🪖Dzień 306 (26 grudnia 2022, 22:30) – Kolejne uderzenie w Engels

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Ponownie eksplozja na rosyjskim lotnisku w bazie lotnictwa strategicznego Engles koło Saratowa. Wprawdzie rosjanie twierdzą, że strącili ukraińskiego drona, ale nadal zadziwiają dwie rzeczy – po pierwsze, że Ukraina dysponuje dronami o takim zasięgu oraz to, że rosjanie przez 800km trasy nie byli w stanie go wykryć i zestrzelić. Nieoficjalnie mówi się o uszkodzeniu dwóch rosyjskich bombowców.,

Nie wyjaśniło się zbyt wiele odnośnie wczorajszych doniesień dotyczących Kreminnej. Na pewno Ukraińcy jej nie odbili jeszcze. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to odbicie południowych terenów pod Kreminną, które dają Ukraińcom możliwość otoczenia rosyjskich oddziałów w mieście. Dowództwo rosyjskie miało się dziś ewakuować do Rubiżnego.

Na pozostałych odcinkach frontu – bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Brak

🌻102 600 (+550)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ W obwodzie ługańskim, niedaleko Kreminnej, trwają działania wojenne. okupanci przenieśli dowództwo wojskowe do Rubiżnego – szef OAW, Hajdaj. W obwodzie ługańskim Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w punkt koncentracji wojsk rosyjskich – okupanci stracili co najmniej 150 żołnierzy;

⚆ Bachmut, Opytnae, Kurdumiwka – walki

⚆ Awdijewka i Marijinka – walki trwają, sytuacja pod kontrolą Ukraińców.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał Charkowa, Chersonu. Ostrzał przygraniczny w obwodzie sumskim, czernihowskm i charkowskim.
😼 W nocy na lotnisku strategicznym Engels w rosji miały miejsce wybuchy. Informację potwierdziło Ministerstwo Obrony federacji rosyjskiej. Ukraiński dron miał zostać zestrzelony na podejściu do lotniska. Zginęło trzech rosyjskich żołnierzy, są też ranni. Niepotwierdzone informacje mówią o uszkodzeniu conajmniej dwóch rosyjskich bombowców. To drugi atak na to lotnisko w ciągu ostatniego miesiąca. Poprzedni atak miał miejsce 5 grudnia. Wieczorem ponownie było słychać syreny nad lotniskiem i nad pobliskim Saratowem.

😼 Na okupowanych terenach obwodu chersońskiego wojsko ukraińskie zniszczyło 5 jednostek wrogiego sprzętu wojskowego. rosjanie ponieśli znaczne straty – ok. 50 okupantów zostało wyeliminowanych, a do 100 zostało rannych.

😼 Uderzenia w Czapłynkę (okolice lotniska) i Ołeszki. Ponownie uderzenia w okolice Tokmaku.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina przywróci Krym siłą i dyplomacją – Budanow. „Krym zostanie zwrócony połączeniem siły i dyplomacji. Ale nic nie stanie się bez użycia siły. Nasze jednostki pójdą tam z bronią w ręku”.

⚆ Zełeński: „Zostało jeszcze kilka dni w tym roku. Musimy mieć świadomość, że nasz wróg będzie starał się uczynić dla nas ten czas mrocznym i trudnym. Prosimy o dotrzymywanie się alarmów przeciwlotniczych w tych dniach.”

⚆ „W najbliższej przyszłości nie należy spodziewać się fundamentalnych zmian na froncie” – Budanow, szef Zarządu Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Budanow poinformował, że federacja rosyjska jest w „ślepym zaułku” i nadal próbuje dokonać ofensywy na kierunku Bachmuckim, ale nie odnosi „szczególnych sukcesów”.

⚆ Ambasadorem Ukrainy w Bułgarii został mianowany seksuolog bez doświadczenia dyplomatycznego. Olesya Ilashchuk, która została mianowana przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ambasadorem Ukrainy w Bułgarii, nie ma doświadczenia ani w dyplomacji, ani na stanowiskach publicznych, a do tej pory pozycjonowała się jako ekspertka w dziedzinie seksuologii i biżuterii szlachetnej.

⚆ Banki o znaczeniu systemowym, z inicjatywy Narodowego Banku Ukrainy, połączyły się, tworząc wspólną sieć bankową o nazwie POWER BANKING. Oddziały w nim zawarte będą działać i świadczyć usługi bankowe klientom nawet w krytycznej sytuacji podczas przerwy w dostawie prądu.

⚆ Szwajcarski artysta światła Gerry Hofstetter przybył na Ukrainę, aby przez trzy wieczory oświetlać obiekty kulturalne stolicy swoimi instalacjami.

⚆ Detektywi Państwowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy szukają szefa dniepropetrowskiej OAW, Wałentyna Rezniczenko. Jest jedną z osób zamieszanych w sprawę karną związaną z „Wielką Budową” – „Schemy”. Dniepropetrowska Obwodowa Administracja Wojskowa nie skomentowała poszukiwań.

⚆ Rada zebrała podpisy pod wyrażeniem wotum nieufności dla szefa Izby Obrachunkowej Patskanu. Według niego chodzi o odwołanie z Izby Obrachunkowej w ogóle, a nie tylko z funkcji przewodniczącego.

⚆ Ukraińskie miasta setki razy obniżały koszty organizacji świąt i ustawiania choinek – ruch “Czesno” (tłum. Uczcicwie). W ubiegłym roku 17 miast Ukrainy wydało na obchody 50 mln hrywien. W tym roku 16 miast, które odpowiedziały na apel „Czesno” przeznaczyło łącznie 191 000 hrywien na choinki i ozdoby.

⚆ Budanow nie znalazł ani jednego zdrajcy w służbach wywiadu podczas wojny. Szef wywiadu podkreślił, że w jego departamencie „nieprzerwanie działa bezpieczeństwo wewnętrzne”.

🌍Świat:

⚆ Ukraina zaapelowała do państw członkowskich ONZ o pozbawienie rosji statusu stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i generalne wykluczenie jej z organizacji.

⚆ Ukraina planuje zorganizować do końca lutego szczyt pokojowy w ONZ. Szefem szczytu ma zostać sekretarz generalny ONZ, Gutteres – minister spraw zagranicznych Ukrainy, Kułeba. Co do udziału rosji w szczycie, Kułeba podkreślił, że musi ona odpowiedzieć najpierw w międzynarodowym sądzie za popełnione zbrodnie wojenne.

⚆ Erdogan powiedział, że Zachód był zaangażowany w „tylko prowokacje” w wojnie rosji z Ukrainą. „Jeżeli chodzi o mediację, my jako Turcja przejęliśmy tę rolę w 2022 roku i obsługiwaliśmy Czarnomorski Korytarz Zbożowy”. Według niego do Europy trafiło ok. 44% zboża eksportowanego z Ukrainy, Turcji – 16%, krajów afrykańskich – 14%.

⚆ Korea Południowa poinformowała, że ​​kilka północnokoreańskich dronów przekroczyło linię demarkacyjną pomiędzy tymi dwoma krajami – Yonhap.

⚆ Serbskie Siły Zbrojne są w stanie gotowości – powiedział serbski minister obrony.

💩rosja i białoruś:

⚆ W rosyjskim Nowosybirsku wybuchł pożar na dużą skalę: naoczni świadkowie donosili o eksplozjach.

⚆ Niepokój rosjan z powodu wojny na Ukrainie wzrósł 2-krotnie – badania. Oprócz wojny źródłem niepokoju stały się tematy z nią związane: eskalacja konfliktu z Zachodem i możliwe użycie broni jądrowej, sabotaż i ewentualne przeniesienie działań wojennych na terytorium „starych” regionów rosji + częściowa mobilizacja”.

⚆ wojskowe helikoptery latały dziś nad moskwą.

⚆ rosjanie ewakuowali od czterech do sześciu bombowców strategicznych Tu-95 z lotniska Engels-2. Według wstępnych informacji samoloty zostały przetransportowane na lotnisko „Ukrainka” w rejonie Amuru.

⚆ Paweł Antow został znaleziony martwy w Indiach. Był jednym z najbogatszych rosyjskich posłów. Biznesmen spadł z trzeciego piętra hotelu na wschodzie kraju. Indyjska policja bada jego śmierć jako samobójstwo. Tajemnicze zgony wpływowych rosyjskich oligarchów trwają.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Wagnerowcy w Opytnym

⚆ Co tam w Bachmucie

⚆ Zniszczony rosyjski T-90 w okolicach Kreminnej

⚆ -12

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *