🪖 Dzień 330 (19 stycznia 2023, 22:00) – Europa trzech prędkości

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Dziś mniej o samej sytuacji w Ukrainie. Jutro szczyt Ramstein a 22-go szczyt francusko-niemiecki, których decyzje będą miały kluczowy wpływ na dalszy los wojny. W dobrym scenariuszu – od marca Ukraina będzie w stanie odbijać skutecznie swoje ziemie dzięki nowej broni. W negatywnym – 2023 będzie “nieostatnim” rokiem wojny z rosją.
Niestety już dziś (i wczoraj) padło dużo deklaracji dotyczących dozbrajania Ukrainy. “Niestety” bo oby to były “przystawki” a nie “dania główne”, które ponownie usłyszymy jutro.

Dziś jest generalnie bardzo dużo informacji ze świata. Martwią informacje z Niemiec i braku podjęcia decyzji przez Bundestag w sprawie czołgów. Kuriozalnie brzmi deklaracja Iranu o poszanowaniu integralności Ukrainy, ciekawie wygląda deklaracja Izraela. Cieszy natomiast “deklaracja z Tallina”, która łączy 9 krajów, które postanowiły stale wspierać Ukrainę. Wyraźnie zarysowuje się Europa trzech prędkości: prężnych pretendentów (wspomniana 9 lub większość z nich), mamy “starą gwardię”, która mimo, że może więcej to jakby nie chce, a na końcu peletonu – Węgry.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Dania dostarczy Ukrainie 19 francuskich haubic CAESAR – Minister Obrony Danii.

⚆ Wielka Brytania przekaże Ukrainie 600 pocisków Brimstone. Są one częścią wcześniej ogłoszonego pakietu pomocy wojskowej – Minister obrony Wielkiej Brytanii.

⚆ Serbia dostarczy Ukrainie sprzęt energetyczny w ramach pomocy humanitarnej wspierającej ukraiński system energetyczny – Ministerstwo Górnictwa i Energetyki Serbii.

⚆ Litwa przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości ok. 125 mln euro – obejmie on armaty przeciwlotnicze L-70 (to było deklarowane wcześniej), amunicję oraz dwa śmigłowce Mi-8.

⚆ Szwedzki rząd ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 380 mln euro. Obejmie on 50 wozów bojowych Stridsfordon 90 (CV90), samobieżne działa artyleryjskie Archer, przenośne przeciwpancerne pociski rakietowe NLAW i granatniki.

⚆ Estonia także zapowiedziała przekazanie Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej, który obejmie haubice 155 i 152 mm, amunicję, ciężarówki z amunicją, ponad 100 granatników przeciwpancernych Carl-Gustav i amunicję do nich. Wartość pakietu to około 113 mln Euro

⚆ Polska ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy – składa się z zestawów przeciwlotniczych S-60 i 70 tysięcy sztuk amunicji do nich. S-60 to radziecki system artylerii przeciwlotniczej opracowany w latach czterdziestych XX wieku, który wykorzystuje działa przeciwlotnicze kalibru 57 mm

🌻+760 (118 530)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Brak doniesień.

⚆ Okolice Bachmutu – Sprzeczne informacje z Kliszczijiwki. Wedle różnych źródeł ukraińskich albo jest w większości w rosyjskich rękach, albo w całości. Jednocześnie sztab informował dziś, że ataki tam zostały odparte a rosjan wyparto.
Nieco stabilniej na wschód od Bachmutu. Trudno w Błahodatnym i Opytnym.

⚆ Marijinka, Awdijewka – ciężko, ale stabilnie.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Potyczki koło Dorożnianki, Myrnego, Nesterjanki, Pjatychatok.

⚆ Pojedynki artyleryjskie koło Kopani i Marfopola.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: obwód sumski, czernihowski, charkowski (nieco mniejszy niż ostatnio)
💥Ostrzał przyfrontowy: W nocy ostrzelano Zaporoże, Małyniwka (koło Czuhujewa), obwód chersoński (Cherson i miejscowości blisko prawego brzegu).
🛸Dziś miał miejsce jeden alarm przeciwlotniczy – odwołany po ok 1,5h.
😼 Zniszczone 4 składy amunicji i 4 punkty dowodzenia rosjan.

❤️‍ Puls Ukrainy:

⚆ Obecnie Ukrainie udało się odblokować dostawy prawie wszystkich rodzajów broni przez partnerów, z wyjątkiem myśliwców i rakiet dalekiego zasięgu – powiedział szef MSZ Kuleba. „Kiedy odblokujemy rakiety dalekiego zasięgu i samoloty – jestem o tym absolutnie przekonany – nasza lista najpotrzebniejszej broni zostanie skompletowana” – podsumował minister.

⚆ Rząd ukraiński nazwał groźbę nowej, pełnowymiarowej ofensywy rosyjskiej „bardzo realną”. Minister spraw zagranicznych Kułeba i minister obrony Reznikow wydali wspólne oświadczenie do państw partnerskich i poprosili je o zwiększenie pomocy dla Ukrainy, w tym nadanie czołgów.

⚆ Dniepr: 46 osób zginęło w wyniku ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze 14 stycznia. 80 osób jest rannych – Rezniczenko, szef dniepropetrowskiej OAW.

⚆ Gabinet Ministrów skierował do Rady Najwyższej projekt ustawy zakazującej działalności organizacji religijnych zarządzanych z rosji na Ukrainie

⚆ Meta (operator facebooka) nie będzie już uważała „Azowa” za „niebezpieczną organizację” i obiecała nie blokować treści o pułku – minister transformacji cyfrowej Fiodorow.„Dzięki temu miliony ludzi na świecie dowiedzą się o wyczynie obrońców Mariupola, a rosyjska propaganda straci swój argument za obwinianiem ukraińskich bohaterów” – powiedział.

⚆ Zełeński spotkał się z przybyłym z wizytą do Kijowa przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

⚆ Cztery źródła w sztabie prezydenckim poinformowały, że w niedalekiej przyszłości wiceszef Kancelarii Prezydenta Tymoszenko może stracić stanowisko – jednocześnie ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Zdymisjonowanych może być też kilku szefów administracji państwowych związanych z Tymoszenko. Na początku grudnia Ukraińska Prawda napisała, że Tymoszenko jeździ samochodem Porsche Taycan z 2021 roku wartym 100 000 dolarów, zakupionym w czasie stanu wojennego.

⚆ NABU i SAP poinformowały o podejrzeniu byłego szefa „Naftohazu” Andrija Kobolewa w związku z przyznaniem 229 mln hrywien za zwycięstwo w arbitrażu przeciwko „Gazpromowi”.

⚆ Denys Kirejew, zastrzelony na początku wojny na pełną skalę, którego SBU nazwała zdrajcą, w przededniu rosyjskiej inwazji ostrzegł Budanowa o planach Moskwy zdobycia Kijowa – WSJ.

🌍Świat:

⚆ “Nie jestem do końca pewien, czy putin jeszcze żyje” – Zełeński podczas przemówienia na ukraińskim śniadaniu w Davos. „Nie do końca rozumiem, z kim i o czym rozmawiać. Nie jestem pewien, czy prezydent rosji, który czasami pojawia się na chromakeyu, czy to on. Nie bardzo rozumiem, czy on żyje, czy on podejmuje decyzje, czyli kto tam podejmuje decyzje.Jacy ludzie?Nie mam takich informacji. Nie do końca rozumiem, jak można obiecać europejskim przywódcom jedną rzecz, a następnego dnia rozpocząć inwazję na kraj na pełną skalę. Nie do końca rozumiem z kim mamy do czynienia. Kiedy mówimy „rozmowy pokojowe” – nie do końca rozumiem z kim” – powiedział prezydent

⚆ Ministrowie obrony dziewięciu krajów europejskich podpisali „Deklarację z Tallinna”, która zawiera obowiązek dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Deklarację podpisały Wielka Brytania, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Dania, Holandia, Słowacja i Czechy. Sygnatariusze zauważają, że nowy poziom wsparcia dla Ukrainy wymaga dostarczenia czołgów i systemów przeciwlotniczych/przeciwrakietowych.

⚆ Premier Polski, Morawiecki powiedział, że jeśli w najbliższym czasie jego kraj nie otrzyma pozwolenia od Niemiec na reeksport czołgów Leopard do Ukrainy, to „postąpi słusznie”. „Według róznych ocen i analiz putin przygotowuje się do kolejnej ofensywy, którą przeprowadzi prawdopodobnie w lutym. Do tego czasu Ukraińcy powinni się uzbroić i uzupełnić swoje zasoby.”

⚆ Minister spraw zagranicznych Iranu oświadczył, że Iran nie uznaje rosyjskiej aneksji Krymu i czterech innych obwodów Ukrainy. Według niego Iran wyznaje pogląd o suwerenności i integralności terytorialnej państw w granicach prawa międzynarodowego. Jednocześnie, to właśnie irańskimi dronami rosja przeprowadza ataki na Ukrainę.

⚆ Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen, po rozmowie ze swoim ukraińskim kolegą Dmytro Kulebą, postanowił przyjąć zaproszenie i odwiedzić Kijów — The Times of Israel. Cohen będzie najwyższym urzędnikiem izraelskim, który od początku wojny odwiedził Ukrainę.

⚆ Administracja Bidena skłania się do dostarczenia Kijowowi broni do wymierzenia w rosyjskie cele na anektowanym Krymie (GLSDB o którym mowa była wczoraj). Donosi o tym New York Times powołując się na anonimowych urzędników amerykańskich. Zmiękczenie stanowiska USA nastąpiło po tym, jak administracja Bidena stwierdziła, że „jeśli ukraińska armia może pokazać rosji, że jej kontrola nad Krymem może być zagrożona, wzmocni to pozycję Kijowa w jakichkolwiek przyszłych negocjacjach”.

⚆ Węgry zablokowały przyznanie Ukrainie siódmej transzy 500 mln euro z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju, która przeznaczona jest na pomoc wojskową.

⚆ Niemiecki producent broni Rheinmetall deklaruje, że może dostarczyć Ukrainie ponad 100 czołgów podstawowych, w tym Leopard 1, Leopard 2 i brytyjski Challenger 1, jeśli niemiecki rząd wyrazi na to zgodę – Handelsblatt powołując się na źródła branżowe.

⚆ Bundestag nie przegłosował dostawy czołgów na Ukrainę. Sprawę skierowano do rozpatrzenia przez specjalną komisję.

⚆ Estonia uruchamia aplikację mRiik opartą na ukraińskim „Dia” – mRiik będzie dostępny dla testerów w lutym, a pełne uruchomienie planowane jest na połowę 2023 roku.Według szefa Ministerstwa Statystyki Fiodorowa, ukraińscy specjaliści udostępnili kod i projekt UX/UI „Diji” swoim estońskim kolegom.

⚆ Parlament Europejski przegłosował niewiążącą rezolucję wzywającą do powołania specjalnego międzynarodowego trybunału do ścigania zbrodni rosyjskiej agresji na Ukrainie.

⚆ Stany Zjednoczone mogą rozpocząć przekazywanie skonfiskowanych aktywów Federacji rosyjskiej na Ukrainę w nadchodzących miesiącach, ogłosił Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

⚆ Niemiecki minister finansów Christian Lindner powiedział, że Niemcy nie są już uzależnione od rosyjskiego importu energii (i surowców energetycznych).

⚆ Paryż rozważa możliwość dostarczenia Ukrainie francuskich czołgów bojowych Leclerc, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła — Politico.

⚆ Europejski Kongres Żydów (EJC) żąda od rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Ławrowa przeprosin za porównywanie rosjan z ofiarami Holokaustu, a Zachodu z Hitlerem.

⚆ Analitycy ISW wskazują, że w rosji tworzy się nowa przestrzeń do krytyki putina, a jej inicjatorzy nie boją się odwetu.

⚆ Republikanie wezwali Bidena i Scholza do dostarczenia Ukrainie niezbędnej broni: „Czołgi Leopard 2, ATACMS i inna precyzyjna amunicja dalekiego zasięgu muszą zostać zatwierdzone bezzwłocznie”.

⚆ Wszystkie kraje UE, z możliwym wyjątkiem Węgier, pozbędą się do końca roku surowców energetycznych z rosji – powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

⚆ Mołdawia zażądała od swoich sojuszników systemów obrony powietrznej. Prezydent Mołdawii Maia Sandu wezwała sojuszników do wzmocnienia mołdawskich zdolności obrony powietrznej, ale zaznaczyła, że rosyjskie próby destabilizacji Mołdawii jak dotąd nie powiodły się.

💩rosja i białoruś:

⚆ pieskow powiedział, że putin „jest i będzie”, komentując słowa Zełeńskiego o niepewności co do istnienia putina w tej chwili. „Oczywiste jest, że zarówno rosja, jak i putin są dużym problemem dla Ukrainy i Zełeńskiego. I jasne jest, że czysto psychologicznie Zełeński wolałby, aby ani rosja, ani putin nie istniały” – powiedział.

⚆ W Moskwie rosjanie ustawili systemy obrony przeciwlotniczej Pancyr na kilku budynkach – między innymi na budynku Ministerstwa Obrony rosji.

⚆ Brytyjski wywiad: rosja przerzuci czołgi T-14 na front. Czołgi T-14 zauważono w grudniu na południu rosji, gdzie sprzęt jest zazwyczaj przewożony na Ukrainę. Wcześniej rosyjskie środki masowego przekazu informowały, że T-14 będzie używany na Ukrainie. T-14 „Armata” zostanie przeprowadzony w celach propagandowych, technika ta nie będzie aktywnie wykorzystywana w bitwach. Jest to prawdopodobnie odpowiedź na obietnice zachodnich sojuszników dotyczące zaopatrzenia Ukraińców w czołgi.

⚆ Alarmy przeciwlotnicze w Ukrainie wywoływał dziś rosyjski Mig-31K startujący z białorusi stacjonują tam 3 sztuki i startują często raem). Podczas jednego ze startów zapalił się silnik. Te modele MIGa mogą przenosić rakiety hipersoniczne Kindżał.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ W Sołedarze nadal rosjanie ponoszą straty

⚆ “Ruskij mir” w Sołedarze

⚆ Walki w lasach pod Kreminną

⚆ Typowy żołnierz-wagnerowiec, co Ukrainę od faszystów chce wyzwolić

⚆ Uderzenie w cywilny budynek w Bachmucie zarejestrowane przez dziennikarzy Al Jazeera


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

2 thoughts on “🪖 Dzień 330 (19 stycznia 2023, 22:00) – Europa trzech prędkości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *