🪖Dzień 361 (19 lutego 2023, 21:10) – Chiny

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

O ile można powiedzieć, że większość Europy (bez Węgier) + USA niemal jednogłośnie i z rosnącą determinacją wspierają Ukrainę i jej walkę o wolność i niezależność, to po stronie rosji sytuacja z sojusznikami wygląda bardziej mgliście. Mamy na pewno Iran, który wspiera rosję dronami i dostawami osobistego wyposażenia żołnierzy (kamizelki, hełmy, etc.). Iran ma jednak stopniowo rosnące trudności w postaci Izraela, który podjął ataki na obiekty infrastruktury wojskowej Iranu kilka miesięcy temu i je kontynuuje. Iran obawia się też zaostrzenia sankcji a ich Shahedy mają w środku komponenty zagraniczne (w tym amerykańskie), bez których budować nowe rakiety i drony będzie im ciężko. Mamy Koreę Północną, która mimo olbrzymiej armii i rozwijanego potencjału rakietowego sama zmaga się z sankcjami, trudnościami gospodarczymi. Oba kraje – Iran i Korea Pn mają pewien potencjał, ale stosunkowo mały na wsparcie, którego potrzebowałaby rosja w wojnie z Ukrainą. Na dość krótkiej liście sojuszników rosji mamy kilka innych”szarych” krajów, których postawa jest niejednoznaczna lub nieistotna (Syria, kraje afrykańskie i kilka innych płotek). Są też Indie, które na pewno próbują korzystać z “promocji” na rosyjską ropę, ale niewiele wiadomo o tym by wspierały rosję militarnie.

Najtrudniej jednak orzec jak jest lub jak będzie z Chinami. Nie ma co dużo udowadniać – Chiny to militarna potęga i potencjalnie groźny i silny sojusznik. Dotąd ich wsparcie rosji było symboliczne i bardzo ostrożne. Chinom generalnie na Ukrainie niezbyt zależy, ale upadek rosji byłby dla nich trudny do zaakceptowania. Inaczej też wygląda dla Chin sytuacja w momencie gdy w wojnę po stronie Ukrainy wyraźnie widać zaangażowanie UE i USA. USA utrudniają Chinom “przytulenie” Tajwanu i powoli wyhamowują własne uzależnienie gospodarcze od produkcji w Chinach. Chiny mają też własne problemy – a to covid wymyka im się spod kontroli, a to niepokoją parametry gospodarki. Chinom otwarta wojna nie jest (jeszcze) potrzebna, ale na upadek rosji nie będą patrzeć obojętnie, bo to osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej i osłabi ich gospodarkę. Dlatego w skomplikowanym równaniu na zakończenie wojny w Ukrainie, Chiny są olbrzymią i groźną niewiadomą. Można mieć nadzieję w dwóch kwestiach. Po pierwsze w tym, że wewnętrzne problemy sprawią, że Chiny będą pozycjonować się na niezaangażowaną, silną, trzecią stronę, która w trosce o gospodarkę i sankcje będzie rosję wyhamowywać (np. przez zmuszenie do rozmów pokojowych lub wykluczenie użycia atomu). Chiny bowiem są cierpliwe w osiąganiu swojego celu dominacji nad światem i zdecydowanie nie są gotowe na konfrontację. Rola “bezpiecznika” awaryjnego dla rosji byłby tu najlepsza z punktu widzenia Ukrainy. Druga kwestia to UE. Być może gdyby UE nie była zaangażowana “w Ukrainę” to Chiny rosję by już dawno wsparły. Wówczas Ukraina byłaby polem bitwy między USA a Chinami. Ale dla Chin UE jest istotna jako duży rynek zbytu i punkt “kolonizacyjny”. Dlatego są ostrożne w wspieraniu rosji. Zatem jeśli Macron miałby koniecznie z kimś często rozmawiać przez telefon to moim zdaniem z Xi Jinpingiem.

Jest jedno “ale”: im większe będzie widoczne zaangażowanie USA w wojnę – tym ryzyko wejścia Chin do grona aktywnych sojuszników rosji będzie moim zdaniem rosło. Dlatego tak ważne jest osiągnięcie mocno zdeterminowanej jedności wokół Ukrainy w ramach samej UE. To pozwoli utrzymywać Chiny w szarej strefie, która może i chciałaby rosję wesprzeć ale nie zrobi tego.

Na froncie bez zmian. Aktywnie jest pod Kreminną, Swatowym i Bachmutem. Tu nadal utrzymuje się krytyczna sytuacja dla obrońców miasta. Jest ono aktualnie atakowane z trzech storn ale nic nie wskazuje na jego rychłe opuszczenie.

👍 Dobre wieści:
⚆ Chwilowo brak

🌻+590 (142 860)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja na północnym odcinku linii obrony wokół Bachmutu

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Kreminną głównie działa ukraińska artyleria i dziś dość skutecznie niszczy rosyjskie baterie. rosjanie próbują dalej szturmów na Dworiczne. Pod Swatowym Ukraińcom udało się uderzyć w bazę rosjan w Kuzemiwce.

⚆ Okolice Bachmutu – piekło jest aktualnie na północnym podejściu do miasta. Na pozostałych obszarach nieco spokojniej i pod kontrolą.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Intensywne walki pod Awdijewką.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Odbite szturmy pod Wuhłedarem – na pozostałych odcinkach potyczki i wymiana ognia artyleryjskiego.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski i charkowski
💥Ostrzał: Burhunka (chersoński) – 3 ofiary, Kachowka, Cherson, Nikopol i kilka innych miejscowości w obwodzie chersońskim,
🛸Zbity rosyjski SU-25, 2 “Orlany” i jeden dron “Lancet”
😼 Duży pożar w ośrodku wypoczynkowym w Berediańsku, w którym rosjanie urządzili koszary.

Uderzenia w budynek prokuratury w Doniecku.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ rosjanie zmienili taktykę uderzeń rakietowych. Częściej wystrzeliwują je wzdłuż koryt rzek, wierząc, że w ten sposób ominą obronę powietrzną.Poinformował o tym rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat. „Również przeciwnik zaczął stosować ataki nocne. Wystrzeliwuje rakiety w nocy, bo kiedyś w nocy był „Szahedy”. A rano, z masowymi uderzeniami, były już uderzenia rakietowe. Tym razem ukrywa te pociski w korytach rzek. Wykorzystuje zarówno Dniestr, jak i Południowy Bug, tak aby pocisk był jak najniżej i w ten sposób omijał środki obrony przeciwlotniczej, które potencjalnie mogą je zniszczyć”.

⚆ Premier Włoch Giorgia Maloni we wtorek 21 lutego złoży wizytę na Ukrainie, podczas której spotka się z Zełeńskim.

⚆ Biuro Prezydenta doniosło, że ​​nowy program dobrowolnej mobilizacji na Ukrainie dał „dobre wyniki” — The Times

⚆ Ukraina zatwierdziła nową listę obszarów możliwych i aktywnych walk. Zaktualizowana lista obejmuje miejscowości w obwodach dnieprowskim, donieckim, mikołajowskim, sumskim, charkowskim, chersońskim, czernihowskim i zaporoskim.

⚆ Zełeński podpisał (i wprowadził w życie) decyzję RBNiO o sankcjach wobec 333 obywateli rosji i Giełdy Moskiewskiej.

⚆ rosja może nasilić szantaż nuklearny w celu zakłócenia wizyty prezydenta USA w Europie – twierdzi ukraiński wywiad.

⚆ W związku z możliwym niedoborem irańskich dronów w armii rosyjskiej częstotliwość ich startów zmniejszyła się – rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. „Trudno powiedzieć, z czym dokładnie jest to związane. Być może niektóre przyszłe działania prowokacyjne są wstrzymane. Może rzeczywiście mają niedobór i czekają na dostawy” – dodał.

⚆ Wojska rosyjskie ostrzelały miejscowość Burhunka w obwodzie chersońskim. Jeden z pocisków trafił w podwórko domu, w którym w czasie ostrzału przebywała rodzina – 3 dorosłych i 2 dzieci. Matka, ojciec i wujek zginęli na miejscu, dzieci cudem przeżyły ostrzał. Wiadomo o 8 rannych – Chersońska Obwodowa Administracja Wojskowa.

⚆ SBU zatrzymała mieszkankę obwodu donieckiego, która nakierowywała rakiety wroga na szkoły.

🌍Świat:

⚆ 400 000 euro za wyciek danych: Carsten Linke, były oficer wywiadu niemieckiego, otrzymał je z rosji, – The New York Times. Za pośrednictwem aresztowanego za szpiegostwo zdrajcy, rosja próbowała uzyskać dane o rozmieszczeniu stanowisk artyleryjskich i przeciwlotniczych armii ukraińskiej. W szczególności rosyjskie służby specjalne chciały poznać współrzędne dostarczonych przez Stany Zjednoczone systemów rakietowych HIMARS oraz systemów obrony powietrznej Iris-T, które Niemcy wysyłają na Ukrainę. Odkrycie “kreta” spowodowało, że Wielka Brytania i Stany Zjednoczone tymczasowo zawiesiły wymianę poufnych informacji z Niemcami – pisze gazeta.

⚆ Naczelny Dowódca Połączonych Sił NATO w Europie generał Cavoli wspiera dostarczanie Ukrainie najnowocześniejszej zachodniej broni, w tym myśliwców F-16 i pocisków dalekiego zasięgu.

⚆ Orbán powiedział, że na Ukrainie toczy się wojna „nie między armiami dobra i zła, ale między dwoma krajami słowiańskimi”. „To jest ich wojna, nie nasza” – dodał węgierski premier. Podkreślił, że Węgry będą nadal handlować z rosją. „Doradzamy całemu zachodniemu światu, aby zrobił to samo, ponieważ bez stosunków nie będzie zawieszenia broni ani rozmów pokojowych” – powiedział.

⚆ Stany Zjednoczone zauważyły ​​ostatnio „niepokojące” trendy we wsparciu Chin dla sił rosyjskich i dostrzegają oznaki, że Pekin niebezpiecznie zbliża się do udzielania śmiercionośnej pomocy wojskowej rosji, ale bez narażania się na podejrzenia — CNN. W ciągu dnia potwierdził to sekretarz stanu Antony Blinken

⚆ Poszczególni członkowie UE poparli propozycję Estonii dotyczącą inwestycji w celu wspólnego zakupu amunicji na potrzeby Ukrainy – stosowna decyzja może zostać podjęta na szczycie UE w przyszłym miesiącu, donosi Bloomberg.

⚆ Izrael uderzył w nocy rakietami w stolicę Syrii.

⚆ Finlandia jest gotowa do samodzielnego przystąpienia do NATO, jeśli Turcja odmówi Szwecji.

⚆ Po raz pierwszy od miesiąca Czechy w ogóle nie importowały rosyjskiego gazu — Ministerstwo Przemysłu.

⚆ Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak wezwał do zakończenia prac nad gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy przed lipcowym szczytem NATO, pisze Bloomberg.

⚆ “Ukraina jest już częścią Unii Europejskiej, europejskiej rodziny, europejskiej cywilizacji – pozostaje tylko sformalizować tę decyzję” – Borrell.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosja rozpoczyna zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia strategicznych sił nuklearnych w przeddzień wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Europie.

⚆ Przyczyną śmierci ministra spraw zagranicznych Białorusi Wołodymyra Makieja w listopadzie ubiegłego roku było samobójstwo – pisze białoruska opozycyjna gazeta „Nasza Niwa”.

⚆ Nadal nie wiadomo gdzie jest łukaszenka

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Działania ukraińskiego BWP-2 w Bachmucie

⚆ Poranek w Bachmucie

⚆ Ukraińska artyleria vs rosyjski BWP-3 i wyrzutnia “Tornado”

⚆ rosjanie na podejściu do Wuhłedara

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *