🪖Dzień 329 (18 stycznia 2023, 23:45) – Browary

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Kierownictwo MSW – minister spraw wewnętrznych Monastyrski, pierwszy zastępca ministra Jenin i sekretarz stanu Łubkowycz zginęli w katastrofie lotniczej w Browarach. Zmierzali oni wraz z innymi członkami delegacji helikopterem do jednego z „gorących” punktów w Ukrainie, gdzie odbywają się działania wojskowe (prawdopodobnie do Charkowa). Na pokładzie było 9 osób (3 pilotów, 3 osoby z kierownictwa MSW, urzędnik, ochroniarz i fotograf), wszyscy zginęli. Helikopter spadł na teren przedszkola – zginęło 5 osób postronnych w tym 1 dziecko. Władze miasta Browary ogłosiły trzydniową żałobę po ofiarach katastrofy helikoptera – poinformował burmistrz miasta Ihor Sapożko. SBU rozważa 3 wersje katastrofy śmigłowca w Browarach: naruszenie zasad lotu, awaria techniczna śmigłowca, celowe działania mające na celu zniszczenie pojazdu. Według relacji niektórych świadków, helikopter miał przed upadkiem płonąć. Śledztwo trwa.

Tymczasem w Davos padają deklaracje i mocne słowa wsparcia dla Ukrainy. Na ile są “na serio” dowiemy się za kilka dni. Hucznie zapowiadane dzisiejsze wystąpienie putina w Petersburgu niewiele nowego wniosło poza standardowymi kłamstwami i propagandą.

Linia frontu bez zmian

👍 Dobre wieści:
⚆ Kanada przekaże Ukrainie 200 pojazdów opancerzonych Senator w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej – minister obrony Kanady podczas wizyty w Kijowie.

⚆ Łotwa wyśle ​​na Ukrainę przeciwlotnicze kompleksy rakietowe Stinger, śmigłowce, karabiny maszynowe z amunicją i drony.

⚆ Potencjalna zapowiedź USA o gotowości dostarczenia systemów GLSDB (taki HIMARS, ale z większym zasięgiem)

🌻+820 (117 770)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Katastrofa pod Browarami

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak wieści

⚆ Okolice Bachmutu – ciężkie walki pod Sołedarem, w kierunku Krasnej Hory i Błahodatnego. W samym Sołedarze Ukraińcy biją po przemieszczających się po nim rosjanach z artylerii. Nieco stabilizacji pod Kliszczijiwką. Walki w Opytnym.

⚆ Marijinka, Awdijewka – Marijinka bez zmian, pod Awdijewką miał miejsce duży szturm rosjan na Wodiane.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Nieudane próby szturmu rosjan na Orichiw i Hulajpole.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski, czernihowski i charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: rosjanie przeprowadzili 2 uderzenia rakietowe i 7 powietrznych oraz ponad 70 ostrzałów z wyrzutni rakietowych. Ostrzał obwodu chersońskiego.
🛸 Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec Ka-52 oraz eksperymentalny rozpoznawczy dron „Merlin-VR”.
😼 Ahajmany – doniesienia o uderzeniu w duży punkt koncentracji rosjan (okupowana część obwodu chersońskiego)

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ ​Zamiast Monastyrskiego szef Policji Narodowej Ihor Klymenko będzie tymczasowo kierował Ministerstwem Spraw Wewnętrznych – zapowiedział premier Szmyhal.

⚆ 12 ciał znalezionych pod gruzami budynku mieszkalnego w Dnieprze pozostaje niezidentyfikowanych. 17 osób jest zaginionych, mogą być wśród niezidentyfikowanych ofiar śmiertelnych ataku rakietowego – Natalia Babaczenko, dniepropetrowska OAW.

⚆ Zełeński potwierdził chęć przystąpienia Ukrainy do NATO, nazywając to „najlepszą gwarancją bezpieczeństwa” dla Kijowa. Opisując sytuację na froncie, powiedział, że zimą działania wojenne wyhamowały, rosja przygotowuje się do zemsty, ale to się nie uda.

⚆ Ukraiński monobank wchodzi na polski rynek pod nazwą stereo – powiedział nam o tym w wywiadzie współzałożyciel projektu Oleg Horohovskyi. „Rozpoczynamy polską historię. I wierzymy, że będzie to dobry przykład ukraińskiej ekspansji na Zachód, bo bankowość jest wymieniana przez użytkowników wśród tych mocnych atutów, które Ukraińcy odczuwają na Ukrainie, a których brakuje im w Europie. ” – powiedział. Do otwierania rachunków konieczne będzie przebywanie w Polsce i posiadanie PESEL – odpowiednika ukraińskiego NIP.

🌍Świat:

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg: Ukraina potrzebuje „znacząco więcej” broni, wojna osiągnęła punkt zwrotny. Parlament Europejski oficjalnie wezwał Niemcy do bezzwłocznego przekazania Ukrainie systemów Leopard 2 i obrony przeciwlotniczej. Stoltenberg powiedział również, że Ukraina potrzebuje „znacznie więcej” broni i że wojna osiągnęła punkt zwrotny. Dosłownie: „Jeśli jutro mamy wynegocjować pokój, musimy dziś dostarczyć więcej broni”.

⚆ Davos: „Nie widzę warunków do zakończenia wojny w najbliższej przyszłości” – powiedział z ponurą miną sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres,

⚆ Nowy pakiet pomocy z USA prawdopodobnie obejmie precyzyjne bomby szybujące GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb) o zasięgu ponad 150 km.

by DefMon

⚆ Scholz powiedział w rozmowie telefonicznej z Bidenem, że dostarczy Ukrainie czołgi Leopard 2, jeśli Waszyngton zdecyduje się również na dostawę swoich czołgów Abrams — Süddeutsche Zeitung.

⚆ Davos: „Aby wojna się skończyła, rosja musi przegrać” – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas przemówienia w Davos. Jego zdaniem dlatego Berlin dostarcza broń Siłom Zbrojnym Ukrainy w ścisłej współpracy z zachodnimi partnerami. Jednocześnie obiecał, że Niemcy będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne. „Ubiegły rok był punktem zwrotnym w polityce Niemiec, ponieważ Niemcy całkowicie uniezależniły się od rosyjskiego gazu, węgla i ropy” – podsumował polityk.

⚆ Amerykański Instytut Studiów nad Wojną przypomniał, że dziś putin wygłosi w Petersburgu przemówienie z okazji 80. rocznicy przełamania przez wojska sowieckie nazistowskiej blokady Leningradu — rodzinnego miasta putina.

⚆ Stany Zjednoczone przeznaczą 125 milionów dolarów na niwelowanie skutków rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.

⚆ Prezydent USA Joe Biden i jego żona złożyli kondolencje rodzinom wszystkich zabitych i rannych w katastrofie lotniczej w Browarach. W oświadczeniu czytamy, że „Monastyrskyi i jego zespół byli głęboko zaangażowani w zachowanie demokracji na Ukrainie – zarówno w jej obronę przed rosyjską agresją, jak i w żywotne prace nad reformami mającymi na celu wzmocnienie ukraińskich instytucji podczas tej wojny i w przyszłości”.

⚆ 19 stycznia szwedzki rząd może zatwierdzić decyzję o przekazaniu Ukrainie samobieżnych instalacji artyleryjskich Archer.

⚆ Prezydent Serbii Aleksandar Vučić stwierdził, że jego kraj nie może poprzeć rosyjskiej inwazji na Ukrainę i uznaje Krym i Donbas za terytoria ukraińskie.

⚆ W Czechach rozpoczęła się masowa dystrybucja wiadomości SMS, w których jeden z kandydatów na prezydenta, były generał NATO Petr Pavel, rzekomo wzywa do chwycenia za broń i wyruszenia na wojnę na Ukrainie. Sam Pavel nie jest zaskoczony, że ktoś rozsyła ludziom SMS-ami „kłamstwa, które (inny kandydat na prezydenta Andrey) Babish umieszczał na swoich billboardach”. „To jest świat Babisza, za którym ustawiły się siły prorosyjskie i konspiracyjne. To jest świat, którego nie chcę – i w przeciwieństwie do niego proponuję przyzwoitość, godność i poszanowanie zasad” – skomentował na Twitterze.

⚆ Polska spodziewa się dostarczyć na Ukrainę do 100 zachodnich czołgów wraz z sojusznikami – premier Morawiecki.

⚆ Pentagon zwrócił się do Izraela i Korei Południowej o uzupełnienie niedoboru amunicji dla Ukrainy, część z nich została już wysłana – NYT. Wysoki rangą urzędnik amerykański powiedział, że Stany Zjednoczone obiecały wysłać na Ukrainę nieco ponad milion pocisków kalibru 155 mm. Większość z nich pochodzi z magazynów w Izraelu i Korei Południowej. Izrael wyraził zaniepokojenie propozycją Pentagonu, ale nadal zgodził się wysłać około 150 000 pocisków. Siły Zbrojne zużywają co miesiąc około 90 000 pocisków artyleryjskich, czyli około dwa razy więcej niż produkują razem Stany Zjednoczone i kraje europejskie

⚆ Boris Johnson opowiedział, jak przekonał przywódców Francji i Niemiec, że putin przegra wojnę. „Z jakiegoś powodu wszyscy postrzegają putina z pewnymi uprzedzeniami, chociaż nie ma ku temu powodu. Ale oni (zachodni przywódcy) powiedzieli:„ Nie, to zbyt mocne stwierdzenie, że putin przegra. Musimy znaleźć na to inne słowa”. A ja odpowiedziałem: „Nie, putin musi przegrać. A Ukraina musi odnieść sukces, co oznacza przynajmniej wyrzucić ze wszystkich terytoriów, które zdobył od 24 lutego”. Podkreślam – przynajmniej.” – powiedział były premier Wielkiej Brytanii. Według niego udało się przekonać innych zachodnich przywódców argumentem, że „zasadniczo nie ma alternatywy dla militarnego sukcesu Ukrainy”.

⚆ Ukraińskie wojska prawdopodobnie wycofały się z miasta Soledar i nadal bronią się przed siłami rosyjskimi na obrzeżach Bachmutu – wywiad brytyjski. rosyjska ofensywa na Soledar została przeprowadzona głównie przez siły Grupy Wagnera i była operacją pomocniczą mającą na celu ostateczne okrążenie Bachmuta. Jak czytamy w przeglądzie, jedna z dwóch głównych ukraińskich tras dostawczych do Bachmutu znajduje się obecnie pod rosnącą presją.

⚆ Bułgaria potajemnie dostarczała Ukrainie amunicję i olej napędowy w pierwszych miesiącach wojny, – DIE WELT.
Aby uniknąć oficjalnych dostaw amunicji i innej broni, Bułgaria zaczęła potajemnie eksportować olej napędowy na Ukrainę. Na początku wojny Ukraina otrzymywała z Bułgarii około 30% niezbędnej amunicji typu radzieckiego i do 40% oleju napędowego. Wszystkie dostawy broni z Bułgarii były opłacane przez USA i Wielką Brytanię.

💩rosja i białoruś:

⚆ Nie ma mowy o negocjacjach z Zełeńskim z jego inicjatywy – Ławrow. Minister spraw zagranicznych Federacji rosyjskiej nazwał plan pokojowego uregulowania wojny między rosją a Ukrainą zaproponowany przez Zełeńskiego „śmiesznym”

⚆ „A teraz powiem ci jedno w tajemnicy. Bez względu na to, jak bardzo łamią sobie zęby, dranie, którzy udają, że uczestniczą, a tak naprawdę przeszkadzają nam w operacji specjalnej, którzy 9 maja noszą rosyjskie flagi, ale umieszczają krewnych za granicą i jadą do Dubaju grać w golfa, w w najbliższej przyszłości YouTube zostanie zamknięty. Z kolei ci, którzy aktywnie korzystają z YouTube, zostaną zidentyfikowani i poniosą zasłużoną karę po tym, jak zostanie zbanowany”. – miał zapowiedzieć prigożin (szef grupy wagnera) odnosząc się między innymi do zachowania córki ministra obrony rosji – szojgu.

⚆ W Petersburgu, pod pomnikiem Szewczenka ułożono napis “Dniepr” ze świeczek.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zachodnie rejony Sołedara.

⚆ Browary – wideo nagrane zaraz po upadku

⚆ Siewierodonieck – kilka kadrów z okupowanego miasta

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *