🪖Dzień 297 (17 grudnia 2022, 22:30) – 137 tysięcy

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie: 

99 435 – taką liczbę putin miał usłyszeć dziś od swoich podwładnych i mówi ona o zabitych i rannych rosjanach służących w regularnej armii. Do tego dochodzi niemal 32000 wagnerowców i niemal 6 tys. Nacgwardii. Razem to 137 tysięcy. Dużo, ale nie sądzę by ta liczba kogokolwiek wzruszyła na kremlu. Tym bardziej, że równolegle pojawiła się informacja, że putin podobno gotowy jest na 300 tys. To kolejny sygnał, że rosja szykuje się do długiej wojny i nie ma co wyglądać wewnętrznych buntów w rosji, czy zamachu na putina. rosja od miesięcy próbuje przestawić się na długoterminową perspektywę wojenną. Opóźnia skutki gospodarcze rosji, zdobywa niezbędne komponenty pomijając sankcje, głośno mówi o tym, że zwiększa środki na zbrojenia. Tyle, że to nie takie proste. rosyjski przemysł zbrojeniowy jest cieniem tego co miało ZSRR. Dla Ukrainy nic to nie zmienia – muszę z rosją wygrać i wypędzić ich ze swoich ziem. Oby nie zabrakło im broni bo o odwagę jestem spokojny.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:

🌻97 690 (+420)

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe-Kreminna – podobno są postępy

⚆ Pod Bachmutem bez zmian. W mieście Ukraińcy przygotowują umocnienia i okopy. Walki w Opytnym i Kliszcziwce. W Jakowliwce – nadal nie wiadomo czy rosjanie się tam utrzymali, bo nieoficjalnie mowa o ukraińskim kontrataku.

⚆ Awdijewka – walki w Wodianym i Perwomajskim.

⚆ Marijinka – trwają walki, trudno określić kto jaką część miejscowości kontroluje.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Brak doniesień

⚆ rotacja sił rosyjskich w rejonie Kachowki i Nowej Kachowki.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Dziś rosjanie przeprowadzili 5 mniejszych ataków rakietowych w dwóch kierunkach. Ostrzelany Cherson (są ofiary)
😼W nocy Ukraińcy uderzyli w punkty koncentracji wojsk rosyjskich w Symferopolu, Bahczysaraju, Biełgorodzie i w okoliacach Kurska. Ukraińcy ostrzelali skupisko rosjan pod Łuhańskiem. Wczorajsze uderzenia w rejonie Tokmaku to +100 słoneczników. 
🛸Nad Odesą zestrzelono dwa rosyjskie Onyxy.
🏝Po uderzeniach nocnych na wyjazdach z Krymu zrobiły się korki. rosjanie kontynuują budowę umocnień na Krymie. Pojawiają się one nadal na plażach.


⚡️75% Kijowa ma już przywrócone ogrzewanie. Około 14:00 połowa miasta miała jeszcze problemy z dostawami prądu. W skali kraju prąd przywrócono 6 mln odbiorców, ale są problemy z wodą bieżącą.

⚡️UkraEnergo: “Trwa proces doprowadzenia bloków elektrowni jądrowych, z wyjątkiem okupowanego Zaporoża, do poziomu planowanej mocy. Elektrownie cieplne stopniowo wznawiają pracę, elektrownie wodne kontynuują pracę zgodnie z harmonogramem. Awaryjne prace remontowe są prowadzona w obiektach energetycznych uszkodzonych przez ostrzał”.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Ukraina i Francja osiągnęły porozumienie o wartości około 1,5 miliarda euro — premier Szmyhal. Wczoraj do Kijowa przybyła francuska delegacja rządowa. Podczas spotkania dyplomaci podpisali szereg umów o wartości ponad 530 mln euro, z których środki zostaną przeznaczone na rozwój sfery cyfrowej i szybką odbudowę infrastruktury. Wśród umów jest umowa na dostawę francuskich szyn dla Ukrzaliznycji na kwotę do 38 mln euro oraz memorandum pomiędzy Ukravtodorem a francuską firmą Matiere na dostawę lekkich mostów na kwotę 25 mln euro.

⚆ Ukrzaliznycja przywróciła zasilanie na wszystkich głównych stacjach, jednak 24 odjazdy są z ponad godzinnymi opóźnieniami, 18 odjazdów jest opóźnionych do godziny.

⚆ Całe dywizje Federacji rosyjskiej poddają się, ponad milion osób skorzystało z zasobów „Chcę żyć” – Wywiad Ukrainy. „To nie są jeszcze bezpośrednie wnioski, ale ludzie, którzy badają dla siebie lub swoich bliskich możliwość ratowania życia w krwawej i niesprawiedliwej wojnie putinowskich okupantów z Ukrainą”.

⚆ rosja wznowiła ataki na Ukrainę irańskimi dronami Shahed dzięki nowej dostawie, ale używa ich oszczędniej. „Tak, to nowa partia, ale w porównaniu z początkowym masowym użyciem szahedów jest oczywiście mniejsza”. Nie komentujemy teraz liczb, ale widzimy, że np. podczas wczorajszych masowych ataków rakietowych terrorystów nie użyto „Shahedy”. Wykorzystano wszystkie inne dostępne środki, całą broń rakietową” — Andrij Jusow. Jednocześnie wywiad brytyjski zauważa, że rosjanie nie wystrzeliwują dronów już z Krymu, bo boją się uderzeń Ukraińców. 

⚆ Zniszczony przez rakietę 10 października most dla pieszych i rowerzystów został ponownie otwarty w Kijowie.

⚆ Przed uderzeniem rakietowym rosyjskie wojsko korzysta z wywiadu powietrznego i wywiadowczego oraz monitoruje sieci społecznościowe – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat. Dosłownie: „Studiują wszystko przed uderzeniem i widzą, jak wytyczyć trasę nowego strajku”. rosjanie od dawna zalewają sieci społecznościowe nie tylko botami, ale także aktywnie monitorują sieci społecznościowe — dlatego zawsze należy pomyśleć, zanim coś napisze się i opublikuje w sieciach społecznościowych.

🌍Świat:

⚆ Amerykańscy urzędnicy próbowali ukryć przed ukraińskim wojskiem informację o wizycie szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego na froncie, bo nie chcieli, żeby Ukraińcy go zniszczyli – The New York Times bada szczegóły wojny putina z Ukrainą. „Powiedzieliśmy im, żeby tego nie robili. Powiedzieliśmy, hej, to za dużo” – powiedział wysoki urzędnik. Wiadomość dotarła za późno. Ukraińskie wojsko poinformowało Amerykanów, że rozpoczęli już atak na stanowisko generała. Dziesiątki rosjan zginęło – poinformowały władze” – czytamy w publikacji. Jednak generał gierasimow nie był wśród zmarłych. Następnie rosyjscy dowódcy wojskowi ograniczyli swoje wizyty na froncie.

⚆ putin jest gotowy stracić nawet 300 tysięcy rosyjskich żołnierzy w wojnie z Ukrainą, twierdzi jedno z państw NATO

⚆ Niemcy pomogą w odbudowie ośmiu stacji wysokiego napięcia na południu i zachodzie – informuje serwis prasowy PKW „Ukrenergo”.

⚆ putin przyznał, że Ukraińcy okazali się silniejsi niż mu mówili – The New York Times. „Prawdopodobnie będzie to o wiele trudniejsze, niż myśleliśmy. Ale wojna toczy się na ich terytorium, nie na naszym. Jesteśmy dużym krajem i mamy cierpliwość” – powiedział putin.

⚆ Mołdawia zakazała nadawania prorosyjskich kanałów telewizyjnych: TV6, Orhei TV, Primul în Moldova, Accent TV oraz mołdawskich wersji prorosyjskich RTR Moldova i NTV Moldova.

⚆ Podczas wizyty w Mińsku putin przekona Łukaszenkę do dwóch ustępstw – ISW. Zdaniem ekspertów Kreml chce wykorzystać Państwo Związkowe do ustanowienia rosyjskiej kontroli nad Białorusią, a także wykorzystać to państwo do ataku na Ukrainę. Analitycy są przekonani, że Łukaszenka nie jest gotowy do wysłania swoich żołnierzy na śmierć za putina i tworzy bazę informacyjną, aby odrzucić integrację z rosją.

💩rosja i białoruś:

⚆ Komitet Śledczy Federacji rosyjskiej nie dostrzegł charakteru zbrodni w wypowiedziach „dziennikarza” antona krasowskiego, który nawoływał do „topienia” i „palenia” dzieci na Ukrainie.

⚆ W rosyjskim Władywostoku zapalił się magazyn, ogień objął powierzchnię 2000 metrów kwadratowych. Płonie magazyn fabryki słodyczy „Jashkino”. Wewnątrz w szczególności noworoczne zestawy cukierków, ciast, czekolady, ciasteczek i ciast.

⚆ W Federacji rosyjskiej urzędnicy wojskowi powiedzieli, że rosjanie będą służyć dwa razy dłużej. „..na wiosnę nastąpi okres przejściowy – obywatele wybrani wiosną będą pełnić swoje obowiązki przez półtora roku, a wybrani jesienią 2023 r. przez dwa lata. Sam autor powiedział później dziennikarzom, że jego słowa zależały od tego, „jak zmontowano materiał”, a następnie powiedział, że materiał filmowy został nakręcony „dwa lata temu”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ M270 (MLRS) w akcji

⚆ rosjanie w okopach pod Bachmutem (💀)

⚆ Akcja ratunkowa w Krzywym Rogu

⚆ Marijinka z drona

⚆ Skutki rosyjskich ataków na wybrane elementy infrastruktury krytycznej

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *