🪖Dzień 353 (11 lutego 2023, 20:10)

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś należy odnotować kolejne fale Szachedów, ale i kolejny krok w odnawianiu infrastruktury energetycznej Ukrainy.

Linia frontu bez zmian. Nadal ciężko pod Bachmutem, widać nasilone ataki na odcinku łuhańskim.

👍 Dobre wieści:
⚆ Brak

🌻+1140 (136 880)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – wokół Kreminnej trwają walki pozycyjne

⚆ Okolice Bachmutu – ciężko pod Paraskewijewką, ale ogólnie linia obrony bez zmian. 2 z 3 tras do miasta są przejezdne.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Wuhłedar bez zmian – rosjanie nadal próbują i nadal im się to nie udaje.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwody czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał:
W nocy wojska rosyjskie zrzuciły cztery bomby lotnicze na Wyspę Węży, wystrzeliły także trzy rakiety z Krymu na nadmorski region obwodu odeskiego. Nie ma ofiar ani zniszczeń. Były ataki na Odese, rejon Oczakowa, Nikopol, Zaporoże, Krzywy Róg.

Wieczorem ponownie zabrzmiały alarmy na południu Ukrainy i pojawiły się doniesienia o atakach Shahedów.

🛸Siły Obrony Powietrznej Ukrainy zestrzeliły wczoraj wieczorem 20 dronów Shahed. W sumie federacja rosyjska wystrzeliła wczoraj na Ukrainę 106 pocisków różnego typu.

Ukraińska Straż Graniczna zestrzeliła rosyjski myśliwiec Su-25 w rejonie Bachmutu

🏝rosjanie zebrali okręty na Morzu Czarnym mogące wystrzelić do 16 rakiet Kalibr. Na Morzu Azowskim nie ma żadnych okrętów.
⚡️Na Ukrainie uruchomiono dwa bloki energetyczne w jednej z elektrowni jądrowych, co zmniejszy deficyt wytwarzania energii elektrycznej – powiedział minister energii Gałuszczenko.

Jutro nie planuje się przerw w dostawie prądu w Kijowie, w obwodach kijowskim, odeskim i dniepropietrowskim.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Załużnyj w rozmowie ze swoim amerykańskim kolegą Millim powiedział, że rosjanie używają nawodnych dronów morskich, a to „stanowi zagrożenie dla żeglugi cywilnej na Morzu Czarnym”. Powiedział też, że “Siły Obronne na niektórych obszarach frontu odzyskały utracone wcześniej pozycje i uzyskały przyczółek.”

⚆ rosja nie będzie miała wystarczających środków na nową ofensywę na dużą skalę w lutym, powiedział przedstawiciel Centralnej Agencji Wywiadu Ukrainy Andrij Czerniak i podkreślił, że pogłoski i doniesienia o tym, że 24 lutego 2023 roku spodziewany jest nowy zmasowany atak rosji, są niedorzeczne.

⚆ Stany Zjednoczone przekazują 60 milionów dolarów na ochronę platformy Dija i innych ukraińskich usług. USAID wysyła dodatkowe 60 milionów dolarów na wzmocnienie ukraińskiego cyberbezpieczeństwa, – Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki na Ukrainie. Priorytetem jest bezpieczeństwo platformy Dija, która zapewnia Ukraińcom lepszy dostęp do 120 usług publicznych. Wraz z tym zapewniona zostanie lepsza ochrona prawie 1,3 miliarda danych osobowych Ukraińców oraz wzmocnienie stabilności narodowego systemu „Elektronicznej Zdrowia”. Nowa Zelandia będzie również uczestniczyć w projektach z zakresu cyberbezpieczeństwa.

⚆ Do Ukrainy dotarła pierwsza partia dział przeciwlotniczych L70, które w styczniu obiecała dostarczyć Litwa. Wraz z bronią do Ukrainy trafiła już amunicja. Ukraińcy będą mogli wykorzystać tę broń do ochrony infrastruktury krytycznej przed zagrożeniami z powietrza.

⚆ SBU poinformowała szefa Komitetu Śledczego Federacji rosyjskiej Ołeksandra Bastrykina o podejrzeniu, że sprzyja on masowym represjom w okupowanych regionach Ukrainy.

⚆ Wołodymyr Zełeński odwiedził ambasadę Turcji na Ukrainie i uczcił pamięć tych, którzy zginęli w wyniku niszczycielskiego trzęsienia ziemi.

⚆ rosjanie osuszają zbiornik Kachowski. Poziom w zbiorniku spadł o 2 metry – najniższy poziom od 30 lat obserwacji satelitarnych. Zagraża to produkcji rolnej w obwodzie chersońskim i bezpieczeństwu elektrowni jądrowej Zaporoże. Mogą też wystąpić problemy z wodą pitną.

🌍Świat:

⚆ Federacja rosyjska planuje wznowienie ofensywy na wiosnę. putin wykorzystuje zimowe miesiące do uzupełniania zapasów, prowiantu, przezbrajania sił, uzupełniania personelu – Biały Dom

⚆ Klęski rosjan pod Wuhłedarem świadczą o niskim poziomie wyszkolenia zmobilizowanych rosjan – ISW

⚆ Projekt rezolucji ONZ wzywa do pokoju, który zachowa integralność Ukrainy – AP. Proponowana rezolucja jest szersza i mniej szczegółowa niż 10-punktowy plan pokojowy, który prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił na listopadowym szczycie G-20

⚆ Najemnicy Wagnera współpracują z serbskimi grupami paramilitarnymi w celu przemytu broni i mundurów wojskowych do Kosowa – Prezydent Kosowa Vjosa Osmani.

⚆ Amerykański historyk i profesor Uniwersytetu Yale, Timothy Snyder, zebrał ponad 1,2 miliona dolarów dla „Shaheed Catcher”.

⚆ Wielka Brytania może przekazać Ukrainie pociski przeciwokrętowe Harpoon o zasięgu 240 km i pociski Storm Shadow o zasięgu 400 km, — The Times powołując się na źródła.

⚆ USA nie poparły propozycji prezydenta Brazylii utworzenia grupy krajów do negocjacji pokojowych w celu zakończenia wojny na Ukrainie.

⚆ W razie wojny co dziesiąty Niemiec byłby gotów bronić swojego kraju z bronią w ręku. Tak wynika z reprezentatywnej ankiety przeprowadzonej przez YouGov. Zgodnie z tym 5 proc. zgłosiłoby się na ochotnika, kolejne 6 proc. spodziewa się powołania na wypadek wojny i wykorzystania do obrony kraju.
Z badania wynika, że dla co trzeciego, dla 33 proc., nic by się nie zmieniło. Prawie co czwarty Niemiec, czyli około 24 proc., w przypadku wojny jak najszybciej opuściłby kraj, przy czym odsetek ten jest wyższy wśród młodszego pokolenia. Praktycznie nie ma różnic między wschodnią i zachodnią częścią Niemiec.
Wydaje mi się, że niemieckie media nie są wystarczająco aktywne w wyjaśnianiu obywatelom RFN, że to rosja jest zagrożeniem. Nawet w tej ankiecie specyfika zagrożenia jest ujęta w nawias, jest abstrakcyjna. rosja nie jest wymieniona w pytaniach.

💩rosja i białoruś:

⚆ Eksplozje w obwodzie biełgorodzkim

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Skala porażek rosyjskich ataków pod Wuhłedarem

⚆ dekoncentracja sił rosjan pod Bachmutem.

⚆ Z kamerą wśród rosjan (w skrócie – miejska toaleta została rozkradziona na opał)


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *