🪖Dzień 352 (10lutego 2023, 23:20) – 14 atak rakietowy rosjan

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie: 

Dziś na Ukrainę znowu poleciały rosyjskie rakiety i drony. Ponownie atak wymierzony był w infrastrukturę krytyczną, ale nie tylko. Na południu Ukrainy rosjanie próbowali trafić w inne obiekty – być może wykorzystywane przez siły zbrojne Ukrainy.

To był czternasty atak rakietowy rose na Ukrainę, poprzedni miał miejsce 25 stycznia.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Brak

🌻 +730 (135 740)

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosjanie mocno napierają na tym odcinku frontu.

⚆ Okolice Bachmutu – Na północ od Bachmutu rośnie przewaga rosjan. Zagrożone są 2 z 3 szlaków transportowych do miasta. Na południowych i wschodnich granicach miasta linia frontu mocno faluje. Na zachodzie udało się odeprzeć 

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Dalsze nieudane szturmy rosjan pod Wuhłedarem 

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: Obwód czernihowski, sumaki i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: 10 uderzeń w Charków i podobna liczba w Cherson (rosjanie wypuścili ponad 35 rakiet z systemu S-300)
🛸Rano alarmy przeciwlotnicze wzbudzał rosyjski MIG startujący z białorusi. Conajmniej 70 rakiet wystrzelili dziś rosjanie na Ukrainę. Conajmniej 61 zostało zestrzelonych. Rakiety wycelowane były w Krzywy Róg, Zaporoże, Dniepr, Kijów lokalizacje w obwodzie lwowskim, połtawskim, iwano-frankowskim, winnickim, chmielnickim, mikołajewskim

Oprócz tego zestrzelono kilka irańskich dronów Shahed. W ciągu dnia drony aktywne były głównie na południu, wieczorem drony zmierzały wzdłuż Dniepru do Kijowa. Dwie rakiety rosjan miały przeciąć przestrzeń powietrzną Mołdawii i Rumunii. 

Są doniesienia również o ataku rosyjskiego drona kamikaze (morskiego) na most w obwodzie odeskim


😼 Uderzenia w Melitopolu (lotnisku i kilka innych punktów koncentracji rosjan), Tokmaku.
🔥Pod Kijowem było słychać dodatkowe eksplozje – był to wynik pracy saperów.
⚡️W wielu miastach podczas ataku odłączono prąd aby zminimalizować potencjalne uszkodzenia infrastruktury w wyniku uderzeń rakiet. Rosyjski atak uszkodził elementy infrastruktury krytycznej w conajmniej 6 obwodach.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński przeprowadził w Brukseli rozmowy z premierem Węgier Viktorem Orbánem i zaprosił go do odwiedzenia Kijowa – węgierskie wydawnictwo Népszava.Obecnie nie wiadomo, czy Orban przyjął zaproszenie Zełenskiego

⚆ Ukraina oficjalnie zwróciła się do Holandii o myśliwce F-16 – minister obrony Holandii Kaisa Ollengren. Jej zdaniem prośba jest zrozumiała, ale nie jest łatwa do spełnienia.

⚆ Wracający z Brukseli Zełenski spotkał się w polskim Rzeszowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie trwało ponad dwie godziny – rozmawiano o kształtowaniu się porządku obrad w przededniu szczytu NATO w Wilnie, a także o aktualnej sytuacji na froncie i sytuacji bezpieczeństwa w regionie,

⚆ Trwają przeszukania w służbach celnych Ukrainy.

⚆ Załużnyj: „Dwa rosyjskie pociski manewrujące Kalibr przekroczyły granicę Ukrainy z Mołdawią. Około godziny 10:33 pociski te przekroczyły przestrzeń powietrzną Rumunii. Rzecznik Sił Powietrznych Ignat w komentarzu podkreślił, że Siły Powietrzne miały możliwość zestrZełeńia wrogich pocisków rakietowych, ale rozumiejąc ryzyko i zagrożenia dla ludności obcego państwa, nie zrobiły tego od razu.

⚆ Najbliższy punkt trajektorii rosyjskiego pocisku w przestrzeni powietrznej Rumunii zarejestrowano 35 kilometrów od granicy — Ministerstwo Obrony Rumunii.

⚆ Ukraina odzyska ciała 61 swoich poległych żołnierzy.

⚆ Ambasadorowie krajów G7 wezwali Radę Najwyższą do przywrócenia elektronicznej deklaracji, która została zawieszona na początku wojny, aby zapobiec korupcji. Dzień wcześniej NAZK poinformował, że rozpatrywany obecnie w parlamencie projekt ustawy o przywróceniu deklaracji elektronicznej uwzględnia specyfikę warunków stanu wojennego.

🌍Świat:

⚆ NATO odmówiło komentarza w sprawie rzekomego lotu rosyjskiej rakiety nad terytorium Rumunii, – NYT

⚆ Pentagon wzywa Kongres USA do przywrócenia finansowania dwóch ściśle tajnych programów na Ukrainie, które zostały zawieszone w przeddzień rosyjskiej inwazji w zeszłym roku — Washington Post. Jeśli zostanie to zatwierdzone, pozwoli to armii USA zatrudnić ukraińskich agentów do monitorowania rosyjskich ruchów wojskowych i przeciwdziałania dezinformacji.

⚆ Biden planuje odwiedzić Polskę w dniach 20-22 lutego. Ma spotkać się z prezydentem Polski i innymi przywódcami z regionu.

⚆ Grupa 35 krajów, w tym Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Japonia, zgodziła się zażądać zawieszenia rosyjskich i białoruskich sportowców z igrzysk olimpijskich w 2024 roku – poinformował minister sportu Litwy.

⚆ Premier Mołdawii Natalia Gawrylica podała się do dymisji. „Gdyby rząd miał w Mołdawii takie samo poparcie jak w UE, w Brukseli, osiągnęlibyśmy znacznie więcej” – powiedziała. Według Hawrylicy Mołdawia wkracza w nową fazę opartą na bezpieczeństwie.

⚆ Polska nie wyklucza, że może zamknąć wszystkie przejścia graniczne na granicy z Białorusią – premier Morawiecki. Szef MSW podjął dziś decyzję o zamknięciu kluczowego przejścia granicznego w Bobrownikach na granicy z Białorusią. W Mińsku decyzję tę nazwano „katastrofalną”.

💩rosja i białoruś:

⚆ Brak informacji

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zbita rakieta na południu

⚆ Snajperzy pod Bachmutem

⚆ Wykurzanie z nory


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *