🪖Dzień 302 (22 grudnia 2022, 23:30) – Po najdłuższej nocy

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

🔦Najkrótszy dzień i noc za nami, ale dzieci w Ukrainie czeka jeszcze sporo nocy bez światła. Dlatego nadal zachęcam do dorzucenia się do zbiórki na latarki dla nich. Na koncie zrzutki jest 58 tys. czyli starczy na latarki dla 1160 dzieci. Dzięki wszystkim wpłacającym i reklamującym akcję!

✂️ W skrócie:

Linia frontu bez zmian. Nic przełomowego nie dzieje się na froncie, ani na białorusi, ani w Naddniestrzu. rosjanie na niektórych odcinkach dostają zadyszki logistycznej, no i dziś licznik “unieszkodliwionych” rosjan przebił 100 000. Dla żołnierzy na froncie i Ukraińców to chwilowa i jednodniowa radość, bo fale rosjan nadal napierają na Bachmut i na odcinek doniecki. 

Zadziało się za to sporo wokół Ukrainy. Bezprecedensowe wsparcie Zełeńskiego, Ukrainy i jej armii przez USA jest trudne do przecenienia. Broń amerykańska i pozostałe wsparcie europejskie daje szansę Ukraińcom na dokonanie kolejnego przełomu. rosja tymczasem próbuje zdobyć sprzęt i amunicję z Iranu i Korei Północnej. To da jej najwyżej szansę na kontynuowanie dotychczasowych działań. Oby za USA poszły kolejne kraje i oby spełniła się prognoza byłego szefa wojsk USA w Europie o tym, że Ukraińcy odbiją Krym do sierpnia.

Tak czy inaczej – od dziś dni stają się dłuższe.

👍 Dobre wieści:
⚆ Na poligonie Libava w Czechach pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy w ramach unijnej misji EUMAM zakończyła szkolenie.

⚆ Senat USA zatwierdził budżet w wysokości prawie 45 miliardów dolarów dla Ukrainy i jej sojuszników

⚆ Dania przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 40 mln euro, poinformował minister obrony Danii.

🌻100 400 (+660) – co stało się bohaterem memów i kilku akcji w Ukrainie

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ rosyjska formacja najemników „Wagner” otrzymała dostawę broni z Korei Północnej dla wzmocnienia wojsk rosyjskich na Ukrainie, co świadczy o rosnącej roli ugrupowania w tym konflikcie. Korea miała dostarczyć rakiety niekierowane i amunicję do artylerii.

⚆ Wzmożone ruchy rosyjskiej floty w Sewastopolu.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Pod Swatowym Ukraińcy szukają słabszych punktów obrony rosjan by zrobić wyłom w linii frontu. Jak dotąd próbowali w kilku miejscach, ale bez skutku. Na wschód od Bachmutu Ukraińcy podobno wyparli wagnerowców dalej od miasta (jeśli wierzyć doniesieniom girkina)

⚆ Opytne, Jakowliwka, Kliszcziwka Kurdumiwka – w tych miejscowościach wokół Bachmutu trwają zacięte walki.

⚆ Awdijewka i Marijinka – sytuacja i obrona bez zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak informacji

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzelany Charków, Kramatorsk, Dnipro, okolice Chersona, Kurachowe. W nocy i koło południa ostrzeliwana była Odesa. Ostrzał przygrnaiczny w obwodzie sumskim.
😼 W Kachowce w zamachu zginął kolaborant – “głowa” wsi Lobomiwka.
🛸Obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w nocy nad obwodem mykołajiwskim pocisk Ch-59 wystrzelony przez rosyjski myśliwiec wielozadaniowy Su-35 znad Morza Czarnego.
🏝W Mizwodnym na Krymie partyzanci zawiesili ukraińską flagę.
⚡️Wydostawanie się z „najtrudniejszych okresów wyłączenia prądu” może zajmować od siedmiu do dziesięciu dni – Szmyhal. Premier Ukrainy zaznaczył, że są to wyliczenia teoretyczne, „bo takich rzeczy świat jeszcze nie doświadczył”.

W Kijowie sytuacja z prądem się nieco poprawiła.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ W drodze na Ukrainę Zełeński zatrzymał się w Polsce i spotkał z prezydentem Dudą.„Podsumowaliśmy rok, który przyniósł historyczne wyzwania z powodu wojny na pełną skalę. Omówiliśmy plany strategiczne na przyszłość, relacje dwustronne i interakcje na poziomie międzynarodowym w 2023 roku” – powiedział prezydent.

⚆ W Ukrainie świętowano dziś Dzień Energetyka. 

⚆ rosja prawdopodobnie przeprowadzi kolejny zmasowany atak rakietowy na Ukrainę 22 lub 23 grudnia. Źródła w ukraińskim wywiadzie wskazują, że rosja włączy do ataku wszystkie dostępne nośniki pocisków manewrujących o zasięgu 500 km, łącznie planuje się wystrzelenie co najmniej 67 pocisków. Następnego dnia po ataku planuje użycie dronów. Według wywiadu Federacja rosyjska przygotowuje się do użycia co najmniej czterech Iskanderów, od ośmiu do 14 samolotów Tu-95MS, około trzech okrętów z Kalibrami na pokładzie i do trzech samolotów Tu-22M3.

⚆ Minister spraw zagranicznych Kuleba uważa, że decyzja Bidena o przekazaniu Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej Patriot jest precedensem i otwiera drzwi do podobnych kroków innym sojusznikom.

⚆ rosjanie rozbierają ruiny teatru w Mariupolu

⚆ 8 letnia dziewczynka została ranna w miejscowości Marhanka w wyniku ostrzału obwodu dniepropetrowskiego z „Uraganów” i „Gradów”. Dzisiaj rano została wypuszczona ze szpitala – Rezniczenko, szef dniepropetrowskiej OAW.

⚆ Co czwarty Ukrainiec jest narażony na zaburzenia psychiczne spowodowane traumą związaną z wojną.

🌍Świat:

⚆ Biden jest gotowy spotkać się z putinem, jeśli wykaże poważną chęć do negocjacji, — Biały Dom

⚆ Stany Zjednoczone rozszerzyły sankcje na rosję i dodały 10 podmiotów prawnych związanych z żeglugą. Kongres USA poparł poprawkę dotyczącą konfiskaty majątku rosyjskich oligarchów i przekazania ich Ukrainie.

⚆ Dziennikarze The New York Times zidentyfikowali dziesiątki rosyjskich żołnierzy, którzy zabili cywilów w Buczy – są to żołnierze 234 Pułku Powietrznodesantowego. Media przeanalizowały zapisy rozmów telefonicznych, dokumenty, wywiady i tysiące godzin nagrań wideo, pokazujących, jak rosyjska jednostka powietrznodesantowa zabiła w marcu dziesiątki osób na ulicy Jabłonskiej w Buczy. W szczególności rosjanie odebrali ofiarom telefony komórkowe i natychmiast dzwonili do swoich bliskich w rosji.

⚆ „Zełeński powinien wiedzieć, że cierpliwość Iranu wobec tak bezpodstawnych oskarżeń nie jest nieograniczona” – powiedział przedstawiciel irańskiego MSZ. Twierdzi, że Iran „nie dostarczył żadnej stronie sprzętu wojskowego do wykorzystania w wojnie na Ukrainie” i zawsze szanował integralność terytorialną wszystkich krajów, w tym Ukrainy.

⚆ Kolejny szczyt Ukraina-UE odbędzie się 3 lutego w Brukseli — prezydent Zełenski otrzymał już zaproszenie na to wydarzenie, powiedział rzecznik prasowy przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.

⚆ Macron uważa za mało prawdopodobne, by Ukraina przystąpiła do NATO – przez Moskwę. Zaznaczył też, że Ukrainie trzeba dać gwarancje bezpieczeństwa w procesie podejmowania decyzji o zakończeniu wojny, ale rosji też takie gwarancje są potrzebne.

⚆ Podczas przemówienia Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który dziękował za pomoc i wzywał do dalszych wspólnych działań przeciwko rosyjskiej agresji, Kongres Stanów Zjednoczonych 21 razy nagrodził owacjami na stojąco.

⚆ Zełeński wręczył Kongresowi USA ukraińską flagę, podpisaną przez wojsko w Bachmucie. Natomiast prezydentowi Ukrainy wręczono flagę USA, która powiewała nad Kapitolem podczas jego wizyty.

⚆ Departament Handlu USA ogłosił nowe ograniczenia w eksporcie technologii dla rosyjskiego PVK „Wagner” w celu dalszego ograniczenia jego możliwości w związku z udziałem w wojnie z Ukrainą.

⚆ rosjanie zaczęli angażować białoruskich instruktorów do szkolenia bojowego swoich żołnierzy, informuje brytyjski wywiad. Świadczy to o braku własnych instruktorów. A zaangażowanie Białorusinów, których uważano za mniej profesjonalnych od rosjan, potwierdza, że ogólny poziom wyszkolenia armii rosyjskiej spada.

⚆ Litewski Sejm zabronił posiadania broni rosjanom i Białorusinom, by utrudnić tworzenie na terenie kraju uzbrojonych grup dywersyjnych.

⚆ Mieszkańcy Islandii robili na drutach ciepłe rzeczy z wełny merino dla ukraińskich żołnierzy. Jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, na Ukrainę przybyło już około 12 000 sztuk różnej odzieży zimowej.

💩rosja i białoruś:

⚆ Po wczorajszych “urodzinach” rogozina w Donbasie, rzecznik prasowy prezydenta Federacji rosyjskiej pieskow powiedział, że rosyjscy urzędnicy będą nadal odwiedzać tymczasowo okupowane terytoria Donbasu, pomimo ryzyka – są, jak mówią, zobowiązani tam jechać.

⚆ pieskow skarżył się, że Kreml nie usłyszał od prezydentów Ukrainy i USA słów o gotowości wysłuchania obaw rosji. Stwierdził też, że podczas spotkania Zełenskiego z Bidenem „nie było prawdziwych wezwań do pokoju, żadnych zastrzeżeń o barbarzyńskim ostrzale budynków mieszkalnych w Donbasie”.

⚆ “drobne rany” rogozina z wczorajszego ataku w Donbasie okazały się poważniejsze i lekarze w Donbasie nie podjęli się operowania go. Przy okazji sprostowanie do wczorajszego błędu – rogozin jest były szefem rosyjskiej agencji kosmicznej i byłym wice premierem.

⚆ Remontowany w Murmańsku jedyny rosyjski lotniskowiec „Admirał Kuzniecow” złapał dziś pożar.

⚆ putin nazwał systemy Patriot, które USA przekażą Ukrainie, „dość starymi” i powiedział, że dostarczenie ich do Kijowa „doprowadzi do przedłużenia konfliktu” w Ukrainie. Stwierdził też, że „istnieje antidotum” na te systemy.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Owacje dla Zełeńskiego w Kongresie USA

⚆ Pełne przemówienie Zełeńskiego w Kongresie USA

⚆ Z wizytą w Bachmucie

⚆ Wyburzanie teatru dramatycznego w Mariupolu

⚆ Energetyczna solidarność z Ukrainą

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *