🪖Dzień 307 (27 grudnia 2022, 21:50) – Drogi dziadku mrozie…

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Prognozy miedwiediewa, którymi obarczył on wczoraj świat na twitterze w wielu budzą politowanie i śmiech. Normalnie nie nawiązywałbym do nich gdyby nie jedna kwestia. Ale od początku – oto i prognozy:

 1. Podniesienie ceny ropy do 150 dolarów za baryłkę i ceny gazu do 5000 dolarów za 1000 metrów sześciennych.
 2. Powrót Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej.
 3. Rozpad Unii Europejskiej po powrocie Wielkiej Brytanii i zniesienie euro jako waluty dawnej UE.
 4. Zajęcie przez Polskę i Węgry zachodnich regionów byłej Ukrainy.
 5. Powstanie IV Rzeszy na bazie Niemiec i satelitów, które do niej przystąpiły (Polska, kraje bałtyckie, Czechy, Słowacja, Rumunia, Republika Kijowska i inne peryferie).
 6. Wojna między Francją a IV Rzeszą. Podział Europy, w tym nowy podział Polski.
 7. Oddzielenie Irlandii Północnej od Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i przyłączenie Republiki Irlandii.
 8. Wojna domowa w USA, separacja Kalifornii i Teksasu na niepodległe stany. Utworzenie stanu związkowego Teksasu i Meksyku. Kolejne zwycięstwo Elona Muska w wyborach prezydenckich w USA w części stanów zabezpieczonej po wojnie secesyjnej przez Republikanów.
 9. Przeniesienie wszystkich największych platform giełdowych i działalności finansowej z USA i Europy do Azji.
 10. Upadek systemu finansowego Bretton Woods, w tym upadek MFW i Banku Światowego. Odrzucenie euro i dolara jako światowych walut rezerwowych. Powrót standardu złota. Przejście do aktywnego korzystania z cyfrowych walut.

miedwiediew nie jest ani futurologiem ani ekonomistą. Jest prawnikiem, który spędził początek kariery na uniwersytecie a potem rozpoczął karierę polityczną. To co pisze ma zatem charakter polityczny i jest ukierunkowane na osiągnięcie celów jego otoczenia politycznego. Niepierwszy raz publikuje wymyślone treści (jak np. mapę podziału Ukrainy w której zachodnia część jest zajęta przez Polskę). Ja widzę w jego publikacjach projekcję najbardziej życzliwych rosji scenariuszy. To są działania, które mają jeden wspólny – odwrotny mianownik – dotyczą tego co rosji najbardziej przeszkadza. Ot taka lista życzeń, która jest listą strachów. rosję zaczyna boleć limit cenowy na ropę, ale na całego zaboli ją w 2023. Integralność i spójność działania UE (z kilkoma wyjątkami) też jest dla rosji zaskoczeniem i wpływa na siłę Ukrainy. Spada i rola Niemiec w EU ale i ich bierne wsparcie rosji i uzależnienie od rosyjskich surowców. Dalej mamy rewizje granic, rewolucje, rozłamy – nieistotne jaki byłby ich powód – istotne byłoby zamieszanie i osłabienie istotnych graczy międzynarodowych. Dalej – wzmocnienie Azji i zmiana systemu walutowego na taki w którym rosja miała by szansę zająć silną pozycję (krypto + złoto).

Słowem – rosja jest o chaosie, niszczeniu, podziałach, osłabianiu, rozbijaniu. Ponieważ dmitrij był niegrzeczny to szans na spełnienie nie widzę…

Linia frontu bez zmian, ale z dobrymi perspektywami na zmiany pod Kreminną.

👍 Dobre wieści:
⚆ Szwecja dodatkowo przeznaczyła Ukrainie ponad 19 mln dolarów – poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy. Środki zostaną przekazane do Międzynarodowego Funduszu Wsparcia dla Ukrainy pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii i wykorzystane do wzmocnienia potencjału militarnego Ukrainy.

⚆ Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie dodatkowy sprzęt do sieci elektroenergetycznych o wartości około 50 milionów dolarów — strona Pentagonu. Serwis podaje też, że Pentagon wysłał już dwa kompleksy NASAMS + rakiety. Te dostawy miały miejsce już jakiś czas temu.

⚆ Aktualne szacunki skutków ataku drona na rosyjskie lotnisko strategiczne Engels: 5 uszkodzonych bombowców TU-95ms, 17 zabitych 26 rannych, wieża kontrolna została zniszczona, – dziennikarz Wołodymyr Zolkin

🌻103 220 (+660)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – brak doniesień

⚆ Pod Kreminną toczą się ciężkie walki, rosjanie ściągają tam duże rezerwy, jeśli Ukraina odzyska kontrolę nad Kreminną, cała linia obrony wojsk rosyjskich w obwodzie łuhańskim ulegnie załamaniu – powiedział szef administracji obwodowej Hajdaj.

⚆ rosjanie próbują otoczyć Bachmuta, otrzymali zadanie dotarcia do granic administracyjnych obwodu donieckiego do końca roku, ale im się to nie uda – wiceminister obrony Malyar.

⚆ Marijinka i Awdijewka – sytuacja trudna ale pod kontrolą niebiesko-żółtych

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):

⚆ Walki w rejonie Pjatychatok i Konstantyniwki. Poza tym pojedynki artyleryjskie.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły 100 okupantów w Zaporożu, w tym pracowników fsb – Sztab Generalny.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Cherson ponownie znalazł się pod ostrzałem. Uszkodzony został budynek przedsiębiorstwa, punkt pomocy medycznej i przedszkole. Zniszczony został dom prywatny. Nie ma ofiar. Popołudniu rosjanie ostrzelali oddział położniczy. Chwilę przed ostrzałem lekarze skończyli przeprowadzać cesarskie cięcie. Dzisiaj urodziło się tam dwoje dzieci. Na oddziale podczas ostrzału przebywało 5 kobiet. Cudem nikomu nic się nie stało.

💥Wojska rosyjskie ostrzelały miejscowość Ołeszki w obwodzie chersońskim. Jedna osoba nie żyje, pięć zostało rannych.

💥Ostrzał przygraniczny w obwodach sumkim i charkowskim

😼Uderzenia w Radeńsk i Czapłynkę
🛸Obrona przeciwlotnicza Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliła już 70 z 250 dronów, które rosja otrzymała z Iranu – Jurij Ihnat.

⚡️Ilości energii elektrycznej odbieranej przez Kijów ustabilizowały się – ale ograniczenia nadal obowiązują – prezes firmy dostawcy energii elektrycznej Yasno Kovalenko

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Straż graniczna nie odnotowuje tworzenia grup ofensywnych na Białorusi – powiedział Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Służby Bezpieczeństwa w Centrum Medialnym Ukraina-Ukrinform.

⚆ Rząd podjął decyzję o uproszczeniu budowy napowietrznych linii energetycznych i podstacji, Szmyhal. Ze względu na ciągły ostrzał procedura oceny wszystkich warunków zostanie ograniczona do minimum. Umożliwi to szybsze przywrócenie systemu elektroenergetycznego.

⚆ Dwudziestu najbogatszych Ukraińców straciło fortuny o wartości ponad 20 miliardów dolarów podczas wojny na pełną skalę — jednocześnie na liście pojawiło się więcej „nowych” biznesmenów z branży IT.

⚆ Ukraina odzyskała ciała 42 poległych żołnierzy, poinformowało Ministerstwo Reintegracji Ukrainy.

⚆ ​​Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej zarekomenduje nieprzedłużanie dzierżawy dwóch cerkwi Ławry Kijowsko-Peczerskiej cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego.

⚆ Sąd Konstytucyjny uznał za konstytucyjną ustawę, która zobowiązuje cerkiew prawosławną patriarchatu moskiewskiego do zmiany nazwy i wskazania przynależności do rosji.

⚆ Metropolita Pawło Lebid, zastępca Ławry Kijowsko-Peczerskiej, zaapelował do Zełenskiego, by nie odbierał dwóch cerkwi, cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego na terenie Ławry i zadbał o to, by „ci ludzie, którzy nie mają z cerkwią nic wspólnego, nie mówili nam, kiedy obchodzić Boże Narodzenie”.

⚆ Na Ukrainie nie ma ani jednego organu rządowego, na który nie miałby wpływu Jermak – artykuł Ukraińskiej Prawdy. Obecny szef Biura Prezydenta Ukrainy jest zaangażowany we wszystkie możliwe kwestie polityki wewnętrznej i zagranicznej Ukrainy. Jego wpływów nie da się porównać z żadnym poprzednikiem: ani Tabachnikiem za Kuczmy, ani Balogiem za Juszczenki, ani Lowoczkinem za Janukowycza – i nie mógł nawet zbliżyć się do wpłynięcia na skalę problemów, z jakimi boryka się obecnie Jermak. „Myślisz, że Kuleba jest ministrem spraw zagranicznych? Telefon Jermaka to Ministerstwo Spraw Zagranicznych” – śmiało ironizują rozmówcy Ukraińskiej Prawdy na Bankowej. Jednocześnie związek z Zełenskim nie budzi sympatii szefa Biura Prezydenta Ukrainy wśród zwykłych Ukraińców. Nawet najmniejsza negatywność przykleja się do Jermaka. Postać Jermaka budziła duże kontrowersje w Ukrainie jeszcze przed wojną.

⚆ W tymczasowo okupowanej Makiejewce w obwodzie donieckim zastrzelono 8-osobową rodzinę, w tym 4 dzieci. Władze okupacyjne oświadczyły, że mordercami byli zwykli rabusie i rzekomo zostali już schwytani, jednak doradca burmistrza Mariupola Petro Andryushchenko założył, że morderstwo było dziełem „wagnerowców”.

🌍Świat:

⚆ Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Berbock zaprzecza możliwości utrzymywania „normalnych stosunków” z rosją.

⚆ Premier Węgier, Orbán, powiedział, że wojna skończy się, kiedy USA przestanie dostarczać Ukrainie broń i pomoc finansową. „Ukraina będzie w stanie kontynuować walkę jedynie tak długo, jak Stany Zjednoczone będą wspierać ją pieniędzmi i bronią. Jeśli Amerykanie chcą pokoju, to będzie pokój.” – Orbán

⚆ Prezydent Serbii zarządził doprowadzenie wojska i wszystkich jednostek sił bezpieczeństwa do najwyższego stopnia gotowości bojowej. Ministerstwo Obrony tego kraju oskarżyło częściowo uznane Kosowo o narastanie napięć i podejmowanie kroków w kierunku eskalacji.

⚆ Włochy rozważają zaopatrzenie Ukrainy w sprzęt obrony przeciwlotniczej – premier Meloni w rozmowie z Zełenskim.
Służba prasowa włoskiego rządu poinformowała również, że „serdeczna rozmowa” odbyła się po raz pierwszy od 28 października, kiedy ostatni raz rozmawiali przywódcy Włoch i Ukrainy.

⚆ putin nie mówił o negocjacjach bezpośrednio ze stroną ukraińską w swoim wywiadzie 25 grudnia, był to apel do krajów zachodnich i kontynuacja retoryki Kremla, że ​​Ukraina jest rzekomo „pionkiem” — ISW

⚆ Elon Musk nazwał „futurystyczne prognozy” dmitrija miedwiediewa „najbardziej absurdalnymi”, jakie kiedykolwiek widział. W szczególności Miedwiediew powiedział, że widzi przyszłość Muska jako prezydenta Stanów Zjednoczonych i przewiduje upadek Unii Europejskiej.

⚆ Eksplozje na rosyjskim lotnisku Engels-2 utrudnią rosji przeprowadzenie ataków rakietowych na ukraińskie obiekty energetyczne. Informuje o tym The New York Times

⚆ putin jest zaniepokojony brakiem poparcia dla wojny na Ukrainie ze strony większości rosyjskich elit, – ISW

💩rosja i białoruś:

⚆ putin zakazał sprzedaży rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych do krajów, które wprowadziły pułapy cenowe. Jednocześnie odrębna decyzja może zezwolić na takie dostawy.

⚆ putin wręczył 9 pierścieni przywódcom krajów tzw. wspólnoty. pieskow poprosił by nie porównywać pierścieni do “Władcy Pierścieni”, po czym ukraiński internet wybuchł falą memów.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Życie w Bachmucie – galeria zdjęć

⚆ Po ataku wagnerowców (z podkładem lirycznym)

⚆ Archiwalne nagranie z pierwszego ukraińskiego uderzenia w Czornobajiwkę (2 marca)

⚆ Reportaż ze Swatowego (po ukraińsku)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *