🪖Dzień 321 (10 stycznia 2023, 21:20) – Koszmar w Sołedarze

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie: 

“Nasze straty są duże, ale rosjan katastrofalne” – tak miał dziś rano powiedzieć jeden z obrońców Sołedaru po nocnej obronie miasta. Trudno nazwać je już miastem, bo całych budynków w Sołedarze nie znajdziemy. Większość zabudowy cywilnej to ruiny. rosjanie od dwóch dni próbują przedrzeć się z części cywilnej do części przemysłowej miasta w której bronią się oddziały ukraińskie. To oznacza, że jakaś połowa miasta jest w rękach rosjan i niestety świadczą o tym nagrania rosjan zrobione pod budynkiem administracji. Nie wiem ile zdziałają posiłki ściągane przez Ukraińców do Sołedaru, ale jeśli wierzyć doniesieniom to zmienić coś powinny – na miasto sunie dużo ciężkiej broni. Pewne jest jedno – Ukraińcy mają super zwiad, świetnie widzą działania rosjan i bardzo szybko reagują. Straty rosjan mają być w proporcji 1:8 i dotykają głównie wagnerowców i “zeków” czyli więźniów. To jednak nie wystarcza. Fakty są faktami – rosjanie wdarli się do Soledaru, kontrolują jego część i mają na tym odcinku inicjatywę. Niestety wieczorem sytuacja się pogorszyła. Część rosyjskich oddziałów mówi o skutecznym otoczeniu miasta. W ukraińskich mediach czuć lekką panikę oraz pojawiają się informacje o ataku rosjan na Krasną Horę (między Sołedarem a Bachmutem). rosjanie próbowali przełamać te linie obrony w nocy i rano, ale te ataki w całości zostały odparte. Nie sądzę aby Ukraińcy dali się otoczyć, ale sytuacja tam na pewno nie jest łatwa.

👍 Dobre wieści:

🌻+710 (112 470) 

⚆ Odbita jedna wieś na odcinku zaporoskim

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Trudna sytuacja w Sołedarze. Stracone Pidhorodne na północny-wschód od Bachmutu.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Brak informacji

⚆ Okolice Bachmutu – ryzyko otoczenia Sołedaru, rosjanie zajmują część miasta i przypuścili ataki na Krasną Horę.

⚆ Marijinka, Awdijewka – sytuacja bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosjanie gromadzą dodatkowe siły i budują umocnienia pod Połohami

⚆ odbita Doroznianka pod Hulajpolem

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy: Cherson, Kramatorsk, Nikopol, Zołota Bałka
Kolejny ostrzał Chersona: jedna osoba została ranna. Rakieta trafiła w podwórko budynku mieszkalnego. Dziura powstała od trafienia od razu wypełniła się wodą – prawdopodobnie uszkodzony został system dostarczania wody. Balkony i okna budynki są zniszczone – Tymoszenko, BP Ukrainy.

😼 Zniszczone 3 łodzie w obwodzie chersońskim w grupami dywersyjnymi. Ukraińcy uderzyli też w kilka magazynów rosjan w pobliżu wsi Nowa Majaczka w okupowanej części obwodu chersońskiego, poinformowali lokalni mieszkańcy. Uderzenia w obwodzie biełgorodzkim.
Uderzenia w punkty koncentracji rosjan w Skadowsku.
🏝Eksplozje w Symferopolu i Hwardijskim
⚡️Brak informacji o stanie infrastruktury energetycznej

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Od 24 lutego 2022 roku SBU ujawniła ponad 600 rosyjskich agentów i szpiegów.

⚆ rosja przenosi wojska z Białorusi na wschód Ukrainy – powiedział Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

⚆ Funkcjonariusze kontrwywiadu SBU w Dnieprze „na gorącym uczynku” aresztowali rosyjskiego szpiega. Jest miejscowy, został zwerbowany przez wrogie służby specjalne na początku lata. Co więcej, sam nawiązał kontakt za pośrednictwem zasobów internetowych, zalewając rosyjskie kanały „przydatnymi” informacjami. I nawet odmówił nagrody pieniężnej, którą oferowali mu rosjanie, ponieważ podkreślał, że jest ideologicznym bojownikiem o „rosyjski pokój”. Był kierowcą lokalnej firmy farmaceutycznej, rozwoził leki do aptek w regionie i wykorzystywał każdą okazję, aby uzyskać informacje dla okupantów.

Zełeński w wieczornym wystąpieniu poinformował o pozbawieniu ukraińskiego obywatelstwa posłów Medwedczuka, Kozaka, Kuźmina i Derkacza.

🌍Świat:

⚆ Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock przybyła z niezapowiedzianą wizytą do Charkowa. Nazwała Charków „symbolem absolutnego szaleństwa rosyjskiej wojny z Ukrainą”. Obiecała jeszcze więcej broni dla Ukrainy, a także „konkretne propozycje” ułatwienia jej przystąpienia do UE – Reuters. Annalena Baerbock obiecała w Charkowie nowe dostawy broni i inne wsparcie dla Ukrainy. Obiecała między innymi pomoc w wysokości 20 mln euro na sfinansowanie usług łączności satelitarnej Starlink. Pomoc zostanie prawdopodobnie ogłoszona na szczytach 20-22 stycznia.

⚆ Turcja popiera ukraińską „formułę pokoju” – szef MSZ Mevlüt Çavuşoğlu

⚆ Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uważa, że ​​partnerzy powinni przekazywać Ukrainie czołgi typu zachodniego, jeśli ta o to poprosi.

⚆ Ministerstwo Obrony USA nie widzi sygnałów, że Białoruś przygotowuje się do wojny z Ukrainą mimo udziału we wspólnych ćwiczeniach z Federacją rosyjską.

⚆ Kanada odbierze kompleks obrony powietrznej NASAMS od Stanów Zjednoczonych i przekaże go Ukrainie – minister obrony Anita Anand.

⚆ Amerykańscy i ukraińscy urzędnicy poinformowali, że rosyjski ogień artyleryjski został znacznie zmniejszony, w niektórych miejscach o 75% — CNN. „rosja może racjonować pociski artyleryjskie ze względu na niski poziom zaopatrzenia lub może to być częścią szerszej ponownej oceny taktyki w obliczu udanych ukraińskich ofensyw” – czytamy w publikacji.

⚆ Ukraińskie wojsko rozpocznie szkolenie na kompleksie rakietowym Patriot w Stanach Zjednoczonych już w przyszłym tygodniu — CNN.

⚆ 🤙 Pakistan wysyła na Ukrainę 159 kontenerów z pociskami 155 mm, a także ładunki metalowe M4A2, kapsuły i detonatory, Economic Times. Tu uwaga – tej informacji nie udało się zweryfikować w jakimkolwiek drugim źródle.

⚆ Włochy zamierzają dostarczyć Ukrainie system obrony przeciwlotniczej do obrony przed rosyjskimi atakami, ale zanim zostanie wysłany, muszą rozwiązać problemy techniczne – minister spraw zagranicznych Antonio Tajani.

💩rosja i białoruś:

⚆ Samoloty rosyjskich linii lotniczych ulegają masowym awariom. Od początku 2023 roku w Federacji rosyjskiej doszło do co najmniej 7 wypadków z udziałem transportu lotniczego, donosi The Moscow Times. W 2022 roku na terytorium Federacji rosyjskiej doszło do ponad 130 incydentów, w tym 28 katastrof lotniczych, co wzbudziło niepokój ekspertów w tej dziedzinie. łówną przyczyną masowych awarii może być brak odpowiedniej konserwacji z powodu braku części zamiennych w kraju, ponieważ firmy produkujące samoloty opuściły rosyjski rynek.

⚆ W Moskwie wybuchł pożar na dużą skalę w magazynie w rejonie metra Dmitriwska – w budynku o powierzchni 500 metrów kwadratowych. m. zawalił się dach, w gaszeniu brało udział lotnictwo. Zaznacza się, że z budynku magazynu wybiegło ponad 200 osób, na razie nie wiadomo o ofiarach.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Jak nie strzelać z granatnika podlufowego

⚆ Walki w Sołedarze

⚆ Wideo z Makijewki gdzie miało zginąć 600 rosjan

⚆ rosyjski film promujący mobilizację


📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *