kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy. Szwajcarzy zamrozili rosyjskie aktywa o wartości 6,2 mld i utrzymuje, że będzie nadal szukać aktywów rosji i rosjan w swoich bankach. Polska zablokowała rachunki bankowe ambasady rosyjskiej.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Pozdro z centrum Bachmutu

⚆ Jazz Wuhłedarski

⚆ Ukraiński czołg vs rosyjscy “pogromcy czołgów”

⚆ Mural dla Zasłużonego

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *