🪖Dzień 371 (1 marca 2023) – Po zimie, ale jeszcze nie wiosna

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Niby dziś pierwszy dzień meteorologicznej wiosny. Ukraińcy zapowiadają, że średnia temperatura w trakcie tej wiosny ma być wyższa o 2 stopnie niż rok temu, a opadów ma być podobna ilość. W prognozach pogody nie widać większej zmiany – nadal w nocy mróz a w dzień lekki plus. Mimo to zwiększają się opady ukraińskich dronów na rosyjskie cele. Wczoraj na terenie rosji, a dziś na terenie Krymu. Nie zmienia się nic w kwestii decyzji dotyczących Bachmutu, ale niewykluczone, że Ukraińcy szykują właśnie swój ruch po to b poprawić sytuację fortecy i wojsk jej broniących. Nic pewnego, ale skoro tak zawzięcie mówią, że go nie zostawią to muszą coś zrobić.

Linia frontu bez zmian.

⌛ Rok temu (6):

Dużo wideo w sieci pokazujących skutki bombardowań (ofiary i zniszczenia). Najdotkliwiej w Charkowie, Chersonie. rosjanie dotąd wystrzelili około 400 rakiet. Widać wzrost agresji i brutalność ostrzałów – są doniesienia o rozstrzeliwaniu mieszkańców w okolicach miejscowości SUMY. W ostrzałach miast dostały szpitale, budynki mieszkalne, szkoły, internaty. Grupa Kadyrowców w Kijowie (oficjalnie już) zlikwidowana. Armia rosyjska koncentruje się na wschodzie na otoczeniu i odcięciu większych miast. Nie widać dużych postępów na południu, aczkolwiek Mariupol był kilkakrotnie ostrzeliwany. Odessa na razie niedotknięta. Rosyjskie okręty desantowe podobno utknęły na morzu Azowskim ze względu na sztorm.Zamknięto roaming dla rosyjskich operatorów przez co nie działają ich smartfony na terenie Ukrainy. To powoduje napady na miejscową ludność i zabieranie im telefonów. Są doniesienia o tym, że są przy tym zabijani. Google Maps na Ukrainie są dostępne w specjalnej wersji – nie wymaga rejestracji, nie zbiera danych użytkownika i ma funkcję alertów o bombardowaniach. rosja spowalnia za to Twittera i Facebooka w swoim kraju. Duża kolumna pojazdów rosyjskich stoi około 20 km pod Kijowem. Wg. USA brak im paliwa a żołnierzom jedzenia. „Duch Kijowa” wedle doniesień został dziś trafiony ale przeżył. Według deputowanego Igora Mosijczuka ma nowy samolot na którym dobił już do 21 zestrzeleń. Ujawnione dane osobowe 120 000 rosyjskich wojskowych, którzy biorą udział w inwazji. W Sumach dokonano pierwszej wymiany jeńców (5 żołnierzy ukraińskich za 1 oficera rosyjskiego). Do Ukrainy docierają kolejne transporty broni. Według doradcy biura Prezydenta Ukrainy – jest tego więcej niż oczekiwali. Na pewno dotarły Jeveliny i NLAV. Ukraina otrzymała rekomendację Parlamentu Europejskiego do statusu kandydata. Dziś wiele osób w Brukseli miało symbole niebiesko-żółte. Z Ukrainy przyjechało do Polski około 360 tyś osób. Na Ukrainę wróciło 80 tyś obywateli Ukrainy wedle ichniej służby granicznej. Wg. USA rosjanie zaangażowali 80% swoich sił w inwazję.
Szef rosyjskiego MSZ wziął udział zdalnie w sesji Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych. Gdy tylko zabrał głos, ponad 100 dyplomatów z kilkudziesięciu krajów wyszło z sali obrad. Z rosji znika też Spotify, Netflix i inne serwisy VOD. Wyłączono główne systemy płatności (Visa, Mastercard, Google Pay, Apple Pay). Rusza śledztwo w sprawie zbrodni rosyjskich. Ukraińscy prokuratorzy są w trakcie przygotowywania dokumentacji i dowodów. Spółka Nordstream AG która miała być operatorem NS2 ogłosiła upadłość. Należała do Gazpromu i była zarejestrowana w Szwajcarii. Zatrudniała około 120 osób.

Straty rosji na 6 rano dziś to 5710 zabitych, 200 jeńców, 846 transporterów, 198 czołgów, 60 cystern.

👍 Dobre wieści:
⚆ Komisja Europejska przygotowała plan znacznego zwiększenia produkcji amunicji w Europie.

🌻+650 (149 890)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie pod Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki trwają na niemal całej linii frontu, ale sytuacja bez zmian

⚆ Okolice Bachmutu – Ukraińcy nie zmieniają decyzji – zostają w Bachmucie, co ogłosił dziś rzecznik wschodniej grupy wojsk Ukrainy. Dziś sytuacja pogorszyła się od wschodniej strony. Stabilniej na południu i nadal krytycznie na północy.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian. Pod Awdijewką rosjanie rzucili więcej sił na zachodnie okolice Awdijewki

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Wuhłedarem trwa eliminowanie rosjan, którzy jak w grze Lemings lezą i jadą

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Czuhujew, Czornobajiwka, Czasiw Jar, Kremenczuk (tu uszkodzona infrastruktura krytyczna),
🛸Obrona Powietrzna zniszczyła wczoraj nad obwodem połtawskim 5 rosyjskich dronów, kolejne wykryto w obwodzie czernihowskim. rosjanie od około tygodnia zaczęli wypuszczać Shahedy z obwodu braińskiego – bliżej Kijowa. Nad Kijowem strącono dziś jednego drona oraz wykryto jeden rosyjski balon, którego nie zestrzelono.
😼 Eksplozje w Melitopolu i Połohach, płonie skład rosyjskiej amunicji w Kadijewce,
🏝Silna eksplozja w Bachczysaraju w pobliżu jednostki wojskowej na ulicy Symferopolskiej. W nocy eksplozje w rejonie Miżwodnego i Eupatorii. Na Krymie rosjanie mieli dziś też testować nowy system ostrzegania przed atakami z powietrza.
⚡️Zełeński odbył długie spotkanie, na którym z kluczowymi firmami rozmawiał o dalszych pracach ukraińskiego systemu energetycznego. „Ta zima się skończyła. Było bardzo ciężko i każdy Ukrainiec odczuł tę trudność bez przesady. Ale mimo to byliśmy w stanie zapewnić Ukrainie energię i ciepło. Tak, zagrożenie dla systemu elektroenergetycznego pozostaje. Ale praca na rzecz systemu energetycznego trwa” – powiedział prezydent.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Szef MSZ Kuleba stwierdził, że Ukraina przetrwała zimowy terror rosji i poradził krajowi agresorowi „dusić się gazem i dusić rakietami”.

⚆ Prawie wszyscy deputowani Rady Najwyższej (396 z 415) otrzymali 100% premii do swojego oficjalnego wynagrodzenia za styczeń 2023 r. za „pracowitość” – odpowiedź aparatu Rady na wniosek Ukraińskiej Prawdy. Średnia wypłata na posła za styczeń 2023 r. wyniosła 48,8 tys. hrywien (około 10 000 zł).

⚆ Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliwuje 80% rosyjskich rakiet – dowódca Połączonych Sił ZSU Najew.

⚆ „Jesteśmy tutaj, aby nauczyć się strzelać celniej do naszych wrogów” – mówi żołnierz o znaku wywoławczym „Watson”, dowódca plutonu, który szkoli się na brytyjskim poligonie. „Watson” przechodzi szkolenie na działach samobieżnych AS-90 — Wielka Brytania obiecała przekazać Ukrainie około 30 takich haubic po opanowaniu ich przez Ukraińców. Dowódca mówi, że sprzęt zachodni jest bardziej złożony niż sprzęt radziecki. „To jak przesiadka z łady na mercedesa. To tak, jakby sterowanie było takie samo, ale tutaj jest o wiele wygodniejsze” — dodaje Watson. Cały reportaż można znaleźć w internetowym wydaniu Ukraińskiej Prawdy (po ukraińsku).

⚆ Były szef „Międzynarodowego Portu Lotniczego Boryspol” Jewhen Diżne został skazany na 5 lat więzienia za nadużycie stanowiska służbowego, które spowodowało szkody w wysokości ponad 15,7 mln hrywien

⚆ Wyższy sąd antykorupcyjny skazał na 10 lat pozbawienia wolności byłego sędziego z Dniepru, który zażądał 30 tys. dolarów łapówki za podjęcie właściwej decyzji w sprawie karnej.

🌍Świat:

⚆ Delegacja UE nie poprze oświadczenia na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G20 w Indiach, jeśli nie będzie ono zawierało potępienia wojny rosji z Ukrainą — Reuters.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg poinformował, że zaprosił Zełenskiego do udziału w lipcowym szczycie Sojuszu w Wilnie. Wyraził nadzieję, że na szczycie uzgodnione zostaną nowe kroki i środki oraz długoterminowe wsparcie dla Ukrainy

⚆ Prezydent Serbii Vučić zapowiedział, że podejmie działania wobec Serbów, którzy postanowili wstąpić w szeregi PKW „Wagnera” i wyjechać na wojnę na Ukrainę.

⚆ New York Times: ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ rosja przegrała bitwę pancerną na dużą skalę o Wuhłedar, wpadając w zasadzkę Sił Zbrojnych Ukrainy – tak jak podczas ataku kolumn czołgów na początku inwazji na pełną skalę. W bitwie pod Wuhłedarem, jak odnotowało ukraińskie wojsko, rosja straciła co najmniej 130 czołgów i transporterów opancerzonych.

⚆ Sąd we Francji po raz pierwszy zezwolił na karalne zajęcie nieruchomości należącej do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy, co może być pierwszym krokiem w kierunku konfiskaty mienia.

⚆ UE przesuwa punkt ciężkości z przyjmowania nowych sankcji wobec rosji na egzekwowanie i wzmacnianie istniejących sankcji — Politico.

⚆ USA wezwą sojuszników do nałożenia sankcji na Chiny, jeśli przekażą broń rosji – Reuters. Jednocześnie amerykański Komitet ds. Usług Finansowych zatwierdził serię ustaw mających na celu ograniczenia potęgi gospodarczej Chin.

⚆ Słowacja rozważa przekazanie Ukrainie 10 z 11 samolotów MiG-29, które zostały wycofane z eksploatacji w zeszłym roku — decyzja zostanie podjęta w ciągu dni lub tygodni, zauważa AP.

⚆ USA rozważają dostawy gazu skroplonego na Ukrainę.

⚆ Parlament Finlandii przeważającą większością głosów poparł projekt ustawy o członkostwie Finlandii w NATO.

⚆ Stany Zjednoczone wysłały do Europy „samolot zagłady”. Samolot E-6B Mercury przyleciał do Islandii. Jest przeznaczony do komunikacji z atomowymi okrętami podwodnymi.

💩rosja i białoruś:

⚆ Dochody rosji z eksportu ropy i gazu spadły w styczniu o 40% i wyniosły 18,5 mld USD, — Reuters. Dla porównania, w styczniu 2022 r. dochody rosji z eksportu ropy i gazu wyniosły 30 mld dol.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych rosji poinformowało, że Ukraina przygotowuje „prowokację z wykorzystaniem brudnej bomby” w Naddniestrzu. Zapewniają, że określone „substancje radioaktywne z etykietami w języku angielskim mogą być dostarczane przez porty obwodu odeskiego, które uczestniczą w umowie zbożowej”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Wuhłedar z perspektywy rosyjskiej ekipy czołgu

⚆ Przejazd ostatnią drogą do Bachmutu

⚆ Drugie urodziny cyborga

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *