🪖Dzień 320 (9 stycznia 2023) – Noc w Sołedarze

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie: 

rosjanie rzucili niemal wszystko co mają na Sołedar w tej części frontu. Suną tam tabuny piechoty i dużo jednostek doświadczonych w walce. Nieustannie ostrzeliwane są ruiny miasta w których działają ukraińscy obrońcy. Sytuacja mocno skomplikowała się dziś popołudniu i pozostaje krytyczna. Przewaga rosjan jest duża, ale i ryzyko niepowodzenia szturmu istnieje bo trwa on już 10 dobę. rosjanie dosłownie idą po ciałach poległych swoich żołnierzy poległych godzinę wcześniej w podobnej operacji. Ukraińcy wprawdzie wysłali posiłki, ale jest ich zdecydowanie mniej. rosjanie od miesięcy nie byli tak blisko “zdobycia” jakiejkolwiek miejscowości jak teraz w przypadku Sołedaru. Najbliższe godziny będą tam bardzo trudne i decydujące.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Wielka Brytania rozważa przekazanie Ukrainie swoich czołgów Challenger 2

⚆ Szwecja dostarczy Ukrainie działa samobieżne Archer. Prawdopodobnie znajdzie się to w jednym z następnych pakietów pomocy wojskowej.

🌻+590 (111 760)

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Krytyczna sytuacja w Sołedarze

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Ukraińcy poprawili swoją sytuację wokół Kreminnej.

⚆ Okolice Bachmutu – „Nasi obrońcy odważnie bronią każdego metra swojej ojczyzny. Właśnie toczą się zacięte walki” – trwa walka o Solendar, rosjanie rozpoczęli potężny atak na miasto – wiceministerka obrony, Hanna Maliar. Wojska rosyjskie rozmieściły dużą liczbę grup szturmowych utworzonych z najlepszych rezerw wagnerowców. Wykorzystują artylerię, systemy ognia salwowego i artylerii moździerzowej, osłaniając ogniem nawet własne myśliwce – Maliar.

⚆ Marijinka, Awdijewka – sytuacja bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak nowych informacji

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: 
💥Ostrzał przyfrontowy: wczoraj pod ostrzałem znalazły się rejony czuhujiwski i kupiański obwodu charkowskiego, rano odnotowano uderzenie rakiety S-300 w rynek miejscowości Szewczenkowe w obwodzie charkowskim – 2 ofiary,

popołudniu był ostrzał dzielnicy mieszkalnej Chersona – conajmniej 1 ofiara, szpitala w Oczakowie – 15 rannych,

ostrzelany Kramatorsk – 2 ofiary.


😼 Ostrzał w obwodzie biełgorodzkim

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Jak poinformował Sztab Generalny Ukrainy, znaczna ilość broni i sprzętu wojskowego przybywającego w Białorusi w celu szkolenia rosyjskiego personelu, została wycofana z długoterminowego składowania i wymaga konserwacji. W prace nad tym sprzętem zaangażowani są białoruscy żołnierze.

⚆ Nowy nakaz rejestracji wojskowej nie przewiduje, że wezwania będą wysyłane za pośrednictwem aplikacji „Dija” – zapewniało Ministerstwo Transformacji Cyfrowej.

⚆ Kijów zwrócił się do Tbilisi o zwrot przekazanych mu w 2008 roku kompleksów Buk, ale władze gruzińskie odmówiły.

⚆ rosja zwiększa produkcję pocisków rakietowych, ale liczba pocisków gotowych do walki jest naprawdę ograniczona – powiedział Ołeksandr Kowalenko, wojskowy i polityczny obserwator grupy „Informacyjny Opór”. W Federacji rosyjskiej magazyny i centra składowania były przepełnione do 2022 roku, ale nie wszystkie pociski były przechowywane w odpowiednich warunkach. A wiele z nich, które są dostępne, to nie są dziesiątki, to są setki pocisków, jest w stanie nieprzydatnym do użytku. Taka rakieta może eksplodować podczas startu. Według niego Federacja rosyjska może przygotować do użytku średnio 5-7 pocisków dziennie. Około 1,5-2 tygodni wystarczy przeciwnikowi na sformowanie amunicji do przeprowadzenia zmasowanego uderzenia rakietowego z przełomem w obronie przeciwlotniczej i zwiększeniem skuteczności tego przełomu.

🌍Świat:

⚆ Szczyt „Ukraina-UE” odbędzie się 3 lutego w Kijowie.

⚆ Agresja rosji na Ukrainę spowodowała największą falę uchodźców od czasów II wojny światowej – ONZ. Kraj opuściło ponad 7,9 mln osób, a kolejne 5,9 mln to osoby wewnętrznie przesiedlone.

⚆ Po raz pierwszy Wielka Brytania rozważa przekazanie Ukrainie swoich czołgów Challenger 2. Negocjacje w tej sprawie trwają od kilku tygodni, pisze Sky News. Może to być kilkanaście czołgów. Może to stać się precedensem dla innych krajów, powiedziało ukraińskie źródło. Do tej pory partnerzy Ukrainy bali się przekazywać ciężkie czołgi zachodnie – mówią, że rosja może to odebrać jako eskalację.

⚆ Francja wraz z Polską próbują przekonać Niemcy do odblokowania dostaw czołgów Leopard 2 na Ukrainę — Politico

⚆ USA podpisały wart 40 mln USD kontrakt na dostawę 14 systemów rakietowych VAMPIRE przeznaczonych dla Ukrainy. To kontynuacja obietnicy jeszcze z sierpnia 2022.

⚆ Rząd Ukrainy, mówiąc o ostatnich reformach integracji europejskiej, nie skomentował sygnałów płynących z Brukseli z apelem o zmianę ustawy o procedurze wyboru sędziów KSU tak, aby uwzględniała najnowsze zalecenia Rady Komisji Weneckiej.

⚆ Włochy nie podejmą decyzji o dostawie nowej broni na Ukrainę do lutego ze względu na napięcia polityczne, względy związane z kosztami broni i brakiem sprzętu wojskowego – La Repubblica. Powołując się na anonimowe źródła, gazeta poinformowała, że ​​premier Meloni spotkał się z oporem wobec zatwierdzenia dekretu o dostawach broni dla Ukrainy ze strony jej prawicowych sojuszników Matteo Salviniego i Silvio Berlusconiego. Obaj politycy są od dawna związani z Moskwą.

⚆ Czechy przygotowują się do przekazania Ukrainie czołgów T-72. Jeden z nich podpisał premier Petr Fiala. Dosłownie: „Na czołgu T-72, który pojedzie na Ukrainę, napisałem krótką wiadomość do dzielnych ukraińskich obrońców. Wierzę, że Ukraińcy wygrają w walce z rosyjskim agresorem”. Fiala dodała też, że na Ukrainę trafi samochód ewakuacyjny TREVA 30.

⚆ W tym miesiącu Estonia planuje przedstawić prawny plan zajęcia rosyjskich aktywów w kraju – Bloomberg, powołując się na oświadczenie przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych Estonii, Mihkela Tamma.

⚆ rosja używa swoich samolotów Su-57 piątej generacji w wojnie z Ukrainą – Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii powołuje się na dane swojego wywiadu wojskowego.

⚆ Stany Zjednoczone rozważają wysłanie bojowych pojazdów opancerzonych Stryker na Ukrainę w ramach nowego pakietu pomocowego Politico. Strykery mogą być częścią następnego pakietu pomocy wojskowej. Administracja może ogłosić pakiet pomocowy, ze Strykerami lub bez, pod koniec przyszłego tygodnia, mniej więcej w czasie następnego Ramstein. Ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, a administracja może zdecydować o wysłaniu Stryker BBM w późniejszym terminie.

💩rosja i białoruś:

⚆ rosyjski rząd zatwierdził zakaz umieszczania map, które „kwestionują integralność federacji rosyjskiej”. Mowa o mapach, na których sytuują nielegalnie zaanektowane terytoria Ukrainy i Wyspy Kurylskie.

⚆ Na rosyjskim lotnisku „Engels-2” w ciągu ostatniego miesiąca kilkukrotnie zmniejszyła się liczba samolotów zdolnych do walki, pojawiły się też bariery ochronne.

⚆ Kogałym, Federacja rosyjska. Płonie zakład „Naftoavtomatika”. Powierzchnia pożaru wynosi 160 metrów kwadratowych. m. ewakuowano 13 osób.


W rosji odnotowano też kilka mniejszych pożarów (komisja rekrutacyjna, centrum handlowe, miasteczko namiotowe mobilizowanych).

⚆ Zmarł Paweł Kamniew, twórca rakiet Kalibr.

⚆ Źródła publikują zarządzenie, które wskazuje na wprowadzenie ograniczeń w wyjeździe potencjalnych kandydatów do mobilizacji z rosji.

⚆ Jest więcej doniesień o samobójstwach wśród mobilizowanych rosjan.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nocne walki pod Bachmutem (w podczerwieni)

⚆ Rozstawianie mobilnych schronów w Chersonie.

⚆ Walki uliczne w Sołedarze

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *