🪖Dzień 357 (15 lutego 2023) – Spodziewajki

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie: 

Nie słabną doniesienia o koncentracji rosjan i ich przygotowaniach do ataku. W ciągu najbliższego tygodnia można spodziewać się silniejszych ataków na obwód doniecki – od Kreminnej, przez Bachmut po Wuhłedar. Obrona Ukraińców była dotąd zabójczo efektywna dla rosjan i mam nadzieję, że jest gotowa do wyhamowania masowych ataków rosjan. Wiele wskazuje na to, że mimo, że rosjan jest dużo to jest ich niewystarczająco dużo by zagrozić Ukrainie. Rok temu rosjanie dysponowali elementem zaskoczenia ale niewiele się od tego czasu nauczyli – nadal pracują masą. Masy tej jednak mają za mało by drastycznie zmienić linie frontu. Być może w rocznicę rozpoczęcia inwazji rosja zdecyduje się na nowo otworzyć odcinek charkowski i użyć białorusi jako terytorium wypadowego na Wołyń lub Kijów. Będą to raczej ataki rozpraszające, które mają na celu zaangażowanie części sił ukraińskich na mniej istotnych dla rosji odcinkach. Plan “minimum” dla rosji to zajęcie donieczczyzny i “odzyskanie” reszty łuhańszczyzny. Wprawdzie rosjan jest prawdopodobnie nieco więcej niż Ukraińców, ale za mało by uzyskać przewagę dającą postęp pozwalający zrealizować kolejną wersję nakazu putina o zajęciu obwodu donieckiego do końca marca. Pogoda również nie będzie korzystna dla rosjan – na większości odcinków ich maszyny będą grzęzły w błocie. Na pewno nie można zignorować doniesień o koncentracji samolotów czy rozpoznaniu ukraińskiej obrony przeciwlotniczej balonami. Te działania rosji zapowiadają zmianę w jej działaniu jeśli chodzi o działania w powietrzu. Przewaga w powietrzu ma duże znaczenie dla działań na ziemi – nie mniej, Ukraińcy dotąd dawali sobie dobrze radę z rosyjskimi próbami zdobycia przewagi.
O ile działania wojsk rosyjskich zmieniają się wolno, a jej uzbrojenie jest coraz starsze i niewystarczające to z armią ukraińską jest zazwyczaj dokładnie odwrotnie. Wprawdzie w zakresie używanego przez Ukraińców sprzętu mamy do czynienia z “gulaszem” – znajdziemy tu bowiem i stare radzieckie bronie, własne ukraińskie konstrukcje jak i nowoczesne europejskie. Ukraińcy jednak są o wiele lepiej zorganizowani, skoordynowani i mimo wszystko dysponują lepszym zaopatrzeniem i dowodzeniem. Najważniejsze jednak jest coś innego – po tym roku Ukraińcy wiedzą, że z rosją można wygrać i mają więcej niż trzeba by rosjan bezlitośnie niszczyć.

Tyle o „spodziewajkach”, a dawno Ukraińcy już nie fundowali rosjanom „niespodziewajek”…

Linia frontu bez zmian, aczkolwiek na odcinku donieckim i łuhańskim pojawiają się “falowania”.

👍 Dobre wieści:
⚆ Armia USA podpisała kontrakty o wartości 522 mln USD z dwiema firmami na produkcję amunicji artyleryjskiej dla Sił Zbrojnych.

⚆ W wojnie z Ukrainą rosja straciła około 50% swojej przedwojennej floty nowoczesnych czołgów T-72B3 i T-72B3M, a także wyczerpała zapasy pocisków manewrujących — Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS).

⚆ Szwecja przekazuje Ukrainie 51 wozów piechoty, działa samobieżne Archer i broni przeciwpancernej – zadeklarował premier Szwecji.

⚆ Holandia dostarczy Ukrainie 20 000 sztuk amunicji do niemieckich czołgów Leopard 2 – poinformował minister obrony Holandii.

🌻+ 690 (139 770)

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Krytyczna sytuacja pod Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Walki w lasach koło Kreminnej, brak doniesień spod Swatowego.

⚆ Okolice Bachmutu – bez zmian – nadal krytyczna sytuacja. Najgorzej jest na pólnocnym sektore obrony miasta (Paraskowijewka) oraz na południowo-zachodnim (Iwaniwskie)

⚆ Marijinka, Awdijewka – ataki odparte, sytuacja bez zmian. Koło Newelskiego zauważono dużą koncentrację rosjan.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Myrnym rosjanom udało się zająć kilkanaście metrów terenu. Reszta frontu bez zmian.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwody czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał: Pokrowsk (doniecki) – 3 ofiary, Cherson, eksplozje w obwodzie połtawskim, ostrzelane miejscowości na prawym brzegu Dniepru.
🛸Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy, wyjaśnił, że cele powietrzne, które pojawiły się ndziś a niebie nad obwodem kijowskim to balony z radarowymi reflektorami, które federacja rosyjska wypuszcza w celu odwrócenia uwagi ukraińskich sił powietrznych. Nad Kijowem wykryto conajmniej 6 balonów. Alarm z tego powodu był również ogłaszany w obwodzie czernihowskim. 

Nad Kijowem zestrzelono dzisiaj 6 wrogich celów powietrznych – Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

Zestrzelony rosyjski KA-52

😼 Zniszczony skład rosyjskiej amunicji i koszary we wsi Płodowe koło Nowej Kachowki, 
💧rosjanie kontynuują spuszczanie wody ze zbiornika kachowskiego. Ma to utrudnić działania ukraińskim siłom specjalnym.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński powiedział, że nie widzi „żadnych przeszkód” do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej już w tym roku.

⚆ Premier Szwecji Ulf Kristersson przybył z niezapowiedzianą wizytą do Ukrainy.

⚆ Reznikow stwierdził, że decyzję o pozostawieniu go na stanowisku podjął Zełeński – w najbliższych miesiącach pozostanie on ministrem obrony Ukrainy.

⚆ Ciała 27 osób znaleziono w Snihuriwce w obwodzie mikołajowskim. Na ciałach są ślady tortur. Wieś była pod okupacją.

⚆ Deputowani Charkowskiej Rady Obwodowej przegłosowali zmianę nazwy wsi Watutin gminy Nowowodołaz na Załużne, na cześć szefa Sił Zbrojnych Ukrainy. Posłowie podjęli decyzję 14 lutego na posiedzeniu w trybie zdalnym” – powiedziała Hałyna Kuts, deputowana sejmiku.

⚆ W jednym z wywiadów przedstawiciel ukraińskiego wywiadu stwierdził, że ukraiński wywiad współpracuje z osobami z bliskiego otoczenia putina.

⚆ Sąd stwierdził, że świątynia Ukraińskiej cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego) została nielegalnie wzniesiona w pobliżu fundamentów cerkwi dziesięcinnej w Kijowie. Budynek został zbudowany bez pozwoleń na terenie znajdującym się w otulinie obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zezwolono na rozbiórkę świątyni.

⚆ Ukraina będzie potrzebowała kilku miesięcy, aby w pełni przygotować się do deokupacji terytoriów zajętych przez rosję – minister obrony Reznikow.

⚆ Ukraińskie siły na wschodzie zadają przeciwnikowi znaczne straty pomimo całodobowych ataków okupantów, jednostki Wagnera straciły nawet 80% personelu – wiceminister obrony Hanna Malyar.

⚆ Ukraińskie władze i armia muszą zrobić wszystko, aby na wiosnę był widoczny wyraźny ruch Ukrainy do zwycięstwa w wojnie z Federacją Rosyjską – Zełeński

⚆ Biuro firmy MacPaw IT oraz dom jej założyciela Aleksandra Kosovana są przeszukiwane w związku z działkami, które firma zakupiła w latach 2016-2021. „Nie wykluczamy, że z powodu niedoskonałości prawa gruntowego i jego przestarzałych przepisów, mogły zostać popełnione błędy przez urzędników…
Ale po tym, jak zainwestowaliśmy dziesiątki milionów dolarów w zagospodarowanie działek, zainteresowali się nimi urzędnicy, a teraz próbują odebrać te ziemie i aktywa” – powiedział założyciel MacPaw. Szef Ministerstwa Statystyki Fiodorow powiedział, że „wstydzi się” i że „ nie powinno się zatrzymywać pracy firmy z powodu kawałka ziemi”. MacPaw to jedna z największych ukraińskich firm produkujących oprogramowanie. Szef frakcji „Sługa Narodu” Arachamija powiedział, że zwrócił się do Komisji ds. Przestrzegania Prawa z prośbą o rozpatrzenie sytuacji z przeszukaniami w firmie informatycznej MacPaw

⚆ SBU zatrzymała zdrajcę, który przekazywał rosjanom dane dotyczące obrony Mikołajowa.

⚆ W najbliższym czasie w “Dija” pojawi się 6 nowych usług. Za pośrednictwem serwisu lub aplikacji Ukraińcy będą mogli: złożyć wniosek o zawarcie małżeństwa; wymienić prawo jazdy; anulować „udostępnianie” samochodu; dokonać odprawy celnej samochodu; uzyskać zaświadczenie o niekaralności; zamówić dokument „decyzja sądu”.

🌍Świat:

⚆ Amerykański Instytut Studiów nad Wojną: Wojska ukraińskie znacznie wyczerpują siły rosyjskie na kierunki Bachmuckim, co prawdopodobnie stworzy dogodne warunki dla przyszłej kontrofensywy Ukrainy. W celu wsparcia rosyjskiej ofensywy na kierunku Bachmuckim kreml przetransportował tam „wagnerowców” i oddziały powietrznodesantowe.

⚆ Za 3-4 miesiące rozważymy myśliwce dla Ukrainy, teraz musimy wzmocnić ukraińską obronę przeciwlotniczą – minister obrony Niemiec. Szef niemieckiego ministerstwa obrony Boris Pistorius powiedział w rozmowie z Tagesschau, że samoloty nie są obecnie najważniejszą pomocą dla Kijowa. „Jeśli niebo nad Ukrainą będzie bezpieczne w ciągu najbliższych trzech, czterech miesięcy, to będzie można mówić o wszystkich dalszych krokach. Tylko wtedy będzie to miało sens. Kwestia myśliwców na pewno będzie dyskutowana w Brukseli” zauważył minister.

⚆ Dla Ukrainy otworzyło się okno możliwości i szansa na zmianę układu sił na swoją korzyść — sekretarz generalny NATO Stoltenberg. Członkowie sojuszu zobowiązali się do dostarczenia do Kijowa większej ilości broni ciężkiej.

⚆ Zachód jest zaniepokojony niechęcią Ukrainy do rezygnacji z kontynuowania obrony Bachmuta — z drugiej strony analitycy Instytutu Studiów Wojennych uważają decyzję Kijowa za słuszną.

⚆ Wywiad brytyjski twierdzi, że produkcja broni i sprzętu w Federacji Rosyjskiej „staje się krytycznym słabym punktem” i nie odpowiada potrzebom Federacji Rosyjskiej w prowadzeniu wojny z Ukrainą.

⚆ Szwecja otrzymała prośbę ze strony ukraińskiej o dostarczenie myśliwców Gripen własnej produkcji, ale obecnie istnieją ograniczenia związane z taką pomocą – powiedział minister obrony Paul Jonson.

⚆ Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace powiedział, że 97% całej rosyjskiej armii bierze udział w wojnie na Ukrainie.

⚆ Wielka Brytania nie przekaże Ukrainie myśliwców w najbliższych miesiącach, a nawet latach, ale skupi się na tym, by Kijów mógł się bronić w dłuższej perspektywie – minister obrony Wallace.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg zauważył, że teraz priorytetem dla Sojuszu nie jest członkostwo Ukrainy, ale pomoc w wygraniu wojny z rosją.

⚆ Szwajcarski rząd odmówił konfiskaty rosyjskich aktywów, ponieważ rzekomo łamie konstytucję i podważa istniejący porządek prawny.

⚆ Zachodnim sojusznikom trudno będzie zebrać dwa pełne bataliony czołgów Leopard 2, aby zgodnie z obietnicą wysłać je na Ukrainę – powiedział minister obrony Niemiec Pistorius.

⚆ Szkolenie ukraińskiego wojska z systemu obrony przeciwlotniczej Patriot w Niemczech postępuje w szybkim tempie — „szybciej niż oczekiwano” — powiedział niemiecki dowódca.

⚆ Doprecyzowanie wczorajszej informacji: Stany Zjednoczone rozważają możliwość wysłania na Ukrainę kilku tysięcy sztuk skonfiskowanej broni i ponad półtora miliona sztuk amunicji. Obejmuje to 5000 karabinów szturmowych, 1,6 miliona sztuk amunicji do broni strzeleckiej, pewną liczbę pocisków przeciwpancernych i ponad 7000 zapalników przejętych niedawno u wybrzeży Jemenu od przemytników pracujących dla Iranu.

💩rosja i białoruś:

⚆ Irański samolot transportowy IL-76TD Pouya Air leci do Moskwy. Ta linia lotnicza zwykle dostarcza ładunki wojskowe rosji. Po serii wizyt tego samolotu w zeszłym roku liczba ataków dronów w Ukrainie wzrosła.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Rozpalanie kominka

⚆ Kilka kadrów z centrum ukraińskiego dowodzenia

⚆ Zniszczenie składu amunicji rosjan pod Bachmutem


📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *