🪖Dzień 331 (20 stycznia 2023, 22:22) – Ramstein 8

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Spotkała się grupa “Ramstein”. Przytoczę kilka wypowiedzi:

  • Sekretarz obrony USA Austin: “Grupa pozostanie zjednoczona i będzie nadal zwiększać wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo Ukrainy. Chodzi także o bezpieczeństwo europejskie i globalne. Chodzi o świat, w którym chcemy żyć i świat, który chcemy, aby odziedziczyły nasze dzieci i wnuki”
  • Sekretarz generalny NATO Stoltenberg powiedział, że nowo ogłoszone dostawy pomocy wojskowej pomogą Ukrainie rozpocząć ofensywę. Dosłownie: „To wsparcie nie tylko pozwoli Ukraińcom obronić się przed nowymi rosyjskimi ofensywami, ale także pozwoli im rozpocząć własne działania ofensywne w celu odzyskania terytorium”.
  • Zełeński: “Generalnie możemy stwierdzić, że dzisiejszy Rammstein wzmocni naszą stabilność. Partnerzy są pryncypialni w swojej postawie – będą wspierać Ukrainę tak bardzo, jak będzie to konieczne dla naszego zwycięstwa. Tak, nadal będziemy musieli walczyć o dostawy nowoczesnych czołgów, ale każdego dnia dajemy coraz wyraźniej do zrozumienia, że nie ma alternatywy, że decyzja w sprawie czołgów musi zostać podjęta.”

Odczucia po niej mam mieszane i podobne opinie płyną z Ukrainy. Z jednej strony od początku roku pomoc płynie do Ukrainy ogromnym strumieniem i deklaracje z ostatnich dni robią wrażenie. Z drugiej – na dzisiejszym spotkaniu nie zapadła ta najbardziej oczekiwana decyzja dotycząca Leopardów. Z trzeciej – większość krajów doskonale widzi, że czas też gra na korzyść rosjan i do wiosny będą w stanie odbudować dużą część swojej siły biologicznej, ale nie tylko. rosja też próbuje wzmocnić swoje siły produkcyjne i remontowe. Aktualne tempo dozbrajania Ukrainy doprowadzi wiosną do kolejnego klinczu – żadna ze stron nie uzyska przewagi na polu walki. Decyzje o dużej pomocy Ukrainie teraz, dałyby Ukrainie przewagę do wiosny.

Mamy zatem Ukrainę, która walczy z rosją, walczy z korupcją i rosyjskimi agentami wewnątrz i walczy o to by pół Europy dojrzało do podjęcia ważnych decyzji. Jeśli popatrzycie na pozostałe doniesienia ze Świata to tam również doniesienia niemieckiego wywiadu. Chyba pierwsze od dawna i nie sądzę by pojawiły się one przypadkiem. Albo w Niemczech faktycznie coś się zaczęło zmieniać w dobrą strony ( i trwa zmiękczanie innych grup) albo nadal mamy tam dychotomię. Wygląda to jakby ktoś w Niemieckim rządzie jednocześnie wciskał gaz i hamulec.

Pojutrze kolejne spotkanie (Niemcy i Francja) i może, może…

Linia frontu bez potwierdzonych zmian (są doniesienia o przejęciu przez rosjan Kliszczijiwki pod Bachmutem).

👍 Dobre wieści:
⚆ Biały Dom ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,5 miliarda dolarów. Nowy pakiet zawiera:
dodatkowa amunicja do systemów HIMARS i NASAMS, 90 bojowych wozów piechoty Stryker z 20 walcami minowymi, 59 bojowych wozów piechoty Bradley z 590 pociskami przeciwpancernymi TOW, osiem systemów obrony powietrznej Avenger, 53 odporne na miny pojazdy (MRAP), 350 wielozadaniowych pojazdów kołowych o dużej mobilności (HMMWV), a także dziesiątki tysięcy pocisków artyleryjskich, dziesiątki samochodów i innego sprzętu polowego. Pakiet nie obejmuje ani pocisków ATACMS dalekiego zasięgu, ani czołgów Abrams: w przypadku tych ostatnich Stany Zjednoczone twierdzą, że wynika to z trudności logistycznych i konserwacyjnych, które mogą się pojawić.

⚆ Finlandia przekaże Ukrainie 12. pakiet pomocy wojskowej – Ministerstwo Obrony Finlandii. Jego łączna wartość to ponad 400 mln euro. Zawartość pakietu nie jest jawna ze względów bezpieczeństwa.

⚆ Holandia dostarczy Ukrainie dwie wyrzutnie kompleksu rakiet przeciwlotniczych Patriot oraz nieokreśloną liczbę rakiet. Holandia pomoże też w szkoleniu Ukraińców do pracy z systemami Patriot – czytamy w liście ministra obrony do Sejmu

⚆ Kanada już zakupiła system NASAMS dla Ukrainy – minister obrony USA Austin na konferencji prasowej

⚆ Niemiecki minister obrony Boris Pistorius zapowiedział wiosenny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości ponad 1 mld euro. Pakiet będzie zawierał 40 BMP Marder, 7 przeciwlotniczych dział samobieżnych Gepard, dodatkowe pociski kierowane dla systemu obrony powietrznej Iris-T i kolejny system obrony powietrznej Iris-T.

⚆ Holandia rozważy możliwość dostarczenia Ukrainie myśliwców F-16, jeśli Kijów o to poprosi – NL Times w odniesieniu do ministra spraw zagranicznych Wopke Hoekstry.

⚆ Czesi dostarczą 26-30 dział samobieżnych Dana-M2.

⚆ Polska planuje do końca marca wyszkolić brygadę czołgów Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował minister obrony RP Mariusz Błaszczak. „W ramach nowego pakietu wsparcia dla Ukrainy przedstawiłem nasze polskie wsparcie, które polega na tym, że do końca marca będziemy mogli zarówno uzbroić, jak i wyszkolić żołnierzy ukraińskich”. Mają to być dodatkowe BMP i czołgi T-72, a także jest plan by wyszkolić ukraińską jednostkę wielkości brygady.

⚆ Ukraina otrzyma od Portugalii 14 transporterów opancerzonych M113, 8 generatorów dużej mocy, dodatkową amunicję 120 mm oraz dwie tony sprzętu medycznego i sanitarnego.

🌻+770 (119 300)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Zachodni sojusznicy nie doszli do porozumienia w sprawie dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2 na spotkaniu w formacie Ramstein – powiedział niemiecki minister obrony Pistorius. Jednocześnie polecił przygotować ewentualną dostawę czołgów. „Nie ma konsensusu” – powiedział Pistorius. Według niego fałszywe jest wrażenie, że Niemcy blokują taką decyzję. Ponadto Pistorius nie może jeszcze powiedzieć, jaka będzie decyzja i kiedy zostanie podjęta

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Brak zmian.

⚆ Okolice Bachmutu – tu nieco gorzej. Kliszczijiwka prawdopodobnie wpadła w ręce rosjan.

⚆ Marijinka, Awdijewka – odparte ataki rosjan

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Sytuacja bez zmian – rosjanie szukają słabych punktów obrony ukraińskiej.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Silny ostrzał obwodu zaporoskiego. Ostrzelany Kramatorsk (okolice przedszkola, 1 ofiara).

Ostrzelany Kupiańsk (szkoła).

Ostrzelany prawy brzeg Dniepru w obwodzie chersońskim (brak ofiar)
🛸Alarm przeciwlotniczy około południa (start Miga na białorusi) + zagrożenie atakiem dronami Shahed nad obwodem czerkaskim i winnickim. Nad obwodem zaporoskim strącono rosyjskiego drona.

❤️‍ Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński w wirtualnym wystąpieniu do uczestników „Ramsteina” wezwał do kolejnego spotkania w celu dostarczenia Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu i myśliwców F-16. Minister obrony Reznikow wymienił trzy priorytety dla „Ramstein-8”: systemy obrony powietrznej; broń do operacji ofensywnych (czołgi, haubice); systematyczne dostawy amunicji + konserwacja i naprawa sprzętu. Zełeński zwrócił się do uczestników szczytu „Ramstein”. Podziękował sojusznikom za pomoc, a także zadeklarował, że Federacja rosyjska musi przegrać. „Czas jest bronią rosji, więc musimy przyspieszyć” – dodał prezydent.

⚆ Erdogan przeprowadził rozmowę telefoniczną z Zełeńskim – rozmawiali o pracach nad wymianą więźniów, wsparciem humanitarnym i energetycznym dla Ukrainy z Turcji, a także o funkcjonowaniu korytarza zbożowego.

⚆ Sąd w Połtawie nie aresztował burmistrza miasta Ołeksandra Mamaja podejrzanego o rozpowszechnianie informacji o lokalizacji wojsk ukraińskich.

⚆ W Dnieprze SBU zatrzymała 7 funkcjonariuszy więziennych, którzy działali jako siatka rosyjskich agentów. Zebrali dane o obiektach infrastruktury krytycznej i innych celach dla rosyjskich ataków rakietowych. Weryfikowany jest ich udział w ostrzale z 14 stycznia, kiedy zniszczony został kilkupiętrowy budynek z dużą liczbą zabitych i rannych. Po uderzeniach agenci spisali wyniki i przekazali je wrogowi, czyli prowadzili rekonesans. Dane zostały przekazane przez mieszkańca grupy, który miał obywatelstwo rosyjskie. Grupa powstała jeszcze w 2014 roku.

🌍Świat:

⚆ Pod budynkiem Bundestagu w Berlinie zbiera się wielotysięczny wiec przeciwko zwłoce rządu niemieckiego w dostawie na Ukrainę czołgów „Leopard 2”.

⚆ Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau skrytykował „Ramsteina” za brak decyzji w sprawie czołgów dla Ukrainy. „Dostarczanie Ukrainie broni, aby mogła odeprzeć rosyjską agresję, nie jest ćwiczeniem z podejmowania decyzji.
Ukraińska krew leje się naprawdę. Oto cena wahań z dostawą „Leoprdów”. Musimy działać i to natychmiast” – powiedział Rau.

⚆ W tym roku bardzo trudno będzie wybić wojska rosyjskie z Ukrainy – taką opinię wyraża generał Mark Milley. „Nie mówię, że to niemożliwe, albo że to się nie wydarzy, ale jest to niezwykle trudne. Konieczna jest stabilizacja frontu i myślę, że będzie to zależało od wyszkolenia, od dostarczenia sprzętu i myślę, że Ukraina może prowadzić działania ofensywne na poziomie taktycznym i strategicznym” – powiedział.

⚆ W przyszłym tygodniu Stany Zjednoczone wprowadzą dodatkowe sankcje wobec rosyjskiego ugrupowania„Wagner” — Departament Skarbu USA uzna ją za międzynarodową organizację przestępczą. Orzeczenie zamroziłoby wszelkie amerykańskie aktywa Wagnera i zakazało Amerykanom dostarczania funduszy, towarów lub usług grupie.

⚆ Grupa „wagnera” dowodzi obecnie około 50 tysięczną armią w Ukrainie i stała się kluczowym elementem kampanii rosyjskiej – brytyjski wywiad.

⚆ Wysocy rangą urzędnicy amerykańscy doradzają Ukrainie, aby poczekała z rozpoczęciem kontrofensywy na dużą skalę, aż otrzyma ostatnią partię amerykańskiej broni, a jej żołnierze przejdą odpowiednie szkolenie — Reuters.

⚆ Zapytany, czy Niemcy robią wystarczająco dużo, aby pokazać „prawdziwe przywództwo” w Europie, Austin powiedział: „Tak, ale wszyscy możemy zrobić więcej”. Szef Pentagonu zaznaczył, że sojusznicy są obecnie skupieni na pomocy Ukrainie, by „teraz” odniosła sukces na polu walki. „W tej chwili naprawdę koncentrujemy się na zapewnieniu Ukrainie możliwości, których potrzebuje, aby odnieść sukces w tej chwili. Mamy okno możliwości od teraz do wiosny… To krótki czas i musimy dobrze się przygotować możliwości razem.” – powiedział

⚆ „rosatom” może być zaangażowany w dostawy surowców i elektroniki dla sił zbrojnych Federacji rosyjskiej, wykorzystując fakt, że ze względu na swoje znaczenie dla rynku zachodniego nie został jeszcze usankcjonowany – Śledztwo Washington Post. Między innymi firma oferowała rosyjskim producentom broni tlenek glinu, ważny składnik paliwa rakietowego, a także akumulatory litowo-jonowe do zasilania czołgów i innej broni. Dane celne pokazują, że co najmniej jedna spółka zależna rosatomu importowała z Korei Południowej komponenty akumulatorów litowo-jonowych o wartości co najmniej 1 miliona dolarów od początku wojny.

⚆ Niemiecki wywiad jest zaniepokojony stratami Ukrainy w walkach o Bachmut — Spiegel. Według publikacji, Federalna Służba Wywiadowcza (BND) powiedziała parlamentarzystom w Bundestagu na tajnym posiedzeniu w tym tygodniu, że armia ukraińska traci obecnie trzycyfrową liczbę żołnierzy w walkach z rosyjskim okupantem. „Upadek Bachmuta miałby konsekwencje dla całej ukraińskiej linii obrony. rosja teraz rzuca żołnierzy jak mięso armatnie, ponieważ straty tam nie odgrywają dla niej żadnej roli” – czytamy w publikacji.

⚆ Niemiecki rząd stwierdził, że nigdy nie było powiązania między dostawą czołgów Leopard na Ukrainę a dostawą czołgów Abrams przez Stany Zjednoczone.

⚆ rosji kończy się amunicja i poniosła znaczne straty bojowe – stwierdził podczas „Ramsteina” sekretarz obrony USA Austin.

⚆ Dyrektor CIA William Burns złożył tajną wizytę w Kijowie pod koniec zeszłego tygodnia, aby poinformować Zełeńskiego o jego oczekiwaniach co do planów wojskowych rosji w nadchodzących tygodniach i miesiącach – The Washington Post. Według źródeł Zełeński rozmawiał z przedstawicielami ukraińskiego wywiadu, jak długo Ukraina może liczyć na dalszą pomoc ze strony Stanów Zjednoczonych po tym, jak Republikanie zdobyli większość w Izbie Reprezentantów.

💩rosja i białoruś:

⚆ pojawiły się dodatkowe materiały pokazujące rozlokowanie rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej pod moskwą. Na nagraniach systemy te są aktywne.

⚆ rosyjski bank „Sbierbank” otwiera oddziały na okupowanym Krymie. Decyzja o wejściu na Półwysep Krymski związana jest prawdopodobnie z faktem, że w przededniu konfiskaty rosyjskich inwestycji bank postanowił ostatecznie pozbyć się swoich aktywów w Europie i stara się zrekompensować straty zwiększając sieć oddziałów na terytorium nadal kontrolowanym przez rosję.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ave w punkt wagnerowców w Sołedarze


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *