🪖Dzień 344 (2 lutego 2023, 23:25) – Wczoraj i jutro

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś wyszły na jaw doniesienia z szwajcarskich mediów o tym, że jakiś czas temu miała próba wynegocjowania rozejmu/pokoju między rosją a Ukrainą, gdzie obie strony miały zakończyć wojnę w zamian za zamrożenie aktualnego stanu terytorialnego. I obie strony ten pomysł odrzuciły. rosja okupuje niespełna 17% Ukrainy.

To miało spowodować uruchomienie “pancernej koalicji”, ale aby nie było zbyt pięknie, to Niemcy podobno nie mieli zamiaru się w nią angażować i stąd ich “wielokrotniedementowany” warunek dla USA o dostawie Abramsów. A amerykanie, ku zaskoczeniu Niemców, się na ten warunek zgodzili. Niemcy nie mieli innego wyjścia niż się zgodzić i najpierw wyrazić zgodę na dostawy innym krajom, a potem samemu wejść “do klubu Leopardów”. Ten etap mamy “za sobą” – czołgi trafią do Ukrainy, ale niepokojące jest to jak działa mechanizm wspierający militarnie Ukrainę. Niby nadal dźwięczy w głowie wypowiedź Bidena w której mówił, że to Ukraina zadecyduje kiedy zakończy się wojna (a inne kraje będą ją w tym wspierać), ale z drugiej strony ten silny opór europejskiej “starej Unii” sprawia, że wszystko odbywa się na “anglo-saski pych”, bo głos Polski, Litwy, Łotwy, Estonii to za mało by wypchać z kolein Niemcy czy do niedawna Francję.

Warto jednak odnotować dwie kwestie. Po pierwsze zastanawia mnie ten mechanizm warunkowania pomocy od kolejnych opcji pokojowych. Oznacza(ł) on, że gdzieś w kuluarach pokutuje “zmęczenie” wojną i próby znalezienia rozwiązania kompromisowego kosztem Ukrainy. To oznaczałoby stawianie Ukrainy w cichym szantażu zbrojnym. “Jeśli nie zgodzisz się czegoś oddać to nie będzie rakiet, czołgów,….” Co musi się zatem zadziać, aby Ukraina otrzymała samoloty?

Po drugie – ja widzę wyraźnie wyższą aktywność Francji i Danii. Coś rusza się też po stronie Izraela i Austrii. Trochę jakby świat nauczył się z jednej strony nie bać rosji, a z drugiej jakby zawierzył słowom Zełeńskiego, że Ukraina jest w stanie wygrać. Oby to była masa krytyczna, która będzie w stanie nadać europejskiej pomocy militarnej właściwe tempo i zminimalizować ryzyko szantażowania Ukrainy brakiem dalszej pomocy.

Popatrzmy zatem na “jutro”. Jutro odbędzie się szczyt Ukraina-UE. Oczekiwane są ważne deklaracje, ustne potwierdzenia spełnienia warunków kraju-kandydata itp. Stąd pewnie widzieliśmy tak zdecydowane i głośne medialnie ostatnie akcje przeciwko skorumpowanym ukraińskim politykom i urzędnikom (ale oby nie tylko z tego powodu). Tak na marginesie odnotuję, że to dobry czas dla ukraińskiej prasy. Ostatnie działania śledcze “Ukraińskiej Prawdy” nie tylko pokazują realny obraz korupcji i zepsucia Państwa, ale pokazują też przełożenie śledztw dziennikarskich na konkretne decyzje kadrowe. Ukraina jest na świeczniku uwagi, a to daje prasie duże możliwości i odpowiedzialność.

Odnośnie jutra jeszcze – Bloomberg donosi, że USA “schładzają” ambicje Ukraińców, każą im czekać na dostawy nowej broni i wycofać się z Bachmutu na kolejne linie obronne. Czemu? Po pierwsze dlatego, że jutro USA mają ogłosić kolejny pakiet pomocy wojskowej i w nim powinno być coś na co warto czekać. Po drugie – uważają, że wojna przeciągnie się na kolejny rok oraz, że szanse na odbicie Krymu są na ten moment bardzo małe. Po trzecie – rosjanie odrobili pracę domową z Iziumu i Chersona, gdzie brak linii obronnych pozwalał Ukraińcom błyskawicznie odbić teren. Na pozostałym okupowanym terenie tak już nie będzie, bo rosjanie mocno się okopują, budują fortyfikacje i pola minowe.

Na koniec – od jutra będzie można spotkać w strefie Euro monetę 1 EURO poświęconą Ukrainie.

Linia frontu z dużym niepokojem wokół Bachmutu – rosjanie zdobyli kolejną wieś na północny wschód od Sołedaru.

👍 Dobre wieści:
⚆ Ukraińskie wojsko przybyło do Niemiec, aby opanować system obrony powietrznej Patriot, — Spiegel. Grupa składa się z 70 ukraińskich żołnierzy.

⚆ Dania planuje kupić złomowane czołgi Leopard 1A5 z Niemiec, naprawić je i przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy – OLFI. Jest to około 20 czołgów z 99 maszyn, które zostały sprzedane niemieckiej prywatnej firmie Flensburger Farhzeugbau Gesellschaft.

🌻+610 (129 030)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Pentagon uważa, że ​​w najbliższej przyszłości wojskom ukraińskim raczej nie uda się odbić Krymu z rąk rosyjskich — Politico.

⚆ rosjanie mają postępy na północny-wschód od Sołedaru i kierują się na Siwersk.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Brak doniesień z okolic Swatowego, ale pod Kreminną rosjanie mają gromadzić duże siły do kontrofensywy.

⚆ Okolice Bachmutu – Nadal trwają silne ataki rosjan na Krasną Horę i na południe od Bachmutu w rejonie Iwaniwskiego. rosjanie wzmogli ostrzał artyleryjski. rosjanie mają postępy na północny-wschód od Sołedaru. Zdobyli wieś Mikołajiwskie i kierują się na Siwersk.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian, stabilnie

rosjanie wyłączyli mobilny Internet w obwodzie łuhańskim. Całkowicie. Tłumaczą to tym, że miejscowi aktywnie sprawdzają i przekazują lokalizację royjskich sił.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Wuhłedar rosjanie nadal próbują “rozeznania bojem” ale z mniejszą intensywnością.

⚆ Na pozostałym odcinku frontu – bez zmian, rosjanie przeprowadzają rotację na części odcinków.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski, charkowski.
💥Ostrzał przyfrontowy: Dwa kolejne ostrzały Kramatorska (conajmniej 3 ofiary, ranni), Cherson (conajmniej jedna ofiara)
🛸Zestrzelony rosyjski dron “Merlin”
😼 Eksplozje i pożar w Mariupolu.
🛡Pod Ołeszkami koło Chersonu rosjanie polowali dziś na ukraińskie drony, próbując je przechwycić.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przybyli do Kijowa. W piątek 3 lutego w Kijowie odbędzie się szczyt Ukraina-UE.

⚆ Minister obrony Reznikow zaapelował o nową pomoc wojskową ze strony krajów NATO, ponieważ spodziewa się ofensywy armii rosyjskiej na wschodzie lub południu. „Biorąc pod uwagę, że oni (rosjanie) żyją według symboli, mogą spróbować czegoś około 24 lutego” – powiedział. Reznikow powiedział też, że według ich szacunków Kreml zmobilizował 500 tys. rosyjskich żołnierzy.

⚆ Ukraina jest gotowa zagwarantować, że rakiety dalekiego zasięgu nie zaatakują terytorium rosji — Siły Zbrojne mają wystarczającą liczbę celów na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy — powiedział minister obrony Reznikow.

⚆ Ukraiński personel wojskowy w USA szkoli się na systemie obrony powietrznej Patriot szybciej i może ukończyć szkolenie w ciągu kilku tygodni – attaché wojskowy Krzemieniecki.

⚆ Ukraińskie służby demaskowały i zatrzymały grupę przestępczą, która dostarczała ministerstwu obrony jaja po zawyżonych cenach, a także wymyślała inne schematy sprzeniewierzenia środków finansowych – kwota ustalonych strat dla państwa sięga ponad 4,6 mln hrywien. Zatrzymanym grozi do 12 lat więzienia.

⚆ rosjanie porywają ukraińskie dzieci i kręcą z nimi filmy o charakterze seksualnym — Rzecznik Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka Lubinets. „Ceny” sięgają setek tysięcy rubli. Na przykład oferują 250 000 rubli (130 000 UAH) za chłopca, który „wkrótce pójdzie do szkoły”. Z korespondencji wynika, że dzieci pochodzą z Ukrainy i nie mają krewnych.

⚆ NAZK (Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji) dodała Procter & Gamble do listy międzynarodowych sponsorów wojny — korporacja nadal działa w rosji, płaci podatki do budżetu, a nawet wspiera działania mobilizacyjne.

⚆ SBU wykryło w kierownictwie sumskiej administracji defraudację środków przeznaczonych na odbudowę infrastruktury, w szczególności w zniszczonym przez okupantów mieście Ochtyrka. Zastępca szefa i pełniący obowiązki szefa Wydziału Budowy Stołecznej administracji są podejrzani o popełnienie przestępstwa.

⚆ Na Ukrainie kończą się części i pociski do radzieckich samolotów bojowych używanych przez armię ukraińską – ukraiński pilot „Jus” w rozmowie z Financial Times. Pilot powiedział, że ukraińska armia pilnie potrzebuje zachodnich myśliwców F-16 do neutralizacji celów na ukraińskim niebie

⚆ W najgorszych tradycjach NKWD ZSRR”: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało władze Gruzji do natychmiastowego zaprzestania znęcania się nad obywatelem Ukrainy Michaiłem Saakaszwilim i wydania go Ukrainie.

⚆ SBU zatrzymała urzędnika odeskiej administracji wojskowej, który zażądał od przedsiębiorców pieniędzy za pomoc w „nieskrępowanym” przydzieleniu działek w regionie południowym. Sprawcy grozi do 12 lat więzienia z konfiskatą mienia.

⚆ putin nakazał swoim żołnierzom zajęcie do marca całego terytorium obwodów donieckiego i łuhańskiego na Ukrainie – powiedział przedstawiciel GUR Ministerstwa Obrony Ukrainy Andrij Czerniak w komentarzu do publikacji Kyiv Post.

🌍Świat:

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austrii poinformowało, że wydala czterech rosyjskich dyplomatów z Wiednia za działalność na rzecz służb specjalnych.

⚆ Były generał NATO i wybrany na prezydenta Czech Petr Pavel uważa, że ​​Zachód powinien zapewnić Ukrainie wszystkie rodzaje broni, z wyjątkiem nuklearnej. „Ukraina nie może walczyć z tak silnym przeciwnikiem bez technologii opancerzonych, bezzałogowych statków powietrznych, artylerii i rakiet dalekiego zasięgu, ale być może także bez samolotów naddźwiękowych” – dodał.

⚆ System obrony powietrznej SAMP/T zostanie rozmieszczony na terytorium Ukrainy w ciągu dwóch miesięcy – powiedział szef włoskiego MSZ Antonio Tajani

⚆ Rada Unii Europejskiej zatwierdziła siódmy pakiet pomocy wojskowej dla Sił Zbrojnych Ukrainy w wysokości 500 mln euro i kolejnych 45 mln euro na wsparcie wojskowej misji szkoleniowej.

⚆ Prawie 70% Gruzinów jest zaniepokojonych masowym napływem rosjan do kraju i obawia się negatywnych konsekwencji tego faktu, większość uważa politykę władz gruzińskich w tej sprawie za niedopuszczalną

⚆ Ponowna inwazja Federacji rosyjskiej od strony Białorusi jest niezwykle mało prawdopodobna, ale putin próbuje przeciągnąć część jednostek armii ukraińskiej pod północno-wschodnią granicę, aby rozproszyć swoje siły przed ofensywą armia rosyjska — ISW.

⚆ Po inwazji na Ukrainę sytuacja z demokracją w rosji znacznie się pogorszyła, kraj nabiera charakterystycznych cech dyktatury — badania The Economist.

⚆ ​Pierwsza decyzja zapadła w USA w sprawie konfiskaty mienia, które może trafić do Ukrainy. Sędzia okręgowy sądu federalnego na Manhattanie zezwolił prokuratorom na zajęcie 5,4 mln dolarów należącego do objętego sankcjami przez rosję oligarchy Konstantina Małofiejewa — otwiera to drogę do dalszego transferu tych środków do Ukrainy.

⚆ USA nie będą blokować dostaw myśliwców F-16 na Ukrainę przez swoich sojuszników, — CNN.

⚆ Od dziś w Europie zaczynają krążyć monety euro poświęcone Ukrainie i jej walce o wolność i niepodległość.

⚆ Komunistyczna Korea Północna zamierza wysłać do DNR i LNR pół tysiąca oficerów wojskowych i policyjnych pod przykrywką cywilnych specjalistów w celu odbudowy infrastruktury. Informuje o tym Daily NK. Ta południowokoreańska publikacja specjalizuje się w przekazywaniu informacji z północy.

⚆ Rząd Izraela dokonuje przeglądu swojej polityki wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę, — Walla. Przede wszystkim dokonuje się przeglądu dostaw systemów uzbrojenia obronnego.

💩rosja i białoruś:

⚆ putin powiedział, że tym, którzy wyślą czołgi na granice federacji rosyjskiej, odpowie „nie tylko pojazdami opancerzonymi”, a także chwalił się „wieloma przyjaciółmi” rosji na całym świecie, w tym w ameryce północnej.

⚆ Szef rosyjskiego MSZ ławrow stwierdził konieczność „odepchnięcia” wojsk ukraińskich, aby broń dalekiego zasięgu, która zostanie dostarczona przez Zachód, nie dotarła na terytorium rosji

⚆ Według oceny Ministerstwa Finansów Federacji rosyjskiej w wyniku sankcji rosja utraciła dostęp do około połowy swoich rezerw walutowych – 300 mld USD z 640 mld USD.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Efekty ostrzału Kramatorska

⚆ W obwodzie chersońskim Siły Zbrojne Ukrainy trafiły na rzadki rosyjski system obrony powietrznej Tor-M2DT w odmianie “arktycznej”.

⚆ Wywiad BBC z jednym z rosyjskich oficerów, który uciekł na Zachód.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *