🪖Dzień 324 (13 stycznia 2023, 23:15) – Czy upadł Sołedar?

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Trudno jednoznacznie stwierdzić jak jest naprawdę z Sołedarem. Ukraińcy twierdzą, że miasto w większości jest szarą strefą, a ich oddziały piechoty utrzymują się na zachodnim skrawku miasta nad rzeką (większe siły miały się niby ewakuować). rosjanie twierdzą, że zdobyli miasto. Jedno i drugie może być tu prawdą. Wiem natomiast, że miasta praktycznie nie ma, a ukraińska artyleria ma “używanie” na rosyjskich oddziałach poruszających się po ruinach miasta. Pod tym względem raczej Ukraińcy nie pozwolą rosjanom rozsiąść się w Sołedarze bo i nie ma w czym i rosjanie nie mają jak wyeliminować ukraińskiego ostrzału. Ukraińcy po prostu mają tam rosjan na “patelni”. Oczywiście rosjanie będą przedstawiali ten stan jako zwycięstwo, ale faktycznie Sołedar pozostaje w większości szarą strefą. Ani nie upadł, ani nie został zdobyty. Najlepiej opowie Wam o tym Madjar (wideo z dziś, z 15:00 polskiego czasu)

Poza tym – rosjan interesuje bardziej północna droga biegnąca za pobliską rzeką. To jedna z 4 biegnących do Bachmutu arterii zaopatrzeniowych. Utrata kontroli nad Sołedarem przez Ukraińców nie będzie zatem sama w sobie o niczym przesądzać. O wiele ważniejsza jest np. Krasna Hora. rosjan Sołedar mocno wykrwawił i jeśli wierzyć rosyjskim kanałom to oprócz olbrzymich ofiar dają o sobie znać problemy zaopatrzeniowe a sytuacja między siłami rosyjskiej armii a wagnerowcami jest bardzo napięta.

No ale jak to pięknie wczoraj padło w komentarzu – najlepszą metodą na martwienie się jest działanie. Dlatego przypomnę Wam o zbiórce Marcina Januszewskiego, który za dwa tygodnie ponownie jedzie do gorących punktów frontowych i zbiera kasę na drony, ubrania i inne potrzebne rzeczy na pierwszej linii frontu.

To umówmy się tak – ja Ci życzę miłej lektury, a Ty wpłacasz piątaka Marcinowi. 😉

https://zbieram.pl/paliwo-i-drony

https://www.justgiving.com/crowdfunding/pleasehelptowin

lub Marcin Januszewski – mBank, najlepiej ” dla chłopców ” jako tytuł przelewu

07 1140 2004 0000 3202 7709 0533

Linia frontu bez znaczących zmian od wczoraj.

👍 Dobre wieści:
⚆ Oprócz Polski i Finlandii jeszcze trzy kraje zgłosiły się prywatnie na ochotnika do przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2, jeśli Niemcy jako kraj-producent wyrażą na to zgodę – szef MSZ Kuleba. Nieoficjalnie mówi się o Danii.

⚆ Izrael przekaże Ukrainie inteligentne technologie ostrzegania przed rakietami i dronami, powiedział ambasador Ukrainy w Izraelu Jewhen Korniychuk.

⚆ Ukraiński dron szturmowy na 1000 km został już przetestowany na niebie – poinformowała rzeczniczka „Ukroboronpromu” Natalia Sad.

⚆ Włochy: Decyzja o przekazaniu Ukrainie baterii przeciwlotniczego kompleksu rakietowego SAMP/T została podjęta – informuje „Rivista Italiana Difesa”.

🌻+740 (114 130)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytyczna sytuacja w Sołedarze

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Trochę dobrych informacji spod Swatowego – tu Ukraińcy mieli posunąć się dalej w okolicach wsi Nowoseliwskie. Intensywnie pod Dibrową.

⚆ Sołedar – „Noc w Sołedarze była gorąca, walki trwały. Wróg rzucił prawie wszystkie główne siły na kierunek Doniecki i utrzymuje wysoką intensywność ofensywy.” – Hanna Mailar.
Walki o Sołedar nadal trwają – Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ Okolice Bachmutu – wczoraj pojawiły się informacje o przejęciu przez rosjan Opytnego – Ukraińcy twierdzą, że tak nie jest. Podobnie z Kliszczijiwką. Trwają tu ostre walki.

⚆ Marijinka, Awdijewka – bez zmian, obrona trwa

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Cisza informacyjna.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski, charkowski.
💥Ostrzał przyfrontowy: Kupiańsk, Cherson (zajezdnia autobusowa), Dworiczne (2 ofiary), Nikopol, Kurachowe


😼Eksplozje w Berediańsku (zamach na przedstawiciela władz pro-rosyjskich), Ahajmany (obwód chersoński)

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Zarówno pod Sołedarem, Kreminną jak i Swatowym zauważono sporą liczbę rosyjskich żołnierzy przebranych w ukraińskie mundury.

⚆ „Trudna bitwa o obwód doniecki trwa nadal, trwa bitwa o Bachmut i Sołedar, o Kreminną, o inne miasta i wsie wschodniej części naszego kraju” – powiedział prezydent Zełeński w wieczornym wystąpieniu o sytuacji na froncie. Oświadczył, że rosja skoncentrowała na tym kierunku swoje największe siły.

⚆ „Aby wygrać tę wojnę, potrzebujemy dodatkowego sprzętu wojskowego, ciężkiego sprzętu. Nasza współpraca z naszymi sojusznikami trwa nadal i jedyne, co mogę w tej chwili powiedzieć, to to, że zaczęliśmy otrzymywać ciężki sprzęt” – napisał szef Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

⚆ Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała pozbawienie mandatów parlamentarnych Medwedczuka, Kozaka, Kuźmina, Derkacza i Aksjonowa, powiedział deputowany ludowy Żeleznyak

⚆ rosja potwierdziła, że 23 Ukraińców, których Ukraina uznała za zmarłych, faktycznie żyje. Podczas spotkania rzecznicy Ukrainy i rosji omówili kwestię cywilnych więźniów przetrzymywanych przez rosję od 2014 roku. Na liście znajduje się 158 obywateli Ukrainy, z których większość to Tatarzy krymscy.

⚆ rosjanie przeprowadzają filtrację w niektórych miejscowościach rejonu melitopilskiego obwodu zaporoskiego, przeszukując telefony cywilów i szukając dowodów na kooperację z Siłami Zbrojnymi Ukrainy – Fedorow, mer Melitopila.

⚆ Fundacja Charytatywna Serhija Prytuły opublikowała pierwszy film przedstawiający użycie ukraińskiego drona rozpoznawczego SHARK w warunkach bojowych na niebie nad okupowanym Donieckiem. Według niego na filmie dron przeprowadza rekonesans i szuka celów wroga nad zdobytym miastem.

⚆ Mieszkańcy Kijowa głosowali za zmianą nazwy stacji metra „Przyjaźń Narodów” na „Zwiryniecka” (na cześć historycznej nazwy obszaru), a „Plac Lwa Tołstoja” na „Plac Bohaterów Ukrainy”.

⚆ „Ukroboronprom” już prowadzi naprawę i konserwację próbek zachodniej broni – powiedziała rzeczniczka państwowego koncernu Natalia Sad.

⚆ Dziś w Turcji odbyła się trzecia runda negocjacji między Ukrainą a Federacją rosyjską w sprawie wymiany jeńców wojennych i uwolnienia cywilnych zakładników

🌍Świat:

⚆ Niemcy ogłoszą w przyszłym tygodniu decyzję w sprawie dostaw czołgów na Ukrainę — Bloomberg powołuje się na dwa źródła.

⚆ Oczekuje się, że rząd brytyjski oficjalnie ogłosi decyzję o przekazaniu Ukrainie czołgów Challenger 2 — The Guardian.

⚆ W styczniu Ukraina otrzyma pakiet pomocowy w wysokości 18 mld euro – poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen.

⚆ Polska przekazała Ukrainie 8 000 terminali Starlink.

⚆ Eksplozja gazociągu łączącego Łotwę i Litwę.

⚆ Dziennikarze CNN oświadczyli, że byli świadkami zorganizowanego wyjazdu ukraińskich obrońców z Soledaru w piątek 13 stycznia. Poinformowali też, że wśród odchodzących żołnierzy ukraińskich nie było paniki. Niestety, wedle służb informacyjnych Ukrainy dziennikarze CNN powoływali się na kanał 46 brygady ukraińskiej na Telegrami, który jest prowadzony przez….rosjan.

⚆ Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział, że taktyczna ofensywa najeźdźców na froncie nie będzie w stanie zmienić strategicznej porażki rosji i ogólnie przebiegu wojny – tak odpowiedział na pytanie o przebieg walk w Soledarze.

⚆ Niemiecki rząd nie otrzymał jeszcze oficjalnego wniosku z Polski na dostawę czołgu Leopard na Ukrainę. Ponieważ Leopard jest czołgiem produkcji niemieckiej, dalszy eksport wymaga zgody niemieckiego rządu federalnego

⚆ Amerykańskie wydanie New York Times uważa, że ​​ostatnie wypowiedzi i działania Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich dotyczące dostaw Patriotów i czołgów wskazują, że Zachód zaczął przygotowywać Ukrainę do przyszłej kontrofensywy na wiosnę.

⚆ Minister obrony Francji Sébastien Lecornu powiedział, że w ciągu dwóch miesięcy spodziewa się dostarczyć Ukrainie ciężkie transportery opancerzone AMX-10 RC, które również zaliczane są do czołgów kołowych.

⚆ Azerbejdżan przekazał Ukrainie nową partię urządzeń energetycznych Ministerstwu Energii Ukrainy. Nowa pula pomocy obejmuje 45 rezerwowych agregatów o mocy od 94 do 150 kVA.

⚆ Christine Lambrecht podjęła decyzję o rezygnacji ze stanowiska ministra obrony Niemiec, Bild.

⚆ Komisja Europejska oczekuje, że Ukraina dostosuje swój proces wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego do zaleceń Komisji Weneckiej.

⚆ W USA trwają prace nad delegalizacją grupy wagnera na całym świecie. Poinformował o tym doradca Departamentu Stanu USA Derek Cholle, donosi AP.

💩rosja i białoruś:

⚆ prigożyn zaczął publicznie kłócić się z regularną armią Federacji rosyjskiej o przyznanie „zwycięstwa” w Sołedarze. prigożyn powiedział, że jego grupie „nieustannie próbuje się ukraść zwycięstwo”, nawiązując do komunikatu Ministerstwa Obrony Federacji rosyjskiej o rzekomym przejęciu ukraińskiego Soledara

⚆ Podczas naprawy czołgu T-72 w Biełgorodskiej Narodnej doszło do zdetonowania amunicji. Jeden czołg został zniszczony, dwa inne T-72 zostały uszkodzone. Stało się tak z powodu naruszenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego podczas remontu.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ warsztat Szamana

⚆ Patelnia w Sołedarze

⚆ Schwytani wagnerowcy w Sołedarze

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “🪖Dzień 324 (13 stycznia 2023, 23:15) – Czy upadł Sołedar?

  1. Wstrząsające – NIE MAM SIĘ DO CZEGO PRZYCZEPIĆ (aka: jak żyć!) To chyba znaczy, że trafiłem do mediów nie-mejnstrimu?! 😉
    p.s. swoją drogą, dość ciekawe (w wielu aspektach), że 'Robert od ptaszków’ stał się w kilka dni gwiazdą internetów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *