🪖Dzień 376 (6 marca 2023) – Twarz godności

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

„Sława Ukrainie” miał krzyknąć ukraiński żołnierz pojmany przez rosjan. Chwile potem pada kilkanaście strzałów które zabijają bezbronnego żołnierza. Nie wiadomo kim był, gdzie go pojmano i kto dokładnie do niego strzela. Oczywiście rosyjska propaganda stwierdziła ze to ukraiński dezerter rozstrzelany przez swoich. Rozstrzeliwanie jeńców jest pogwałceniem prawa międzynarodowego i rosjanie w tej wojnie pogwałcili to prawo wielokrotnie (a było ono dotąd jednym z bardziej konsekwentnie dotrzymywanych praw w wojnach). Takich (i bardziej bestialskich) historii jest niestety więcej. Ta została sfilmowana i odwaga setek (tysięcy) zakatowanych ukraińskich jeńców nie jest już bez twarzy. Wideo nie będę publikował – można je znaleźć na Twitterze i Telegramie.

Serhij Fursa napisał na fb:
“Myślałem, że to się zdarza tylko w filmach… Myślałem, że człowiek nie może tak spokojnie i z godnością stawić czoła śmierci… wiedzieć, że nadeszła ostatnia chwila i podjąć decyzję, by odejść z godnością… odejść na swoich warunkach… iść ze słowami na ustach, które sam wybrałeś… weź ostatni oddech, nie spiesz się, powiedz hasło i umrzyj… Myślałem, że tak umierają tylko bohaterowie w kinie …teraz wiem, co to godność… prawdziwa godność prawdziwego ukraińskiego bohatera…”

Bo to jest wojna o godność, o wolność i prawo do nich. Przez stulecia rosja zwalczała jedno i drugie u Ukraińców i innych narodów. W końcu Ukraińcy mają możliwość stawienia czoła wrogowi i świat stoi za nimi po raz pierwszy w historii. Mam nadzieję, że ten anonimowy bohater to czuł…

Front bez zmian.

Grafika tytułowa: Нікіта Тітов/Facebook

👍 Dobre wieści:
⚆ Na niebie Europy dzieje się coś bardzo interesującego. Nad Polską 2 bombowce strategiczne B-52 z dwoma tankowcami i samolot przeciw okrętom podwodnym Poseidon P-8. Nad Rumunią i Morzem Czarnym zwiadowcze UAV i samoloty, a także inny przeciw okrętom podwodnym Poseidon P-8.

⚆ Lekka stabilizacja wokół Bachmutu

🌻 +650 (153 770)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja wokół Bachmutu

⚆ Ryzyko ataku rakietowego na miasta Ukrainy.

⌛ Rok temu (11):

⚆ Kijów i Charków się bronią. Ostrzelano rakietami Winnicę, narasta panika wokół możliwości zajęcia Odesy. rosjanie docierają do Mikołajowa ale tu czeka na nich skuteczna obrona. rosjanie ostrzeliwują uzgodnione konwoje ewakuacyjne z Mariupola, Beredianska, Wołnowachy godzinę po rozpoczęciu ewakuacji.

⚆ Po raz pierwszy słyszymy o opcji przekazania Ukrainie przez Polskę samolotów MIG-29.

⚆ Straty osobowe rosjan to już 11000

⚆ Do Polski trafiło już 1 mln uchodźców (z 1,5 mln które opuściły kraj), a na Ukrainę powróciło 143 tyś chętnych walczyć. Prócz tego na Ukrainę dociera około 20000 ochotników z innych krajów.

⚆ Trwa presja na biznes w rosji. Nie działa już visa i mastercard oraz paypal. W ogniu są takie marki jak Danone, Huawei, Decathlon, Leroy Merlin i Auchan.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak doniesień

⚆ Okolice Bachmutu – “Walki o Bachmut osiągnęły najwyższy poziom napięcia” – powiedział dowódca Wojsk Lądowych Sirski, który ponownie odwiedził miasto w niedzielę 5 marca. „Wróg rzucił do walki dodatkowe siły Wagnera. Nasi żołnierze odważnie bronią swoich pozycji na północy Bachmutu, próbując zapobiec okrążeniu miasta” – powiedział Sirskyj.

Na północy jest nieco lepiej. rosjanie w końcu wytracil tempo ofensywy. Coraz częściej Ukraińcy przeprowadzają kontratak na tych obszarach. Co więcej, czasami z powodzeniem, co jest niespotykane w takich warunkach. Na Wschód – rosjanie przesuwają się po wschodnim brzegu rzeki Bachmutka. Południe – kontrataki, zdarzają się małe sukcesy o charakterze taktycznym.

Niestety samo zatrzymanie rosjan niewiele poprawia sytuację.

⚆ Marijinka, Awdijewka – w obu punktach sytuacja aktualnie wróciła pod kontrolę sił ukraińskich.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie tym razem próbują szturmów w okolicach miejscowości Łobkowe.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Kramatorsk
🛸Dzisiaj w nocy rosja wypuściła na Ukrainę 15 dronów „Shahed”. Obrona Powietrzna Ukrainy zniszczyła 13 z nich – Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. Pod Wuhłedarem zestrzelono rosyjski helikopter.
😼 w Melitopolu zniszczono dwie rosyjskie bazy

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdziły, że na terytorium Stanów Zjednoczonych przebywa obecnie dwóch ukraińskich pilotów. Ale to nie jest trening, a jedynie preludium do nich. Jurij Ihnat, rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział, że Ukraińcy rozmawiają z amerykańskimi specjalistami w celu oceny możliwości przyszłego szkolenia. Przedstawiciele USA będą mogli ocenić poziom wiedzy i wyszkolenia ukraińskich lotników oraz wyciągnąć wnioski co do przyszłych programów szkolenia. Ani programy szkolenia, ani terminy przekazania sprzętu lotniczego nie są jeszcze rozstrzygnięte – podkreślili Amerykanie.

⚆ Zełeński powiedział, że Bachmut daje jeden z największych efektów całej wojny, komentując decyzję o kontynuowaniu obrony miasta przed rosyjskimi najeźdźcami.

⚆ Szef MSZ Kuleba wezwał Biuro Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego do zbadania okoliczności rozstrzelania ukraińskiego jeńca wojennego.

⚆ Ukraina nie przestała prosić Stanów Zjednoczonych o dostarczenie amunicji kasetowej, w tym bomby powietrznej MK-20, którą chce zrzucić z dronów. Ukraina uważa amunicję kasetową za sposób na powstrzymanie taktyki „ludzkich fal”, którą rosja aktywnie wykorzystuje w ostatnich miesiącach do szturmowania zaludnionych obszarów na wschodzie. Według agencji Reuters, podczas gdy w Kongresie Stanów Zjednoczonych istnieje pewne poparcie dla prośby Ukrainy, administracja Bidena jest zdecydowanie przeciwna, ponieważ amunicja kasetowa jest zakazana na mocy traktatu międzynarodowego z 2008 r. jako zdolna do nieproporcjonalnego wpływu na ludność cywilną.

⚆ Zełeński zwolnił zastępcę szefa SBU Ołeksandra Jakuszewa, dwóch szefów wydziałów służb specjalnych oraz kierowników w obwodach zaporoskim i sumskim. Powołał również nowego szefa SBU w obwodzie sumskim i szefa jednego z wydziałów.

⚆ SBU zatrzymała zastępcę szefa Odeskiej administracji regionalnej Ihora Tkaczuka. Jak informuje „Dumska”, Tkaczuk został zatrzymany pod zarzutem przyjęcia łapówki.

⚆ Gabinet Ministrów powołał Siemiona Krywonosa, pełniącego funkcję szefa Państwowej Inspekcji Architektury i Urbanistyki Ukrainy, na stanowisko dyrektora NABU.

⚆ Prawie 62% Ukraińców głosowało w „Diya” za pozostawieniem 8 marca Międzynarodowego Dnia Kobiet jako święta – w ankiecie wzięło udział ponad 2,1 mln Ukraińców.

🌍Świat:

⚆ Szwajcarski parlament po kilkugodzinnej debacie odrzucił wniosek o zezwolenie na reeksport broni, co wiązałoby się z dostarczeniem na Ukrainę szwajcarskiej broni. (tu istotna jest amunicja szwajcarskiej produkcji do niemieckich systemów)

⚆ rosjanie stracili pięć razy więcej żołnierzy w bitwach o Bachmut niż ukraińscy obrońcy — CNN w odniesieniu do oficera wojskowego NATO

⚆ Bułgaria wysłała na Ukrainę broń o wartości 1 miliarda dolarów za pośrednictwem firmy Euractiv.

⚆ rosja nie spieszy się z zakupem rakiet balistycznych od Iranu z powodu obaw, że sojusznicy Ukrainy w odpowiedzi dostarczą Kijowowi pociski dalekiego zasięgu — Financial Times. Jednocześnie Federacja Rosyjska może zmienić swoje stanowisko w związku z brakiem amunicji i spadkiem własnej produkcji, pisze publikacja powołując się na zachodnich urzędników.

⚆ Bakhmut ma znaczenie bardziej symboliczne niż strategiczne i operacyjne, jego upadek niekoniecznie będzie oznaczał, że rosjanie zmienili bieg tej walki – powiedział szef Pentagonu Austin.

⚆ UE nie widzi jeszcze „żadnych dowodów”, które wskazywałyby, że Chiny rozważają możliwość zaopatrzenia rosji w broń na wojnę na Ukrainie – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

⚆ Czeska firma Inflactech, która specjalizuje się w produkcji nadmuchiwanych modeli sprzętu wojskowego do zmylenia wroga, uruchomiła produkcję podróbek HIMARS. Decyzja o eksporcie dmuchanych modeli musi zostać zatwierdzona przez czeski rząd, gdzie dokładnie są sprzedawane – Inflactech nie ujawnia.

⚆ Celem grupy „wagnera” było nie tyle zajęcie Bachmutu, ile wyczerpanie armii ukraińskiej. W pewnym stopniu ten plan się powiódł, bo w ciągu ośmiu miesięcy walk o miasto Ukraina straciła część wojsk potrzebnych do wiosennej ofensywy, pisze The Wall Street Journal.

⚆ Brytyjski wywiad: Federacja Rosyjska rzuca na front przestarzałe T-62 i BTR-50, które mają wiele słabych punktów – w tym brak nowoczesnego opancerzenia wybuchowo-reaktywnego.

⚆ Wizyta premiera Węgier Viktora Orbána w Kijowie jest przygotowywana i odbędzie się „po spełnieniu wszystkich warunków wstępnych” — szef MSZ Węgier Peter Szijarto.

⚆ Siły ukraińskie prawdopodobnie przeprowadzą ograniczone taktyczne wycofanie wojsk z Bachmutu, natomiast jest zbyt wcześnie, aby oceniać zamiary Ukrainy całkowitego wycofania się z miasta — ISW.

⚆ rosja transportuje towary wojskowe przez Bosfor na statkach handlowych – Bosphorus Observer. Kontenerowiec Sparta IV, o którym wczoraj informowano, został eskortowany nad Bosfor przez rosyjską korwetę rakietową. Jeszcze na początku rosyjskiej inwazji Turcja zamknęła Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów wojennych, ale zakaz nie dotyczył statków pomocniczych i handlowych.

💩rosja i białoruś:

⚆ W rejonie Kurska poborowy zastrzelił dwóch kolegów, pisze Baza. Konflikt między żołnierzami wybuchł w jednostce wojskowej w rejonie sużańskim w pobliżu granicy z Ukrainą

⚆ prigozinowi miano odebrać przepustkę uprawniającą go do wstępu do rosyjskiego sztabu

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Marijinka – wideo

⚆ Bliskie spotkanie z Zuzanną

⚆ Gdzieś w Bachmucie

⚆ Prawo jazdy i dowód rejestracyjny poproszę

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “🪖Dzień 376 (6 marca 2023) – Twarz godności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *