🪖Dzień 348 (6 lutego 2023, 22:30) – B-Dur

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

„Nigdy się nie wycofaliśmy, utrzymujemy swoje pozycje”. – powiedział dziś Serhij Ilnycki, zastępca dowódcy Ukraińskiej Ochotniczej Armii, o sytuacji pod Bachmutem. „Nasza jednostka „Południe” utrzymuje obronę w pobliżu Bachmutu. Warunki do prowadzenia działań wojennych są bardzo trudne, podobnie jak cała sytuacja wokół Bachmutu. Ale utrzymujemy i nadal będziemy utrzymywać nasze pozycje. Nigdy się nie wycofaliśmy” – powiedział. Dziś pojawiło się kilka innych nagrań od obrońców Bachmutu z prośbą by nie wątpić a wierzyć. Spróbujmy zatem!

tytułowe foto: Reuters

👍 Dobre wieści:

⚆ Grupa ukraińskiego personelu wojskowego przybyła do Wielkiej Brytanii na szkolenie z dział samobieżnych AS90, poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony.

⚆ Amerykański General Dynamics wyprodukuje czołgi Abrams dla Ukrainy — Financial Times. Firma może produkować około 12 czołgów miesięcznie i obecnie czeka na decyzję, czy dać pierwszeństwo w zamówieniach Ukrainie.

🌻+870 (132 160)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja pod Bachmutem

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Tu na większości frontu Ukraińcy są w obronie

⚆ Okolice Bachmutu – rosjanie nadal przesuwają się wokół Bachmutu. Miasto jest atakowane z trzech kierunków.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ walki koło Nesterjanki i Dorożnianki. rosjanie kończą przegrupowanie po rotacji.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski i charkowski
🛸W ciągu ostatniej doby ukraińska awiacja przeprowadziła 9 nalotów na punkty koncentracji wojsk rosyjskich oraz nalot na pozycje przeciwlotniczych kompleksów rakietowych. Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w punkt kontrolny, 8 punktów koncentracji wojsk rosyjskich, a także w magazyn z rosyjską amunicją.

😼 Eksplozje w Berediańsku. Zniszczony skład amunicji rosjan w Nowej Kachowce.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina jest gotowa wysłać swoich ratowników do Turcji na pomoc ofiarom po silnym trzęsieniu ziemi – powiedział szef MSZ Kuleba.

⚆ Rada Najwyższa Ukraina uznała grupę „wagner” za międzynarodową organizację przestępczą.

⚆ Ukraiński wywiad przewiduje rosyjską ofensywę w obwodach donieckim, łuhańskim i zaporoskim. Wiosną i latem 2023 r. rosja planuje zmobilizować od 300 do 500 tys. osób do wojska w celu wsparcia operacji ofensywnych na wschodzie i południu Ukrainy. „Odpowiedni rozkaz mobilizacji 500 tys. poborowych w styczniu jest dodatkiem do 300 tys. zmobilizowanych w październiku 2022 r. I to jest kolejny oczywisty znak, że kreml nie ma zamiaru zakończyć wojny” – Wadym Skibyckij, przedstawiciel Głównego zarządu Wywiadu (HUR) MO Ukrainy.

⚆ Od 1 września Ukraiński Kościół Greckokatolicki przechodzi na kalendarz gregoriański dla stałych świąt. Od teraz kościół będzie obchodził Boże Narodzenie 25 grudnia.

⚆ Reznikow stwierdził, że ani prezydent, ani premier nie zaproponowali mu kierowania Ministerstwem Przemysłów Strategicznych, ale odmówiłby, gdyby taka oferta się pojawiła, bo „nie ma w tym obszarze wiedzy eksperckiej”

⚆ Zmiany personalne w zakresie ministerstwa obrony nie odbędą się w tym tygodniu – Arachamija

⚆ SBU zatrzymała dwóch rosyjskich agentów, którzy przygotowywali ataki rakietowe na węzły kolejowe i obiekty energetyczne w Odesie i Chersonie.

🌍Świat:

⚆ Dzisiaj rano na terenie południowo-wschodniej Turcji i północnej Syrii miało miejsce potężne trzęsienie ziemi, wynoszące 7.4 w skali Richtera. Łączna liczba ofiar dzisiejszego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii wzrosła do ponad 1,6 tys. osób (większość w Turcji, ale i w Syrii). Na ten moment jest ponad 11 tys. rannych. Władze tureckie ogłosiły tygodniową żałobę narodową. Wedle Erdogana to największa katastrofa w historii Turcji od trzęsienia ziemi w 1939 roku (zginęły 33 tys ludzi). Wstrząsy były też odczuwalne w w Izraelu, Iraku, Batumi (Gruzja).

⚆ Norweski rząd chce przeznaczyć ponad 6 miliardów euro na pomoc Ukrainie w ciągu 5 lat. Premier Norwegii Jonas Haar Støre chce, aby Storting (parlament) w ciągu pięciu lat przekazał Ukrainie tę pomoc w ramach pakietu antykryzysowego. Obejmuje zarówno pomoc pieniężną i zbrojeniową dla Ukrainy, jak i pomoc dla innych krajów dotkniętych skutkami wojny. Przywódcy Stortingu spotykają się w poniedziałek, aby omówić pakiet pomocowy.

⚆ Amerykański Instytut Studiów nad Wojną: putin nie chce ryzykować swojego statusu, więc mało prawdopodobna eskalacja nuklearna lub wojna z NATO.

⚆ Japonia poparła embargo na rosyjskie produkty naftowe – Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii.

⚆ Zełeński może przyjechać w tym tygodniu na szczyt UE w Brukseli — Financial Times. Źródła publikacji podkreślały, że problemy bezpieczeństwa mogą zakłócić wizytę prezydenta Ukrainy. Zgodnie z proponowanym planem Zełeński ma przemawiać na specjalnej sesji Parlamentu Europejskiego, co budzi obawy związane z bezpieczeństwem. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oficjalnie zaprosił Zełenskiego do udziału w szczycie UE 9-10 lutego w Brukseli. Dziennikarze Associated Press donoszą, że mimo braku oficjalnej decyzji trwają przygotowania do wizyty Zełeńskiego.

⚆ W marcu Polska rozpocznie budowę muru na granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim. Mur będzie wyposażony w elektroniczne urządzenia śledzące. Polska zbudowała już podobne odgrodzenie na granicy z Białorusią.

⚆ W latach 70. zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej pracował w Genewie dla sowieckiego wywiadu zagranicznego KGB – Matin Dimanche i Sonntagszeitung w odniesieniu do danych ze Szwajcarskiego Archiwum Federalnego. Według doniesień Cyryl miał oficjalnie reprezentować Patriarchat Moskiewski w Światowej Radzie Kościołów. Jego zadaniem było wpływanie na radę. Celem kierownictwa sowieckiego było zmuszenie instytucji genewskiej do potępienia USA i ich sojuszników oraz złagodzenia ich krytyki braku wolności religijnej w ZSRR.

💩rosja i białoruś:

⚆ 140km od Moskwy eksplodował nieznany dron (okolice miejscowości Kaługa)

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nowoseliwskie – wieś na łuhańszczyźnie po potraktowaniu “ruskim mirem”

⚆ “On Fire” pod Wuhłedarem

⚆ Gruzini w Bachmucie

⚆ 60 Bradleyów wygląda tak…(prom już w Southampton ma być)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *