🪖Dzień 360 (18 lutego 2023)

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś bardzo krótko: Na Ukrainę rosjanie wystrzelili dziś 4 Kalibry z Morza Czarnego. 2 dotarły do celu. Co ciekawe na filmach z rzekomego wystrzelenia widać więcej rakiet. Na konferencji w Monachium padają kolejne ważne deklaracje (USA, Niemcy, UK) ale bez przełomów w sprawie samolotów. Najbardziej cieszy stabilizacja i drobne sukcesy Ukraińców pod Bachmutem (południe i południowy-zachód) ale sytuacja pozostaje niebezpieczna na północy, gdzie Ukraińcom nie udaje się rosjan wyhamować.

Linia frontu – bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Wielka Brytania dostarczy Ukrainie artylerię, pojazdy opancerzone i obronę przeciwlotniczą – powiedział premier Wielkiej Brytanii.

⚆ Drobne sukcesy Ukraińców pod Bachmutem

🌻+1 010 (142 270)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Trudna sytuacja pod Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – trwają walki koło lasów serebriańskich, Biłohoriwki i Dibrowy.

⚆ Okolice Bachmutu – w północnych rejonach miasta sytuacja jest trudna i groźna. Po zdobyciu Paraskowijewki rosjanie próbują iść dalej w kierunku Jahidnego. Tu rosjan nie udaje się zatrzymać. Nieco lepiej na południowych zachodzie – tu rosjanie są zmuszani wycofywać się z zajętych dotąd terenów koło wsi Iwaniwskiej. Nieco optymistyczniej też na południu Bachmutu. Ewidentnie Ukraińcy robią wszystko by Bachmut obronić i wyprzeć rosjan.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Bez zmian

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

🛸rano wojska rosyjskie wystrzeliły z Morza Czarnego 4 pociski typu „Kalibr”, 2 z nich zostały zestrzelone przez siły Obrony Powietrznej Ukrainy. W Chmielnickim w wyniku porannego ataku rakietowego 2 osoby zostały ranne. Uszkodzone zostały 3 instytucje oświaty i około 10 budynków mieszkalnych. Jedna z rakiet uderzyła w obiekt wojskowy w obwodzie chmielnickim. Dwie rakiety przeleciały bezpośrednio nad jedną z elektrowni atomowych.
😼 Uderzenie w rosyjski magazyn amunicji w Czapłynce
🛡Siły Zbrojne Ukrainy wyeliminowały wrogą jednostkę rosjan, która próbowała desantu na jednej z wysp w delcie Dniepru. Ukraińscy obrońcy zniszczyli 10 rosjan, dwa drony typu Orlan-10, radioelektroniczną stację bojową, przeciwpancerny system rakietowy i haubicę artyleryjską dużego kalibru.
⚡️W Kijowie i obwodach odeskim, dniepropetrowskim oraz kijowskim wprowadzono czasowe przerwy w dostawach prądu spowodowane zagrożeniem przeprowadzenia ataku rakietowego. Koło południa sytuacja wróciła do normy.
W niedzielę nie ma planów wyłączenia prądu w obwodzie dniepropietrowskim, w Kijowie i regionie mogą wystąpić przerwy zgodnie z harmonogramem, w obwodzie odeskim też będą przerwy stabilizacyjne.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ “Wiele z tego, co przygotowujemy na najbliższą przyszłość, zależy od walk w obwodzie donieckim” Zełeński.

🌍Świat:

⚆ Stany Zjednoczone nie mają wątpliwości, że wygra Ukraina – Blinken podczas konferencji w Monachium

⚆ Szef niemieckiego MSZ zaapelował do innych krajów o dostarczenie amunicji dla systemów Gepard.

⚆ UE bada możliwość wspólnego pozyskania pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm, aby pomóc Ukrainie, — Reuters. Oczekuje się, że ministrowie spraw zagranicznych krajów UE omówią tę kwestię na spotkaniu w Brukseli 20 lutego.

⚆ “Auchan” twierdzi, że nie pomagał armii rosyjskiej. Firma poinformowała, że jej rosyjskie sklepy udzielają pomocy „tylko ludności cywilnej” i nie prowadzą zbiórek charytatywnych dla rosyjskiej armii. Firma zapewnia również, że nie umieściła w swoich rosyjskich supermarketach „punktów zbiórki pomocy humanitarnej dla Donbasu”.

⚆ ChatGPT (eksperymentalny czat z wykorzystaniem sztucznej inteligencji) stał się dostępny na Ukrainie.

⚆ Prezydent Mołdawii Maya Sandu uważa, że ​​dyskusja o członkostwie Mołdawii w NATO nie ma perspektyw ze względu na długotrwały wpływ rosyjskiej propagandy, która zniszczyła społeczne poparcie dla tego kroku.

⚆ Wybrany prezydent Czech uważa, że ​​Zachód powinien być ostrożny w szukaniu porażki rosji, aby uniknąć niepożądanych scenariuszy takiej klęski.

⚆ Myśliwce Tajfun zostaną dostarczone na Ukrainę dopiero po wojnie – poinformował brytyjski minister obrony
„Minie trochę czasu, zanim ktoś umieści myśliwce na Ukrainie, bądźmy szczerzy”

⚆ Chiny obiecują przedstawić propozycje uregulowania wojny na Ukrainie

⚆ rosja nadal importuje chińskie drony na wojnę na Ukrainie – WSJ.Niektóre komercyjne drony docierają na linię frontu od rosyjskich dystrybutorów dostarczanych przez chińską firmę DJI, podczas gdy inne są transportowane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.

⚆ Od początku rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie władze niemieckie zamroziły rosyjskie aktywa o wartości 5,32 mld euro, poinformowała gazeta Welt am Sonntag, powołując się na Ministerstwo Finansów Niemiec.

💩rosja i białoruś:

⚆ Eksplozje w obwodzie kurskim

⚆ Wagnerowscy propagandyści przypadkowo ujawnili lokalizację bazy naprawczej pod Łuhańskiem (przez ujawnienie zdjęcia z zapisem współrzędnych)

⚆ rozkręca się konflikt między wagnerowcami a rosyjskim ministerstwem obrony. Te drugie nie chce dostarczać wagnerowcom amunicji. Dziś pokazao się wideo w którym wagnerowcy strzelają do portretów dwóch rosyjskich generałów: gierasimowa i łapina.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Skutki ataku w Chmielnickim

⚆ Mi-24 gdzieś pod Bachmutem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *