🪖 Dzień 288 (8 grudnia 2022, 22:50) – Czy już można?

Konflikty Podsumowanie Dnia Igor Żytka
Udostępnij artykuł

✂️ W skrócie:

Po napływie wycofanych oddziałów rosyjskich z Chersona na odcinek doniecki i łuhański front zafalował i Ukraińcom zajęło trochę czasu jego ustabilizowanie. Było (i nadal jest) niebezpiecznie pod Bachmutem, Wuhłedarem, Marijinką i Awdijewką. Ten etap wydaje się być za Ukraińcami. rosjanie oczywiście będą próbować zdobyć Bachmut i okolice, które stają się (po Mariupolu czy Siewierodoniecku) symbolem niezłomności Ukraińców. ISW opublikowało dziś analizę, że zimowanie frontu jest korzystne dla rosjan i niekorzystne dla Ukrainy (tu podobna argumentacja do tego co opublikowałem wczoraj). Niejako na zachętę dla Ukraińców pojawiają się nowe deklaracje i obietnice. Gigantyczne wsparcie z USA (dziesiątki tysięcy rakiet), z Niemiec nieśmiałe głosy o Leopardach, Słowacja rozkręca produkcję amunicji artyleryjskiej, itd. Tymczasem Ukraińcy przyjmują do służby nowe modele dronów, uruchamiają swoją produkcję amunicji. Tyle oficjalnie, a nieoficjalnie wiadomo, że dzieje się o wiele więcej. Wszystko po to by wymęczonej Ukrainie dać przewagę w postaci broni, która uderzy rosjan tam gdzie będzie miało to największy efekt. Utrapieniem numer 1 Ukraińców są przede wszystkim rakiety wypuszczane z bombowców strategicznych i okrętów na Morzu Czarnym. I co? Kilka dronów kilka dni temu zmusiło rosjan do przesunięcia ich dalej od granic Ukrainy. Podobnie stało się wcześniej koło Sewastopola. rosjanie boją się porażek, ale nie są w stanie skutecznie chronić własnego nieba i okrętów. Utrapienie numer 2 Ukraińców to masowa artyleria i piechota rosjan na froncie. Wprawdzie proporcja strat jest niższa po stronie Ukraińców, ale to nie wystarczy. Dlatego tu będą liczyć się uderzenia w rosyjskie węzły transportowe i inne krytyczne punkty rosyjskiej logistyki. I tu wracamy do rakiet i dronów, których za moment na Ukrainie będzie dostatecznie dużo.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:

⚆ Rząd Słowacji zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. „To jest amunicja, dużego kalibru, także dla myśliwców, ciepłe rzeczy, inny sprzęt” – powiedział szef MSZ kraju Rastislav Kacher.

⚆ Słowacja planuje wznowienie produkcji pocisków 120 i 155 mm dla Ukrainy – poinformował szef MSZ Rastislav Kacher. „Mamy zdolności produkcyjne do tych kalibrów – częściowo państwowe, częściowo prywatne. Musimy uruchomić te zdolności. I to jest nasz priorytet” – powiedział.

⚆ Izba Reprezentantów USA zatwierdziła budżet obronny na 2023 rok, który zapewnia Ukrainie 800 milionów dolarów – o 500 milionów dolarów więcej niż żądała administracja Bidena na początku tego roku.

⚆ Pentagon złożył dwa zamówienia na rozszerzenie produkcji pocisków artyleryjskich kal. 155 mm na dostawy na Ukrainę, — Reuters. Pierwsza umowa jest tajna i zawarta z General Dynamics Ordnance i Tactical Systems Inc., a druga umowa o wartości 391 mln USD została podpisana z IMT Defence Corp.

⚆ Norwegia podwoi liczbę instruktorów, z 75 do 150, którzy szkolą ukraińskie wojsko – poinformował minister obrony Norwegii.

⚆ Barszcz jest oficjalnie na liście UNESCO. Ukraina otrzymała oryginał zaświadczenia o wpisaniu barszczu na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. 🙂

🌻93 080 (+340)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Na odcinku Swatowe-Kreminna – rosjanie się bronią.

⚆ Bachmut nadal dzielnie się broni, widać jakieś oznaki stabilizacji na wschodnich peryferiach miasta, które ostatnimi dniami były intensywnie szturmowane przez rosjan. Trudne walki w okolicach Opytnego.

⚆ Awdijiwka, Marijinka – obrona trwa, ciężko, ale w miarę stabilnie.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Tu sytuacja bez zmian.

⚆ rosjanie wzmacniają linie obronne między Tokmakiem a Melitopolem.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:

💥Ostrzelany Charków i miejscowości w obwodzie charkowskim. Część rakiet udało się zbić. Ostrzelany Krzywy Róg,
Ostrzał przygraniczny w obwodzie czernihowskim, sumskim i charkowskim.

😼 Wczoraj Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w 3 punkty dowodzenia rosjan, 2 miejsca  koncentracji personelu, miejsce koncentracji artylerii oraz w 2 magazyny amunicji rosjan.

Uderzenia w lotnisko pod Melitopolem, okolice Skadowska,

Dziś miały miejsce uderzenia w bazy rosjan w Berediańsku (okolice lotniska). Doszło do trzech potężnych eksplozji, po których nastąpiło 15 mniejszych eksplozji. Rozpoczął się silny pożar. Według lokalnych mieszkańców prawie wszystkie karetki pogotowia i wozy strażackie w mieście wyjechały na miejsce zdarzenia.

☢️ rosjanie rozmieścili wyrzutnie „Grad” na terenie okupowanej elektrowni jądrowej w Enerhodarze. “Najbardziej prawdopodobnym” wariantem prowokacji jest ostrzał instalacji na przeciwległym brzegu Dniepru, w szczególności Nikopola i Marganca, bezpośrednio z terenu.
🏝Rano miał miejsce wybuch w Sewastopolu.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński przyznał tytuł Bohatera Ukrainy pilotowi wojskowemu Wadymowi Woroszyłowowi o znaku wywoławczym „Karaja”, który zestrzelił drony kamikaze „Szahed-136” nad Winnicą oraz rakiety, a po uszkodzeniu samolotu wyprowadził go poza tereny zaludnione i katapultował się.

⚆ „Kijów może stracić dostawy energii i wody, a także ciepła. Może dojść do apokalipsy, jak w hollywoodzkich filmach, kiedy mieszkanie w domach stanie się niemożliwe z powodu niskich temperatur. Walczymy jednak i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby do tego nie dopuścić” – powiedział Witalij Kliczko, mer Kijowa w rozmowie z agencją Reuters. Zaapelował do mieszkańców Kijowa o przygotowanie zapasów żywności i wody pitnej oraz o przygotowanie rzeczy i dokumentów na wypadek natychmiastowej ewakuacji po odcięciu dostaw ciepła. Ale na razie według jego słów nie ma potrzeby ewakuacji, ponieważ deficyt energii elektrycznej w mieście wynosi tylko 20%, a sytuacja jest stabilna.

⚆ SBU zatrzymała w Odessie kilku rosyjskich szpiegów, którzy przygotowywali atak rakietowy na siły obrony przeciwlotniczej i składy artyleryjskie Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ “rosja powinna wycofać swoje wojska i uwolnić ukraińskie terytoria. Elity federacji rosyjskiej muszą przejść transformację. A potem będą negocjacje – konstruktywny dialog, który ustali powrót federacji rosyjskiej do prawa międzynarodowego, wysokość wypłat odszkodowań i uzgodni harmonogram posiedzeń specjalnego trybunału w Jałcie” – powiedział doradca szefa Biura Prezydenta Mychajło Podoliak.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy w ciągu ostatniego miesiąca dodały do listy uzbrojenia armii 7 wersji UAV produkcji ukraińskiej – minister obrony Ołeksij Reznikow. „Wcześniej ta procedura trwała 1,5-2 lata. Dziś jest bardzo szybka.  Najważniejsze, aby produkt miał cechy wymagane dla wojska”. Obecnie rozpatrywanych jest 19 kolejnych wniosków.

⚆ Skradzione ikony, paszporty Federacji rosyjskiej, flaga „Noworosji”: SBU przeprowadziła działania kontrwywiadowcze w obiektach ukraińskiej cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego w obwodzie chersońskim, czerkaskim, żytomierskim i wołyńskim i pokazała, co znalazła.

⚆ Minister obrony Reznikow nakazał przyjęcie w Siłach Zbrojnych Ukrainy zautomatyzowanego systemu zarządzania wojskami poziomu strategicznego “Dzvin” (Dzwon). Jednocześnie NABU bada kilka artykułów kodeksu karnego popełnionych podczas wprowadzania tego systemu. Szczególnie martwią podejrzenia o duże defraudacje, niedbały stosunek do służby wojskowej, nadużycie władzy, w tym przez personel wojskowy. Zdaniem deputowanego ludowego Jarosława Jurczyszyna, wdrożenie systemu w wojsku, o którym mowa w śledztwie NABU, „w najbardziej krytycznym momencie wojny może prowadzić do fatalnych konsekwencji”.

⚆ Sędzia śledczy Wyższego Sądu Antykorupcyjnego Natalia Mowczan wybrała aresztowanie zaoczne byłego szefa NBU Kyryla Szewczenki — informuje Centrum Antykorupcyjne. Decyzja toruje mu drogę do wpisu do bazy Interpolu, bez której ekstradycja nie może się odbyć.

⚆ Firma w Winnicy współpracowała z rosyjskim przemysłem obronnym – Prokuratura Generalna. Kierownictwo zakładu zorganizowało dostawę komponentów do naprawy sprzętu wojskowego w Federacji rosyjskiej.

🌍Świat:

⚆ Białoruś prowadzi „ćwiczenia antyterrorystyczne”, ale raczej nie przystąpi do wojny po stronie rosji – ISW. Mimo zapowiedzi białoruskich władz o przerzuceniu w granice Ukrainy sprzętu i personelu wojskowego na „ćwiczenia antyterrorystyczne”, zachodni eksperci wojskowi uważają, że rosyjskie próby zmuszenia Białorusi do przystąpienia do wojny na Ukrainie mogą stać się niebezpieczne dla Białorusinów same władze. I dlatego jest mało prawdopodobne, aby zgodzić się na przystąpienie do wojny po stronie rosji. Zdaniem naukowców z waszyngtońskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), jeśli władze rosyjskie zmuszą armię białoruską do walki z Ukrainą, może to spowodować wewnętrzne tarcia w białoruskiej armii.

⚆ Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) są przekonani, że prezydent rosji Władimir putin stwarza warunki do przedłużającej się agresji na Ukrainie. ISW uważa również, że przerwa operacyjna na polu walki będzie korzystna dla rosji, ponieważ pozbawi Ukrainę dotychczasowej inicjatywy.

⚆ ONZ udokumentowała 441 zabójstw cywilów dokonanych przez rosyjskich okupantów w obwodach kijowskim, czernihowskim i sumskim w okresie od 24 lutego do 6 kwietnia

⚆ Przewodnicząca komisji obrony Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann potwierdziła, że ​​USA poprą przekazanie przez Niemcy czołgów Leopard 2 na Ukrainę. „Nasi partnerzy oczekują, że Niemcy wypełnią swoje zobowiązania. Nie wolno nam opuszczać Ukrainy. Potrzebujecie czołgów” – napisała

⚆ Brytyjskie Ministerstwo Obrony uważa, że ​​rosja została zmuszona do uzupełnienia swojej elitarnej jednostki pancernej, utworzonej w celu ochrony Moskwy, po znacznych stratach w wojnie na Ukrainie.

⚆ Komisja Europejska, Bank Światowy i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przeznaczyły 1 mld euro na rozwój korytarzy eksportowych z Ukrainy.

⚆ Działania federacji rosyjskiej to ludobójstwo na narodzie ukraińskim – uchwała komisji Senatu USA. „Widziałem go na własne oczy (putina – red.), brutalność w Irpeniu i obwodzie kijowskim… Musimy nadal robić wszystko, co możliwe, aby wspierać naród ukraiński w walce o przetrwanie” – powiedział współautor rezolucji, senator Jim Risch. Po poparciu rezolucji przez Senacką Komisję ds. Spraw Zagranicznych dokument zostanie przekazany do Senatu na głosowanie. Obecnie data rozpatrzenia dokumentu jeszcze nie została ustalona.

⚆ Unia Europejska zamierza zwiększyć finansowanie Europejskiego Funduszu Pokoju na dostawy broni dla Ukrainy i innych krajów o 2 miliardy euro, informuje Bloomberg, powołując się na źródła. Według publikacji szefowie spraw zagranicznych krajów UE mogą podpisać dokument o zwiększeniu wielkości funduszu na spotkaniu w Brukseli już 12 grudnia.

⚆ W nowym pakiecie sankcji UE wprowadzi zakaz eksportu laptopów, dysków twardych, aparatów i obiektywów do Federacji rosyjskiej — Politico. Wiadomo również, które rosyjskie kanały zostaną objęte sankcjami – zawieszone zostaną licencje na nadawanie „NTV/NTV Mir”, „rosja 1”, „REN TV” i kanał 1. Ponadto UE nie uzna dokumentów wydanych przez Federację rosyjską na okupowanych terytoriach Ukrainy i Gruzji. Decyzja ta została dziś przyjęta w Radzie UE.

⚆ Ryzyko, że putin użyje broni nuklearnej w wojnie z Ukrainą, zmniejszyło się w odpowiedzi na presję międzynarodową – kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

⚆ putin został „pechowcem roku” według Politico. „Marzenie władimira putina o większej rosji raczej się nie spełni. Jego pełnowymiarowa ofensywa w Ukrainie zaczęła się sypać prawie z taką samą prędkością, z jaką się zaczęła” – zauważa publikacja. Tymczasem Politico uznało Wołodymyra Zeleńskiego za najbardziej wpływową osobę roku.

⚆ Estonia i Litwa, w ślad za Łotwą, przestaną nadawać od 8 grudnia rosyjski kanał telewizyjny „Dożd”, którego koncesja została cofnięta.

⚆ Węgry sprzeciwiły się nowemu pakietowi antyrosyjskich sankcji na spotkaniu ambasadorów UE — Financial Times powołując się na swoje źródła.

⚆ Kreml wymienił amerykańską koszykarkę Brittney Greiner na skazanego w USA rosjanina Viktora Buta – wymiana odbyła się na lotnisku w Abu Zabi. Greiner został zatrzymany na rosyjskim lotnisku w lutym 2022 roku i skazany za rzekomy przemyt narkotyków. W 2012 roku Bout został skazany w Stanach Zjednoczonych na 25 lat więzienia za nielegalny handel bronią. Niemal natychmiast prezydent USA Joe Biden ogłosił, że rozmawiał telefonicznie z Greiner i powiedział jej, że już leci do domu.

⚆ Kazachstan odmówił unii gazowej z rosją – wiceszef MSZ Roman Wasylenko. „Kazachstan nie pozwoli, aby jego terytorium było wykorzystywane do obchodzenia sankcji”.

💩rosja i białoruś:

⚆ putin “wyjaśnił”, dlaczego niszczy ukraińską infrastrukturę energetyczną. „Teraz głośno jest o naszych uderzeniach na infrastrukturę energetyczną sąsiedniego kraju. Tak, robimy to. Ale kto to zaczął? Kto uderzył w most krymski, kto wysadził linię energetyczną z elektrowni Kursk, kto nie doprowadził wody do Doniecka? Niedoprowadzenie wody do milionowego miasta jest aktem ludobójstwa. Nikt nigdzie nie powiedział o tym ani słowa. Ogólnie rzecz biorąc, cisza jest kompletna. Wszystko, co musimy zrobić, to ruszyć się i zrobić coś w odpowiedzi – hałas, dudnienie, trzask dla całego wszechświata. To nie przeszkodzi nam w wykonywaniu zadań bojowych” – powiedział rosyjski dyktator.

⚆ pieskow powiedział, że rosja może zakończyć wojnę na Ukrainie „chociażby jutro”, jeśli Zełeński sobie tego życzy. Jednocześnie powiedział, że armia rosyjska chce odzyskać tereny wyzwolone przez Siły Zbrojne Ukrainy, ponieważ uważają je za „okupowane”.

⚆ W obwodzie biełgorodzkim została ostrzelana linia energetyczna.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Minuta w Sołedarze

⚆ Wzruszenie Franciszka.

⚆ Ciekawa kolorystyka dekoracji świątecznych w rosyjskim rostowie nad Donem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później. 


Udostępnij artykuł
Tagged
Igor Żytka
Korzenie ukraińskie, reszta wyrosła w Polsce. Dziennikarz, fan sci-fi, lotnictwa, zamków. Oddycham o2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *