🪖Dzień 301 (21 grudnia 2022) – #LightUpUkraine

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

🔦Jeszcze przez kilka dni będę zachęcał do wsparcia zbiórki na latarki. Biden daje miliardy, inne kraje gaszą światło w geście solidarności, a Ty możesz pomóc dać światło dzieciom w Ukrainie. Zbiórka na latarki trwa i ma już na koncie 53 000 zł. To wprost przekłada się na ponad 1000 uśmiechniętych dzieci.

✂️ W skrócie:

Wydarzeniem numer jeden jest wizyta Zełeńskiego w USA, która w tym momencie jeszcze trwa. Oczywiście ma ona wymierny efekt i cel. Efekt to pakiet o wartości 1,8 mld dolarów dla Ukrainy. Cel – pokazanie dalszego kierunku i wsparcia Ukrainy. W drodze jest kolejny pakiet – o 20 razy większy. Ta wizyta kończy też pewien etap tej wojny. Wizyta Zełeńskiego to i podziękowanie za wsparcie ale i otwarcie kolejnego etapu w którym Ukraina odbija co swoje i na swoich warunkach. Sformułowanie i powtórzenie tego przez Bidena kilkakrotnie (“Ukraina decyduje kiedy usiądzie do negocjacji”) daje jasny sygnał innym sojusznikom (jak np. Francja) aby nie próbować traktować Ukrainy przedmiotowo, nie rozmywać i nie zmieniać jej prawa do samostanowienia. To też jest jasny sygnał dla kremla – “nie szukamy drugich układów Mińskich”. USA nadal dyktują ton militarny wsparcia Ukrainy z wszystkimi tego zaletami jak i wadami. Ich broń najwięcej zmienia na frontach, na ich zachowanie patrzą sojusznicy w Europie. Można USA nie lubić (bo i też swoje mają “za uszami”), ale ich rola w tej wojnie wiodąca. Oczywiście nie aż tak, jak twierdzi rosyjska propaganda, ale nadal jest to wiodący głos koalicji. I ten głos powiedział dziś dużo ważnych rzeczy. O tym więcej poniżej.

Kilka cytatów Bidena z dziś:
„Nigdy nie widziałem, żeby NATO czy UE były bardziej zjednoczone niż teraz”
„Będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie tego potrzebować”
„Musimy pomóc Zełeńskiemu, aby znalazł się na mocnej pozycji i mógł sam decydować, kiedy rozpocząć negocjacje pokojowe”
“Współpracujemy z sojusznikami, aby zdobyć dla Ukrainy czołgi, pojazdy opancerzone i więcej amunicji.”
„50 krajów zobowiązało się dostarczyć Ukrainie ponad 2000 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, ponad 800 systemów artyleryjskich, ponad 2 miliony pocisków artyleryjskich i ponad 50 MLRS”

Jest w tej wizycie jeszcze sporo wsparcia duchowego. „Dasz radę, pomożemy Ci, Trzymaj się”. Bo rosyjskie rakiety nie tylko zabierają światło i ciepło z domów, ale potrafią też zachwiać nadzieją, a tej stracić Ukrainie nie wolno.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie 1,85 miliarda dolarów pomocy wojskowej, w tym systemy Patriot. ekretarz stanu USA Anthony Blinken oficjalnie ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Skład pakietu 1 mld to:

 • jedna bateria Patriot i amunicja;
 • amunicja do HIMARS;
 • 500 pocisków artyleryjskich kal. 155 mm z precyzyjnym naprowadzaniem;
 • 10 systemów moździerzowych 120 mm i 10 000 pocisków moździerzowych 120 mm;
 • 10 systemów moździerzowych 82mm;
 • 10 systemów moździerzowych 60mm;
 • 37 Cougar MRAP;
 • 120 pojazdów HMMWV;
 • 6 opancerzonych samochodów ciężarowych ogólnego przeznaczenia;
 • nieokreślona ilość rakiet HARM;
 • nieokreślona ilość JADM;
 • ponad 2700 granatników i broni strzeleckiej;
 • miny przeciwpiechotne „Claymore”;
 • noktowizory i optyka;
 • taktycznie chronione systemy łączności;
 • kamizelki kuloodporne.

Lista pomocy wojskowej udzielonej w ramach programu USAI (800 mln USD):

 • 45 000 pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm;
 • 20 000 pocisków artyleryjskich kalibru 122 mm;
 • 50 000 rakiet 122 mm do systemów BM-21 „Grad”;
 • 100 000 amunicji czołgowej 125 mm;
 • terminale i usługi SATCOM;
 • finansowanie szkoleń, utrzymanie.

⚆ Szef Sztabu Generalnego WP Rajmund Andrzejczak przybył z wizytą na Ukrainę i spotkał się z Załużnym. „Razem realizujemy strategicznie ważną decyzję dotyczącą przejścia Ukrainy na ciężkie uzbrojenie państw NATO” — powiedział Załużny.

⚆ Sydney pogrążyło się w ciemnościach w obronie Ukrainy. Największe światowe instytucje wyłączają światła na znak solidarności z Ukrainą. Słynna choinka w Rockefeller Center w Nowym Jorku, choinka na Trafalgar Square w Londynie, Parlament Europejski w Brukseli, Koloseum we Włoszech, Rynek we Wrocławiu, Ratusz Paryża Hôtel de Ville, główna choinka w Pradze i innych kultowych miejscach na planecie wyłączają światła. Na świecie rozpoczęła się międzynarodowa kampania zakupu sprzętu energetycznego dla Ukrainy. Nazywa się #LightUpUkraine.

🌻99 740 (+510) oraz 3002 czołgi

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Odnotowuje się spadek intensywności rosyjskich kontrataków na odcinku Swatowe-Kreminna

⚆ Walki we wschodnich rejonach Bachmutu, Opytnym, Jakowliwce

⚆ Walki w Awdijewce i Marijince.

⚆ Ostrzelany Donieck. Jedno z uderzeń było w hotel w którym zatrzymał się rogozin czyli szef rosyjskiej agencji kosmicznej. Miał świętować tu urodziny

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Linia frontu i atkwyności na froncie – bez zmian

⚆ Więcej dzieje się na tyłach tj. Ukraińcy regularnie rosjanom niszczą mniejsze lub większe skupiska sprzętu i amunicji.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny w obwodzie czernihowskim i charkowskim

💥Ostrzelany Krzywy Róg i Oczakiw (obwód Mikołajowski)
😼 Sztab Generalny potwierdził wczorajsze uszkodzenia lotniska polowego rosjan w rejonie Kachowki. Było tam około 30 jednostek systemów artyleryjskich różnych typów, dział samobieżnych i przeciwlotniczych, a także amunicji oraz paliwa i smarów.

🛸Dzisiejsze alarmy bombowe ogłaszano w związku z aktywnością rosyjskich samolotów na białorusi. Ukraińcom udało się strącić rosyjski SU-25
🛡Doniesienia o najemnikach wagnera w pobliżu wsi Krupejki na białorusi w poblizu granicy z Ukrainą.
⚡️Zmian na lepsze nie ma. Dziś sytuacja zaopatrzeniowa w Kijowie jest najtrudniejsza w kraju, powiedział dyrektor generalny Jasno Kowalenko. Według niego stolica nie może otrzymywać prądu z krajowego systemu elektroenergetycznego z powodu uszkodzenia 60% transformatorów. „Czy może być lepiej niż teraz? Może po zakończeniu prac remontowych i uruchomieniu programu regeneracji. Czy mogłoby być gorzej? Tak, jeśli znowu zostaniemy ostrzelani. Dokładniej, jeśli pozostałe 40% węzłów zostanie uszkodzonych” – powiedział Kowalenko

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Wizyta Zełeńskiego w Waszyngtonie absolutnie zdominowała dziś ukraińskie media.

⚆ System obrony powietrznej Patriot będzie w stanie stworzyć nad Ukrainą „strefę zakazu lotów” – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ignat. „Te kompleksy mogłyby pomóc w wyparciu rosyjskich samolotów z naszych granic, a mianowicie bombowców typu TU-22M3 lub załóg wrogich samolotów taktycznych”. Patriot to broń dalekiego zasięgu, która może uderzać w cele powietrzne z odległości do 150 kilometrów.

⚆ Państwowe Biuro Śledcze bada, w jaki sposób rosyjskie wojska okupacyjne bardzo szybko przedostały się z okupowanego Krymu na południe Ukrainy – Działając szef SBU Wasyl Malyuk.

⚆ Nadchodzące miesiące będą decydujące w wojnie – Daniłow. „Rozumiemy, że dziś możliwości federacji rosyjskiej do pokonania nas w otwartej bitwie nie istnieją. Są teraz doprowadzone do ślepego zaułka. A szczur, który jest doprowadzony do ślepego zaułka, jest najbardziej niebezpieczny. I przygotowujemy się bardzo aktywnie przez najbliższy miesiąc lub dwa trzy, co w tej chwili może być decydujące” – podkreślił Ołeksij Daniłow, sekretarz RBNiO Ukrainy. Zaznaczył przy tym, że Ukraina obecnie rozumie wszystkie wyzwania i jak najlepiej się do nich przygotowuje, ale rozumie też, że pomoc międzynarodowych partnerów jest absolutnie konieczna.

⚆ Zełeński wręczył Bidenowi nagrodę od ukraińskiego kapitana baterii HIMARS

⚆ Szef MSZ Kuleba przyleciał do USA razem z Zełenskim: obiecuje, że „wszystko będzie dobrze”. „Tylko naprzód, tylko do wyzwolenia naszych terytoriów, tylko do zwycięstwa. Zwycięstwa Ukrainy i jej sojuszników, przede wszystkim naszych lojalnych przyjaciół Stanów Zjednoczonych Ameryki. Tylko do zwycięstwa” – powiedział minister na wideo.

⚆ SBU kontynuuje przeszukania w obiektach używanych przez cerkiew prawosławna patriarchatu moskiewskiego.

⚆ We wsi Prawdyne w obwodzie chersońskim odkryto masowy pochówek – znaleziono tam ciała siedmiu cywilów, w tym nastolatki.

🌍Świat:

⚆ Bank Światowy ogłosił nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 610 mln dolarów. Środki powinny pomóc w finansowaniu wydatków związanych z wypłatą zasiłków na dzieci i zasiłki rodzinne, usług medycznych, wynagrodzeń urzędników oraz opłat za media

⚆ Biden powiedział Zełenskiemu, że naród ukraiński „inspiruje świat” i oskarżył putina o próbę „użycia zimy jako broni”. Prezydent USA obiecał dalsze wspieranie „wielkich ludzi Ukrainy” — NYT

⚆ Ukraińskie wojsko przez kilka miesięcy będzie uczyć się obsługi systemu obrony przeciwlotniczej Patriot — Pentagon.

⚆ Administracja Bidena stworzyła dużą grupę zadaniową, aby dowiedzieć się, w jaki sposób technologie zachodniego pochodzenia, w tym mikroelektronika ze Stanów Zjednoczonych, znalazły się w „Shahedach” — CNN

⚆ Dziś miała miejsce wizyta miedwiediewa w Chinach i spotkanie z Prezydentem Chin.

⚆ Węgierski premier Orbán obiecuje podtrzymać w przyszłym roku podejście, zgodnie z którym Węgry będą trzymać się jak najdalej od wojny na Ukrainie. „Europa już dryfuje w kierunku wojny. Kto dostarcza broń, jest w niej po kostki, ten, kto szkoli żołnierzy, jest po pas, ten, kto szkoli cały wojujący kraj, jest po uszy w wojnie” – powiedział, wyrażając nadzieję, że Europa nie znajdzie się „po szyję w wojnie”. Orbán powtórzył też swoją tezę, że pokój na Ukrainie najbardziej ułatwią negocjacje między rosją a USA.

⚆ Ukraińska delegacja na czele z prezydentem Zełenskim podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych ponownie zwróci się do Bidena o dostarczenie Ukrainie pocisków ATACMS — Politico. Delegacja ma tez poprosić o drony Eagle Eye i Reaper.

⚆ Kierownictwo Kongresu USA pracuje nad szybkim wprowadzeniem ustawy potępiającej rosję jako państwo agresora, ale nie ma wzmianki o uznaniu Federacji rosyjskiej za sponsora terroryzmu.

⚆ Rząd Gruzji przekazuje Ukrainie 25 potężnych agregatów prądotwórczych, — Ambasada Ukrainy w Gruzji. Są to generatory przemysłowe, które mogą być wykorzystane do zapewnienia nieprzerwanej pracy szpitali, elektrociepłowni i elektrowni.

⚆ Rząd europejski dostarczy Ukrainie 900 generatorów i miliony energooszczędnych żarówek, — Ursula von der Leyen. Obecnie UE pracuje nad zwiększeniem przepływów energii elektrycznej między Ukrainą a Mołdawią i innymi krajami europejskimi.

⚆ Grecja, w związku z możliwością przystąpienia armii białoruskiej do wojny z Ukrainą, całkowicie zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów z Białorusi, a także zakazała wszystkim greckim liniom lotniczym latania na białoruskie lotniska.

⚆ Po wizycie w USA Zełeński może odwiedzić także Wielką Brytanię, Francję i Niemcy – CBS.

⚆ Ukraiński Tramwaj kursuje w Hadze. Można nim dojechać do budynku Międzynarodowego Trybunału w Hadze.

💩rosja i białoruś:

⚆ Minister obrony Federacji rosyjskiej szojgu stwierdził, że konieczne jest zwiększenie armii rosyjskiej do 1,5 mln żołnierzy, podniesienie maksymalnego wieku poborowego oraz zwiększenie liczby pracowników najemnych.

⚆ putin przemawiał na przedłużonym posiedzeniu Kolegium MON. Najważniejsze:

 • Pociski międzykontynentalne Sarmat zostaną w najbliższym czasie wprowadzone do służby bojowej.
 • Dziś przeciwko Federacji rosyjskiej aktywnie wykorzystuje się potencjał i zdolności militarne niemal wszystkich państw NATO.
 • Na wszystkich terytoriach Federacji rosyjskiej, w tym na nowych, zapewnione zostanie bezpieczne życie „naszych” obywateli.
 • Zdolności bojowe Sił Zbrojnych Federacji rosyjskiej stale i z każdym dniem rosną.
 • rosja będzie kontynuować rozwój triady nuklearnej, jest to główna gwarancja zachowania suwerenności i integralności terytorialnej kraju.
 • Federacja rosyjska ma wystarczające doświadczenie w rozwoju dronów podwodnych, przemysł jest w stanie opracować drony powietrzne i naziemne.
 • Zapowiedział też, że w styczniu do „służby bojowej” wejdzie rosyjska fregata „Admirał Gorszkow” z kompleksami hipersonicznymi „Cyrkon”.

⚆ Szef Centralnego Banku rosji Elwira Nabiullina proponuje opracowanie zaleceń w sprawie „obowiązkowej konwersji depozytów bankowych osób fizycznych na obronne obligacje pożyczkowe”. Innymi słowy, pieniądze, które zwykli rosjanie wpłacają do banków, są im odbierane na wojnę z Ukrainą.

⚆ Pod moskwą zaobserowano rozstawienie rosyjskich kompleksów przeciwlotniczych “Pancyr”

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zełeński w USA – galeria zdjęć

⚆ Ponownie chwila z obrońcami Bachmutu

⚆ Lekcja on-line mimo wszystko

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

1 thought on “🪖Dzień 301 (21 grudnia 2022) – #LightUpUkraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *