🪖Dzień 292 (12 grudnia 2022, 22:00) – Bez zmian na froncie, bez konferencji putina

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Ukraińcy potwierdzili dziś wyzwolenie dwóch miejscowości na granicy obwodu łuhańskiego i charkowskiego. Poza tym – front bez zmian. Trwają krwawe walki pod Bachmutem. Niestety Ukraińcy ponoszą tu również duże straty. W rosji kolejny dzień z doniesieniami o pożarach.

Dość wymownym znakiem jest odwołanie corocznej konferencji z dziennikarzami przez putina. To pierwszy raz od 10 lat, gdy putin nie będzie odpowiadał na pytania.

👍 Dobre wieści:
⚆ Na Słowacji rozpoczęło działalność centrum napraw ukraińskiego sprzętu. O organizację bazy naprawczej dba niemiecka firma Krauss-Maffei Wegmann.

⚆ Słowacja jest gotowa do przekazania Ukrainie swoich myśliwców MiG-29, przygotowania do tego mogą rozpocząć się w najbliższych tygodniach – powiedział szef MSZ kraju Rastislav Kacher.

⚆ Francja przekazała Ukrainie sześć holowanych haubic TRF1 kalibru 155 mm – poinformował francuski minister obrony.

🌻94 760 (+ 620)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ ✌️Wyzwolone Kisliwka i Kotliariwka, obwód charkowski

⚆ Bachmut – krwawe walki na całym odcinku, Awdijewka – walki pod Pierwomajskim i Wodjanym. Marijinka – również trwają walki.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Tak jak wczoraj – wymiana ognia artyleryjskiego i lokalne walki w kilku punktach.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzelany Cherson – są ofiary.


😼 Minionej doby Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w dziewięć punktów dowodzenia i 17 obszarów koncentracji wroga – dane Sztabu Generalnego

😼 Na przedmieściach okupowanego Melitopola (w kierunku Konstantyniwki) w obwodzie zaporoskim wysadzony został w powietrze most, którym rosjanie przewozili ze wschodu sprzęt wojskowy – ruch na moście jest wstrzymany.

😼 Uderzeń w obwodzie zaporoskim było dziś więcej (w części okupowanej). Odnotowano również uderzenie w Alczewsku (łuhańszczyzna)

😼 W tymczasowo okupowanym Skadowsku nieznane osoby wysadzili w powietrze samochód kolaboranta Bulyuka. Z obrażeniami ciała został przewieziony do jednego ze szpitali w Symferopolu, kierowca samochodu zginął na miejscu. Poinformował o tym burmistrz miasta Ołeksandr Jakowlew.

🛸Dziś był tylko jeden alarm powietrzny w centralnej Ukrainie (trwał godzinę)
⚡️Sieć elektroenergetyczna ma deficyt mocy, zła pogoda utrudnia prace remontowe – Ukrenergo.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński rozmawiał telefonicznie z Bidenem, donosi Biuro Prezydenta. Przywódcy omówili pomoc USA w odbudowie systemu energetycznego oraz utworzenie Sił Obrony Powietrznej Ukrainy. Prezydent Ukrainy wystąpił także z inicjatywą zwołania światowego szczytu pokojowego.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleciło Ukraińcom powstrzymanie się od podróży do Serbii i Kosowa w związku z pogorszeniem stosunków między Belgradem a Prisztiną.

⚆ Wojna na Ukrainie zakończy się wraz ze śmiercią putina — Zełeński w specjalnym programie Netflix „Mój następny gość nie wymaga przedstawiania” z Davidem Lettermanem. „Wierzę, że jeśli go (putina) tam nie będzie, będzie im trudno. Będą się zajmować polityką wewnętrzną, a nie zagraniczną” – powiedział prezydent. Zełeński uważa też, że rosjanie zaczną walczyć o demokrację, gdy zrozumieją, że nadeszła całkowita izolacja. “Dopóki nie wygramy, będę prezydentem, a potem nie wiem. Chcę jechać nad morze i napić się piwa” — Zełeński w specjalnym wydaniu Netflixa.

⚆ W Doniecku policjanci wzywają kobiety do mobilizacji, — Sztab Generalny. Dosłownie: „W celu uzupełnienia ubytków w sile roboczej i doposażenia jednostek 1. Korpusu Armijnego wzywa się kobiety do mobilizacji”.

⚆ Przewodniczący NAZK Ołeksandr Nowikow poinformował o weryfikacji informacji dotyczących podróży wiceprezesa Kancelarii Prezydenta Kyryla Tymoszenko drogimi samochodami. Mniej więcej tydzień temu Ukraińska Prawda pokazała zdjęcie z systemu monitoringu na którym widać Tymoszenkę prowadzącego nowe Porsche, po czym urzędowo wszczęto postępowanie wyjaśniające w sprawie…. nielegalnego dostępu do zdjęć z monitoringu.

⚆ Ambasada Ukrainy w Grecji otrzymała pocztą zakrwawioną paczkę, identyczną z tymi, które zostały już wysłane do ukraińskich dyplomatów w innych krajach – poinformował rzecznik MSZ Nikołenko. Według niego jest to już 28. taka depesza dla ukraińskich placówek dyplomatycznych.

🌍Świat:

⚆ Rada UE zgodziła się na zwiększenie funduszu, z którego Ukraina otrzymuje pomoc zbrojeniową o 2 mld euro

⚆ UE wyznaczy wysłannika ds. sankcji, by naciskać na ostrzejsze egzekwowanie sankcji w różnych krajach, w tym w Turcji — Financial Times.

⚆ Brytyjski minister obrony Ben Wallace stwierdził, że będzie otwarty na zaopatrzenie Ukrainy w systemy uzbrojenia dalekiego zasięgu, jeśli rosja będzie nadal ostrzeliwać obszary cywilne.

⚆ Iran w obawie przed reakcją międzynarodową planuje przekazać rosji pociski o zasięgu poniżej 300 km oraz zmodyfikować inne pociski tak, aby nie wykraczały poza zakres rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ – Axios w odniesieniu do izraelskich urzędników.

⚆ Dziewiąty pakiet unijnych sankcji (projekt) zawiera restrykcje wobec pracowników rosyjskich mediów propagandowych i artystów bliskich kremlowi. rosyjscy prezenterzy telewizyjni Borys Korczewnikow i Marina Kim, piosenkarz Grirorij Leps, bloger Dmitrij Puczkow i reżyser Nikita Michałkow znajdują się wśród 144 osób na liście sankcyjnej.

⚆ UE nałożyła sankcje na irańskich wojskowych i biznesmenów, a także na cztery firmy związane z produkcją dronów, które Iran dostarcza rosji. Jednocześnie ministrowie UE nie mogli dojść do porozumienia w sprawie 9. pakietu sankcji wobec Federacji rosyjskiej — Borrell liczy na decyzję w tym tygodniu.

⚆ Magazyny gazu krajów UE są wypełnione w ponad 90%. Przekroczyliśmy nasz cel i przekroczyliśmy średnie obłożenie z ostatnich 5 lat, Ursula von der Leyen.

⚆ rosja przygotowuje się do wojny z kolejnym krajem – Azerbejdżanem. Azerbejdżan dostarcza teraz Ukrainie amunicję i paliwo.

⚆ Prezydent Finlandii Saule Niinisto uważa, że ​​Helsinki powinny współpracować z Moskwą ze względu na dużą wspólną granicę, ale normalizacja stosunków w związku z wojną na Ukrainie może zająć dużo czasu.

⚆ Wileński sąd zezwolił na zburzenie niedokończonego rosyjskiego centrum kultury „Dom moskwy”. Teraz nadzór budowlany ma prawo do demontaż budynku. A państwowa instytucja, która zarządza budynkiem, zapłaci 300 euro za każdy dzień niestosowania się do tej decyzji.

💩rosja i białoruś:

⚆ Białoruś prawdopodobnie wyczerpuje własne zasoby militarne, pomagając rosji w jej agresji na Ukrainę, czytamy w raporcie ISW. Analitycy sugerują również, że Białoruś może przekazywać rosji więcej broni, niż wynika to z dostępnych źródeł.

⚆ putin odwołał tradycyjną doroczną konferencję prasową, powiedział jego rzecznik pieskow. „Jednocześnie liczymy, że prezydent znajdzie jeszcze okazję do rozmów z dziennikarzami” – dodał. To pierwszy raz od 10 lat.

⚆ W rosyjskim Tatarstanie wybuchł pożar na dużą skalę w strefie przemysłowej miasta Niżnyokamsk, płonąca powierzchnia to około 10 tysięcy metrów kwadratowych.

⚆ W rejonie Moskwy w rosji w ciągu ostatnich trzech dni płonie drugie centrum handlowe.

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej zapowiedziało zbiórkę instrumentów muzycznych, które mają zostać wysłane do zmobilizowanych na wojnę na Ukrainie – wierzą, że to podtrzyma bojowego ducha okupantów. rosjanom proponuje się bezpłatne przywiezienie akordeonów, harmonijek ustnych, gitar, bałałajek.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ 8 minut z oddziałem Kraken na charkowszczyźnie

⚆ 2 zdjęcia z aktualnego wyglądu teatru dramatycznego w Mariupolu

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *