🪖Dzień 308 (28 grudnia 2022, 23:45) – Nalot Szachedów na południu

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś miał miejsce ostrzał Charkowa i nalot Szachedami na południu Ukrainy. Dotychczas tego typu ataki poprzedzały ataki rakietowe na infrastrukturę krytyczną Ukrainy. rosjanie dokładnie wybierali moment ataków – tak by odbyły się zaraz po tym jak Ukraińcom uda się odtworzyć część zniszczeń z poprzedniego ataku. Tymczasem naprawy są skomplikowane. Nie tylko ze względu na pogodę, ale i ze względu na niekompatybilność części, które trafiają do Ukrainy z Zachodu.

Sama linia frontu bez zmian. Główną areną nadal jest Bachmut.

👍 Dobre wieści:
⚆ Wielka Brytania dostarczy Siłom Zbrojnym Ukrainy śmigłowce Sea King w ramach dalszego wsparcia – 10 załóg Sił Zbrojnych Ukrainy zakończyło już szkolenie.

⚆ “Dostawy broni i amunicji dla armii ukraińskiej będą kontynuowane, w tym dostawy doskonałych francuskich systemów do ochrony naszej ziemi i nieba” – minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow po spotkaniu z francuskim ministrem.

⚆ Niemcy kupiły 480 generatorów dla Ukrainy, połowa z nich została już dostarczona, Der Spiegel. „To samo dotyczy ewakuacji rannych i rannych. Ewakuowaliśmy już 600 osób, które otrzymują najlepszą możliwą opiekę medyczną w Niemczech”.

⚆ Od 11 września Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliły ponad ponad 420 rosyjskich pocisków i 430 dronów kamikadze.

🌻103 770 (+550)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – brak informacji, Kreminna – również brak nowych doniesień ze strony ukraińskiej. rosjanie mieli mocno wzmocnić swoje siły w mieście mimo ewakuacji dowództwa.

⚆ Bachmut, Opytne, Kliszcziwka, Bachmuckie, Jakowliwka, Kurdumiwka, Sołedar – tu trwają zażarte walki. Są doniesienia nieoficjalne o tym, że pod Opytnym rosjanom udało się wpuścić ukraińskie oddziały w pułapkę, udając wycofanie się. To niepewne informacje, ale prawdopodobne. W Opytnym i pozostałych miejscowościach jest bardzo dynamicznie jeśli chodzi o kontrolę nad nimi.

⚆ Pod Wuhłedarem w obwodzie donieckim zauważono konkurującą z „wagnerowcami” prigożyna jednostkę najemników ministra obrony Federacji rosyjskiej serhija szojgu “patrioci”– powiedział rzecznik Wschodniej Grupy Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy Czerewaty.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Walki w kierunkach Połohów i Wasyliwki. Reszta – bez zmian

⚆ Wczoraj miał zostać zniszczony jeden z rosyjskich kompleksów S-300 na tym odcinku frontu.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Atakowany był Charków (tu celują w jeden z obiektów infrastruktury krytycznej, niestety skutecznie), Cherson (w ciągu doby ponad 50 ostrzałów), Dnipro, Donieck,

💥rosjanie ostrzelali dzisiaj 70 razy hromady obwodu sumskiego graniczące z fr. Nie ma ofiar – Dmytro Żywyckyj, sumska OAW

🛸Nad Dniprem strącono 5 rosyjskich dronów – prawdopodobnie Shahedów. rosyjskie drony miały też zmierzać w kierunku Krzywego Rgou, Odesę i Czerkasy. Strącono kolejne 4 nad Charkowem, 4 nad Mikołajowem i 2 nad Zaporożem.


🛡W okupowanym Mariupolu zauważono dwie kolumny rosyjskiego sprzętu wojskowego zmierzające w kierunku Berdiańska.

🏝Satelity zarejestrowały, jak rosjanie okopują się na południu Krymu. Zdjęcia zostały opublikowane przez szwajcarskiego analityka OSINT, Benjamina Pitta. Na zdjęciu prawdopodobnie widać lokalizację okopów w pobliżu stacji radiolokacyjnej w rejonie wsi Lazurne, która znajduje się w południowej części półwyspu.

⚡️Deficyt energii elektrycznej w systemie Ukrainy zwiększył się. Wynika to z wyłączenia niektórych bloków elektrowni z powodu ostrzału infrastruktury gazowej we wschodnim regionie – informuje Ukrenergo.

⚡️Naprawę infrastruktury energetycznej Ukrainy komplikuje brak niezbędnych części i niekompatybilność tych komponentów, które mogą być przesyłane do Kijowa przez zachodnich partnerów — CNN

⚡️Kijów wkrótce będzie mógł wrócić do planowanych harmonogramów wyłączeń – Jasno

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński powiedział, że Ukraina przygotowuje swoją obronę i siły bezpieczeństwa na przyszły rok, który powinien być rokiem decydującym.

⚆ ​7-letni chłopiec nadepnął minę w obwodzie charkowskim – na pomoc pobiegł jego ojciec, który również nadepnął na urządzenie wybuchowe.

⚆ Do Kijowa przybył minister obrony Francji, Sébastien Lecornu. Po przybyciu udał się pod „Ścianę Bohaterów”, aby złożyć wieniec w imieniu Francji. „Z radością przyjąłem w Kijowie mojego francuskiego kolegę i przyjaciela, Sébastiana Lecorne. Ta wizyta to nie tylko akt odwagi, ale także demonstracja silnego poparcia dla Ukrainy. Dostawy broni i amunicji dla armii ukraińskiej będą kontynuowane, w tym dostawy doskonałych francuskich systemów do ochrony naszej ziemi i nieba” – minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow.

⚆ W Odesie rozpoczęła się rozbiórka pomnika carycy Katarzyny II. Pomnik zostanie przeniesiony do Odeskiego Muzeum Sztuki.

⚆ Kyryło Budanow, szef Zarządu Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy odwiedził żołnierzy na pozycjach w Bachmucie.

⚆ Trzęsienie ziemi miało miejsce 28 grudnia o godzinie 13:51 w pobliżu wsi Delyatyn w obwodzie nadwirniańskim obwodu iwano-frankiwskiego. Jego wielkość wynosiła 2,4 w skali Richtera.

⚆ Ukraina planuje stworzyć drony bojowe, które będą zestrzeliwać rosyjskie drony kamikadze – minister cyfryzacji Ukrainy, Fedorow.

⚆ rosja deportowała już ponad 13 tysięcy ukraińskich dzieci – minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Minister poinformował o tym w serii zainicjowanych przez siebie tweetów o łamaniu przez rosję zasad prowadzenia wojny. IV Konwencja Genewska wzywa do ułatwiania odnowienia kontaktów i spotkań członków rodziny. Ale cel „rosyjskiego świata” jest inny – zabić miliony Ukraińców i uczynić ich dzieci rosyjskimi

⚆ Szef Państwowej Służby Granicznej Deineko poinformował, że rosja zgromadziła obecnie na Białorusi grupę wojsk w liczbie 10 200 osób i że ta liczba nie wystarczy do ataku na Ukrainę.

⚆ Zełenski przekazał kapitanowi Pawłowi Czerniawskiemu, który dowodzi baterią HIMARS, odpowiedź prezydenta USA Joe Bidena na nagrodę — Command Coin.

⚆ ​​Ukraiński biznesmen i były deputowany parlamentu Kostiantyn Żewago został zatrzymany w elitarnym francuskim kurorcie Courchevel na wniosek SBI – obecnie przygotowywane są dokumenty do jego ekstradycji. Żewago jest oskarżony w sprawie karnej o sprzeniewierzenie 113 mln dolarów środków banku „Finanse i Kredyt”.

🌍Świat:

⚆ Analitycy ISW zakładają, że próby zajęcia Bachmutu przez rosjan zbliżają się do punktu kulminacyjnego, tak jak miało to miejsce w rejonie Chersoniu w sierpniu – wojska rosjan uległy zauważalnej degradacji, brakuje im już personelu i amunicji.

⚆ rosja prawdopodobnie postawi na pierwszym miejscu utrzymanie linii frontu pod Kreminną, biorąc pod uwagę znaczenie tego rejonu dla logistycznego wsparcia jej sił w Donbasie – wywiad brytyjski.

⚆ Ukraińskie wojsko zbliża się do wyzwolenia Kreminnej w obwodzie ługańskim, wyzwolenie miasta pozwoli Siłom Zbrojnym Ukrainy na kontrolę głównych dróg prowadzących do Siewierodonecka i Łysyczańska, które są ośrodkami przemysłowymi Donbasu — NYT

⚆ Około 7 000 cywilów zginęło na Ukrainie, a ponad 10 000 zostało rannych, – ONZ. Od 24 lutego 2022 r. w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie zginęły 6884 osoby, rannych zostało 10 947. Wśród zabitych jest 429 dzieci: 175 dziewczynek, 216 chłopców, a także 38 dzieci, których płeć nie została jeszcze ustalona. Jednocześnie są to tylko oficjalnie potwierdzone przypadki. W rzeczywistości liczba zabitych lub rannych może być znacznie większa. Większość odnotowanych zgonów lub obrażeń wśród ludności cywilnej była spowodowana użyciem wielkopowierzchniowej broni wybuchowej, w tym ciężkiej artylerii i wyrzutni rakiet, a także nalotów rakietowych i powietrznych.

⚆ Ukraińska propozycja wykluczenia rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkała się z niewielkim poparciem. Poinformowało o tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii, zaznaczając, że większość państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ nie podziela stanowiska Ukrainy w kwestii członkostwa rosji w tej organizacji. W związku z tym kwestia wykluczenia rosji, zdaniem estońskiego MSZ, jest obecnie niemal beznadziejna.

⚆ Minister obrony Włoch Guido Crozetto uważa, że ​​jeśli rosji będzie grozić porażka w wojnie, to może uciec się do użycia taktycznej broni jądrowej.

⚆ Finlandia może jako pierwsza w Europie rozpocząć dostawy czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Z taką propozycją wystąpili posłowie Anders Adlerkreutz i Atte Harianne. Zauważyli, że przekazanie nawet niewielkiej liczby tych czołgów rozpocznie dyskurs o potrzebie zaopatrzenia w zachodnie czołgi przez inne kraje europejskie. Tymczasem w Niemczech oszacowano, że w ciągu tego roku dostarczyli Ukrainie broń o wartości 2,24 mld euro. To około jednej czwartej całkowitego wolumenu eksportu broni z kraju.

💩rosja i białoruś:

⚆ Kreml dał do zrozumienia, że ​​jakikolwiek „pokój” z Ukrainą musi opierać się na tym, że armia rosyjska nie opuści zajętych terytoriów i nie zwróci nad nimi kontroli Kijowowi.

⚆ Trzech Białorusinów, którzy w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji próbowali uniemożliwić transport sprzętu wojskowego w kierunku Ukrainy, zostało skazanych na kary od 21 do 23 lat więzienia.

⚆ Korpus 150 dywizji strzelców zmotoryzowanych spłonął wczoraj pod Nowoczerkaskiem w rosji. Pożar zniszczył jeden z budynków wybudowanych w 2016 roku.

⚆ Od 24 lutego wybuchy i pożary miały miejsce na terenie 72 komisariatów wojskowych, baz wojskowych, magazynów i innych obiektów wojskowych na terytorium rosji, a także na Krymie.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ zgubili drogę i wpadli w ręce ukraińskich żołnierzy pod Kreminną. Przywieźli też broń.

⚆ demolowanie Mariupola

⚆ Wieża z telemarkiem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *