🪖Dzień 386 (16 marca 2023, 23:45) – Apogeum

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Jeśli wierzyć doniesieniom z frontu i danym wywiadów zachodnich, to ogólne tempo ofensywy rosyjskiej osłabło i zbliża się punkt kulminacyjny w Bachmucie. Działania ofensywne rosjan zmniejszyły się w ciągu ostatniego tygodnia. Jeśli wierzyć doniesieniom, to przez duże straty w ludziach i sprzęcie rosyjskie szturmy osłabły pięciokrotnie. Po drugiej stronie widać lekką krytykę ze strony USA, które podkreślają, że w decyzje Ukraińców wtrącać się nie będą, ale zwracają uwagę by Ukraina pilnowała by nie zabrakło jej i dobrych ludzi i amunicji na wiosenną ofensywę. To mogłoby wskazywać, że Ukraińców Bachmut kosztuje za dużo.

Tymczasem coraz więcej doniesień i spekulacji na temat kiedy i gdzie uderzą Ukraińcy. Najwięcej “fanów” ma uderzenie w kierunku Melitopola i przecięcie korytarza krymskiego na pół. Rodzi to jednak sporo pytań o to co miałoby się zadziać po samym przecięciu. Czy Ukraińcy pójdą na Krym czy raczej na wschód w kierunku Donbasu. To spekulacje, ale fakt ich pojawienia się nie jest przypadkowy.

Ze świata mamy wiele kolejnych deklaracji dotyczących przekazania broni i amunicji. Widać, że ogromny nacisk jest kładziony na artylerię i amunicję do niej.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Izrael zatwierdził licencje na eksport systemów zagłuszających drony, które mogą pomóc Ukrainie w zwalczaniu irańskich dronów – Axios.

⚆ Minister Sił Zbrojnych Francji Sebastien Lecornu poinformował o przybyciu na Ukrainę pierwszej partii francuskich czołgów kołowych AMX-10 RC. Według niego część z nich poszła już na front.

⚆ Szwedzki rząd podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie 8 haubic Archer – poinformował minister obrony Paul Jonson. Według niego działa samobieżne Archer „pozwolą Ukraińcom pokonać rosyjskie systemy artyleryjskie”.

Niemcy przekazały Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, a w nim:
▪️ amunicja do MARS II MLRS;
▪️5 tysięcy pocisków kalibru 155 mm;
▪️precyzyjna amunicja 155 mm;
▪️500 pistoletów SFP9;
▪️4 mobilne systemy masztowo-antenowe;
▪️2 wózki widłowe;
▪️2 namioty hangarowe i 25 generatorów.

Ponadto Niemcy planują wysłać pociski do Iris-T SLM i ponad 5 tysięcy pocisków 155 mm.

⚆ Estonia zapewni pakiet pomocowy w wysokości prawie 500 000 euro. Znajdą się w nim amunicja, broń snajperska, sprzęt dla sił specjalnych, amunicja, łodzie patrolowe i kamery termowizyjne.

⚆ Litwa dostarczy też Ukrainie amunicję kalibru 155 mm i transportery.

🌻+1040 (162 560)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Bachmut

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – linia frontu bez zmian, dużo pracy artyleryjskiej. Pod Kreminną, w lasach, trwają intensywne walki.

⚆ Okolice Bachmutu – Bachmut stoi, w niektórych rejonach miasta trwają walki uliczne. Sytuacja od wczoraj nie uległa większym zmianom.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Pod Awdijewką linia frontu bez zmian, mimo dość sporych szturmów rosjan. Jest sporo spalonych rosyjskich pojazdów (Siewierne, Newelskie).

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Tu kolejne doniesienia o nieudanym rosyjskim szturmie na Wuhłedar. Są też niepotwierdzone informacje o ukraińskiej próbie lokalnego szturmu (nieudanej).

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: ob. czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Wełyka Mychajłowka, Marhaniec (o. dniepropietrowski)
🛸Alarm powietrzny z powodu startu rosyjskiego MIG-31K z białorusi, atak dronami na Cherson (punkt pomocy medycznej), niepotwierdzone strącenie rosyjskiego helikoptera.
😼 W pobliżu Mariupola wyleciał w powietrze magazyn z rosyjską amunicją, Eksplozje w okupowanej miejscowości Zuhres (pod Donieckiem)
🏝W Symferopolu odnotowano zwiększoną aktywność sił rosyjskich.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Które rakiety są zestrzeliwane przez ukraińską obronę przeciwlotniczą, a które nie (według informacji rzecznika Sił Powietrznych Ukrainy Ihnata dla portalu „24 kanał”):

Zbijane:

✅ „Kalibr” (3М14) to morski pocisk manewrujący (za pomocą którego wróg atakuje znad Morza Czarnego),
✅ Ch-101/Ch-555/Ch-55 – powietrzne pociski manewrujące,
✅ R-500 (9M728) – lądowy pocisk manewrujący z kompleksu Iskander-K (odpowiednik „Kalibry”)
✅ Ch-59 – kierowany pocisk lotniczy powietrze-ziemia,
✅ Ch-35 to powietrzny, morski lub lądowy pocisk przeciwokrętowy

Nie zbijane:

🔺 9М723 – pocisk balistyczny Iskander-M
🔺 9M79M – pocisk operacyjno-taktyczny „Toczka-U”
🔺Ch-22 – naddźwiękowy pocisk manewrujący dalekiego zasięgu
🔺 R-800 – lądowy pocisk manewrujący Onyx
🔺 Ch-47 – hipersoniczny pocisk aerobalistyczny „Kindżał”
🔺Ch-31P – lotniczy pocisk przeciwradarowy w różnych modyfikacjach

⚆ Dowódca batalionu 46. brygady Anatolij „Kupola” został zdegradowany po rozmowie z The Washington Post (pisałem przedwczoraj) – poinformowały nas źródła w brygadzie. Zostaje przeniesiony na stanowisko zastępcy dowódcy ośrodka szkoleniowego. Decyzję podjął dowódca Wojsk Powietrznodesantowych Maksym Myrhorodski. W odpowiedzi „Kupol” napisał protokół zwolnienia. „Przywódcy wojskowi nie lubią prawdy i nie chcą rozwiązywać systemowych problemów” – mówili rozmówcy Ukraińskiej Prawdy. „Kupol” był jednym z rozmówców WP, który w wyniku rozmów napisał, że Siły Zbrojne Ukrainy straciły wielu najbardziej doświadczonych bojowników, a brak doświadczenia nowych rekrutów wraz z brakiem uzbrojenia podobno obniża optymizm i stawia pod znakiem zapytania gotowość Kijowa do wiosennej ofensywy

⚆ Premier Łotwy przybył z wizytą do Kijowa. „Odwiedzam Kijów, aby potwierdzić niezachwiane poparcie Łotwy dla Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne. Zwycięstwo Ukrainy jest kluczowe dla wolnej Europy” – napisał.

⚆ Ukraińskie służby obronne odnotowują nietypową aktywność rosjan na Morzu Czarnym – nieprzyjaciel wyprowadził w morze 20 okrętów i wiele jednostek floty pomocniczej. Prawdopodobnie celem jest odnalezienie szczątków amerykańskiego drona.

⚆ Federacja Rosyjska stara się porozumieć w sprawie pomocy wojskowej nie tylko z Iranem, ale także z krajami Bliskiego Wschodu i Afryki – poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu – Skibicki.

🌍Świat:

⚆ W najbliższych dniach Stany Zjednoczone mają ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Poinformował o tym koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

⚆ Polska w nadchodzących dniach wyśle do Ukrainy 4 myśliwce MiG-29 – Duda.

⚆ Niezależna międzynarodowa komisja ONZ nie znalazła dowodów na ludobójstwo Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, jednocześnie potwierdziła, że ​​rosja popełniła zbrodnie wojenne.

⚆ Prezydent USA Biden powiedział przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że Waszyngton nie ma zamiaru obniżać pułapu ceny rosyjskiej ropy – powołuje się na źródła WSJ. Kraje G7 chcą utrzymać cenę maksymalną na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

⚆ Amerykański dron MQ-9 Reaper, który w wyniku działań rosyjskich samolotów wpadł do Morza Czarnego, został zlokalizowany w pobliżu rosyjskiej bazy w Sewastopolu (Krym). Poinformował o tym Defense Express. Zauważono, że analitycy porównali linię brzegową na filmie z danymi Google Earth i doszli do wniosku, że „najprawdopodobniej jest to obszar na południowy zachód od Sewastopola”. Jak pisze publikacja, według USA dron MQ-9 Reaper znajdował się w neutralnej przestrzeni powietrznej, czyli co najmniej 22 km od linii brzegowej. „W ten sposób amerykański dron naprawdę zbliżył się do bazy Federacji Rosyjskiej, a jednocześnie dzięki kamerom mógł przeprowadzić rekonesans optyczny. W polu widzenia drona znajdowała się nie tylko główna baza morska Federacji Rosyjskiej, ale także baz lotniczych w pobliżu Sewastopola, w szczególności Belbek” – czytamy w materiale.

⚆ Eksperci Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) stwierdzili, że wojska rosyjskie zmniejszyły tempo działań na froncie na Ukrainie w porównaniu z poprzednimi tygodniami. Ponadto, zdaniem analityków, ogólny atak „grupy Wagnera” na Bachmuta wydaje się zbliżać do punktu kulminacyjnego

⚆ Francja została oskarżona o hamowanie unijnego planu uzupełnienia zapasów amunicji dla Ukrainy — Paryż domaga się produkcji pocisków w ramach bloku, pisze The Telegraph. Krytycy francuskich postulatów ostrzegają, że może to spowolnić wsparcie dla Ukrainy, ponieważ moce produkcyjne mogą być łatwo dostępne poza UE. Ostateczna umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu na szczycie w Brukseli.

⚆ rosjanie kontynuują ofensywę i chcą ponownie zająć Łyman w obwodzie donieckim, — Reuters. Atak na Łyman pozwoliłby wojskom rosyjskim na stworzenie zagrożenia dla wojsk ukraińskich przez ich okrążenie. Dla rosjan kierunek ten jest obecnie nie mniej ważny niż Bachmut.

⚆ „Mrija” zniszczona na lotnisku Hostomel w przededniu inwazji na rosję miała polecieć do Niemiec, pisze Bild. Miesiąc przed wojną lotnisko „Lipsk/Halle” przygotowało wszystko, by uratować największy samolot świata. Jednak zgodnie z zeznaniami kapitana Dmytro Antonowa wieczorem 23 lutego załodze nie pozwolono wystartować na polecenie najwyższego kierownictwa.

⚆ Wywiad brytyjski uważa, że ​​Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej zależy na sukcesie w Wuhłedarze po części przez rywalizację z „wagnerowcami”, którzy osiągnęli taktyczny postęp w kierunku Bachmutu. Jednak w ciągu ostatniego tygodnia próby szturmu na miasto zostały spowolnione, w szczególności dzięki pomyślnemu wykorzystaniu przez ukraińskie wojsko systemów zdalnego sterowania minami przeciwpancernymi RAAM – czytamy w raporcie.

⚆ Najwyższe kierownictwo Kremla zaaprobowało agresywne działania rosyjskich myśliwców przeciwko amerykańskiemu dronowi nad Morzem Czarnym — NBC News powołując się na dane wywiadowcze. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że rosjanie dotarli już do obszaru, w którym rozbił się MQ-9 Reaper. Aktywnie szukają wraku, ale Stany Zjednoczone nie widziały żadnych oznak, że były w stanie cokolwiek znaleźć. Według źródeł publikacji USA raczej nie będą w stanie odnaleźć wraku

⚆ W okresie czerwiec-grudzień 2022 roku chińskie firmy sprzedawały rosyjskim przedsiębiorstwom karabiny szturmowe, kamizelki kuloodporne i części do dronów — Politico.

⚆ Austin pośrednio odpowiedział prawdopodobnemu rywalowi Trumpa, który wątpił w sens pomocy Ukrainie. Szef Pentagonu powiedział, że Ukraina jest ważna „nie tylko dla Ukrainy czy Stanów Zjednoczonych, ale także dla całego świata”. „Chodzi o porządek międzynarodowy oparty na zasadach. Chodzi o zdolność jednego kraju do przebudzenia się pewnego dnia i zmiany granic sąsiada oraz zaanektowania jego suwerennego terytorium, a jak widzimy, kraje na całym świecie nie uważają tego za dobry pomysł — powiedział Austin

⚆ Parlament Węgier wyznaczył nowy termin ratyfikacji przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO – ostatni dzień marca. Powód opóźnienia tak tłumaczył wiceprzewodniczący frakcji Fidesz György Balla: „Bruksela kłamie jak świnia”. Chodzi prawdopodobnie o konflikt Węgier z Komisją Europejską w związku z zamrożeniem wypłat z funduszy unijnych. Tym samym władze węgierskie po raz pierwszy uznały to za przyczynę zwłoki w ratyfikacji.

💩rosja i białoruś:

⚆ Duże eksplozje i pożary w Biełgorodzie (skład amunicji i baza paliwowa rosjan)

⚆ W Rostowie nad Donem płonie siedziba Służby Pograniczna FSB FR – rosyjskie mass media. Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych rosji potwierdziło pożar w siedzibie Służby Pogranicza FSB FR. Miał być spowodowany eksplozją wewnątrz budynku. Na moment pisania tego podsumowania pożar trwał.

⌛ Rok temu (21):

⚆ rosjanie zrzucili dużą bombę lotniczą na teatr dramatyczny w Mariupolu, gdzie schowały się setki cywilów – w tym dzieci. Teatr miał oznaczenia widoczne z powietrza. rosjanie, po uzyskaniu kontroli nad miastem, rozebrali teatr (została tylko fasada), co w efekcie uniemożliwia oszacowanie liczby ofiar. Kijów, Charków i inne miasta prowadziły obronę. rosjanie osiągają maksymalny zakres terenu pod swoją kontrolą. Od kwietnia zacznie się on kurczyć.

⚆ Zełeński wystąpił przed kongerem USA oraz politykami w Japonii. Wcześniej wystąpił przed parlamentem brytyjskim i kanadyjskim.

⚆ Ukraina weszła do Europejskiej Unii energetycznej. Zapewni to jej prąd w sytuacji gdyby elektrownie krajowe nie były w stanie dostarczyć potrzebnej ilości energii.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Minus “Zoopark” i kilka “Huraganów” – okolice Swatowego

⚆ Mariupol – teatr dramatyczny

⚆ Stugna-P w Bachmucie

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *